Skocz do zawartości

wilgotna działka- prośba o pomoc


Recommended Posts

Witam i proszę o pomoc.
Planuję zakup działki w podmokłym terenie. Z analizy geotechnicznej wynika "w podłożu zalegają nienośne luźne piaski średniozagęszczone spoczywające na nośnych piaskach i glinach lodowcowych. Woda gruntowa o zwierciadle swobodnym wystąpiła na głębokości 0,8-1,0 m p.p. terenu. Poziom może ulegać wahaniom 0,5 m. Budynek proponuje się posadowić na płycie wśród średniozagęszczonych piasków powyżej zwierciadła wód gruntowych. Bezwzględnie w poziomie posadowienia należy wykonać drenaż opaskowy".

Cena działki nie jest niska, a budżet mam ograniczony. Nie mogę sobie pozwolić na żaden fałszywy ruch. Stąd pytanie: jaki jest koszt podniesienia gruntu pod dom z właściwym utwardzeniem. No i cena tego drenażu. Domek ma być ok 120 m. Aktualni właściciele mówią, że zmieszczę się w 5 tys, ale mamy rozbieżne interesy
Sama tego nie zrobię, muszę wynająć ludzi. I jeszcze jedno , teren bez kanalizacji.

Prosiłam już wczoraj o pomoc w założonym dzienniku przedbudowy , ale niestety nikt nie odpowiedział icon_cry.gif może pisałam nie tam, gdzie należy.



https://forum.budujemydom.pl/moj-wymarzony-domek-t21672.html
Link do komentarza
Na razie masz opis, a schody mogą się pojawić dopiero po odkrywce gdy zaczną się roboty ziemne i koszta moga sie podwoić albo i potroić. na takim terenie robota musi być wykonana bez pudła a samo podniesienie terenu to za wiele nie pomoże w tym przypadku.
Link do komentarza
Cytat

Za 5 tyś to płyty fundamentowej się nie da zrobić. Cuda się zdarzają, ale nie aż takie.


Jani baaardzo dziękuję za odpowiedź. Wiem, że te 5 tys to niewiele, ale czy wystarczy, by zrobić to podniesienie z utwardzeniem?

Cytat

Na razie masz opis, a schody mogą się pojawić dopiero po odkrywce gdy zaczną się roboty ziemne i koszta moga sie podwoić albo i potroić. na takim terenie robota musi być wykonana bez pudła a samo podniesienie terenu to za wiele nie pomoże w tym przypadku.


Tobie również bardzo dziękuję za odpowiedź. A możesz doprecyzować, co się może ewentualnie wydarzyć? I o ile to by było droższe w stosunku do zwykłego terenu. Chcę się zmieścić z budową w kwocie ok.300 tys i musi w tym być wszystko, a mam świadomość, że dobrze zrobiony fundament i jego izolacja będą najważniejsze.
Link do komentarza
nie ma szans..........

po za tym

"Woda gruntowa o zwierciadle swobodnym wystąpiła na głębokości 0,8-1,0 m p.p. terenu." - nie jest dobrą wiadomością.
Myślę że w okresie takim jak ten który mamy od miesiąca - będzie jeszcze gorzej
0,8 metra - toż to standardowa strefa przemarzania.
Jeśli ten poziom się zwiększy - mróz porządną zimą zniszczy Twoje marzenia i wydane pieniądze

W moim wydanym WZ wykopy zrobiono na 2 metry
I było sucho.
To że dzisiaj sie pozmieniało - inna bajka - ale woda na 0,8 metra nie wróży niczego dobrego dla fundamentów Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

nie ma szans..........

po za tym

"Woda gruntowa o zwierciadle swobodnym wystąpiła na głębokości 0,8-1,0 m p.p. terenu." - nie jest dobrą wiadomością.
Myślę że w okresie takim jak ten który mamy od miesiąca - będzie jeszcze gorzej
0,8 metra - toż to standardowa strefa przemarzania.
Jeśli ten poziom się zwiększy - mróz porządną zimą zniszczy Twoje marzenia i wydane pieniądze


