Skocz do zawartości

Koszt instalacji POMPY CIEPŁA FONKO


Recommended Posts

Gość bezgłowy nick
Mam murowany, dobrze docieplony dom, 240m2. Na parterze podłogówka gaz-woda, a na piętrze w sypialniach elektryczne niskotemperaturowe grzejniczki.
Użytkuję to od 8 lat i takie mam wnioski:
1. Gazowe-wodne ogrzewanie jest b.ekonomiczne, kiedy temp. spada poniżej zera.
2. Jeżeli temp. jest wyższa, to fajniejsze jest zdecentralizowane elektryczne - większa sterowalność, szybkość, lepszy klimat.

Teraz przygotowuję się do budowy parterowego kanadyjczyka 108m2.
Planuję zastosowanie podobnych niskotemperaturowych grzejników elektrycznych, częściowo z programatorami. W łazience mix z matami grzewczymi.
Dodatkowo, na mrozy, przewidziałem kominek w otwartej części domu (salon, jadalnia, kuchnia- >40m2).
Uważam to za optymalny stan - niski poziom inwestycji, duży komfort, zysk na kotłowni.
Ewentualnie nieco wyższe koszty eksploatacyjne z powodzeniem zrekompensuję sobie zyskiem na odsetkach od kredytu. Od 20tys., licząc odsetki składane i reinwestycję, to będzie >2tys. rocznie!

Nie budujcie domów na "całe życie"! To się nie opłaca. Po ok.10 latach dom się staje przestarzały, potrzeby rodziny się zmieniają i lepiej kupić/zbudować nowy.

Mam dylemat z ciepłą wodą, a zużywamy jej sporo - w tym kontekście zastanawiam się na pompą ciepła.
Trudno o wiarygodne informacje na ten temat - totalny szum informacyjny.
Rozważam kilka wariantów:
1. Użyć elektrycznego zasobnika pojemnościowego na 80-100l, z dodatkową wężownicą (natrysk, wanna, 4 umywalki). Płacić drożej, ale zaoszczędzić na odsetkach. Ewentualnie po jakiś 3 latach podłączyć gaz (jak będzie) i uruchomić taniutki piec gazowy do zasobnika - trochę bez sensu, ale do sprzedaży będzie dobrze wyglądało.

2. Uruchomić pompę ciepła. Mam ładną suchą i piaszczystą działkę, będę się pierwszy na osiedlu budował, więc pewnie muszę zrobić 1-2 studnie, żeby to miało sens. Inaczej po 2 latach "źródełko" by pewnie wyschło i byłaby spektakularna katastrofa.
Czy można zrobić jedną studnię i użyć jej do: poboru i zrzutu wody pompowanej do grzania oraz okresowo do podlewania ogrodu?

a) A na odbiorze pompy ciepła - użyć jakiś "pompowych" lub "matczynych" kombinacji i uzyskać te 42st. Rozumiem, że pompa chodzi tylko wtedy, kiedy dogrzewa? Czyli na CW dość rzadko?
b) Albo podłączyć pompę do wężownicy "na wprost" i uzyskać w zasobniku ok.30st, dać to do umywalek i OK. Natomiast między natryskiem a wanną podłączyć na "ciepłej wodzie" el.podgrzewacz przepływowy, który podgrzeje ciepłą wodę "pompową" z 30 do 40st.

Generalnie, o pompach cieplnych wiem niewiele i raczej teoretycznie - czy ktoś mógłby w danej sytuacji coś doradzić z tą ciepłą wodą? A może jest jakiś chętny wykonawca z rejonu Szczecina?
Link do komentarza
nurtuje mnie ciekawość, co masz na myśli pisząc dom dobrze ocieplony.
-zużycie energii E
1) E< 40 kwh/m2 rocznie
2) E< 70 kWh/m2 rocznie
3) E< 120 kWh/m2 rocznie
4) E< 200 kWh/m2 rocznie
czy więcej
jeżeli nie wiesz jak policzyć to pdaj ile np od lipca 2005 do lipca 2006 zużyłec kWh, m3 gazu i drzewa do kominka.
Link do komentarza
Gość bezgłowy nick
Cytat

nurtuje mnie ciekawość, co masz na myśli pisząc dom dobrze ocieplony.
-zużycie energii E
1) E< 40 kwh/m2 rocznie
2) E< 70 kWh/m2 rocznie
3) E< 120 kWh/m2 rocznie
4) E< 200 kWh/m2 rocznie
czy więcej
jeżeli nie wiesz jak policzyć to pdaj ile np od lipca 2005 do lipca 2006 zużyłec kWh, m3 gazu i drzewa do kominka


Niestety nie mam już rachunków, bo wyprowadziłem się, ale z zapłat (zużycie+opłaty stałe).
1. Gaz - 2100 (podłogówka+ 2 grzejniki z obwodu podłogowego+ ciepła woda dla 5 nieoszczędnych osób). W letnich miesiącach za gaz do wody wychodziło 60-70zł/m-c.
2. Prąd - 2040 (5 pokojowych grzejników niskotemperaturowych, 2 pompy cyrkulacyjne, płyta ceramiczna w kuchni, 2x akwarium24h, 2xkomputer24h, oświetlenie ogrodu, pozostałe odbiory elektryczne wg potrzeb.
3. Kominek z wkładem, bez rozprowadzenia - używany sporadycznie tylko dla przyjemności (trzeba było otwierać okno, żeby się nie przegrzać). Kupiłem tylko drobnicę na rozpałkę (10zł), reszta nie wymagała uzupełnienia.

