Skocz do zawartości

jaki kształt dachu dla domu parterowego


Recommended Posts

Jesteśmy na etapie projektowania naszego domu. Postanowiliśmy sami wymyśleć rozmieszczenie pomieszczeń w naszym domu. Projekt będzie nam robił znajomy architekt. Zaproponował nam on kształt dachu, ale nie chcielibyśmy polegać tylko na jednej opinii i guście. Dlatego też proszę o radę jaki kształt dachu można zaprojektować dla naszego rozkładu domu. Tak, aby dach ładnie się komponował, a jego wykonanie było w przystępnej cenie. Jeśli możaby było prosić o zarysowanie ołówkiem konturów. Dziękuję za porady. W załączeniu projekt rozmieszczenia pomieszczeń.

Uzupełniłam rzut z wymiarami

dom.pdf

rzut_z_wymiarami.pdf

dom.pdf

rzut_z_wymiarami.pdf

Edytowano przez Adzia (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Jesteśmy na etapie projektowania naszego domu. Postanowiliśmy sami wymyśleć rozmieszczenie pomieszczeń w naszym domu. Projekt będzie nam robił znajomy architekt. Zaproponował nam on kształt dachu, ale nie chcielibyśmy polegać tylko na jednej opinii i guście. Dlatego też proszę o radę jaki kształt dachu można zaprojektować dla naszego rozkładu domu. Tak, aby dach ładnie się komponował, a jego wykonanie było w przystępnej cenie. Jeśli możaby było prosić o zarysowanie ołówkiem konturów. Dziękuję za porady. W załączeniu projekt rozmieszczenia pomieszczeń.


Po pierwsze za dużo uskoków,strat ciepła będzie sporo przy takiej bryle a i tanio Was nie wyniesie postawienie ścian a i w środku jak dla mnie panuje chaos,prawie w każdym pomieszczeniu drugie na dokładkę! kto tak projektuje? np biuro a w biurze dostawione WC,wiatrołap a we wiatrołapie kawałek garażu,łazienka wchodzi w pomieszczenie gospodarcze, zaprojektowaliście tyle kątów, uskoków,że głowa boli. Strefy domu to już w ogóle nie można połapać gdzie jest która.
I teraz sprawa dachu,najtańszy jest dach dwu spadowy ale tak jak zapytała solange najpierw trza zajrzeć w WZ a dopiero można dyskutować.
Link do komentarza
spokojnie moi mili, przeciez autorka napisala:

Cytat

Postanowiliśmy sami wymyśleć rozmieszczenie pomieszczeń w naszym domu.



Widac, ze rysunek nie wyszedl spod reki architekta, a przypadkowej osoby. mam nadzieje, ze gdy trafi do profesjonalisty, wiekszosc baboli zniknie. chociaz dla mnie uklad, kompletnie niefunkcjonalny;

pomieszczenie gospodarcze dlugie i waskie
garaz niewymiarowy
co to za zabudowane pomieszczenie miedzy wiatrolapem, a pom. gospodarczym?
wejscie do sypialni prosto z salonu
spartolona bryla domu
Link do komentarza
Jako że o gustach się nie dyskutuje..

Przy obecnym układzie pomieszczeń koszt budowy będzie spory i to "dużo" spory. Sam układ kanalizacji dla dwóch łazienek w odrębnych rogach budynku, osobne kominy dla grilla i kominka, wentylacyjne dla łazienek..
Czy szer. elewacji frontowej pokrywa sie z warunkami zabudowy ? Bo wychodzi mi 18-20m
Ale WC przy biurze - jak najbardziej wskazane - w końcu nie chcemy by klient "latał" po całym NASZYM domu.
Jeszcze bym zasugerował by "zamienić" dużą sypialnię z garażem - by strefy były razem - nie trzeba będzie latać po całym domu by pościel wymienić a i hałas z garażu nie będzie się roznosił po sypialnianych pokojach.

Dach przy tej długości - w sumie każdy bedzie dobry - kopertowy - droższy ale przy takiej bryle to i tak nie ma znaczenia, dwuspadowy, dzielony by "złamać" bryłę budynku, wielospadowy...
Zależy czy Państwo lubicie styl nowoczesny czy retro czy klasyczny.
Nawet płaski dach byłby opcją.
Link do komentarza
O warunki zabudowy będziemy wystepować. Działka jest dość duża 13 arów, powinniśmy uzyskać warunki dla tego domu (szer. elewacji fronowej 23m) a co do nachylenia połaci dachowych to nie wiem jakie w tym terenie są wymagane. Jaki by był odpowiedni kąt nachylenia dla domu parterowego, bez poddasza użytkowego. Na poddaszu chcemy jedynie mieć "składzik" różnych rzeczy. Preferujemy styl klasyczny, wiejski, prowansalski (nie nowoczesny).
Dzięki za wszelkie opinie i rady.
Link do komentarza
Cytat

Jako że o gustach się nie dyskutuje..

Przy obecnym układzie pomieszczeń koszt budowy będzie spory i to "dużo" spory. Sam układ kanalizacji dla dwóch łazienek w odrębnych rogach budynku, osobne kominy dla grilla i kominka, wentylacyjne dla łazienek..
Czy szer. elewacji frontowej pokrywa sie z warunkami zabudowy ? Bo wychodzi mi 18-20m
Ale WC przy biurze - jak najbardziej wskazane - w końcu nie chcemy by klient "latał" po całym NASZYM domu.
Jeszcze bym zasugerował by "zamienić" dużą sypialnię z garażem - by strefy były razem - nie trzeba będzie latać po całym domu by pościel wymienić a i hałas z garażu nie będzie się roznosił po sypialnianych pokojach.