Dzień doberek i dziękuję za odzew.
Tam wokół są domy i nie wszyscy wyglądają jakby nie mieli co z kasą robić icon_biggrin.gif Może zatem i ja poradzę? Tylko muszę wiedzieć za ile, póki nie kupiłam.
Link do komentarza
To że w okolicy stoją inne domy jeszcze o niczym nie świadczy. Warunki wodno-gruntowe mogą być diametralnie różne mimo że na pierwszy rzut oka teren wygląda jednorodnie.
Opinia geologa w tym przypadku powinna być wiążąca, tym bardziej że bezwzględnie zaleca wykonanie drenażu.
Sugestia gdzie odprowadzać wodę drenażową byłaby mile widziana.

Płyta fundamentowa w przypadku gruntów niespójnych jest idealnym rozwiązaniem. Koszt jej wykonania nie musi znacząco odbiegać od kosztów fundamentów tradycyjnych opartych na ławach.
Przy takim stanie wód gruntowych jakie u Ciebie występują będzie konieczna wymiana gruntu pod płytą przynajmniej na podsypkę żwirową i izolacja obwodowa, bo jak napisał bobiczek, głębokość przemarzania gruntu to 0,8-1,2m ppt zależnie od strefy klimatycznej w jakiej zamierzasz się budować.
Link do komentarza
Cytat

Płyta fundamentowa w przypadku gruntów niespójnych jest idealnym rozwiązaniem. Koszt jej wykonania nie musi znacząco odbiegać od kosztów fundamentów tradycyjnych opartych na ławach.
Przy takim stanie wód gruntowych jakie u Ciebie występują będzie konieczna wymiana gruntu pod płytą przynajmniej na podsypkę żwirową i izolacja obwodowa



i w tym momencie można chyba zapomnieć o kwotach rzędu 5.000zł, prawda? a o porządnym zdrenowaniu to nawet nie próbuję wspominać do postu
Wracałem pociągiem przez pół Polski w piątek.
I tak sobie przez okno oglądałem po ostatnich opadach intensywnych działki, domy......
Pewnie - że zalane było przeważnie mna końcach spadku terenu.
Ale nie była to reguła.
Stały pola i domy w wodzie powyżej.
Podejrzewałem brak drenów i jakichkolwiek urządzeń odwadniających w terenie.
Wyglądało makabrycznie.
Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
zależy o ile chcesz podnieść teren
ja pod płytę dałem 300 ton kamienia
kamień brałem bezpośrednio z kopalni
więc wyszło w miarę tanio
ale z transportem wyszło prawie 20k 2 lata temu
jak nie masz gdzie odprowadzić wodę z drenażu to odpuść tą działkę
nawet nie wiadomo na jakiej głębokości jest warstwa przepuszczalna
aby wykopać studnię chłonną
Link do komentarza
Cytat

. Nie mogę sobie pozwolić na żaden fałszywy ruch.


Z Twojego opisu nie wynika, że masz jakieś tragiczne warunki dla posadowienia. Radzę znaleźć tylko dobrego konstruktora.
Bo np. napisałaś "nienośne luźne piaski średniozagęszczone" - piaski średni zagęszczone to są dobre warunki do posadowienia , więc dlaczego nienośne? Po co drenaż ? Jakie będzie miał zadanie? Wód gruntowych raczej nie obniżysz, a możesz wypłukać grunt i dopiero będą problemy.
Link do komentarza
Cytat

Witam i proszę o pomoc.
Planuję zakup działki w podmokłym terenie. Z analizy geotechnicznej wynika "w podłożu zalegają nienośne luźne piaski średniozagęszczone spoczywające na nośnych piaskach i glinach lodowcowych. Woda gruntowa o zwierciadle swobodnym wystąpiła na głębokości 0,8-1,0 m p.p. terenu. Poziom może ulegać wahaniom 0,5 m. Budynek proponuje się posadowić na płycie wśród średniozagęszczonych piasków powyżej zwierciadła wód gruntowych. Bezwzględnie w poziomie posadowienia należy wykonać drenaż opaskowy".