Dom - 246m2, 1.5 piętra: suporex24/30+2xstyropian, podłoga- izolacja pod podłogówkę, dach - 30wełny. Okna PCV, ciepłe - chyba 1,4. Drzwi szwedzkie - 1,0. W pom.sanitarnych mechaniczna wentylacja wyciągowa - na wilgoć i życzenie.
Na parterze stała temp - 20,5 (podłogówka). Utrzymywana do końca maja i od września (skraje okresu najmniej efektywne ekonomicznie). Na piętrze - wg aktualnych potrzeb mieszkańców (grzejniki elektryczne).

A co z tą ciepłą wodą w moim nowym szkieleciaku?
Link do komentarza
Za gaz zpłaciłeś 2100 , wytworzenie ciepła z gazu jest 3 raza tańsze niż prądem czli przy pompie 1/4 zapłacił byś 1575 czli 525 zł rocznie taniej. To jężeli kolektor gruntowy i pompa byłaby droższa o 15 000 (co jest niemożliwe ) to amortyzacja przekroszy żywotność.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Za gaz zpłaciłeś 2100 , wytworzenie ciepła z gazu jest 3 raza tańsze niż prądem czli przy pompie 1/4 zapłacił byś 1575 czli 525 zł rocznie taniej. To jężeli kolektor gruntowy i pompa byłaby droższa o 15 000 (co jest niemożliwe ) to amortyzacja przekroszy żywotność.




Obecnie gwarancja na dostep do czesci zamiennychg zfgodnie z przepisami wynosi 10 lat.
producenci nie beda zainteresowani utrzymywaniem dluzej czesci.
Starzenie technicze tez musimy wziasc pod uwage.
Z tego jasno wynika ze mozemy mowic o okresie eksploatacji 10 do 15 lat.
Liczenie czegos na dluzej to pomylka.
Wieczne jest jedynie pioro. reszta szybko sie starzeje.
Wystarczy popatrzec jak to wyglada z solarami.

Ciekawymi rozwiazaniami jest Microcogeneracja.
Ceny leca mocno w dol!
agregat o mocy grzewczej ok 8 KW i elektrycznej 1,2 KW bkostuje juz tylko ok 20tys ,
a jeszcze kilka lat temu kosztowal 80 tys.
Prognozy mowia ze ciagu max 6 lat 30% gospodarstw w Anglii bedzie mialo ja zamontowana.
Maja troche inne warunki klimatyczne, ale....

Natomiast pompa z ekonomicznego punktu widzenia, obecnie to pomylka.
Link do komentarza
"""Maja troche inne warunki klimatyczne, ale....""""
Warunki klimatyczne to stwierdzenie bardziej poetycki e, w budownictwie są potrzeby cieplne, a te możemy mieć takie same jak Anglicy stosując grubszą od nich izolację. Podobnie jak z pompami ciepła. Pompa 1/4 to i izolacja X 4 Wyjdzie taniej i wełna jest mniej awaryjna. Dlatego pompy ciepła to super wynalazek .... do zabytków!
Link do komentarza
Cytat

"""Maja troche inne warunki klimatyczne, ale....""""
Warunki klimatyczne to stwierdzenie bardziej poetycki e, w budownictwie są potrzeby cieplne, a te możemy mieć takie same jak Anglicy stosując grubszą od nich izolację. Podobnie jak z pompami ciepła. Pompa 1/4 to i izolacja X 4 Wyjdzie taniej i wełna jest mniej awaryjna. Dlatego pompy ciepła to super wynalazek .... do zabytków!




Bardzo mnie dziwi ze nikt nie liczy kosztow ekploatacji pomy.
Przeciez to nie tylko koszt pradu!

To wiele innych kosztow.
Koszty konserwacji , czesci zamiennych, itp
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

ależ tak się nie liczy! dom nie zużywa energii wyłącznie na ogrzewanie. a tv, swiatlo, gotpwanie , itd. z tych 3200 zł około 1000 pójdzie na cele niez związane z pompa. kolejna sprawa to koszty konserwacji i utylizacji substancji kontrolowanych. jak doliczymy koszt kredytu, przekracza to wszystko 25 lat.
a jeszcze jedno 40 kWh/m2 rocznie to górne limity w tak ciepłych krajach jak Norwegia czy Szwecja.
sam gościu z Fanko (w chwili szczerości) napisał. że to rzecz, dla tych co nie chcą izolowac.