Dach przy tej długości - w sumie każdy bedzie dobry - kopertowy - droższy ale przy takiej bryle to i tak nie ma znaczenia, dwuspadowy, dzielony by "złamać" bryłę budynku, wielospadowy...
Zależy czy Państwo lubicie styl nowoczesny czy retro czy klasyczny.
Nawet płaski dach byłby opcją.



Dziękuję za wszelkie uwagi i porady.
Celowo chcieliśmy wydzielić dwie strefy nocne. W jednej części jak zauważyliście dla dzieciaków, do których całymi dniami przychodzą rówieśnicy, a w drugiej, połączonej z salonem naszą część sypialną. Naszą sypialnię przewidzieliśmy od str. zachodniej (salon i pokoje dzieci od południa), jak byśmy zamienili z garażem to sypialnia byłaby od północy. Taki rozkład pomieszczen był przez nas przemyślany i nam pasuje, ale faktycznie nie zachowuje tzw. książkowego podziału stref na dzienną i nocną. Mam obawy jeśli chodzi o wejście z wiatrołapu do holu w domu. Przewidujemy szer. holu 1,5 m. Czy to wejście z wiatrołapu na taki hol nie będzie źle wyglądało i nie będzie przytłaczało? Tym bardziej, ze zaraz po lewej stronie od wejścia zaczyna się część z pokojami dzieci , pom. gospodarczym i łazienką?. Pewnie lepiej by było jakby się wchodziło do bardziej otwartej przestrzeni ?
Co do instalacji sanitarnych to myślę, że koszt instalacji kanalizacyjnej nie jest aż taki duży żeby ułożyć kilka rurek do kanalizy i do wody do dwóch przeciwległych części domu. Pracuję akurat w branży sanitarnej i w porównaniu do kosztów całego domu koszt instalacji sanitarnej jest znikomy.
Zastanawiam się jaki dach zrobić, żeby przy tym układzie domu wykonać go w przystępnej cenie. Myślałam o czterospadowym (z ewentulanym daszkiem czy wykuszem w środkowej części) , ale wtedy przy głównym wejściu do domu będzie dosyć duża powierzchnia zadaszona i do pokoju biurowego mało światła dotrze. Jeden architekt poradził, że żeby doświetlić tę część przy wejściu to można pokryć część dachu nad wejściem zamiast dachówką płytą z poliwęglanu przeźroczystą, ale jak to będzie wyglądało? Preferujemy styl klasyczny, retro, prowansalski. Może macie jakąś koncepcję?
dziękuję za wszystkie opinie

Cytat

Na pewno architekt to planuje?

Bo dla mnie rozkład pomieszczeń baardzo chaotyczny i przypadkowy, a w korytarzu 2 osoby będą się miały problem wyninąć.
Dziwaczne toto



Zamieściłam rzut z wymiarami, szer. holu 1,5 m, myslę, ze to wystarczająco?
Link do komentarza
Cytat

Po pierwsze za dużo uskoków,strat ciepła będzie sporo przy takiej bryle a i tanio Was nie wyniesie postawienie ścian a i w środku jak dla mnie panuje chaos,prawie w każdym pomieszczeniu drugie na dokładkę! kto tak projektuje? np biuro a w biurze dostawione WC,wiatrołap a we wiatrołapie kawałek garażu,łazienka wchodzi w pomieszczenie gospodarcze, zaprojektowaliście tyle kątów, uskoków,że głowa boli. Strefy domu to już w ogóle nie można połapać gdzie jest która.
I teraz sprawa dachu,najtańszy jest dach dwu spadowy ale tak jak zapytała solange najpierw trza zajrzeć w WZ a dopiero można dyskutować.



Dziękuję za opinię.
Nie znam się na budownictwie, ale myślę, że najważniejsze są ściany nośne, tak żeby móc posadowić na nich strop. A rozmieszczenie ścian działowych to już mniej istotna sprawa. Uważam, że wszystkie pomieszczenia nie musza być prostokątne. Załamania i kąty wewnątrz domu są dobrym miejscem na zabudowanie tych wnęk, np. szafami - garaż wchodzi w wiatrołap tworząc wnękę którą można zabudować szafą w wiatrołapie,a tym samy daje możliwość wejścia do garażu z wiatrołapu. Tak samo łazienka, która wchodzi w pom. gospodarcze - gdyby zrobić ją na równo ze ścianą holu to jej szer. miałaby 1,5 m, więć cofnęłam ją trochę do pom. gospodarczego, poszerzając ją jednocześnie, a w pom. gosp. powstałe kąty można zabudować szafkami. Pom. gosp. to rzeczywiście kiszka ,ale to tylko pom. gospodarcze.
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję za wszelkie uwagi i porady.
Celowo chcieliśmy wydzielić dwie strefy nocne. W jednej części jak zauważyliście dla dzieciaków, do których całymi dniami przychodzą rówieśnicy, a w drugiej, połączonej z salonem naszą część sypialną. Naszą sypialnię przewidzieliśmy od str. zachodniej (salon i pokoje dzieci od południa), jak byśmy zamienili z garażem to sypialnia byłaby od północy. Taki rozkład pomieszczen był przez nas przemyślany i nam pasuje, ale faktycznie nie zachowuje tzw. książkowego podziału stref na dzienną i nocną. Mam obawy jeśli chodzi o wejście z wiatrołapu do holu w domu. Przewidujemy szer. holu 1,5 m. Czy to wejście z wiatrołapu na taki hol nie będzie źle wyglądało i nie będzie przytłaczało? Tym bardziej, ze zaraz po lewej stronie od wejścia zaczyna się część z pokojami dzieci , pom. gospodarczym i łazienką?. Pewnie lepiej by było jakby się wchodziło do bardziej otwartej przestrzeni ?
Co do instalacji sanitarnych to myślę, że koszt instalacji kanalizacyjnej nie jest aż taki duży żeby ułożyć kilka rurek do kanalizy i do wody do dwóch przeciwległych części domu. Pracuję akurat w branży sanitarnej i w porównaniu do kosztów całego domu koszt instalacji sanitarnej jest znikomy.
Zastanawiam się jaki dach zrobić, żeby przy tym układzie domu wykonać go w przystępnej cenie. Myślałam o czterospadowym (z ewentulanym daszkiem czy wykuszem w środkowej części) , ale wtedy przy głównym wejściu do domu będzie dosyć duża powierzchnia zadaszona i do pokoju biurowego mało światła dotrze. Jeden architekt poradził, że żeby doświetlić tę część przy wejściu to można pokryć część dachu nad wejściem zamiast dachówką płytą z poliwęglanu przeźroczystą, ale jak to będzie wyglądało? Preferujemy styl klasyczny, retro, prowansalski. Może macie jakąś koncepcję?
dziękuję za wszystkie opinie



