Skocz do zawartości

Koszt instalacji POMPY CIEPŁA FONKO


Recommended Posts

Cytat

Nie piszę o domach pasywnych, zużywają zbyt duzo energii. Piszę o domach energooszczędnych.
wysokie koszty eksploatacji generuje przygotowanie ciepłej wody. to nie jest prawdą, stosując niecentralny tani system nie przekroczymy (bez wanny) 300kWh na osobę rocznie. Więcej kosztuje utrzymanie bufora "pod parą".

Nawet Pan nie wie, że Pana domy energooszczędne (poniżej 40kWh/m2 na wszystko), to nic innego jak domy pasywne. Pana domy siłą rzeczy na samo ogrzewanie nie mogą zużywać więcej niż 15kWh/m2 rocznie. Druga granica wyznaczona dla domów pasywnych to 120kWh/m2 "na wszystko" też jest w Pana domach spełniona.
Sposób dojścia do takich parametrów może być różny, podobnie jak sposobów na zbudowanie domu pasywnego.
Może jedno w Pana domach kuleje - domy pasywne z reguły charakteryzują się wysokim komfortem cieplnym przez cały rok, o Pana domach bym tego nie powiedział.
Podając przykład z ciepłą wodą pokazuje Pan również brak komfortu (nie każdemu musi odpowiadać brak wanny w domu).
Jednak pomiędzy deklarowanym przez Pana zużyciem 40kWh/m2 a standardem domu pasywnego jest jeszcze 80kWh/m2 rocznie, więc na przygotowanie wody do wanny także by starczyło.
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście! Tylko, że dobrze izolując niewiele nas to kosztuje. Izolacja termiczna to coś co przypomina termos. U nas w kraju nader często się zdarza, że "termos" jest niezamknięty ( izolacja termiczna na gruncie nie zamyka się z tą na ścianie) oraz wilgotny ( w dachu jest paroizolacja w ścianie NIE!)
Wystarczy więc dać izolację z folią od środka zamiast na zewnątrz i zapotrzebowanie ciepła faktyczne spada na tyle, że stosowanie pompy ciepła staje się zupełnie nieopłacane. Można się o tym przekonać czytając co sądzą o izolowaniu skutecznym domów sprzedawcy pomp ciepła.

Przychylam się do pytania bajbagi.
Ile konkretnie kosztuje Tak zaizolowany dom?
Podawał Pan niedawno przykład takiego domu za cenę 2750zł/m2. Gdy zapytałem ile kosztuje dom o tej samej powierzchni i "standardowym" zużyciu energii uchylił się Pan od odpowiedzi. Jednak firma, która takie domy buduje podaje cenę 1600-2500zł/m2.
Dojście do tej energooszczędności nie jest więc za darmo. 10-15% od wartości domu to może być dużo i mało.
Za taką różnicę można równie dobrze zainstalować pompę ciepła, jak i lepiej zaizolować dom uzyskując podobne zużycie energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody. Może być jeszcze inne rozwiązanie - dodatkowo zaizolować dom i zainstalować mniejszą pompę ciepła. Wtedy zapotrzebowanie na energię może być nie do przebicia dla zwolenników izolowania bez liczenia się z jego kosztami.
Link do komentarza
Cytat

Ile Pan by więcej zapłacił zamieniając w projekcie warstwy (mur na zewnątrz) i folię z dachu przedłużył na ścianę?
Dzięki temu, że w domach energooszczędnych nie montuje się centralnego, są tańsze w budowie od "katalogowych" nie pisząc już o pasywnych.

To nie jest tylko sprawa zamiany strony po której jest izolacja i dodatkowej paroizolacji.
Inna musi być konstrukcja takiej ściany, połączenia pomiędzy ścianami, posadzką i stropem. Uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej na połączeniu ze ścianami.
Większa jest rozpiętość konstrukcyjna stropów, czy wiązarów dachowych.
Demonizuje Pan sprawę kosztów centralnego ogrzewania. Jest ono drogie w domach enegochłonnych (duże grzejniki, duże przekroje rur). Przy domu energooszczędnym w każdym pomieszczeniu wystarcza niewielki grzejnik połączony z kotłem cienkimi rurkami i to pracujący na niskich parametrach.
Link do komentarza
Cytat

I co bardzo istotne, bardzo szybka możliwość zmiany "paliwa".

Paliwo można zmieniać w szerokim zakresie :
- kocioł elektryczny,
- kocioł gazowy (gaz ziemny i płynny),
- kocioł olejowy,
- kocioł na pelety,
- kolektory słoneczne,
- pompa ciepła,
itp.
Niektóre z tych paliw mogą wymagać niewielkiej kotłowni, ale taką zazwyczaj da się w domu "wykroić".
Razem pozwala to na szeroką dywersyfikację rynku paliw.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...