Skocz do zawartości

remont starego domu drewnianego


Recommended Posts

Witam was. posiadam stary drewniany dom i chcielem go wyremontować: zrobić łazienke przebudowa ścian działowych,elektryka, hydraulika, posadzki, okna drzwi... itd. ogółem jest w takim stanie że nie ma on konkretnych fundamentów pomyślałem żeby odkopać go od zewnątrz i zalać fundamenty wraz z odwodnieniem co o tym sądzicie? i kolejna sprawa to jedna boczna ściana zewnętrzna jest w kiepskim stanie więc pomyślałem żeby ją zburzyć i postawić murowaną tylko w jaki sposób można ją połączyć z drewnianą? czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak to wszystko poprowadzić?
Link do komentarza
Witam.
Po pierwsze należy się dowiedzieć, czy z formalnego punktu widzenia można dokonać takiej modernizacji.
Skoro budynek nie był posadowiony na fundamencie, to może nie wymagał wcześniej pozwolenia na budowę.

Teraz, jeśli chce się wykonać fundament, to formalnie należałoby się temu przyjrzeć, czy zakres zaplanowanych robót wymaga uzyskania decyzji pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Ale zostawmy na razie sprawy administracyjne.

Z punktu technicznego, jeśli chciałoby się wykonać fundament, to należałoby go wykonać na odpowiedniej głębokości, poniżej strefy przemarzania. Jest to możliwe, z tym, że sugerowałbym kontakt z doświadczonym inżynierem, który oceni możliwości i zaproponuje technikę wykonania tego w taki sposób, by budynek nie uległ zniszczeniu.

Ścianę drewnianą można łatwo połączyć z innymi materiałami ściennymi. Ze względu na łatwość wykonania prac najlepszym materiałem byłby beton komórkowy, który można łatwo dociąć do dowolnego kształtu. Najlepiej, gdyby na styku łączenia obu materiałów byłby np. słup drewniany. Wtedy słup łączy się z murem za pomocą blaszek które mocuje się do słupa za pomocą gwoździa lub wkręta a pozostałą część blaszki umieszcza się w spoinie poziomej pomiędzy bloczkami.

Niemniej jednak sugeruję spotkanie z doświadczonym inżynierem na budowie, który oceni możliwości wykonania planowanych zmian.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...