Witam. Moze sie nieznam poniewaz jestem nowym interesantem pomp ciepła ale te przeliczenia dziwnie wyglądają (40kWh/m2 rocznie). Właśnie siedze w pokoju o powierzcjni 15m2 co daje 600kWh rocznie na ogrzewanie tego pomieszczenia. Załóżmy ze nie ogrzewamy ciągle lecz tylko zimą przez 4miesiace nontoper co daje 5kWh dziennie co z koleji daje nam (albo pobiera icon_wink.gif ) 0,21kWh na godzine czyli powinienem mnieć włączone urzadzenie o mocy okolo 200W non stop aby nagrzać w tym pokoju. Tak się składa ze mniejwięcej tyle pobiera moj komputer. Często przy nim siedze i z niego korzystam ale nie zauwazyłem aby znacząco podnosił temperature w pokoju a gdyby nie grzejnik to bym w zime zamarzł. Dom jest ocieplony. Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć jak to sie liczy te moc na ogrzewanie?? (zeby niebyło - komputer zamienia niemal całą energie w ciepło i licząc z monitorem, oświetleniem, ewentualnymi innymi urządzeniami to bedzie i większa moc zamieniana tylko na ciepło nie licząc mnie samego jako chodzący grzejnik).
Link do komentarza
Nic dziwnego, przecież ocieplenie to nie izolacja!. To jedno, drugie to, że juz od dawna nie liczy sie mocy w ten sposób. Przy sterowalnych systemach w pokoju 15 m2 dajesz grzejnik 1500 W z termostatem który mierzy temperaturę w pokoju 15 /sek.( np system aisic) i zuzyje on dokładnie tyle energii ile potrzeba uwzględniając oświetlenie komputer.... 40 kWh/m2 rocznie bez problemów można osiągnąć tylko trzeba poprostu izolować.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam. Szykuje się do budowy domu ok. 130m2, czekam na działkę. Cały czas zastanawiam się nad ogrzewaniem mojego przyszłego domu. Projekt już mam jest to SATURN z biura Dobredomy. Sćiana jednowarstwowa 36cm beton komórkowy. Czy ktoś powie mi jakie będzie zapotrzebowanie na ciepła na m2, i czy w takim domu opłaca się robić instalacje na pompę ciepła icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam. Szykuje się do budowy domu ok. 130m2, czekam na działkę. Cały czas zastanawiam się nad ogrzewaniem mojego przyszłego domu. Projekt już mam jest to SATURN z biura Dobredomy. Sćiana jednowarstwowa 36cm beton komórkowy. Czy ktoś powie mi jakie będzie zapotrzebowanie na ciepła na m2, i czy w takim domu opłaca się robić instalacje na pompę ciepła icon_cool.gif



Zapotrzebowanie na energie cieplną powinno być określone w projekcie domu. Co do instalacji pompy ciepła - porównanie kosztów inwestycyjnych z ewentualnym zmniejszeniem wydatków na ogrzewanie w stosunku do innych źródeł ciepła da odpowiedz, czy taka inwestycja się opłaca.
Link do komentarza
witam mam pytanko ile kosztowalo by zainstalowanie pompy cieplnej do domku o pow. 150m2, przy ogrzewaniu podlogowym i ciepla pobieranego z gruntu.I jak mniej wiecej mialby wygladac jej schemat blokowy w takim domku. Jestem jak widac zielony w tym temacie jednak chcialbym sie dowiedziec. Dziekuje za odpowiec i pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

witam mam pytanko ile kosztowalo by zainstalowanie pompy cieplnej do domku o pow. 150m2, przy ogrzewaniu podlogowym i ciepla pobieranego z gruntu.I jak mniej wiecej mialby wygladac jej schemat blokowy w takim domku. Jestem jak widac zielony w tym temacie jednak chcialbym sie dowiedziec. Dziekuje za odpowiec i pozdrawiam



kolektor poziomy 500 mb x 20 zł
urządzenia ok. 30 tyś. zł
___________________________
RAZEM ok. 40 tyś. zł

Schemat (opisowo): 5 pętli kolektora z rury fi 32 mm zakopanego w gruncie 1,5 m pod ziemią (odległość między rurami 0,8 - 1,0 m), poszczególne pętle połączone do rozdzielaczy (podobnie jak w podłogówce) umieszczonych w studzience skąd wprowadzone zostają dwie rury fi 50 mm do pomieszczenia kotłowni, do pompy ciepła
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

ależ tak się nie liczy! dom nie zużywa energii wyłącznie na ogrzewanie. a tv, swiatlo, gotpwanie , itd. z tych 3200 zł około 1000 pójdzie na cele niez związane z pompa. kolejna sprawa to koszty konserwacji i utylizacji substancji kontrolowanych. jak doliczymy koszt kredytu, przekracza to wszystko 25 lat.
a jeszcze jedno 40 kWh/m2 rocznie to górne limity w tak ciepłych krajach jak Norwegia czy Szwecja.
sam gościu z Fanko (w chwili szczerości) napisał. że to rzecz, dla tych co nie chcą izolowac.