Cena działki nie jest niska, a budżet mam ograniczony. Nie mogę sobie pozwolić na żaden fałszywy ruch. Stąd pytanie: jaki jest koszt podniesienia gruntu pod dom z właściwym utwardzeniem. No i cena tego drenażu. Domek ma być ok 120 m. Aktualni właściciele mówią, że zmieszczę się w 5 tys, ale mamy rozbieżne interesy
Sama tego nie zrobię, muszę wynająć ludzi. I jeszcze jedno , teren bez kanalizacji.

Prosiłam już wczoraj o pomoc w założonym dzienniku przedbudowy , ale niestety nikt nie odpowiedział icon_cry.gif może pisałam nie tam, gdzie należy.



https://forum.budujemydom.pl/moj-wymarzony-domek-t21672.html



Zacznę od tego, że budowa Płyty fundamentowej Legalett w takim terenie (na podstawie uzyskanych informacji) jest jak najbardziej możliwa, ale.... istotne jest jakie parametry geotechniczne mają grunty występujące na działce. Jeśli ich moduły ściśliwości są w granicach 40 MPa to należałoby usunąć humus ewentualnie grunty nienośne, nasypy i uzupełnić to pospółką, piaskiem grubym lub średnim po półtora metra po obrysie budynku i zagęścić warstwami po 30 cm do współczynnika Is>=0,94. Jeśli jest możliwość to wynieść budynek a krawędzie podsypki tworzące skarpę należy wzdłużnie wzmocnić pasami geotkaniny.

Sposób odwodnienia Płyty Legalett uzależniony jest od ukształtowania terenu i możliwości odprowadzenia wód opadowych. Z pewnością konieczne będzie wykonanie drenażu opaskowego z co najmniej 4 studzienkami i doprowadzenie wody opadowej do instalacji melioracyjnej lub do studni chłonnych. Wokół całego budynku należy zachować przynajmniej na szerokość 1 metra pas gruntu z zapewnieniem spadku o nachyleniu około 5% na zewnątrz w celu szybkiego odprowadzenia wody opadowej poza obszar posadowienia budynku.

W celu uzyskania oferty cenowej proszę zapytanie kierować bezpośrednio do firmy Legalett Polska Sp. z o.o.

Pozdrawiam
inż. Małgorzata Nazarewicz
projektant płyt fundamentowych
Link do komentarza
Cytat

zależy o ile chcesz podnieść teren
ja pod płytę dałem 300 ton kamienia
kamień brałem bezpośrednio z kopalni
więc wyszło w miarę tanio
ale z transportem wyszło prawie 20k 2 lata temu
jak nie masz gdzie odprowadzić wodę z drenażu to odpuść tą działkę
nawet nie wiadomo na jakiej głębokości jest warstwa przepuszczalna
aby wykopać studnię chłonną



Wkleiłam zdjęcia mapy działki

https://forum.budujemydom.pl/moj-wymarzony-...431#entry363431

Cytat

Z Twojego opisu nie wynika, że masz jakieś tragiczne warunki dla posadowienia. Radzę znaleźć tylko dobrego konstruktora.
Bo np. napisałaś "nienośne luźne piaski średniozagęszczone" - piaski średni zagęszczone to są dobre warunki do posadowienia , więc dlaczego nienośne? Po co drenaż ? Jakie będzie miał zadanie? Wód gruntowych raczej nie obniżysz, a możesz wypłukać grunt i dopiero będą problemy.


Jak się szuka dobrego konstruktora ? Rzecz się dzieje na Śląsku


Cytat

i w tym momencie można chyba zapomnieć o kwotach rzędu 5.000zł, prawda? a o porządnym zdrenowaniu to nawet nie próbuję wspominać do postu
Wracałem pociągiem przez pół Polski w piątek.
I tak sobie przez okno oglądałem po ostatnich opadach intensywnych działki, domy......
Pewnie - że zalane było przeważnie mna końcach spadku terenu.
Ale nie była to reguła.
Stały pola i domy w wodzie powyżej.
Podejrzewałem brak drenów i jakichkolwiek urządzeń odwadniających w terenie.
Wyglądało makabrycznie.