Zamieściłam rzut z wymiarami, szer. holu 1,5 m, myslę, ze to wystarczająco?


Może taki?
Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Co do wejścia to zamieniłbym biuro z wiatrołapem wtedy przy wejsciu masz widok na stół jadalny i doświetlenie a WC zrobiłbym we wnęce przy garażu, no ale minus taki, że dzieciarnia biegająca będzie tuż pod miejscem pracy - chyba, że praca w biurze w czasie kiedy dzieciaki w szkole.
W tym pom gosp. przy garażu co będzie planowane ? bo jeżeli jakieś narzędzia ogrodnicze czy warsztatowe to połączyłbym to pomieszczenie z garażem.
Kąt nachylenia dachu to przy stylu prowansalskim zalecany 35' - minimum dla dachówki ceramicznej.
Nad tarasem można zrobić markizę ( jak mało słońca to zwijamy i doświetlamy ale może być problem z grillem ) albo częściowo zadaszyć
Takie widzę rozwiązania
http://w96.wrzuta.pl/obraz/9KJjwHu91GB/domko
tylko w obu przypadkach konieczny byłby podciąg żelbetowy wzdłuż ściany od jadalni do salonu. Chyba że dach niesymetryczny wtedy ściana nośna od strony biura i wiatrołapu
Link do komentarza
Cytat

Zastanawiam się jaki dach zrobić, żeby przy tym układzie domu wykonać go w przystępnej cenie.



mozesz zdefiniowac pojecie "przystepna cena"? przy tym ukladzie pomieszczen, jaki by nie byl, bedzie kosztowac z 70 tys. albo i wiecej.

najtanszy bylby plaski, ale skoro preferujecie styl tradycyjny to raczej odpada.

ja tez bede budowac dom parterowy i u mnie kat dachu wynosi 20 stopni.

Cytat

Kąt nachylenia dachu to przy stylu prowansalskim zalecany 35' - minimum dla dachówki ceramicznej.



nie no, Dragon teraz troszke pojechales. przy wodoszczelnym pokryciu mozna ukladac dachowke od 16 stopni (niektore), od 22 stopni juz wiekszosc.
Link do komentarza
Cytat

mozesz zdefiniowac pojecie "przystepna cena"? przy tym ukladzie pomieszczen, jaki by nie byl, bedzie kosztowac z 70 tys. albo i wiecej.


nie no, Dragon teraz troszke pojechales. przy wodoszczelnym pokryciu mozna ukladac dachowke od 16 stopni (niektore), od 22 stopni juz wiekszosc.



Ja pisałem o zrobieniu gotowego dachu - nie że najpierw papa, a potem kiedyś tam... jak już robić od ręki to dobrze i mieć to uwzględnione w projekcie, ze dach pod dachówkę - a nie niepotrzebnie wydajemy pieniążki by dach mieć z "wodoszczelnym pokryciem" i na to dopiero dachówkę bo zaoszczędzimy kilkaset złotych na więźbie.
Poza tym przy takiej rozpiętości domu dach prawie, że płaski będzie karykaturą domu stylizowanego na prowansalski.
16' to nie 35' , zresztą my nie południowcy, co się bardziej suszy i pożaru obawiają niż deszczy i zawiei śnieżnych
Link do komentarza
Przepraszam Cię stokrotoko, ale czemu TAK krytykujesz ? Jeżeli taka funkcjonalność odpowiada inwestorom to nam nic do tego - możemy co najwyżej zasugerować pewne rozwiązania, ale ABSOLUTNIE nie możemy się naśmiewać z idei jaka przyświeca inwestorom. Mnie np bardzo pasują prowansalskie style a zwłaszcza kuchnia, za to nienawidzę płaskich mebli ale to nie zmienia sytuacji, że tam gdzie je widzę to będę prześmiewcą i kazał np dokupić klocki LEGO - bo fajnie będą się komponować a i kolorki mają wolę w ogóle sie w tym temacie nie wypowiadać - w końcu nie ja będę je użytkował.
I mam pytanie - czy którekolwiek z tych pomieszczeń ma za dużo drzwi ?
Czy po prostu boli, że inwestorka marzy o takiej rozpiętości domu ?
Mnie osobiście fascynuje bryła tego domu i bardzo mnie ciekawi jak będzie wyglądał. Mogę zasugerować jakieś pewne rozwiązania, zwrócić uwagę na drogie lub też niepraktyczne rozwiązania ale decyzja zależy tylko i wyłącznie do inwestorów czy będą mieli ochotę z tych moich wymysłów skorzystać.
Np taki dach ceramiczny - można dać powiedzmy papę już przy 20' na nią łaty i kontrłaty i dalej dopiero dachówkę, tylko czy nie szkoda wyrzucić 6000 zł na to i to w dodatku przy najtańszym rozwiązaniu w postaci papy ? Długości krokwi przy kącie 35' nie będą znacząco dłuższe a i ugiecie krokwi zdecydowanie mniejsze - więc suma sumarum koszt konstrukcji dachu będzie taki sam - a 6 koła zostaje w kieszeni.
Inną kwestią pozostaje fakt, że przy takiej rozpiętości domu dach 35' może przytłaczać pozostałą bryłę domu - ale to już kwestia inwestorów co im się podoba czy będą dawać dach 35' czy 16'
Link do komentarza
Cytat