Włączam się w dyskusje.
Co do izolacji permanętnej budynku, to mam negatywne zdanie. Powoduje ona zły mikroklimat w budynkach. Zaraz pojawi się opinia o wymiennikach/klimatyzacji/otwieraniu okien. Ja to wiem i wiem również co taki stan powoduje ponieważ jestem producentam pewnych rozwiązań wrażliwych na takie zachwianie równowagi mikroklimatu w budynkach. Ale o tym można dużo.
Najprościej, zdecydowałem się na pompę tylko dlatego, że mój znajomy zainstalował pompę ciepła i rachunki za ostatni sezon grzewczy to 1500,00 PLN. O czym mówimy.
Inna sprawa to solidny wykonawca.
Szukam takiego.
Link do komentarza
Mikroklimat zapewnia wentylacja. Może go zepsuć "niepermanentna izolacja" Mostki termiczne to poza stratami ciepła, źródła zawilgocenia i zagrzybienia. Jeżeli teraz w domu izolowanym "permanentnie" z mikroklimatem jaki sobie życzysz (wentylacja regulowana), zapłaciłbyś 1500 za rok ( nie sezon grzewaczy) i dom byłby tańszy w budowie? Jeżeli teraz doliczysz coroczne przeglądy pompy, konserwcję i naprawy ( z czasem coraz częstsze) gorzszy komfort... Izolacja takowych przeglądów nie wymaga i jej twałość jest nieporównywalnie większa. Więc o czym my mówimy????
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam serdecznie wszystkich, jestem przedstawicielem handlowym firmy FONKO POLSKA, zajmuje się sprzedażą pomp ciepła a po za tym zaczyna to być moją pasją, zapraszam do wszelkich pytań na temat pomp ciepła, na wszystkie zapytania chętnie odpowiem icon_smile.gif



Witam. jestem na etapie planowania ogrzewania nowo budowanego domu. Proszę o informacje jaką pompę wybrac i ile kosztowalaby taka inwestycja. dom będzie miał 200m kw powierzchni ,dzialka 5000m kw. Ile kosztowalby kolektor plaski a ile pionowy.Ogrzewanie prawdopodobnie podłogowe, a takze cwu.
Link do komentarza
Nie odpowiem Ci co do ceny (proponuje wyslac zaptyania ofertowe do dostawcow pomp ciepla), ale kolektor poziomy bedzie tanszy niz odwierty do pionowego. Wiem bo sam musze pionowe zastosowac -mala dzialka. PC dla 200 m2 pow. uzytk-ogrzewanej moze wahac sie w granicach 45000-50000, dotyczy kompletnej kotlowni. Mysle ze musisz miec popme ok. 10-12KW. Zalezy to od zapotrzebowania cieplnego budynku i zapotrzebowania na cwu.

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Witam. jestem na etapie planowania ogrzewania nowo budowanego domu. Proszę o informacje jaką pompę wybrac i ile kosztowalaby taka inwestycja. dom będzie miał 200m kw powierzchni ,dzialka 5000m kw. Ile kosztowalby kolektor plaski a ile pionowy.Ogrzewanie prawdopodobnie podłogowe, a takze cwu.



Dzień Dobry,

Szanowna Pani, celem przygotowania kompletnej oferty na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i chłodzenia na bazie geotermalnej pompy ciepła, proszę o przesłanie rzutów architektoniczno-budowlanych zwymiarowanych na adres: robert.bialachowski@fonko.pl

Z wyrazami szacunku
Robert Białachowski/FONKO
0-694-421-825
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Zainteresowalem sie pompami ciepla poniewaz jestem zwolennikiem nowych rozwiazan , a ze nie wiele wiedzialem na ten temat postanowilem przeczytac ile sie da. Do tego stopnia ze trafilem tutaj. Nie wiem czy poznalem zdanie wszystkich bywalcow tego forum ale wiem ze wszyscy albo przynajmniej prawie wszyscy pomijaja najwazniejsze.

Pompy ciepla jak sadze przeznaczone sa glownie do nowych inwestycji czyli budowy nowych domow. Ja nazwe te domy domami przyszlosci. Na podstawie tego co przeczytalem moge wnioskowac ze pompa ciepla jest tansza pod wieloma wzgledami ale nie o tym chce powiedziec. Domy przyszlosci bo to wlasnie jest wazne ,to domy ekologiczne a napewno wszscy zgodza sie ze mna ze PC jest najbardziej ekologicznym rozwiazaniem. Z tego tez powodu wieksza czesc europy idzie w tym kierunku. Ekologia jednak to nie tylko brak dymu z komina , ale oszczednosci gazu , pradu , wegla. Jesli bedziemy obserwowac ceny wspomnianych produktow to dostrzezemy ze regularnie ida w gore.