Bobiczku a może byś spróbował coś o kosztach drenażu, izolacji, bo jakkolwiek zielona jestem, to mam świadomość, że tam fundamenty muszą być solidnie i na wszystkie strony zaizolowane, a potem na nich namiocik icon_biggrin.gif

Cytat

Baszka piwnica w domu będzie czy nie?


Zdecydowanie bez piwnic, nikt tam nie ma, oczyszczalni też nie.
Gubię się nieco w tych postach , więc dodam raz jeszcze, ze wkleiłam zdjęcia działki , są gdzieś tam

https://forum.budujemydom.pl/moj-wymarzony-...431#entry363431
Link do komentarza
Cytat

drenaż - taniej.
Blisko masz - huta Bobrek
Kamień płukany.
Zamiast żwirowej obsypki.....



Raz się cholera będę cieszyć z bliskości huty Bobrek icon_biggrin.gif
drenaż taniej -zamiast czego?

Cytat

Z Twojego opisu nie wynika, że masz jakieś tragiczne warunki dla posadowienia. Radzę znaleźć tylko dobrego konstruktora.
Bo np. napisałaś "nienośne luźne piaski średniozagęszczone" - piaski średni zagęszczone to są dobre warunki do posadowienia , więc dlaczego nienośne? Po co drenaż ? Jakie będzie miał zadanie? Wód gruntowych raczej nie obniżysz, a możesz wypłukać grunt i dopiero będą problemy.


Sama nie wiem, czemu kazali zrobić drenaż, sie nie znam icon_biggrin.gif tak stało w ekspertyzie geotechnicznej sąsiada, przez ogród -jak kupię. Sąsiad bezpośredni przez płot nie ma drenażu tylko izolacje wszelakie.
Link do komentarza
Cytat

Witam i proszę o pomoc.
Planuję zakup działki w podmokłym terenie. Z analizy geotechnicznej wynika "w podłożu zalegają nienośne luźne piaski średniozagęszczone spoczywające na nośnych piaskach i glinach lodowcowych. Woda gruntowa o zwierciadle swobodnym wystąpiła na głębokości 0,8-1,0 m p.p. terenu. Poziom może ulegać wahaniom 0,5 m. Budynek proponuje się posadowić na płycie wśród średniozagęszczonych piasków powyżej zwierciadła wód gruntowych. Bezwzględnie w poziomie posadowienia należy wykonać drenaż opaskowy".

Cena działki nie jest niska, a budżet mam ograniczony. Nie mogę sobie pozwolić na żaden fałszywy ruch. Stąd pytanie: jaki jest koszt podniesienia gruntu pod dom z właściwym utwardzeniem. No i cena tego drenażu. Domek ma być ok 120 m. Aktualni właściciele mówią, że zmieszczę się w 5 tys, ale mamy rozbieżne interesy
Sama tego nie zrobię, muszę wynająć ludzi. I jeszcze jedno , teren bez kanalizacji.



Orientacyjny koszt wymiany gruntu oraz wykonanie kontrolowanego geotechnicznie nasypu budowlanego dla budynku o powierzchni zabudowy 120 m2 (wymiary zewnętrzne budynku 12 m x 10 m), powierzchnia wykopu 170 m2 ; przy założeniu ceny podsypki żwirowej ok. 20 zł/tonę; ilość podsypki ok. 170 m3 ; praca koparki ok. 12 godzin, zagęszczanie gruntu; ułożenie na dnie wykopu rury drenarskiej w geowłókninie - razem to koszt ok. 9500,- zł . Do kalkulacji przyjęto granicę przemarzania 1 m.

Najlepiej gdyby Pani przysłała badania geotechniczne, gdyż "nienośne luźne piaski średniozagęszczone" jest określeniem mało precyzyjnym. Przeważnie piaski nawet luźne w stanie średniozagęszczonym są gruntami nośnymi. Może tutaj chodzi o nienośne lub słabonośne piaski humusowe (organiczne). Być może nie będzie konieczności tak głębokiej wymiany gruntu.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

I miał rację, bo można.


