Skocz do zawartości

mój wymarzony domek


Recommended Posts

Cytat

Hotblok - zrobiłem symulację kosztów dla mojego domku.
Może Baszce się przyda.

Koszt samych murów po kalenicę, bez robocizny:

beton komórkowy 24x24x59
(w 2007 cena bloczka: 6,50zł/szt, cena aktualna: 5,78zł/szt)

koszt dla 2007 roku: 8000zł (niecałe)
koszt dla 2014 roku: 7260zł
Doliczając koszt ocieplenia styropianem grubości 20cm: 14000zł
suma: 22000zł lub odpowiednio 21260zł
U ściany: 0,147W/m2*K

Te same mury z Hotbloka:
cena za szt: 40,59zł/szt
Koszt samych murów po kalenicę: 34000zł

Moim zdaniem skórka niewarta wyprawki z tym hotblokiem.

edit: uporządkowałem


Bardzo Ci dziękuję za wyliczenia icon_biggrin.gif . Daje to jakiś punkt wyjścia do dalszych rozważań i decyzji.
Z definicji wydaje mi się ten bloczek za drogi dla mnie. Jedyne co mnie w tych rozważaniach jeszcze
zastanawia to fakt, jak te ściany się zachowują potem, w czasie eksploatacji. Może są w praktyce
cieplejsze? Pojęcia nie mam.

Cytat

Ale dostrzegam też pewne plusy w twoim toku rozumowania.


:tease2:
Link do komentarza
Cytat

nie wiem czy było tutaj wspomniane, ale ciekawą alternatywą może też być Thermomur(Thermodom)
znam kilka osób które sa bardzo zadowolone - przede wszystkim ze wzlędu na łatwość samodzielnej budowy jak i parametry gotowej ściany. Same kształtki chyba tanie nie są, ale można samemu praktycznie cały dom zrobić - kolega sam z żoną i 2 małych dzieci ściany wyciągnął....a jest od razu "wymurowana" ściana od razu z ociepleniem.

trzeba by to dokładnie przeliczyć...ale na samej robociznie można sporo zaoszczędzić (raz murowanie, dwa ocieplenie)



Adiqqu dziękuję za docenienie mojej operatywności icon_biggrin.gif . Jednakowoż nawet moja nieograniczona wyobraźnia nie pozwala mi
zobaczyć siebie po pracy murującą ściany :takaemotka: .
Link do komentarza
Cytat

w sytuacji Baszki trudno mi jest to sobie wyobrazic. Zaoszczedzic na robociznie, czyli robic samemu?

Nie zebym w Baszke nie wierzyla, ale srednio widze ja na placu budowy w charakterze budowlanca icon_wink.gif


:hug:
Też w siebie wierzę, ale nie aż tak icon_biggrin.gif .

Cytat

Wiecie co, my tu debatujemy o murach, ale przeciez Baszka ma juz pozwolenie na budowe. Basiu wedlug projektu z czego masz sciany?

jak gdzies byla ta informacja, to chyba przeoczylam icon_redface.gif



Była icon_biggrin.gif 25 i 12 ocieplenia.

Cytat

Aha, zdjęcia też są jak się komu czytać nie che icon_biggrin.gif



Poczytałam kolejny raz i nie wiem Jani czy o ten skutek Ci chodziło, ale znów mnie nimi zaintrygowałeś icon_biggrin.gif .
Nazywam ten stan u siebie schizofrenią budowlaną icon_biggrin.gif . We wtorek jestem umówiona na telefon z gościem z heluza.
Może się okazać, że tam do mnie nie wjedzie ich auto.Zatem już chociaż z tego powodu moje rozterki się skończą.
Najprawdopodobniej jest też tak,o ile u nich nic się nie zmieniło. że trzeba sobie to samemu rozładować. To dla mnie
też problem.

Cytat

To jest bardzo interesujące, co Jani_63 zapodałeś. Bardzo.



Właśnie icon_biggrin.gif .
Nęci prawda? Mnie też icon_biggrin.gif .

Cytat

Skończ już z tym :spam: -mem icon_evil.gif



Jani jesteś prawdziwym rycerzem icon_biggrin.gif .

Cytat

icon_eek.gif icon_question.gif
Rozwiń tą myśl proszę.