Wegiel konczy sie wiec bedzie drozal , prad tym samym tez gdyz w Polsce malo kto pozyskuje energje z elektrowni wiatrowych. Gaz ziemny lada chwila bedzie bardziej popularny od LPG gdyz jest tanszy i zostanie masowo wykorzystywany do napedzania aut osobowych , autobusow i ciezarowek. Jak latwo sie domyslec cena jego pojdzie w gore. Tym sposobem dojdziemy do wniosku ze nasza pompa ciepla za 10 lat bedzie najtanszym sposobem ogrzania domu.

Nalezy tez brac pod uwage ze brak dostawy gazu , awarje beda powodem ze w domu bedzie zimno. icon_smile.gif

Jesli dolaczymy do pompy ciepla elektrownie wiatrowa co jest mozliwe tyle ze jeszcze nie tak latwe w Polsce zadna z tych rzeczy nie bedzie nam zagrazac. Drodzy Panstwo nie znam sie na budownictwie ale jestem bacznym obserwatorem. Na 100 % pewne jest ze gaz czy wegiel bedzie drozszy z kazdym rokiem i na 80% jestem przekonany ze przeciwnicy PC beda zmienaic kotly gazowe , czy rozwiazania elektryczne na energie odnawialna. Na koniec powiem jeszcze cos chcociaz ze smutkeim.

My Polacy jestesmy blaznami poniewaz zawsze widzimy ze na stole lezy 100 zl nie borac pod uwage ze moze ja zdmuchnac wiatr. Dla nas liczy ie tylko to co jest teraz w przyszlosc patrzymy niezbyt czesto. Z tego tez pwodu jestesmy daleko za cywilizacja. A skoro juz o tym mowa to cywilizacja chce zadbac o powietrze dla swoich potomkow.

Zadajcie sobie teraz pytanie co bedzie jesli sprawdzi sie to co napisalem. W ciagu 10 lat przeciwnicy pomp ciepla zmienia po raz drugi instalacje grzewcza. Co bedzie tansze ?
Link do komentarza
Ale również możliwe jest, że za te 10 lat okaże się iż pompy ciepła wysysają naszą planetę i trzeba je będzie wyrzucić - mam nadzieje że moje gdybania się nie sprawdzą i twoje również.
Ciągle pojawiają się jakies rewelacyjne nowe rzeczy na naszym rynku (również leki) - które po jakimś czasie po cichu znikają lub wycofuje się je z dużym hukiem. Wiem , że pompy są od wielu lat, ale to i tak jeszcze krótko. icon_confused.gif icon_confused.gif
Link do komentarza
pamiętajcie, że kłopoty z ropą oraz gazem są problemami obiektywnymi - zwyczajnie zaczyna ich brakować, co wymusza poszukiwania innych rozwiązań !! problemu "wyssania" planety raczej nie będzie, bo raz że nie ta skala a dwa to, że z ziemi czerpiemy energię dostarczaną przez słońce, więc dopóki świeci słońce nie ma obawy o "wyssaniu" ... inna rzecz, że ze względu na rozwój technologii trudno przewidzieć, w jaki sposób będziemy się ogrzewać za 15 lat

spokojnie licząc koszty inwestycyjne + koszty eksploatacyjne w okresie 20 lat jedynie w przypadku domów o wielkości poniżej 100 m2 nie wychodzimy na oczywiste oszczędności, ale jeśli budynek ma 200 m2 lub więcej i jeśli uwzględnimy koszt klimatyzacji porównanie kosztów inwestycji (tradycyjne + klimatyzacja do pompy ciepła) jest na korzyść pompy ciepła !!!!!! tańsza eksploatacja zostaje więc już czystym bonusem ... widać, więc, że planując wybór pompy ciepła rozsądnie jest wykorzystać jej pełną funkcjonalność grzanie & chłodzenie, bo koszt inwestycyjny opcji samo grzanie czy grzanie & chłodzenie jest podobny ... PC w układzie wyłącznie grzewczym jest droższa od tradycyjnego ogrzewania, PC w układzie ogrzewanie & chłodzenie kosztuje tyle samo, co koszt dwóch rozwiązań tradycyjnych a daje tańsze koszty eksploatacji

jeśli rozważacie budowę domu proszę zwyczajnie przyślijcie rzuty domu a przygotujemy koncepcję systemu wraz z wyceną
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Tak się składa że projektuje takie instalacje w obiektach przemysłowych, centrach handlowych, hotelach. Jednoczesnie wlasnie pisze prace mgr. porownujaca koszty urzytkowania.