Witam Was i jeszcze raz dziękuję za zaangażowanie icon_biggrin.gif Milczałam, bo coś komp sfiksował, ale już przeszło.
Może niepotrzebnie panikuję, bo sąsiad najbliższy, ten od północy wczoraj kolejny raz się zaklinał, że nie ma żadnego drenażu, tylko izolacje plus podniesienie fundamentu o 30 cm. A teraz anegdota z życia ( mojego oczywiście ) wzięta. Rok temu mniej więcej o tej porze miałam kupić działkę w tej okolicy. Dwa dni przed podpisaniem umowy byłam w wodociągach o warunki potrzebne potem do WZ. Tam życzliwy facet powiedział, bym wzięła na działkę kogoś z łopatą, bo tam były składane śmieci ( działka narożna, co nie jest bez znaczenia). Ponieważ jak każda szanująca się kobieta mam wbity w telefon numer mini koparka usługi icon_biggrin.gif , zadzwoniłam, przekonałam pana , że to sprawa życia, szczęścia itp. Przyjechał, właścicielka działki też. Zrobiliśmy 4 otwory na wysokość 1,6 m około. A w nich istne cuda począwszy od opon autobusowo-ciężarowych, na skorodowanych beczkach ze smołą skończywszy. O takich drobiazgach jak opakowania po oleju nie warto wspominać. Nie kupiłam. Minął rok, znalazłam następną i znów się przymierzam do zakupu.
Teraz do rzeczy.
Przeczytałam jeszcze raz uważnie to , co napisaliście tutaj ( na bloga jeszcze nie weszłam) i po kolei:

1. mhtyl -napisałeś," że samo podniesienie terenu za wiele nie pomoże". Co by mogło Twoim zdaniem pomóc?
2 .Jani 63-kto powinien dać sugestię, gdzie odprowadzić wodę drenażową?
3. bobiczek -postraszyłeś mnie kosztem drenażu, a sąsiad uspokaja. Może jakieś szczegóły?
4.Kalumet- pisałeś o kamieniach do podniesienia. Czemu kamienie?
5. bajbaga-w ekspertyzie stoi " w obrębie dokumentowanej działki obserwuje się niewielki spływ wód gruntowych w kierunku południowo -wschodnim", czyli jakby ode mnie. Wizualnie wygląda to tak, że w kierunku lasu te działki nieco schodzą w dół. Podejrzewam, że po rozplantowaniu ziemi z wykopu można ją całkiem wyrównać. Tak też mówili sąsiedzi.
A jeszcze mi przyszło coś do głowy. Po wykopaniu dziury pod tamten wyrysowany domek, zrobił się w tym wykopie basen. Sąsiedzi , jak już było wiadomo,że domku nie będzie, zasypali dla bezpieczeństwa dzieci. Ma to jakieś znaczenie? Idę robić zdjęcia tej ekspertyzie.
Link do komentarza
Cytat

może wklej przekrój z tej analizy geotecnicznej? no i w jakim okresie była robiona?
co do drenażu to trzeba mieć gdzie to zrzucać, studnia chłonna i owszem, kwestia co jest niżej
przemarzanie? - a kto powiedział,ze izolację termiczną/przeciwwysadzinową tylko pionowo można? icon_biggrin.gif


Wklejam te zdjęcia, czy o to Ci chodziło? Analiza robiona w czerwcu 2008

Cytat

Wklejam te zdjęcia, czy o to Ci chodziło? Analiza robiona w czerwcu 2008


wyszło jedno, próbuję znów icon_rolleyes.gif

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
specjaliści pewnie niedługo się wypowiedzą, ale ja uważam, że to jest wróżenie z fusów. stara analiza, nie Twojej działki... :bezradny: Jeśli chcesz mieć pewność i zakochałaś się w tym terenie, to zleć wykonanie ekspertyzy dla upatrzonej działki i będziesz wiedziała na czym stoisz.

koledzy już pisali, że warunki dla sąsiadujących działek mogą się diametralnie różnić.
Link do komentarza
Cytat

też
ale chodziło raczej o ZAŁ 4 icon_biggrin.gif


Barbossa , musi, że tempa jestem, robię zatem kolejne zdjęcia

Cytat

też
ale chodziło raczej o ZAŁ 4 icon_biggrin.gif


Barbossa , musi, że tempa jestem, robię zatem kolejne zdjęcia

Cytat

Moim zdaniem, ta działka nie jest działką, "specjalnej troski" - zwłaszcza dla płyty fundamentowej.