Coś niejasnego? Nie wierzę icon_wink.gif , icon_biggrin.gif

Cytat

Tutaj dowcip polega na tym że z murowaniem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu ta technologia ma bardzo mało wspólnego icon_biggrin.gif



Mimo wszystko. Najpierw praca. Potem jadę na budowę i zaczynam budować icon_eek.gif /
Słabo to widzę. icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Cytat

Coś niejasnego? Nie wierzę icon_wink.gif , icon_biggrin.gif


Ano właśnie
Cytat

Bardzo Ci dziękuję za wyliczenia icon_biggrin.gif . Daje to jakiś punkt wyjścia do dalszych rozważań i decyzji.
Z definicji wydaje mi się ten bloczek za drogi dla mnie. Jedyne co mnie w tych rozważaniach jeszcze
zastanawia to fakt, jak te ściany się zachowują potem, w czasie eksploatacji. Może są w praktyce
cieplejsze?
Pojęcia nie mam.




Cytat

Poczytałam kolejny raz i nie wiem Jani czy o ten skutek Ci chodziło, ale znów mnie nimi zaintrygowałeś icon_biggrin.gif .


Szczerze?... Boże broń. 2W i jeszcze raz 2W icon_wink.gif

Kaski masz ile masz, a ściana 1W jest pewnego rodzaju fanaberią.

Aaa, i 12 cm styro to tak trochę smarkato.
I za WM dalej optuję(my) my wszyćkie tu zaglądające icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Szczerze?... Boże broń. 2W i jeszcze raz 2W icon_wink.gif

Kaski masz ile masz, a ściana 1W jest pewnego rodzaju fanaberią.

Aaa, i 12 cm styro to tak trochę smarkato.
I za WM dalej optuję(my) my wszyćkie tu zaglądające icon_biggrin.gif



O tej 12 styro już mówiłeś, ja do adaptera też.Ma być 15. Jak sobie policzę wszystko , to może grafitowy.
Jadę na parę dni na narty. Po powrocie spotkam się z tym "heluznikiem" i wyliczymy dokładnie cenę.
Ustalę też co z tą klasyką 25+ styro. A może 30? Czasem są tańsze niż 25.

WM- coś się tak na nią uparł? Będzie buczeć icon_evil.gif , ponoć sprzyja alergiom ( info od znajomego architekta),
droga jak nie wiem co, trzeba konserwować. Szaleństwo raczej nie dla mnie. Znajomi postrugali taki dom, że
nawet fontannę z marmuru kararyjskiego ze szkłem weneckim i witrażykami Tiffaniego mogliby sobie zapodać, a WM nie zrobili. Daje mi to do myślenia, poza tymi wcześniej wymienionymi.
Ewa pisała, że jak jest dobrze zrobiona, to ok. Skąd wezmę dobrego wykonawcę skoro nikt ze znajomych nie ma. Sam pisałeś,że przyciągam cudaków. Coś w tym może być. Zatem wolę sobie odpuścić i uprościć.
Link do komentarza
Baszka,
15cm styropianu???
Znowu zapodam moje koszty, niech w końcu ktoś skorzysta:

Materiał na ocieplenie - styropian grubości 20cm
w 2011 był w cenie 115zł/m3
Kosztował mnie 4028zł

Gdybym położył 15cm,
kosztowałoby mnie to wówczas 2999zł

Sam styropian, bo reszta - wiadomo - tu i tu tyle kosztuje - klej/pianka, listwy, grunty, siatka, etc.

Dla 1000zł nie warto oszczędzać.


Acha, dodam, że łączny koszt materiałów na elewację wyniósł około 14000zł,
stąd mój wniosek że 1000zł oszczędności na 25% grubości mija się z rozsądkiem.

edit: 25%, a nie 20% Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

WM- coś się tak na nią uparł? Będzie buczeć icon_evil.gif , ponoć sprzyja alergiom ( info od znajomego architekta),
Skreśl go z listy znajomych, a przynajmniej zweryfikuj stan jego inteligencji

droga jak nie wiem co, trzeba konserwować.
Tak jak lodówkę... czasami wymaga mycia. Wymiana filtrów to taka sama konserwacja jak wymiana filtrów i oleju w samochodzie.

Szaleństwo raczej nie dla mnie. Znajomi postrugali taki dom, że
nawet fontannę z marmuru kararyjskiego ze szkłem weneckim i witrażykami Tiffaniego mogliby sobie zapodać, a WM nie zrobili. Daje mi to do myślenia, poza tymi wcześniej wymienionymi.
Często tak się zdarza że grubość portfela nie w parze z wiedzą/inteligencją


A uogólniając... wszystkie przytoczone przez Ciebie argumenty to mity a nie fakty.