Przepraszam Cię stokrotoko, ale czemu TAK krytykujesz ? Jeżeli taka funkcjonalność odpowiada inwestorom to nam nic do tego - możemy co najwyżej zasugerować pewne rozwiązania, ale ABSOLUTNIE nie możemy się naśmiewać z idei jaka przyświeca inwestorom.



Draagonie, racja, ze o gustach sie nie dyskutuje ALE ten projekt jest najzwyczajniej w swiecie skopany. Ja tez mam projekt indywidualny, tez dawalam projektantowi wstepny szkic, jak ma wygladac uklad pomieszczen, ale JEGO (projektanta) rola, jest zaprojektowanie funkcjonalnego domu i wybicie z glowy inwestorom, pewnych durnych pomyslow. Tutaj to chyba projektant wzial kalke i przerysowal, co tam sobie inwestorzy nabazgrali.

Podkreslam jeszcze raz, tu nie chodzi o gust:

- co to za garaz (przedziwne proporcje dlugosci i szerokosci) na 2,5 samochodu? :scratching:
- pomieszczenie gospodarcze: teraz inwestorka pisze "no waski, ale to tylko pom. gosp", a pozniej bedzie klac, bo zapewne bedzie to graciarnia, do ktorej wrzuca sie wszystko, bo nie bedzie miejsca na regaly, polki, itp.
- ponawiam pytanie; co to za pomieszczenie miedzy pom gosp, a wiatrolapem do ktorego nie ma wejscia?

tak ma wygladac profesjonalny projekt??? w pokojach dzieciecych nie ma okien!

no i na koniec najwarzniejsze pytanie; czy inwestorka zdaje sobie sprawe z kosztow wybudowania domu o takiej bryle, z tak namieszanym ukladem funkcjonalnym, przykryty dachem wielospadowym?
bo dla mnie pytanie: jaki dach, zeby byl w przystepnej cenie, jest zadziwiajace. jak sie chce wybudowac zamczysko, to trzeba miec gruby portfel.

no ile to moze kosztowac? 700 000?
Link do komentarza
Cytat

Co do wejścia to zamieniłbym biuro z wiatrołapem wtedy przy wejsciu masz widok na stół jadalny i doświetlenie a WC zrobiłbym we wnęce przy garażu, no ale minus taki, że dzieciarnia biegająca będzie tuż pod miejscem pracy - chyba, że praca w biurze w czasie kiedy dzieciaki w szkole.
W tym pom gosp. przy garażu co będzie planowane ? bo jeżeli jakieś narzędzia ogrodnicze czy warsztatowe to połączyłbym to pomieszczenie z garażem.
Kąt nachylenia dachu to przy stylu prowansalskim zalecany 35' - minimum dla dachówki ceramicznej.
Nad tarasem można zrobić markizę ( jak mało słońca to zwijamy i doświetlamy ale może być problem z grillem ) albo częściowo zadaszyć
Takie widzę rozwiązania
http://w96.wrzuta.pl/obraz/9KJjwHu91GB/domko
tylko w obu przypadkach konieczny byłby podciąg żelbetowy wzdłuż ściany od jadalni do salonu. Chyba że dach niesymetryczny wtedy ściana nośna od strony biura i wiatrołapu



Zamiana wiatrołapu z biurem byłaby korzystna. Napewno wejście z wiatrołapu na jadalnię byłoby lepsze, ale niestety wtedy nie da się wejść z wiatrołapu do garażu na czym bardzo zależy mojemu mężowi.