W załączniku publikuje wyniki. sa policzone na podstawie aktualnych stawek.
Jestem wielkim zwolennikiem stosowania pomp ciepła, aczkolwiek trzeba zejść na ziemie. Dla domku jednorodzinnego w typowych warunkach jest to nieoplacalne, chyba ze bedzie w nim mieszkala wielopokoleniowa rodzina a dom bedzie ogromny. lub ...... (indywidualna sprawa)

W moich obliczeniach bralem pod uwage cene pomp ciepła firmy stiebel eltron, a ich cene mnożyłem przez 0,7.

Przepraszam za jakosc pdf,a. Mam ndzieje ze jednak sie przyda.
Skrót WPL oznacza pompe ciepła.

Właściwe_obliczenia.pdf

Właściwe_obliczenia.pdf

Link do komentarza
W woli objasnienia

Qc-moc całkowita przeznaczana na ogrzewanie budynku
Qcwu-moc przeznaczana na przygotowanie ciepłej wody urzytkowej.


Wiec np. dla mocy calkowitej 12kW

I współczynnik Qcwu/Qc= 0,1 oznacza ze:

1,2 kW przeznaczane jest na przgotowanie cwu przez czas (4h lub 24h przy czym domek jednorodzinny to moze byc wartośc bardziej 4hnapewno nie 24h).
11,8kW przeznaczane jest na centralne ogrzewanie gdy temperatura zewnetrzna spada ponizej 15sC.

icon_smile.gif
Link do komentarza
Widzie ze plikiem ktoś sie jednak zainteresował.

Prosze jednak zwrócić uwagę ze on tylko obrazuje tendencje ogólną dla założeni początkowych które ja przyjąłem a których tutaj nie podałem. A każdy ma inny punkt wyjścia.
Nie każdy mieszka w Krakowie a w przypadku rozwiązania analizowanego przez mnie ma to ogromne znaczenie. ponieważ pompa ciepła serii WPL to pompa która pobiera ciepło z powietrza a nie z gruntu. dlatego jej sprwnosc zależy od temperatury zewnętrznej w ogromnym stopniu.

Jezeli ktoś ma zamiar inwestować 20tyś zł w pompe ciepła to według mnie powinien poradzić się kogoś niezależnego.
Tak to juz jest, ze każdy ma swój interes,- sprzedawca powie wam tylko o kosztach z jego punktu widzenia.
A na forach takie jak to widze tylko głos sprzedawców i laików- są oczywiście perełki w wypowiedziach po których widać że osoba wie o czym pisze.
Ale nie wiem w jaki sposób laik może wyłapać te perełki.

Pomimo tego że matematyka jest prosta i zawsze 2+2=4
A zagadnienia związane z pompami to czysta i prosta matematyka zapisana w wzorach termodynamiki.

Nie można z gory powiedzieć że dla domku jednorodzinnego pompa ciepła się opłaca lub nie opłaca.
Choć zawsze można to policzyć.
Prawda ze wynik nie bedzie stuprocentowo dokładny a jedynie będzie w przybliżeniu podawał koszty funkcjonowania analizowanych systemów.
To będzie to coś jasnego i czytelnego co pokaże wam korzystny finansowo kierunek.
A najważniejsze ze wynik będzie odnosił sie do waszego domu, a nie jakiegoś gdzieś gdzie to się opłaca.
Bo z tego co ja wiem jest mnóstwo przypadków gdzie pompy ciepła to żyła złota. I wiem że jest jeszcze więcej miejsc gdzie montaż pomp nie ma żadnego sensu.
icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Zainteresowalem sie pompami ciepla poniewaz jestem zwolennikiem nowych rozwiazan , a ze nie wiele wiedzialem na ten temat postanowilem przeczytac ile sie da. Do tego stopnia ze trafilem tutaj. Nie wiem czy poznalem zdanie wszystkich bywalcow tego forum ale wiem ze wszyscy albo przynajmniej prawie wszyscy pomijaja najwazniejsze.

Pompy ciepla jak sadze przeznaczone sa glownie do nowych inwestycji czyli budowy nowych domow. Ja nazwe te domy domami przyszlosci. Na podstawie tego co przeczytalem moge wnioskowac ze pompa ciepla jest tansza pod wieloma wzgledami ale nie o tym chce powiedziec. Domy przyszlosci bo to wlasnie jest wazne ,to domy ekologiczne a napewno wszscy zgodza sie ze mna ze PC jest najbardziej ekologicznym rozwiazaniem. Z tego tez powodu wieksza czesc europy idzie w tym kierunku. Ekologia jednak to nie tylko brak dymu z komina , ale oszczednosci gazu , pradu , wegla. Jesli bedziemy obserwowac ceny wspomnianych produktow to dostrzezemy ze regularnie ida w gore.

Wegiel konczy sie wiec bedzie drozal , prad tym samym tez gdyz w Polsce malo kto pozyskuje energje z elektrowni wiatrowych. Gaz ziemny lada chwila bedzie bardziej popularny od LPG gdyz jest tanszy i zostanie masowo wykorzystywany do napedzania aut osobowych , autobusow i ciezarowek. Jak latwo sie domyslec cena jego pojdzie w gore. Tym sposobem dojdziemy do wniosku ze nasza pompa ciepla za 10 lat bedzie najtanszym sposobem ogrzania domu.