Ale to Twój domek będzie i to Ty w końcowym rozrachunku zadecydujesz jaki on on będzie.
I nie idzie mi tu o kształt bryły.
Link do komentarza
Cytat

Baszka,
15cm styropianu???
Znowu zapodam moje koszty, niech w końcu ktoś skorzysta:

Materiał na ocieplenie - styropian grubości 20cm
w 2011 był w cenie 115zł/m3
Kosztował mnie 4028zł

Gdybym położył 15cm,
kosztowałoby mnie to wówczas 2999zł

Sam styropian, bo reszta - wiadomo - tu i tu tyle kosztuje - klej/pianka, listwy, grunty, siatka, etc.

Dla 1000zł nie warto oszczędzać.


Acha, dodam, że łączny koszt materiałów na elewację wyniósł około 14000zł,
stąd mój wniosek że 1000zł oszczędności na 25% grubości mija się z rozsądkiem.

edit: 25%, a nie 20%


Dziękuję Ci za te wartości, rozjaśniają nieco. Gdzieś na forum czytałam, był wykres, z którego wynikało, że ze wzrostem
grubości od pewnego etapu, ale wartości nie pamiętam, aż tak parametry cieplne nie rosną. Czyli że wcale niekoniecznie,
że im grubiej, tym lepiej. Jest dla mnie oczywistym, że te 15 cm to być powinno i Jani z Bajbagą zwrócili mi kiedyś uwagę
na lambdę, która jest istotna.
Link do komentarza
Cytat

Mimo wszystko. Najpierw praca. Potem jadę na budowę i zaczynam budować icon_eek.gif /
Słabo to widzę. icon_biggrin.gif



no właśnie prościej to się chyba nie da....
układasz klocki lego ze styropianu i zalewasz betonem wyrobionym w betoniarce....

masz czas robisz, układasz rząd styropianu, zalewasz, nie masz czasu, robisz później....
Link do komentarza
Cytat

A uogólniając... wszystkie przytoczone przez Ciebie argumenty to mity a nie fakty.

Ale to Twój domek będzie i to Ty w końcowym rozrachunku zadecydujesz jaki on on będzie.
I nie idzie mi tu o kształt bryły.



Może mity, ale czerpię wiedzę z tego, co czytam. Skoro wyczytałam, że są firmy, które czyszczą WM, to
przyjmuję, że tak trzeba zrobić. Każdy serwis to jakiś kłopot. Lodówkę umyję sama, ale już do wymiany filtrów
potrzebny jest fachowiec. Ten architekt to nie mój znajomy. Gdzieś w towarzystwie była rozmowa o budowie
domów i zeszło też na WM.
Jeszcze jej całkiem nie skreśliłam, zobaczę też, jak to wyjdzie, jak wszystko policzę.
Link do komentarza
Jani dobrze prawi, Pezet też icon_smile.gif

nie wyobrażam sobie mojego domu bez WM...dobrze zrobiona WG nie jest za darmo, jak się koszty podliczy, to wyjdzie podobnie, było już o tym nie raz...

Cytat

Może mity, ale czerpię wiedzę z tego, co czytam. Skoro wyczytałam, że są firmy, które czyszczą WM, to
przyjmuję, że tak trzeba zrobić. Każdy serwis to jakiś kłopot. Lodówkę umyję sama, ale już do wymiany filtrów
potrzebny jest fachowiec. Ten architekt to nie mój znajomy. Gdzieś w towarzystwie była rozmowa o budowie
domów i zeszło też na WM.
Jeszcze jej całkiem nie skreśliłam, zobaczę też, jak to wyjdzie, jak wszystko policzę.



kto???? filtrów??????
zrobię ci jutro zdjęcie jak wygląda "wymiana filtrów" w reku icon_biggrin.gif icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Skoro wyczytałam, że są firmy, które czyszczą WM, to
przyjmuję, że tak trzeba zrobić. Każdy serwis to jakiś kłopot.


Noo to jest argument.
Skoro w TV czarodzieje pierdoły opowiadają to trzeba do nich dzwonić, bo przecież są na wizji icon_lol.gif

A czyści się WM w obiektach wielkogabarytowych a nie w domach jednorodzinnych... w nich czyści się/wymienia filtry.
A jak je się wymienia regularnie wtedy kiedy się należy to kanały za nimi są czyste.
Link do komentarza
Cytat

Noo to jest argument.
Skoro w TV czarodzieje pierdoły opowiadają to trzeba do nich dzwonić, bo przecież są na wizji icon_lol.gif



A nabijaj się z koleżanki, nabijaj icon_wink.gif . Jesteś facetem i masz inne myślenie. Napisałam kiedyś, że zależy mi
na jak najmniej obsługowym domku. Nie bez powodu.