Cytat

Przepraszam Cię stokrotoko, ale czemu TAK krytykujesz ? Jeżeli taka funkcjonalność odpowiada inwestorom to nam nic do tego - możemy co najwyżej zasugerować pewne rozwiązania, ale ABSOLUTNIE nie możemy się naśmiewać z idei jaka przyświeca inwestorom. Mnie np bardzo pasują prowansalskie style a zwłaszcza kuchnia, za to nienawidzę płaskich mebli ale to nie zmienia sytuacji, że tam gdzie je widzę to będę prześmiewcą i kazał np dokupić klocki LEGO - bo fajnie będą się komponować a i kolorki mają wolę w ogóle sie w tym temacie nie wypowiadać - w końcu nie ja będę je użytkował.
I mam pytanie - czy którekolwiek z tych pomieszczeń ma za dużo drzwi ?
Czy po prostu boli, że inwestorka marzy o takiej rozpiętości domu ?
Mnie osobiście fascynuje bryła tego domu i bardzo mnie ciekawi jak będzie wyglądał. Mogę zasugerować jakieś pewne rozwiązania, zwrócić uwagę na drogie lub też niepraktyczne rozwiązania ale decyzja zależy tylko i wyłącznie do inwestorów czy będą mieli ochotę z tych moich wymysłów skorzystać.
Np taki dach ceramiczny - można dać powiedzmy papę już przy 20' na nią łaty i kontrłaty i dalej dopiero dachówkę, tylko czy nie szkoda wyrzucić 6000 zł na to i to w dodatku przy najtańszym rozwiązaniu w postaci papy ? Długości krokwi przy kącie 35' nie będą znacząco dłuższe a i ugiecie krokwi zdecydowanie mniejsze - więc suma sumarum koszt konstrukcji dachu będzie taki sam - a 6 koła zostaje w kieszeni.
Inną kwestią pozostaje fakt, że przy takiej rozpiętości domu dach 35' może przytłaczać pozostałą bryłę domu - ale to już kwestia inwestorów co im się podoba czy będą dawać dach 35' czy 16'


Dziękuję za wszelkie opinie i porady, bardzo chętnie "wysłucham" wszystkich. Proszę naopisać co jest drogie i niepraktyczne. Oglądając inne domy o dachu 35stopni, też mi się wydaje, że przy tej konstrukcji naszego domu byłoby za dużo tego dachu i myślę że gdyby kąt był mniejszy to nie przytłaczałby bryły domu.

Cytat

Draagonie, racja, ze o gustach sie nie dyskutuje ALE ten projekt jest najzwyczajniej w swiecie skopany. Ja tez mam projekt indywidualny, tez dawalam projektantowi wstepny szkic, jak ma wygladac uklad pomieszczen, ale JEGO (projektanta) rola, jest zaprojektowanie funkcjonalnego domu i wybicie z glowy inwestorom, pewnych durnych pomyslow. Tutaj to chyba projektant wzial kalke i przerysowal, co tam sobie inwestorzy nabazgrali.

Podkreslam jeszcze raz, tu nie chodzi o gust:

- co to za garaz (przedziwne proporcje dlugosci i szerokosci) na 2,5 samochodu? :scratching:
- pomieszczenie gospodarcze: teraz inwestorka pisze "no waski, ale to tylko pom. gosp", a pozniej bedzie klac, bo zapewne bedzie to graciarnia, do ktorej wrzuca sie wszystko, bo nie bedzie miejsca na regaly, polki, itp.
- ponawiam pytanie; co to za pomieszczenie miedzy pom gosp, a wiatrolapem do ktorego nie ma wejscia?

tak ma wygladac profesjonalny projekt??? w pokojach dzieciecych nie ma okien!

no i na koniec najwarzniejsze pytanie; czy inwestorka zdaje sobie sprawe z kosztow wybudowania domu o takiej bryle, z tak namieszanym ukladem funkcjonalnym, przykryty dachem wielospadowym?
bo dla mnie pytanie: jaki dach, zeby byl w przystepnej cenie, jest zadziwiajace. jak sie chce wybudowac zamczysko, to trzeba miec gruby portfel.

no ile to moze kosztowac? 700 000?



To nie jest projekt projektanta tylko mój szkic (ale chyba staranny bo niektórzy myślą że to już projekt:) ). Nie był jeszcze szlifowany przez żadnego architekta. Ale dzieci będziemy przetrzymywać w pokojach bez okien, tak zostanie ;).
Garaż jest większy niż dwustanowiskowy bo mąż chce w nim mieć miejsce na majsterkowanie. Bardzo Cię ciekawi pomieszczenie między pom. gosp. a wiatrołapem - to jest miejsce przewidziane przez mojego męża na platformę (ha ha ha) żeby móc graty wwozić na strych, a nie wnosić po schodach (wysuwanych z sufitu oczywiście) (tak bo my mamy gruby portfel i nas stać icon_smile.gif )

Cytat

Może taki?


Czy myślisz o czymś takim (dla Solange 63 - to jest też mój rysunek - nie architekta icon_smile.gif )

szkic.pdf

szkic.pdf

Link do komentarza
Cytat

Dom będzie źle wyglądał od strony głównego wejścia, 2 duże bryły bez okien ( jedna drzwi garażowe) za to trzy okna w niszy przy wejściu


Projektowaliśmy rozkład pomieszczeń wewnatrz domu, a kształt bryły wyszedł sam, taki właśnie. Właśnie tego się obawiam - tej pustej 7m ściany po prawej. Wszystkie 3 części są jednak podobnej szerokości. Co tu mażna zrobić żeby nie było smutno?
Architekt mówił żeby na pustej ścianie po prawej zrobić z jednej warstwy styropianu uwypuklenie o wielkości bramy garazowej i je wyeksponować jakąś inną fakturą (kolor, płyty czy tym podopne, na tym tle można zrobić zieleniec. Co o tym sądzisz?
Link do komentarza
Mam taką małą uwagę ....

Najczęściej jak się projektuje domy parterowe jest podział na część dzienną / ogólnodostępną / i część sypialną.

