Skocz do zawartości

Cokół wokół domu - żywica


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Obecnie na cokole wokół domu jest tynk żywiczny (nie wiem, czy własciwie określam nazwę) - mozaika.
Przy okazji remontu chciałabym położyć nowy kolor tego tynku, a co za tym idzie poprawić ogólny wygląd.
Jaka jest zasada kładzenia tego tynku? Czy tylko wystarczy zagruntować, czy też wyrównać klejem, tak, aby to trzymało się porządnie?

Pozdrawiam,
M.
Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie,

Obecnie na cokole wokół domu jest tynk żywiczny (nie wiem, czy własciwie określam nazwę) - mozaika.
Przy okazji remontu chciałabym położyć nowy kolor tego tynku, a co za tym idzie poprawić ogólny wygląd.
Jaka jest zasada kładzenia tego tynku? Czy tylko wystarczy zagruntować, czy też wyrównać klejem, tak, aby to trzymało się porządnie?

Pozdrawiam,
M.


Czy takie coś podobne masz jak na zdjęciu?

Tak jak demo już Ci napisał ,umyć dobrze bez żadnego gruntowania i kłaść nowy.Nawet możesz umyć ten stary tynk myjka ciśnieniową tylko nie z dyszą rotacyjną .
Link do komentarza
Mam takową dokładnie. Mozaika była kładziona ze 12 lat temu. Przy lepszym przyjrzeniu widać, że się trochę sypie. Poza tym, była gruboziarnista. Teraz podobno są mniejsze ziarna. Stąd te moje pytania. Oczywiście mniemam, że można położyć na starą tylko po uprzednim myciu, ale żeby wyrównać te nierówności zużyję więcej mozaiki, a ona nie jet tania.

Kolejne pytanie: Czy możecie mi podać jaką najlepiej wybrać, aby była dobrej jakości?

Pozdrawiam:-)
Link do komentarza
O jakich nierównościach piszesz? Jeżeli są duże (jakieś wgłębienia,odpryski) to można czymś je wyrównać przed położeniem nowego tynku ale jeżeli są to znikome liniowe nierówności to można dać sobie spokój.
Link do komentarza
 • 3 tygodnie temu...
 • 5 miesiące temu...
Cytat

Nowy możesz położyć na stary bez żadnych dodatkowych zabiegów . Umyj tylko jak jest zapylony .W moim domku własnie trwają prace wykończeniowe i tą opaskę mozaikową wpuszczono do ziemi poniżej kostki brukowej. Jeden z wykonawców powiedział mi, że w ten sposób będzie wchłaniać wodę i pęcznieć, i że opaska powinna być tylko do poziomu kostki. Czy to prawda?
Link do komentarza
Cytat

W moim domku własnie trwają prace wykończeniowe i tą opaskę mozaikową wpuszczono do ziemi poniżej kostki brukowej. Jeden z wykonawców powiedział mi, że w ten sposób będzie wchłaniać wodę i pęcznieć, i że opaska powinna być tylko do poziomu kostki. Czy to prawda?


Nieznaczne obniżenie tynku cokołowego poniżej poziomu kostki nie wpłynie negatywnie na jego trwałość. Tynk żywiczny nie ma zdolności do kapilarnego podciągania wody i jedynie może nastąpić jego odspojenie od podłoża, gdy mur będzie zawilgocony (poniżej izolacji poziomej ściany).
Link do komentarza
Cytat

Nieznaczne obniżenie tynku cokołowego poniżej poziomu kostki nie wpłynie negatywnie na jego trwałość. Tynk żywiczny nie ma zdolności do kapilarnego podciągania wody i jedynie może nastąpić jego odspojenie od podłoża, gdy mur będzie zawilgocony (poniżej izolacji poziomej ściany).Dziękuję za odpowiedź, załączam jeszcze zdjęcie dla pewności, czy tak jest OK?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Tak jak mówią przedmówcy, należy oczyścić starą mozaikę aby zapewnić dobra przyczepność do starego podłoża inaczej wszystko zleci. Jeżeli mozaikę kładziesz ręcznie to pod paca wyrównasz jakieś braki mozaiką... o ile nie są duże, bo inaczej nie kalkuluje się taki zabieg i uzupełnij klejem. Jeżeli będziesz kładł natryskowo to uzupełnij widoczne ubytki przed położeniem bo tak nie wyrównasz, jak będziesz chciał uzupełnić ubytek natryskiem wyjdzie Ci duże zgrubienie na większym kawałku.
Link do komentarza
 • 3 lata temu...