Poza tym przeliczę sobie koszty finansowe . To bardzo istotne. Nie będę się zarzynać dla czegoś, jeśli
mnie na to nie będzie stać. Jeżdżę starym autem i gdyby teraz trafiła się okazja super lexusa, które to auto mi się
zawsze podobało, to nie kupię, bo mnie nie stać. Zawsze mi było bliskie myślenie o nowoczesnych technologiach,
ale to co i jest bliskie sercu, i rozumowi, nie zawsze jest bliskie kieszeni.Poza tym nie mam 20 lat i nie uśmiecha mi się
budowanie przez nie wiadomo ile czasu, bo się mogę tym domkiem nie zdążyć nacieszyć, a chciałabym.
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję Ci za te wartości, rozjaśniają nieco. Gdzieś na forum czytałam, był wykres, z którego wynikało, że ze wzrostem
grubości od pewnego etapu, ale wartości nie pamiętam, aż tak parametry cieplne nie rosną.


Ta granica to właśnie 20cm, a raczej 18cm, ale kupując 18 dopłacasz za niestandardowy wymiar. Powyżej 20cm już jest hobby i aspiracje budowy domu pasywnego.
Lambda - styropian który kupiłem miał lambdę 0,038.
Z moich amatorskich szacunków wyszło, że nie warto kupować styropianu z lambdą powyżej 0,040 i poniżej 0,036.
Ale mogę się w tej kwestii mylić, bo i ceny tu się bardzo zmieniają, i moje szacunki mogły być dalekie od rzeczywistości.

Cytat

Jeżdżę starym autem i gdyby teraz trafiła się okazja super lexusa, które to auto mi się
zawsze podobało, to nie kupię, bo mnie nie stać.


Kup Saaba.

Nawet starego. Lepszy niż nowy lexus. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

WM- coś się tak na nią uparł? Będzie buczeć icon_evil.gif , ponoć sprzyja alergiom ( info od znajomego architekta),
droga jak nie wiem co, trzeba konserwować. Szaleństwo raczej nie dla mnie.



Architekta do poprawki i niech nie czerpie swoich "mądrości" z baru pod Krzywym Ryjem icon_evil.gif (dla alergików WM jest wręcz wskazana).
Podłogówka też parzy w stopy, powoduje alergię, unosi kurz, itp - wiedza też z Krzywego Ryja (ale nawet na pudelku.pl piszą inaczej icon_biggrin.gif )

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale wady nie są takie, jak ta mądrość z pod Krzywego Ryja.

Zapodaj rzuty - postaramy się przeanalizować (pod względem "konstrukcyjnym i cenowym) wariant z WM, grawitacyjny i hybrydowy.
Link do komentarza
Cytat

Architekta do poprawki i niech nie czerpie swoich "mądrości" z baru pod Krzywym Ryjem icon_evil.gif (dla alergików WM jest wręcz wskazana).
Podłogówka też parzy w stopy, powoduje alergię, unosi kurz, itp - wiedza też z Krzywego Ryja (ale nawet na pudelku.pl piszą inaczej icon_biggrin.gif )

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale wady nie są takie, jak ta mądrość z pod Krzywego Ryja.

Zapodaj rzuty - postaramy się przeanalizować (pod względem "konstrukcyjnym i cenowym) wariant z WM, grawitacyjny i hybrydowy.



to co powyżej - wężykiem, wężykiem!!!

wymiana filtrów to taki sam poziom serwisowania rekuperatora, jak pieczenia chleba w tosterze. Wyłaczasz reku, otwierasz, wyciągasz stare filtry, dajesz nowe, zamykasz i załączasz
http://www.solisfiltry.pl/oferta/filtry-do...perator%C3%B3w/
filtrów nie trzeba kupować, wystarczy sama tkanina filtracyjna i spiąć zszywkami....w skali roku to porażające koszta serwisu...raptem kilka zł...

rozmawiaj z tymi co mają WM sprawną i działającą, a nie z tymi co nie mają na ten temat zielonego pojęcia....
nie znam nikogo, kto ma WM i przesiadł by sie z powrotem na WG
podobnie nie znam nikogo, kto miałby ogrzewanie podłogowe/scienne po całości i dałby sobie grzejniki zamontować.... Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ta granica to właśnie 20cm, a raczej 18cm, ale kupując 18 dopłacasz za niestandardowy wymiar. Powyżej 20cm już jest hobby i aspiracje budowy domu pasywnego.
Lambda - styropian który kupiłem miał lambdę 0,038.
Z moich amatorskich szacunków wyszło, że nie warto kupować styropianu z lambdą powyżej 0,040 i poniżej 0,036.
Ale mogę się w tej kwestii mylić, bo i ceny tu się bardzo zmieniają, i moje szacunki mogły być dalekie od rzeczywistości.