Nalezy tez brac pod uwage ze brak dostawy gazu , awarje beda powodem ze w domu bedzie zimno. icon_smile.gif

Jesli dolaczymy do pompy ciepla elektrownie wiatrowa co jest mozliwe tyle ze jeszcze nie tak latwe w Polsce zadna z tych rzeczy nie bedzie nam zagrazac. Drodzy Panstwo nie znam sie na budownictwie ale jestem bacznym obserwatorem. Na 100 % pewne jest ze gaz czy wegiel bedzie drozszy z kazdym rokiem i na 80% jestem przekonany ze przeciwnicy PC beda zmienaic kotly gazowe , czy rozwiazania elektryczne na energie odnawialna. Na koniec powiem jeszcze cos chcociaz ze smutkeim.

My Polacy jestesmy blaznami poniewaz zawsze widzimy ze na stole lezy 100 zl nie borac pod uwage ze moze ja zdmuchnac wiatr. Dla nas liczy ie tylko to co jest teraz w przyszlosc patrzymy niezbyt czesto. Z tego tez pwodu jestesmy daleko za cywilizacja. A skoro juz o tym mowa to cywilizacja chce zadbac o powietrze dla swoich potomkow.

Zadajcie sobie teraz pytanie co bedzie jesli sprawdzi sie to co napisalem. W ciagu 10 lat przeciwnicy pomp ciepla zmienia po raz drugi instalacje grzewcza. Co bedzie tansze ?



Co do przytoczonego fragmentu muszę się włączyć i wskazać pewne błędy myślowe autora.

1. Pompa ciepła nie jest bynajmniej najekologiczniejsza jak by się wydawało. Jest na prąd a prąd produkuje się w Polsce głównie z węgla - tak więc pośrednio pompa jest "na węgiel". Można wskazać inne rozwiązania,nawet tańsze, które są bardziej ekologiczne - choćby nowoczesne piece na "mokre drewno" itp. wynalazki.

2. Argument ekologiczności niekogo chyba nie przekonuje - ludzie wybierają to co tańsze.

3. Mówiąc o wzroście cen węgla i gazu autor nie mówi nic o wzroście cen energii a ta właśnie ma miejsce ... i pewnie cena dalej będzie wzrasatć bo z tego co wiem w Polsce nie wiele inwestuje się w energetykę.

Okres zwrotu inwestycji liczony na 15-20 lat to bardzo długo. Moim zdaniem to czyni inwestycję nieopłacalną. Nie bez znaczenia jest tu jednak aspekt psychologiczny. Łatwiej jest niejako zdobyć się na duży wydatek i mieć spokój niż zaoszczędzić ale potem płacić więcej. Dlatego marketingowe hasło, że to "najtańszy sposób ogrzewania" działa.
Link do komentarza
Mam projekt domu 132 m kw. (Feniks 3) oraz działkę 1600 m kw koło Olsztyna (Wa-Ma)

Zastanawia mnie sens inwestycji w pompę ciepła. po lekturze tego tematu nabrałem wiele wątpliwości.
Bryła budynku jest prosta (kwadrat) i ściany będą 24cm Silka oraz 20cm styropianu (może 25 ale to do przedyskutowania czy nie za wiele) Okien dachowych nie będzie, a okna mam zamiar wstawić dobre (ciepłe). Myślę, że będzie to ciepły ciepły - tak bym chciał. Ogrzewanie będzie podlogowe.

Planowałem zainstalować pc z poziomym wymiennikiem ciepła - bo jest na niego miejsce. Za zaprojektowanie samej instalacji (pc + wentylacja mechaniczna) tego wszystkiego architekt powiedział, że będę musiał zapłacić dodatkowo 7000 netto.
Potem koszty instalacji (architekt powiedział 6 tyś ale jakoś to jest podejrzanie mało)

Czy jest jakieś lepsze rozwiązanie?

Te podłogowe ogrzewanie może lepiej zrobić elektryczne? Albo gaz? (butla - ziemnego nie ma)

Chciałbym też rekuperator połączony z gruntowym wymiennikiem ciepła, ale przeraża mnie wizja bakterii w rurach. Przecież potem tym będę oddychał.

Jest sens w moim przypadku porywać się na inwestycję związaną z pc?
Link do komentarza
"Jest sens w moim przypadku porywać się na inwestycję związaną z pc?"

Uczciwie ci powiem że jeżeli ktoś odpowie ci na to ptanie znając tylko te informacje o których pisałeś powyżej to oznacza tylko ze ten ktoś nie ma pojęcia co pisze.

