Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna


Recommended Posts

Witam
wiem, że temat wentylacji grawitacyjnej to temat rzeka i dla tego mam ogromną prośbę do Was dobrzy ludzie. Chodzi o radę i weryfikację koncepcji. A sprawa wygląda tak:
jesienią roku ubiegłego, po prawie 2 latach walki, męki i katorgi z różnego rodzaju budowlańcami/specami/fachowcami wprowadziłem się do świeżo wybudowanego domu. Jak tylko przyszły pierwsze mrozy pojawił się problem z wentylacją - grawitacyjną. Ogólnie system wygląda tak:
1) dwa kominy scheidel:
a) komin w salonie do kominka - komin ten to dwie części: jedna wentylacyjna, druga z wkładem ceramicznym do odprowadzenia spalin
b) komin w WC i stanowiący część ściany kotłowni wykorzystywany „do” pieca kondensacyjnego - komin ten składa się z trzech części: pomiędzy dwoma częściami wentylacyjnymi znajduje część odprowadzająca i doprowadzająca powietrze do pieca; na kanale wentylacyjnym w WC wentylator poziomy a na kanale wentylacyjnym w kotłowi zwykła plastikowa kratka.
2) w kuchni i garażu po jednym anemostacie połączonym przez strych (nieużytkowy) nieocieplonymi rurami z kanalizacyjnymi z dachówkami kominkami na dachu;
3) w kuchni okap/wyciąg kuchenny połączony z dachówką kominkowa podobnie jako anemostaty
4) w łazience wentylator poziomy podłączony z dachówką kominkowa podobnie jak anemostaty

Sadzę, iż dla kwestii istotny jest też fakt, iż w domu mam kominek z płaszczem wodnym, który może pobierać powietrze z wewnątrz domu jak i z zewnątrz (doprowadzenie powietrza kanałem pod posadzką)

Bardzo szybko okazało się, iż powyższy system w połączeniu ze szczelnymi oknami to prosta droga do zamokniętych regipsów sufitowych w miejscach gdzie znajdują się otwory wentylacyjne (strop to jętki na które od góry nabito płytę osb a od spodu na stelażu przykręcono regipsy)

Poczytałem trochę w necie, popytałem tu i ówdzie i wiem tyle:

1) Przede wszystkim rury wentylacyjne przechodzące przez strych powinny obowiązkowo być ocieplone
Pytania w tym zakresie:
a) Czy mogą zostać rury kanalizacyjne czy trzeba je wymieniać na białe plastikowe przewody wentylacyjne tudzież rury spiro?
b) Czy ocieplona powinna być bezwzględnie cała długość rury? Przede wszystkich chodzi mi o jej początek znajdujący się miedzy rapisem a płytą osb i końcówkę podłączoną do dachówki wentylacyjnej.
c) Czym najlepiej ocieplić rury na poddaszu?
d) Ponieważ dach mam kopertowy kominki wentylacyjne nie znajdują się bezpośrednio nad otworami w regipsach. Rurami na strychu konieczne było wymanerowanie czasami na 1,5 metrowej odległości. Czy może to stanowić duży problem?

2) Ze względu na okap należy robić wywiew Z. Projekt zakładał przy okapie taki wywiew ale wykonawca stanu surowego stwierdził, że nie potrzeba. Więc nie ma. Okap, tak jak napisałem powyżej, połączony jest z kominkiem wentylacyjnym przez strych rurami kanalizacyjnymi .
Pytania:
a) Jak taki wywie Z wygląda i gdzie faktycznie powinno się go wykonać? Okap znajduje się na ścianie bocznej budynku.
b) Czy można zastosować jakieś zastępstwo ? Z mojego wyobrażenia wywiewu Z wynika, iż może on szpecić budynek - ale może mam błędne wyobrażenie. icon_smile.gif

3) Na odprowadzeniu powietrza z okapu i za wentylatorze poziomym w łazience zamontować zawory zwrotne.
Pytania
a) Czy faktycznie są one potrzebne i w dodatku w obu miejscach ?
b) Na którym odcinku odprowadzenia najlepiej zamontować taki zawór zwrotny

Wywód przydługi mimo to mam nadzieję, że ktoś pomoże.