Kup Saaba.

Nawet starego. Lepszy niż nowy lexus. icon_smile.gif



Dziękuję za informacje. Najpierw domek, potem kareta , ta musi dotrwać icon_biggrin.gif .

Cytat

Architekta do poprawki i niech nie czerpie swoich "mądrości" z baru pod Krzywym Ryjem icon_evil.gif (dla alergików WM jest wręcz wskazana).
Podłogówka też parzy w stopy, powoduje alergię, unosi kurz, itp - wiedza też z Krzywego Ryja (ale nawet na pudelku.pl piszą inaczej icon_biggrin.gif )

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale wady nie są takie, jak ta mądrość z pod Krzywego Ryja.

Zapodaj rzuty - postaramy się przeanalizować (pod względem "konstrukcyjnym i cenowym) wariant z WM, grawitacyjny i hybrydowy.



Nie chcę się czepiać architekta. Takie ma myślenie, przekonanie i tyle. Skąd je czerpie, nie wiem, może i z pudelka icon_biggrin.gif . W każdym razie dom córce strugał bez WM i to jest fakt.
Wrzucam rzuty.
A nic nie mówicie o hałasie, jaki ona generuje. To też dla mnie bardzo ważne, a trafiłam na opinie użytkowników, którzy się na to skarżyli.

Cytat

to co powyżej - wężykiem, wężykiem!!!

wymiana filtrów to taki sam poziom serwisowania rekuperatora, jak pieczenia chleba w tosterze. Wyłaczasz reku, otwierasz, wyciągasz stare filtry, dajesz nowe, zamykasz i załączasz
filtrów nie trzeba kupować, wystarczy sama tkanina filtracyjna i spiąć zszywkami....w skali roku to porażające koszta serwisu...raptem kilka zł...

rozmawiaj z tymi co mają WM sprawną i działającą, a nie z tymi co nie mają na ten temat zielonego pojęcia....
nie znam nikogo, kto ma WM i przesiadł by sie z powrotem na WG
podobnie nie znam nikogo, kto miałby ogrzewanie podłogowe/scienne po całości i dałby sobie grzejniki zamontować....



W porządku, może to nie filozofia, ale kolejna rzecz do ogarnięcia. Koszt filtrów niewielki, ale WM już tak.
Pisałam już, że nie znam nikogo, kto ma WM zainstalowaną. Zatem nie mam z kim pogadać, zobaczyć .
Poza tym, to trochę tak jak z np. jaguarem. Każdy by chciał jeździć i nikt by się nie przesiadł na coś słabszego, ale nie
jest to oferta dla wszystkich.

Cytat

Sluchaj Baszka kolegow z forum, SLUCHAJ. Ja kilka razy tego nie zrobilam i do dzis zaluje (a byly to kwestie mniejszej wagi niz wentylacja i ogrzewanie).



Po to się zalogowałam na forum, by skorzystać z cudzego doświadczenia icon_biggrin.gif , o ile będzie to możliwe w moim
przypadku.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

W porządku, może to nie filozofia, ale kolejna rzecz do ogarnięcia. Koszt filtrów niewielki, ale WM już tak.
Pisałam już, że nie znam nikogo, kto ma WM zainstalowaną. Zatem nie mam z kim pogadać, zobaczyć .
Poza tym, to trochę tak jak z np. jaguarem. Każdy by chciał jeździć i nikt by się nie przesiadł na coś słabszego, ale nie
jest to oferta dla wszystkich.


Nie, nie... mysle, ze to nietrafione porownanie. Raczej powinno byc; mozesz jezdzic stara kobyla, za worek siana i marchewke, ale w XXI wieku raczej nie przystoi, no i siara icon_wink.gif
lepsza najtansza wentylacja mechaniczna, niz poprawnie wykonana grawitacyjna.

najtansze centrale wentylacyjne z rekuperacja, mozna kupic za 1600 zl. przyznasz, ze nie jest to powalajaca kwota? panowie zapewne oszacuja ile moze to kosztowac za calosc instalacji.
Link do komentarza
Tam jest zdaje się kanał poziomy łączący kuchnię przez pomieszczenie gospodarcze z ciągiem wentylacyjnym.


Aaa, już wiem teraz skąd ten 4-metrowy komin.
Po adaptacji komin wylądował po przeciwnej stroni kalenicy.