Czy można by wnioskować, że koszt będzie normalny, jak przy każdej płycie , bez dodatkowych niespodzianek?

Cytat

Wywołany do tablicy - sugestia geotechnika, który będzie robił analizę pod przyszłą budowę mile widziana.
Podsypka kamienna/żwirowa ma tą zaletę, że nie podciąga wody kapilarnie.

I jeszcze jedno.
Basen w wykopie zrobił się samoistnie ze względu na wysoki poziom wód gruntowych.


Jani, do tablicy? Przeca wakacje idą icon_biggrin.gif
Z tego wnioskuję, proszę nie śmiej się, że powinnam/muszę ? zrobić też analizę geotechniczną tej działki?
Link do komentarza
Cytat

Jani, do tablicy? Przeca wakacje idą icon_biggrin.gif
Z tego wnioskuję, proszę nie śmiej się, że powinnam/muszę ? zrobić też analizę geotechniczną tej działki?


kilka postów wstecz to właśnie napisałam, ale rozeszło się bez echa :bezradny:

jeśli nie chcesz kupić kota w worku, to ja zrobiłabym analizę (nawet dla spokojności sumienia).
Link do komentarza
Cytat

kilka postów wstecz to właśnie napisałam, ale rozeszło się bez echa :bezradny:

jeśli nie chcesz kupić kota w worku, to ja zrobiłabym analizę (nawet dla spokojności sumienia).


Sąsiad obok ten od północy nie robił, powiedział, że szkoda mu było kasy, z założenia robił płytę . Bliskie jest mi to myślenie. Z jednej strony wiem, ze nie szkoda róż, gdy płonie las, z drugiej, ziarnko do ziarnka... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Tak dla spokojności ducha i nie tylko. Myślałem że to jasne.

Cytat

Czy można by wnioskować, że koszt będzie normalny, jak przy każdej płycie , bez dodatkowych niespodzianek?


Pojęcie "normalna płyta fundamentowa" jest bardzo oględne.
Poczytaj trochę o płytach fundamentowych dla budownictwa jednorodzinnego, szczególnie jeśli będziesz miała zapędy w kierunku domku energooszczędnego, bo w sumie czemu masz nie mieć.
Wysoki poziom wód gruntowych może wymusić zastosowanie XPS zamiast ESP do odizolowania płyty od gruntu.
O to o jakiś tam % podniesie koszty jej wykonania.
Link do komentarza
Cytat

też
ale chodziło raczej o ZAŁ 4 icon_biggrin.gif


Czy to to ?

Cytat

Tak dla spokojności ducha i nie tylko. Myślałem że to jasne.


Pojęcie "normalna płyta fundamentowa" jest bardzo oględne.
Poczytaj trochę o płytach fundamentowych dla budownictwa jednorodzinnego, szczególnie jeśli będziesz miała zapędy w kierunku domku energooszczędnego, bo w sumie czemu masz nie mieć.
Wysoki poziom wód gruntowych może wymusić zastosowanie XPS zamiast ESP do odizolowania płyty od gruntu.
O to o jakiś tam % podniesie koszty jej wykonania.


Pojęcie normalna płyta fundamentowa świetnie egzemplifikuje mój poziom wiedzy z zakresu budownictwa icon_biggrin.gif Poczytam, co zalecasz.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Tam są proste warunki gruntowe.
A w zasadzie były, jeśli dom ma być posadowiony w tym "basenie"


Tam są proste warunki gruntowe.
A w zasadzie były, jeśli dom ma być posadowiony w tym "basenie"


Co to znaczy były? Z uwagi na kształt działki musiałabym kopać w tym samym miejscu. Czy uważasz, że nie można?