W tym projekcie tego nie ma. /ale to jest kwestia upodobań/

Piony wodno/kanalizacyjne są rozsiane po całym domu. co zwiększ koszt budowy.

Centralne ogrzewanie - brak kotłowni, więc pewnie ma być to ogrzewanie gazowe bądź PCi

Link do komentarza
Cytat

Mam taką małą uwagę ....

Najczęściej jak się projektuje domy parterowe jest podział na część dzienną / ogólnodostępną / i część sypialną.

W tym projekcie tego nie ma. /ale to jest kwestia upodobań/

Piony wodno/kanalizacyjne są rozsiane po całym domu. co zwiększ koszt budowy.

Centralne ogrzewanie - brak kotłowni, więc pewnie ma być to ogrzewanie gazowe bądź PCi


Tak, jedynym źródłem ciepeła będzie pionowa pompa ciepła, z tego będzie ciepła woda i ogrzewanie podłogowe. Nie wymyślamy nic dodatkowego, bo jak za duzo automatyki to się zaczyna kopać, a z doświadczenia innych podobno nie wykorzytuje się wszystkich rozwiązani typu solary, kominki z płaszczem wodnym itp, dlatego niewarto inwestować. Podobno roczne koszty energii związane z pompą ciepła to 4000 zł. to po co jeszcze wymyslać dodatkowe rozwiązania.
Do tego chcemy tylko dołożyć wentylację mechaniczną, żeby cały czas mieć świeże i ciepłe powietrze ,a wtedy dom oddycha i nie tworzy się pleśń jak to zazwyczj bywa w szczelnych pudełkach.
Link do komentarza
Cytat

Zamiana wiatrołapu z biurem byłaby korzystna. Napewno wejście z wiatrołapu na jadalnię byłoby lepsze, ale niestety wtedy nie da się wejść z wiatrołapu do garażu na czym bardzo zależy mojemu mężowi.



wejscie do domu z garazu mozecie zrobic przez pom. gospodarcze.



Cytat

To nie jest projekt projektanta tylko mój szkic (ale chyba staranny bo niektórzy myślą że to już projekt:) ). Nie był jeszcze szlifowany przez żadnego architekta. Ale dzieci będziemy przetrzymywać w pokojach bez okien, tak zostanie ;).
Garaż jest większy niż dwustanowiskowy bo mąż chce w nim mieć miejsce na majsterkowanie. Bardzo Cię ciekawi pomieszczenie między pom. gosp. a wiatrołapem - to jest miejsce przewidziane przez mojego męża na platformę (ha ha ha) żeby móc graty wwozić na strych, a nie wnosić po schodach (wysuwanych z sufitu oczywiście) (tak bo my mamy gruby portfel i nas stać icon_smile.gif )


cuuuuuuudnie, w koncu wyciagnelam z Ciebie informacje. jak juz oddasz swoje szkice w rece profesjonalisty, to wroc i sie pochwal. Ja mysle, ze dobry projektant tego tak nie zostawi. Wtedy bedzie mozna zaczac dyskusje na powaznie icon_smile.gif

zeby frontowa sciana nie byla "lysa", mozecie zrobic okna panoramiczne. wiele miejsca nie stracicie, a wyglad sie polepszy.

moim zdaniem spizarka w kuchni to nieporozumienie. jest za mala, a zaburza mocno przestrzen. ja zamontowalabym szafki cargo, a spizarke urzadzila w pom. gosp.

Cytat

Podobno roczne koszty energii związane z pompą ciepła to 4000 zł.



a ta informacja to skad? najpierw musisz miec projekt, a pozniej projektant (lub firma, lub sama jesli potrafisz) obliczasz OZC i wtedy bedziesz wiedziec ile bedzie Cie kosztowac ogrzewanie.
Link do komentarza
[quote name='solange63' date='4.07.2013, 09:02 ' post='366881']
wejscie do domu z garazu mozecie zrobic przez pom. gospodarcze.

moim zdaniem spizarka w kuchni to nieporozumienie. jest za mala, a zaburza mocno przestrzen. ja zamontowalabym szafki cargo, a spizarke urzadzila w pom. gosp.


Ale chodzi o to że wejście do garażu musi być z wiatrołapu,żeby nie chodzić w buciorach przez cały dom.

Spiżarka w pom. gosp. to zbyt daleko od kuchni. Dla mnie ta wielkość jest wystarczająca. Musi się tam zmieścić tylko druga lodówka i półki. Planujemy mieszkać w mieście także nie będziemy robic zpasów żywności na 2 miesiące. Teraz moja kuchnia ma 4,5 m2 bo mieszkamy w bloku i jakoś się mieszczę, a jak będę miała 12 m2 kuchni to juz mogę tańczyćicon_smile.gif i nawet spiżarka by była niepotrzebna. A tu myślę że będzie dobrze, bo zaraz obok spiżarki (po prawej) będzie zabudowa do sufitu na lodówke, piekarnik, mikrofale.
Pszesz,że architekt zrobi z tym porządek. A co Ty byś poprawiła nie zmieniając układu pomieszczeń, który nam odpowiada?
Link do komentarza
Cytat

Pszesz,że architekt zrobi z tym porządek. A co Ty byś poprawiła nie zmieniając układu pomieszczeń, który nam odpowiada?



heh, sie uczepiliscie tego ukladu icon_smile.gif

jesli bedziesz miec czas, to zajrzyj do mojego dziennika. na pierwszej stronie jest nasza wizja, a chyba na 3 lub 4, to co zaproponowal projektant i na co przystalismy. chodzi o to, ze my jestesmy laikami i czasem nasze "wydaje mi sie, ze bedzie dobrze. tak mi sie podoba" to za malo i w praktyce sie nie sprawdza.