Tak na szybko.
Jeśli chodzi o koszty, to koszt postawienia Twojego komina plus koszt wentylacji łazianki na piętrze to całkiem konkretna kwota do przerzucenia na poczet WM.
Pomyśl ile może kosztować samo obłożenie/wykończenie części zewnętrznej tego komina.
Ten komin za 3000 się sam nie postawi.
Link do komentarza
Cytat

Nie ma komina wentylacyjnego dla kuchni.

To już drugi przypadek na naszym Forum, kiedy architekt (niby magister a tak głupi) projektuje poziomy komin wentylacyjny icon_evil.gif



na pewno drugi?
w moim projekcie, miałem komin wentylacyjny w kuchni, nawet 2 lub 3, za to w łazienkach już zadnego icon_lol.gif
dodam, że dom projektowała mi ciocia...
dodam, że ona na temat WM pojęcia nie ma....jak dzieciom budowała, to też z WG - i świadczy to nie o tym że WM jest złe, tylko że ona nie ma na ten temat zielonego pojęcia icon_lol.gif

napiszę tak - ja na etapie projektu wywalisz niepotrzebne kominy wentylacyjne a wstawisz WM, to wentylacja mechaniczna będzie cię kosztować tyle, co koszt samego rekuperatora. Koszt kanałów do WM będzie mniej więcej równy kosztowi kominów wentylacyjnych(ale pewnie tańszy) To tak w uproszczeniu.
Link do komentarza
Nie wiem... nie chcę się przerzucać argumentami.
Wys. do kalenicy - 851
Wys. do wieńca 330
Wieniec - 20
Teren - 50
Murłata - 14
Dochodzi jeszcze przekrój dachu w płaszczyźnie pionowej... ale tego liczyć już nie będę icon_biggrin.gif
... no i i czapa komina.

Z 4m zewnętrznej krawędzi jeśli już to się chyba niewiele urwie. icon_wink.gif
Zresztą majster Baszki też tam widział 4 metry, a on się zna... ja nie icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie, nie... mysle, ze to nietrafione porownanie. Raczej powinno byc; mozesz jezdzic stara kobyla, za worek siana i marchewke, ale w XXI wieku raczej nie przystoi, no i siara icon_wink.gif
lepsza najtansza wentylacja mechaniczna, niz poprawnie wykonana grawitacyjna.

najtansze centrale wentylacyjne z rekuperacja, mozna kupic za 1600 zl. przyznasz, ze nie jest to powalajaca kwota? panowie zapewne oszacuja ile moze to kosztowac za calosc instalacji.


Kwota, którą podajesz nie jest straszna przy planowanym przedsięwzięciu, ale wiadomo, że to nie całe koszty.

Cytat

Pewnie się narażę, ale wcale nie uważam, że WM jest zawsze najlepszym rozwiązaniem - zwłaszcza przy pewnych uprzedzeniach.
Nic na siłę.



Wsączasz miód w serce me :hug:. Mnie się zdecydowanie nie narażasz icon_biggrin.gif .

Cytat

Nie ma komina wentylacyjnego dla kuchni.

To już drugi przypadek na naszym Forum, kiedy architekt (niby magister a tak głupi) projektuje poziomy komin wentylacyjny icon_evil.gif



To co z tym można na tym etapie zrobić?
Link do komentarza
Cytat

Z 4m zewnętrznej krawędzi jeśli już to się chyba niewiele urwie. icon_wink.gif
Zresztą majster Baszki też tam widział 4 metry, a on się zna... ja nie icon_biggrin.gif



Ano widział 4 metry i tak prawił. Nawet jeśli będzie deczko mniej, to pozostaje kwestią czy murować, czy robić systemowy.
No i ten poprzeczny kanał, o którym pisał Bajbaga.

A kolega Rustin napisał mi jeszcze o dylatacji komina. Nie wiem, czy to ma być zaznaczone w projekcie, czy tylko przychodzi lub też nie przychodzi jak u Rustina, w dokumentacji przy zamówionym systemie kominowym. Czy też dobry fachowiec powinien to wiedzieć.
Link do komentarza
Cytat

A kolega Rustin napisał mi jeszcze o dylatacji komina. Nie wiem, czy to ma być zaznaczone w projekcie, czy tylko przychodzi lub też nie przychodzi jak u Rustina, w dokumentacji przy zamówionym systemie kominowym. Czy też dobry fachowiec powinien to wiedzieć.