Cytat

M .. Therm i L .. ty to bzdety, bzdety, bzdety.


I jeszcze poeci na forum się trafiają icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Baszka te skany to pamiętają Stalina, a nie 2008 - T/m3 ? Kto wie co to jest ? Terrabajtynametrsześcienny ?


Czemu podważasz Baszki posty,Ona lepiej wie co zeskanowała ,a co tam pisze to już Ona tego nie pisała ,więc Twoja uwaga jest nie na miejscu i lepiej żebyś ja zachował dla siebie.
Link do komentarza
Cytat

Czemu podważasz Baszki posty,Ona lepiej wie co zeskanowała ,a co tam pisze to już Ona tego nie pisała ,więc Twoja uwaga jest nie na miejscu i lepiej żebyś ja zachował dla siebie.


no weź Heniu no, ostatnio na forumie tak nudno było, a jak się pojawia powód do śmiechu, to negujesz.

mi się tam post adama podobał. co się naśmiałam to moje icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

no weź Heniu no, ostatnio na forumie tak nudno było, a jak się pojawia powód do śmiechu, to negujesz.

mi się tam post adama podobał. co się naśmiałam to moje icon_wink.gif


Wiesz ,jakby na końcu swojej wypowiedzi adam50 postawił emotikona z uśmieszkiem to bym odebrał za żart ale go tam nie było więc trudno wyczaić jaki ton miała jego wypowiedź.
Jeżeli był to żart to zwracam honor icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli był to żart to zwracam honor icon_smile.gif


To absolutnie nie był żart (choć forma żartobliwa), ale i w żadnym wypadku czepianie się Baszka.
Zeskanowana opinia to śmieć - i nie o formę tutaj chodzi. Wyciąganie jakichkolwiek wniosków na takiej podstawie to wróżenie z fusów. Moim zdaniem gość (autor tej opinii) ma/miał układ z jakąś firmą i usiłuje narzucić sposób fundamentowania.
Później - jak diabełek z pudełka - pojawiają się "zbawcy".
Link do komentarza
Cytat

Co to znaczy były? Z uwagi na kształt działki musiałabym kopać w tym samym miejscu. Czy uważasz, że nie można?




Baszka a pytanie z innej beczki
jakiej wielkości ma być ten dom ???
stara dziura była że tak się wyrażę w centrum cieku
o ile można się pokusić o wróżenie ze zdjęć satelitarnych

jeżeli budynek bez podpiwniczenia
to po co dreny ?
zrób proste założenia
ziemia jest kiepska nawiozę x cm czarnoziemu i podnieś poziom 0 na 20 cm wyżej
reszta beton z dodatkiem W i po problemie .
wymiana gruntu w glinach hmmm robi się miejsce dla wody która to skrzętnie wykorzysta .
czyli pozostaje kwestia nośności jako podstawowe pytanie .
bo co będzie niezbędne to zrobić będzie trzeba .

Link do komentarza
Można powiedzieć, że tam jest około 2m (głębokość) średnio zagęszczonej "kurzawki", na nieprzepuszczalnym podłożu.
Najlepiej tego nie "wydobywać" i nie odwadniać.

Co się dzieje w przypadku naruszenia kurzawki i odwadniania - przykład II linia warszawskiego metra.
Tak nawiasem mówiąc w Warszawie stoi sporo wysokich budynków na typowej kurzawce.
Link do komentarza
Cytat

Można powiedzieć, że tam jest około 2m (głębokość) średnio zagęszczonej "kurzawki", na nieprzepuszczalnym podłożu.
Najlepiej tego nie "wydobywać" i nie odwadniać.

Co się dzieje w przypadku naruszenia kurzawki i odwadniania - przykład II linia warszawskiego metra.
Tak nawiasem mówiąc w Warszawie stoi sporo wysokich budynków na typowej kurzawce.




wysokich i głębokich jeszcze powinieneś dodać
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...