Dziękuje za wszystkie rady i wskazówki

Link do komentarza
Normalnie w warunkach zimowych, prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna działa bez problemu i to często z taka wydajnością że trzeba ją hamować.
Tobie nie działa... więc masz coś skopane.
Wszystko ładnie opisałeś, ale ani słowa nie ma o tym jak jest realizowany nawiew w pomieszczeniach suchych/czystych.
Jakie masz zainstalowane nawiewniki w oknach - higrosterowane, czy ciśnieniowe?
Komin wentylacyjny dla WC i kotłowni rozumiem że normalnie wypuszczony ponad dach, ale wentylacyjny obok przewodu dymowego kominka to skąd powietrze odprowadza?
Link do komentarza
Gość gawel
jak 1000 cóż bardzo współczuje ale masz dom podziurawiony jak ser szwajcarski to jakiś horror icon_eek.gif , powiem tak z doświadczenia mam mały domek komin klasyczny z cegły bez żadnych szydli i dupydli i tak 2 kanały są wentylacyjne jeden spalinowy od kominka (tarnawy) i ten 4 jest nieuzywany bo z tego kretyństwa zrezygnowałem żałuję jedynie że nie wykorzystałem go do klimatyzatora przenośnego na poddaszu bo by sie nie raz przydał. Jeżeli chodzi o eksploatacje to w zimie żeby w domu było sucho to wyciąg w górnej łazience pracuje cały czas na dole po kąpielach i jak jest pranie wywieszone (bo nie mam pralni) to tez non stop. Nie mam absolutnie żadnej wilgoci od 10 lat jak mieszkam (a to Kanadyjczyk) Wyciąg z kuchni mam z żaluzją do garażu miałem robić rure na żewnątrz ale okazało sie to głupota więc nic z tym nie robię. Moja rada trzeba niestety żeby powietrze się ruszyło w domu kupić wentylatory dokratkowe ale na łożysku żeby nie hałasowały i tyle.
Link do komentarza
Cytat

Normalnie w warunkach zimowych, prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna działa bez problemu i to często z taka wydajnością że trzeba ją hamować.
Tobie nie działa... więc masz coś skopane.
Wszystko ładnie opisałeś, ale ani słowa nie ma o tym jak jest realizowany nawiew w pomieszczeniach suchych/czystych.
Jakie masz zainstalowane nawiewniki w oknach - higrosterowane, czy ciśnieniowe?
Komin wentylacyjny dla WC i kotłowni rozumiem że normalnie wypuszczony ponad dach, ale wentylacyjny obok przewodu dymowego kominka to skąd powietrze odprowadza?




Bo nawiewów w pomieszczeniach suchych/czystych brak. Nawiewników w oknach nie montowałem.
Komin w WC to trzy segmenty:
1) od lewej wentylacyjny - odprowadza WC
2) środkowy to przewód spalinowy
3) od prawej - stanowi cześć ścianę między WC i kotłownią i wentyluję kotłownie

Mój do to lustro dla http://plandomu.pl/popup_image.php?dir=rzu...58big_rzut1.gif
Widać raczej mało. Komin w WC to komin miedzy pomieszczeniem 12 i 13

Cytat

jak 1000 cóż bardzo współczuje ale masz dom podziurawiony jak ser szwajcarski to jakiś horror icon_eek.gif , powiem tak z doświadczenia mam mały domek komin klasyczny z cegły bez żadnych szydli i dupydli i tak 2 kanały są wentylacyjne jeden spalinowy od kominka (tarnawy) i ten 4 jest nieuzywany bo z tego kretyństwa zrezygnowałem żałuję jedynie że nie wykorzystałem go do klimatyzatora przenośnego na poddaszu bo by sie nie raz przydał. Jeżeli chodzi o eksploatacje to w zimie żeby w domu było sucho to wyciąg w górnej łazience pracuje cały czas na dole po kąpielach i jak jest pranie wywieszone (bo nie mam pralni) to tez non stop. Nie mam absolutnie żadnej wilgoci od 10 lat jak mieszkam (a to Kanadyjczyk) Wyciąg z kuchni mam z żaluzją do garażu miałem robić rure na żewnątrz ale okazało sie to głupota więc nic z tym nie robię. Moja rada trzeba niestety żeby powietrze się ruszyło w domu kupić wentylatory dokratkowe ale na łożysku żeby nie hałasowały i tyle.



Wentylatory mam w łazience i wc. Do tego okap. Problem w tym, że przy szczelnych oknach i drzwiach gdy działają wentylatory to ciśnienie powietrza trzeba jakoś zrównoważyć. Czyli jednymi przewodami wypycham powietrze (tez w wentylatorami) a pozostałymi wciągam. Zimne powietrze zassane z zewnątrz powoduje skroplenie pary wodnej na anemostatach i zawilgocenie sufitu.

Jeżeli ktoś mógłby mi jeszcze pomóc. Będę wdzięczny:)
Link do komentarza
Cytat

Bo nawiewów w pomieszczeniach suchych/czystych brak. Nawiewników w oknach nie montowałem.


Powiem tak - kto to projektował/ wykonał że tak spartolił?
Nie ma czegoś takiego jak wentylacja jednootworowa (choć w Twoim przypadku jest to kilka otworów/wywiewów, ale wszystkie w zamyśle miały odprowadzać powietrze)
Zainstalowanie nawiewników higrosterowalnych na oknach w pomieszczeniach suchych (3;6;10;11) i ustalenie/wymuszenie kierunku przepływu powietrza do pomieszczeń mokrych (2;9;12;13) powinno przywrócić prawidłowy obieg powietrza dla domu.
Obecnie masz porobione jakieś protezy w postaci wentylatorków, co jak sam piszesz przynosi więcej szkody niż pożytku.

Cytat

komin w salonie do kominka - komin ten to dwie części: jedna wentylacyjna, druga z wkładem ceramicznym do odprowadzenia spalin


Czy ten komin połączony jest ze składzikiem, czy nim realizujesz dopływ powietrza dla kominka?

PS.
Garaż też ma tylko sam wywiew, czy masz założoną w przeciwległej ścianie Z-tkę?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...