Nic, co przechodzi przez strop, a nie jest ścianą nośną, nie powinno być łączone ze stropem na sztywno. To samo dotyczy ścian działowych - ponad ostatnią warstwą zostawia się szczelinę wypełnioną materiałem elastycznym, aby strop nie opierał się bezpośrednio na działówce. Rustin pisał, że jego wykonawca to "dobry fachowiec" , więc trudno mówić, że oni wiedzą takie rzeczy icon_biggrin.gif

Wracając do dobrych fachowców - wystrzegaj się budowania z mokrego drewna - teraz jest najlepszy czas aby zamówić drewno na dach - będzie z natury zawierało mniej wody niż to pozyskane za dwa, trzy miesiące, że o okresie letnim nie wspomnę.
Link do komentarza
Cytat

W kostnicy?
Hmmmmmm .......
A teges .... a w lustrach to Ty się odbijasz............?



Coś Ty taki dociekliwy icon_wink.gif icon_biggrin.gif .

Cytat

W zeszłym tygodniu u nas w wytrzeźwiałce spadło do 11... spociła by się chyba icon_cool.gif



A nie, do 15 toleruję icon_biggrin.gif .

Cytat

Nic, co przechodzi przez strop, a nie jest ścianą nośną, nie powinno być łączone ze stropem na sztywno. To samo dotyczy ścian działowych - ponad ostatnią warstwą zostawia się szczelinę wypełnioną materiałem elastycznym, aby strop nie opierał się bezpośrednio na działówce. Rustin pisał, że jego wykonawca to "dobry fachowiec" , więc trudno mówić, że oni wiedzą takie rzeczy icon_biggrin.gif

Wracając do dobrych fachowców - wystrzegaj się budowania z mokrego drewna - teraz jest najlepszy czas aby zamówić drewno na dach - będzie z natury zawierało mniej wody niż to pozyskane za dwa, trzy miesiące, że o okresie letnim nie wspomnę.


Mam już za sobą rozmowę z firmą dekarską. W związku z tym pytanie. Czy drewno miałabym zamówić sama, teraz ? Czy przez tę firmę? I niby na kiedy? Miałoby siedzieć w tartaku? Czy być przywiezione na działkę? Jest nieogrodzona. Zamówię niebawem taki blaszak, pan majster prosił, ale nic innego nie będzie, więc gdzie trzymać drewno? Jak to się zwyczajowo załatwia?

To co piszesz Irbisie o łączeniu ścian, to dla mnie novum, ale zakładam że dla majstra nie. Sprawdzę to przy następnym spotkaniu icon_biggrin.gif .

Cytat

:takaemotka:

ja mam w domu za dnia 17, w nocy okolo 13 (latem odrobine cieplej icon_wink.gif )



No nie rozumiem, co Cię tak cieszy, jak się z koleżanki nabijają icon_wink.gif
Rzeczywiście masz taką temperaturę?
Siostra bliźniaczka, słowo daję :hug: .
Cierpiałam teraz na wyjeździe, bo górale mają dziwny zwyczaj temperaturowy. O ile jeszcze w ciągu dnia da się żyć, bo i temperatury umiarkowane i człowiek w pokoju mało przebywa, o tyle w nocy palą, jakby ten węgiel w prezencie dostawali.
Ale wietrzyłam i przeżyłam icon_biggrin.gif .
Link do komentarza
Gość mhtyl
Baszka, drewno na więźbę kupuj jak przyjdzie na to pora. Jakby wszyscy =wychodzili z tego założenia ,że zimą jest najlepszy okres na kupowanie drewna bo drewno ma wtedy najmniej soków to zimą byłby bum na drewno a potem cisz i cisza icon_biggrin.gif Prawda jest taka,że większość drewna jest pozyskiwana w okresie jesień-zima potem jest ono przerabiane w tartakach. A z drugiej strony to jak będzie chciał Cie sprzedawca oszwabić to i tak Ci wciśnie bajer ,że drewno powchodzi z wycinki zimowej mimo ,że pochodzić może z letniej. Sprawdzisz to? Wątpię. Więc tak jak napisałem na początku, przyjdzie czas na etap więźby wtedy możesz się rozglądać za jej kupnem. Oczywiście nie na ostatnią chwilę ,ale tak z dwu-trzy miesięcznym wyprzedzeniem można załatwiać.
Link do komentarza
Cytat

Rzeczywiście masz taką temperaturę?


Mam. Przy tym moje dzieci biegaja bez skarpet i w jednej bluzeczce.
Ja jestem astmatyczka (na tle alergicznym), a powyzej 18 stopni wszelkie latajace ustrojostwo, namnaza sie o wiele szybciej, wiec lepiej czuje sie w chlodzie. Dzieki temu nie biore w ogole lekow.