zrob eksperyment; napisz projektantowi liste z Waszymi wymogami (liczba pomieszczen, ich wielkosc, itp) i nie ograniczaj go tym waszym ukladem. moze sie okazac, ze bedzie mial lepsze rozwiazania, o ktorych Wy wczesniej nie pomysleliscie.

jeszcze jedno pytanie; jak sie maja strony swiata do Waszej dzialki?
Link do komentarza
Cytat

a ta informacja to skad? najpierw musisz miec projekt, a pozniej projektant (lub firma, lub sama jesli potrafisz) obliczasz OZC i wtedy bedziesz wiedziec ile bedzie Cie kosztowac ogrzewanie.



Maksymalne koszty można obliczyć. Nie można wybudować domu, zgodnie z przepisami, który "spala" więcej niż 120kWh/m2/rok.
Czyli łatwo obliczyć, że dom o powierzchni ogrzewanej około 160m2 (tak wynika z rzutów)"spali nie więcej niż 20.000kWh, co przy COP PCi = 3 daje około 4.000zł/rok
Link do komentarza
Cytat

Maksymalne koszty można obliczyć. Nie można wybudować domu, zgodnie z przepisami, który "spala" więcej niż 120kWh/m2/rok.
Czyli łatwo obliczyć, że dom o powierzchni ogrzewanej około 160m2 (tak wynika z rzutów)"spali nie więcej niż 20.000kWh, co przy COP PCi = 3 daje około 4.000zł/rok



no nie wiem. oni maja dziwne pomysly; a jak garaz bedzie ogrzewany? to juz wychodzi okolo 220 m2 icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

heh, sie uczepiliscie tego ukladu icon_smile.gif

jesli bedziesz miec czas, to zajrzyj do mojego dziennika. na pierwszej stronie jest nasza wizja, a chyba na 3 lub 4, to co zaproponowal projektant i na co przystalismy. chodzi o to, ze my jestesmy laikami i czasem nasze "wydaje mi sie, ze bedzie dobrze. tak mi sie podoba" to za malo i w praktyce sie nie sprawdza.

zrob eksperyment; napisz projektantowi liste z Waszymi wymogami (liczba pomieszczen, ich wielkosc, itp) i nie ograniczaj go tym waszym ukladem. moze sie okazac, ze bedzie mial lepsze rozwiazania, o ktorych Wy wczesniej nie pomysleliscie.

jeszcze jedno pytanie; jak sie maja strony swiata do Waszej dzialki?



Załączyłam plan działki, góra północ, dół południe.

plan_zagosp___szkic.pdf

plan_zagosp___szkic.pdf

Link do komentarza
Dlaczego dziwne pomysły ?

Mnie taki układ pomieszczeń odpowiada. Przemawia do mnie też bryła budynku, oraz ta "oranżeria" przy salonie.

Tak się składa, że większość budujących ocenia inne domy z perspektywy własnych możliwości finansowych.

Oni nie maja dziwnych pomysłów tylko całkiem przyziemne.

Popatrz na propozycje Strzeleckiej np. http://projektysylwiistrzeleckiej.pl/praco...ss33/index.html około 450m2 !

Ale jest to dom wielopokoleniowy z niekrępującym lokum dla 3 "rodzin".

Pooglądaj inne projekty Strzeleckiej, ta to ma polot, ale mnie bardzo pasuje jej spojrzenie na bryłę i rozwiązania funkcjonalne.
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego dziwne pomysły ?

Mnie taki układ pomieszczeń odpowiada. Przemawia do mnie też bryła budynku, oraz ta "oranżeria" przy salonie.

Tak się składa, że większość budujących ocenia inne domy z perspektywy własnych możliwości finansowych.

Oni nie maja dziwnych pomysłów tylko całkiem przyziemne.


nie zgadzam sie. raczej z perspektywy funkcjonalnosci, ale przyznaje, ze to tez jest sprawa jednostkowa. Autorus ma kopuly, tam nie krytykowalam, chociaz pewnie jego budowa pochlonie 2 albo 3 razy wiecej pieniedzy, niz moja. ja po prostu nie chcialabym miec "okraglych" pomieszczen. ten dom tez do mnie nie przemawia, wlasnie ze wzgledu na funkcjonalnosc. ja nie karze im budowac kurnika, jak moj, ale poddaje w watpliwosc pewne rozwiazania.
wiesz dobrze, ze na forum pojawiali sie ludzie, ktorzy wklejali linki projektow, po 200m2 z wielospadowym dachem, balkonami i pytali, czy 200 tys. im na to starczy.

po to jest forum, zeby wyglaszac swoje opinie, a noz jakas sie przyda icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

nie zgadzam sie. raczej z perspektywy funkcjonalnosci, ale przyznaje, ze to tez jest sprawa jednostkowa.......



Powiem Wam, że wszyscy mamy rację. Kazdy swoją icon_smile.gif tyle ile ludzi tyle gustów. Nudno by było gdyby wszystkim podobało się to samo. Jest rzeczą oczywistą, przynajmniej dla nas, że 200m2 dom parterowy jest kosztowny, nie jesteśmy oderwani od rzeczywistości.
Pisząc na tej stronie chciałam narazie uzyskać jakąś propozycję kształtu dachu, zeby w tej bryle sie ładnie komponował, ale wszystkie pozostałe uwagi sa dla mnie równie cenne.
Fajnie, że jest ktoś komu się podoba nasz rozkład.