Na tynkach mozaikowych się nie znam ale mnie zawsze uczyli że żywica do żywicy się nie przyklei dlatego w mojej ocenie trzeba było  by co najmniej lekko przeszlifować ziarna tak aby ta wierzchnia warstwa lakieru była zdarta. 

Ale tak jak mówiłem na tynkach mozaikowych się nie znam dlatego polecił bym Ci kontakt z producentem takich tynków np. Śnieżką bo wiedzy najlepiej szukać u źródła! 

Pozdrawiam

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • 40mm to wysokość łaty! Ostatnie zalecenia są takie, żeby ze względu na skuteczną wentylację połaci stosować taką wysokość zarówno dla łaty jak i kontrłaty. Natomiast szerokość łaty 50mm (na której opiera się panel) jest optymalna! W związku z tym, że panel ma 320 mm długości, łata o szerokości 60mm jest za duża i powoduje podniesienie panelu, o którym było wcześniej wspomniane  
  • Komentarz dodany przez Rafał: Piszę jako Klient firmy EurosEnergy - nie polecam. Umowa podpisana w maju 2022 roku, a jest wrzesień 2023 i nadal są problemy. Firma nie dotrzymała terminu realizacji, a montaż pompy gruntowej był dosłownie fatalny. Co innego w umowie, co innego w montażu. Wiele elementów trzeba było dokupić lub wymienić na własny koszt, aby wszystko poprawnie działało. Uruchomienie samej pompy po kilku miesiącach metodą prób i błędów "jakoś" się udało. Szczątkowe i wymijające odpowiedzi na zgłaszane problemy Na zgłaszane problemy i usterki firma odpowiada szczątkowo i wymijająco. Strach pomyśleć, co będzie jak powstanie jakaś usterka i trzeba będzie coś naprawić. Cały czas tylko słyszę, że skoro działa to jest ok. Zainstalowane grzałki w zbiornikach z wodą użytkową robią z pompy gruntowej szybko przepływowy ogrzewacz wody - a miało być ekonomicznie i ekologicznie. Firma nie wywiązuje się z zobowiązań Próbuję się dogadać z firmą, odzyskać chociaż część pieniędzy które musiałem wyłożyć "aby działało"- w zamian usłyszałem informacje, że uchylam się od płacenia. Faktura została wystawiona mimo że usługa nie została wykonana do końca. Nie polecam tej firmy Niestety nie polecam tej firmy, jeśli chodzi o pompy gruntowe. Bardzo się zawiodłem. Miało być tak super, a wyszło tragicznie. Podsumowanie Firma nie dotrzymała terminu realizacji, montaż pompy gruntowej był fatalny, a firma nie odpowiada na zgłaszane problemy i nie wywiązuje się z zobowiązań. Nie polecam tej firmy nikomu.
  • Wybierając innowacyjne rozwiązania OZE do swojego domu, należy zwracać szczególną uwagę na doświadczenie danego producenta na rynku. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/aktualnosci/105890-euros-energy-liderem-transformacji-energetycznej-2023
  • Ten ze zdjęcia Irbis Strzecharstwo to ewidentnie żelbetowy, wylewany strop. A pierwotnie projekt przewidywał zamiast niego gęstożebrowy. Chodziło mi o to, że w tym przypadku również nie  wiemy jak ostatecznie ten dom jest zbudowany, co i dlaczego w nim wykonano, ile zmieniono w pierwotnym projekcie.  Tym bardziej w domu, którego dotyczy ten wątek, nie mamy pojęcia jak są wykonane poszczególne elementy. Równie dobrze ten strop od początku przewidziano tylko jako zamykający nieużytkowe poddasze. I zrobiono go jako cienką płytę o niewielkiej nośności. A wtedy cały może mieć z 8-10 cm grubości. 
  • Jak wykonałem akrylowanie narożników. Akryl wokół okien.     https://youtu.be/2J9xkDw6b4I  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...