Zastanawiam sie po co mialam projektowany piec, skoro wystarczy wstawic wode na herbate i juz w dobrze ocieplonym domu, bedzie sie utrzymywac odpowiednia temperatura icon_wink.gif ooooooooo i nie wspominajac o psie, ktory jest chodzacym grzejnikiem.

Cytat

jak będzie chciał Cie sprzedawca oszwabić to i tak Ci wciśnie bajer ,że drewno powchodzi z wycinki zimowej mimo ,że pochodzić może z letniej. Sprawdzisz to?


mozna kupic ustrojstwo do mierzenia wilgotnosci drewna (albo pozyczyc).
Link do komentarza
I właśnie Heniu skręca mnie z tych wszystkich informacji. Irbis pisze:"kup teraz". Ty mówisz:" kup potem".
Mogę kupić teraz, tylko nie wiem jak. Nie wiem też, jak ewentualnie zweryfikować tego sprzedawcę. Nie mam
pojęcia, jak takie drewno ewentualnie sprawdzić. Generalnie w życiu w stosunku do ludzi kieruję się zasadą
zaufania, ale prawda jest taka, że wychodzę na tym hm, co najmniej różnie icon_biggrin.gif.

Cytat

Zastanawiam sie po co mialam projektowany piec, skoro wystarczy wstawic wode na herbate i juz w dobrze ocieplonym domu, bedzie sie utrzymywac odpowiednia temperatura icon_wink.gif ooooooooo i nie wspominajac o psie, ktory jest chodzacym grzejnikiem.


mozna kupic ustrojstwo do mierzenia wilgotnosci drewna (albo pozyczyc).



A jeszcze jak włączysz światło, to dopiero będzie szał, nie mówiąc o prasowaniu icon_smile.gif.

Nie słyszałam o takowym ustrojstwie, ale poszukam sobie jutro w necie.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

mozna kupic ustrojstwo do mierzenia wilgotnosci drewna (albo pozyczyc).


No to nieuczciwy sprzedawca powie ,że wczoraj było impregnowane i dlatego takie wilgotne icon_smile.gif jak będzie chciał to oszuka.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

I właśnie Heniu skręca mnie z tych wszystkich informacji. Irbis pisze:"kup teraz". Ty mówisz:" kup potem".
Mogę kupić teraz, tylko nie wiem jak. Nie wiem też, jak ewentualnie zweryfikować tego sprzedawcę. Nie mam
pojęcia, jak takie drewno ewentualnie sprawdzić. Generalnie w życiu w stosunku do ludzi kieruję się zasadą
zaufania, ale prawda jest taka, że wychodzę na tym hm, co najmniej różnie icon_biggrin.gif.


No tak kup teraz a jak piszesz nawet nie masz gdzie go złożyć aby nie ukradli.W tartaku wątpię aby dobre pół roku drewno przytrzymywali dla Ciebie,bo takich i podobnych tobie jest sporo a za miejsce trza płacić.
Jeżeli miałabyś kupować "teraz" to najpierw udaj się do cieśli który będzie robił Ci dach, on wyliczy jakie długości i ile sztuk belek musisz zamówić i gdzie kupować, bo przeważnie cieśla ma lepsze rozeznanie gdzie można kupić dobre drewno.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

najtansze na alledrogo kosztuja 60 zl, ale nie wiem czy to cos warte. chlopakow trzeba sie pytac.


Ewa tu nie chodzi o cenę urządzenia, bo takim urządzeniem można mierzyć wilgotność drewna do kominka na przykład a w tartaku jak już wspominałem jak będą chcieli to oszukają.
Link do komentarza
Cytat

No tak kup teraz a jak piszesz nawet nie masz gdzie go złożyć aby nie ukradli.W tartaku wątpię aby dobre pół roku drewno przytrzymywali dla Ciebie,bo takich i podobnych tobie jest sporo a za miejsce trza płacić.
Jeżeli miałabyś kupować "teraz" to najpierw udaj się do cieśli który będzie robił Ci dach, on wyliczy jakie długości i ile sztuk belek musisz zamówić i gdzie kupować, bo przeważnie cieśla ma lepsze rozeznanie gdzie można kupić dobre drewno.



Jestem po wstępnych rozmowach z firmą, która kompleksowo robi dachy. I nie bardzo wiem, jak to ogarnąć. Samej? Przez nich?
A jak to ludzie zazwyczaj robią w praktyce?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Toś mnie Heniu pocieszył icon_biggrin.gif .


Tak więc najlepiej jak tez już pisałem, znaleźć porządnego i rzetelnego cieśle a on już pomoże i doradzi gdzie kupować drewno a nawet i sam dopilnuje jego jakości aby Ci nie wcisnęli jakiś oflisów icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...