Cytat

zeby frontowa sciana nie byla "lysa", mozecie zrobic okna panoramiczne. wiele miejsca nie stracicie, a wyglad sie polepszy.



Jakie okna panoramiczne, przecież to jest ściana z garderoby na której będzie zabudowana szafa na całej długości?
Link do komentarza
zerknij na ten domek http://z500.pl/projekt/Z207,parterowy-dom-...-na-2-auta.html dach ma 25 stopni. ja uwazam, ze optymalnie dla parterowki. nie wyglada jakby mial wielka "czape" zatknieta na glowe icon_wink.gif

Cytat

Jakie okna panoramiczne, przecież to jest ściana z garderoby na której będzie zabudowana szafa na całej długości?



takie panoramiczne, pod samym sufitem



chyba, ze chcesz miec szafe pod sam sufit, wtedy odpada.
Link do komentarza
Cytat

Popatrz na propozycje Strzeleckiej np.
Ale jest to dom wielopokoleniowy z niekrępującym lokum dla 3 "rodzin".


Bardzo podoba mi się projekt tego domu Strzeleckiej. Nawet front ma o ciut podobnym kształcie jak mój, tylko po prawej str. bardziej urozmaicone.

Cytat

zerknij na ten domek http://z500.pl/projekt/Z207,parterowy-dom-...-na-2-auta.html dach ma 25 stopni. ja uwazam, ze optymalnie dla parterowki. nie wyglada jakby mial wielka "czape" zatknieta na glowe icon_wink.gif



Też mi się tak wydaje, że 35 stopni dach przytłoczy bryłe domu, a taki na 25 stopni wygląda zgrabnie.
Link do komentarza
Cytat

szkice poprawione :
Dzieki za korekty.
Tylko teraz wyszło, że ta część po prawej stronie jest bardziej wysunięta do przodu niż garaż, a jest odwrotnie, ale to nie istotne. Chodzi o kształt dachu. Taki nawet mi się podoba. A czy nie byłoby jeszcze lepiej jakby te daszki po bokach czoło też miały pochyłe obłozone dachówką?


Link do komentarza
Cytat

Dzieki za korekty.
Tylko teraz wyszło, że ta część po prawej stronie jest bardziej wysunięta do przodu niż garaż, a jest odwrotnie, ale to nie istotne. Chodzi o kształt dachu. Taki nawet mi się podoba. A czy nie byłoby jeszcze lepiej jakby te daszki po bokach czoło też miały pochyłe obłozone dachówką?

Ta część po prawej stronie jest bardziej wysunięta, bo to twój szkic ,za duża ingerencja żeby poprawiać,chciałem zachować jak najwięcej twojej wizji.

To 2 wersje pierwsza -tańszy dach ,mniej docinania, rynien i gąsiorów (szczyty murowane) . Druga tak jak piszesz , daszki po bokach czoło też mają pochyłe obłożone dachówką .

Ja Ci nie wybieram ,jednemu podoba się córka drugiemu teściowa. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Solange strzecha odpada - irbis niech się wypowie - 25' wizualnie wygląda ok. Ale łatwiej by było gdybyś Adzia wspomniała jaką kwotę chcecie przeznaczyć na budowę domu.
Jako ze siedzisz w sanitarce - wiesz jaki jest kąt układania rur i wiesz pewnie gdzie bedziesz miała glówny pion - więc sobie zmierz odległości i zastanów się czy czasem ci nie wyjdzie pion 70cm pod pow. podłogi + do tego ujście do szamba/kanalizacji..

Szczerze powiem, że te kolumny przy tym daszku pasują jak pięśc do nosa - po prostu przytłaczają. A może by tak złamać bryłę i zamiast C dać w kształcie Z ?

Wtedy można by wzdłuż garażu wysunąć daszek i dać kolumny do wejścia , łamiecie ten dłuugi korytarz, wydłużacie pomieszczenie biura, albo robicie miejsce w korytarzu na szafę z ubraniami, w kuchni zyskujecie okno od chyba wschodu ? Więc rano przy śniadaniu masz słonecznie i widno...


UPs nadpisała się spodnia warstwa - ale chyba wiecie o co mi chodzi ?;)
Link do komentarza
Cytat

Szczerze powiem, że te kolumny przy tym daszku pasują jak pięśc do nosa - po prostu przytłaczają. A może by tak złamać bryłę i zamiast C dać w kształcie Z ?



oooo, widzi mi sie ten pomysl bardzo icon_biggrin.gif

ale mna sie prosze nie sugerowac, bo ja uwielbiam domy z wysunietym garazem...

/i chyba nie musze dodawac, ze sama taki bede miala icon_redface.gif icon_wink.gif/ Edytowano przez solange63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Solange strzecha odpada - irbis niech się wypowie - 25'


Solange sugerując się bryłą budynku podrzuciła strzechę icon_smile.gif
Podobny układ bardzo często spotyka się w Danii i często też pokrycie to strzecha.
Mam nawet bardzo podobny projekt - z dwiema kondygnacjami nadziemnymi.
Ale strzecha - potrzebuje minimum 45 stopni kąta nachylenia dachu, a najlepiej ponad 50 stopni!!!

O tak:

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
    • Dopiero za dwa miesiące będą kopane traktor bardzo duży co pole obok orał jeździł po niej cięższy od kopary i dobrze się trzyma 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...