Sprawa wygląda tak ze projekt instalacji pc moze zrobić firma która będzie instalować pompe ciepła. W rzeczywistości wygląda to tak ze popma to urządzenie kompaktowe. podłanczasz rurki prad i działa. Dobor kolektora polega na wybraniu powierzchni zależnie od mocy. Bo wątpie by ktoś robił badania geologiczne, by sprawdzic rzeczywistą ilość energii którą można pobrać gruntu.
A jaki system wybrać.

Mozna coś takiego policzyć?
i porównać.
Myśle że take podejście do sprawy byłoby najbardziej odpowiednie.
Nie koniecznie wlaściwe jest kierownie się sugestiami osób które w przeważającej większości mają zasłyszaną gdzieś kiedyś wiedze na ten temat.
Ja pracuje w biurze projektowym, i zajmuje się instalacjami w budynkach wielkokubaturowych.
I uczciwie musze sie przyznać że nie wiem co jest bardziej opłacalne w pańskim przypadku.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie temu...
witam serdecznie wszystkich!
po raz pierwszy na tym forum - o pompach ciepła czytam już trochę i ciągle jeszcze na etapie nie zdecydowania na rodzaj ogrzewania w domu.
Jestem na etapie uzyskanego pozwolenia na budowę w ciągu miesiąca chciałbym rozpocząć inwestycję. Chce budować porothermem 38 P+W ocieplanym zewnętrznie wełną 10, dach ocieplony wełną 25. Dom parterowy z użytkownaym poddaszem i garażem - w sumie 177 m + 22m garaz.
Na etapie projektowania zdecydowany byłem na LPG (nie mam g.z) ale przy szacowaniu kosztów eksploatacji zacząłem poszukiwać alternatyw i w końcu trafiłem na pompę ciepła.
Niestety zkazany byłbym na pc z kolektorami pionowymi ze względu na małą działkę (5arów). Jednocześnie planule rekuperacje. Koszty pompy przy 2 odwiertach pionowych po 70m i PC moc 9W oszacowano na ok. 57.000 (oczywiście bez rozporowadzenia podłogówki i grzejników). Rekuperacja to koszt ok. 15.000 zł.
Z danych na stronach producentów wynika, że średnioroczne koszty PC wynosić będą ok.2.200 zł. Do tego przy rekuperacji powinny spaść o ok. 20% - czyli zamknęły by się w ok. 1800 zł/rocznie.
Mój dylemat polega na: 1. LPG + rekuperacja? albo 2. pompa + rekuperacja?
Nie wahałbym się i wybrał pompę ale trochę mnie zastanawia ciągle LPG.....czy przy LPG i w miare sensownie ocieplonym domu (nie będę oiperował wskaźnikami bo nie czuje się na siłach icon_smile.gif) wraz z rekuperacją moje koszty nie będą na tyle niskie, że nie będzie mi się opłacało wybrać PC + rekuperator......
Pomóżcie proszę! jeżeli ktoś stał już przed takim dylematem i zdecydował się na jakieś rozwiązanie lub jeżeli ktoś wie jak to obliczyć będą wdzięczny za wszelkie porady.
dodatkowe wady LPG są powszechnie znane: chośby dzierżawa zakopanego zbiornika LPG to 600/rocznie.....całej reszty przy ww. założenia nie mam pojęcia jak oszacować......
czekam na Wasze fachowe uwagi - za wszystkie z góry dziękuję.
pzdr
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Panie Robercie jak pan myśli dlaczego inwestorzy nie zakładają pomp ciepła?Czy może pan to wyjaśnić?czy zna pan jaką kol wiek osobę która była by zadowolona z inwestycji?jeżeli tak bardzo prosiłbym o ich przedstawienie.I proszę mi uwierzyć że nawet w najbogatszych krajach, takiej inwestycji się jednak nie opłaca i to nie względów kosztu samej pompy (chodź są bardzo duże jednak przy obecnym systemie są na to odpowiednie kredyty) a jej utrzymania.Temat pomp śledzę od kilku lat , jak również prywatnych inwestorów za przeproszeniem wciągniętych w maliny.Być może będzie to opłacalne za parę paręnaście lat nie teraz.Zgodzę się jednak z tym że przy małej kubaturze mieszkania jest to nawet wydajne i system pracuje bez zarzutu.A co domem o 200mk powierzchni urzytkowej?
Nie chcę i nie będę przedstawiał swoich przykładów i problemów.Dodam tylko że iż dom który wybudowałem ma zachowane wszelkie standardy domu energo oszczędnego ocieplony bez oszczędzania .Wyliczenia przeprowadzała firma jaką pompę dobrać tak aby była wydajna jak i zużyła minimum energi.Efekt mizerny z dużymi rachunkami.
Link do komentarza
Cytat

Panie Robercie jak pan myśli dlaczego inwestorzy nie zakładają pomp ciepła?Czy może pan to wyjaśnić?czy zna pan jaką kol wiek osobę która była by zadowolona z inwestycji?jeżeli tak bardzo prosiłbym o ich przedstawienie.I proszę mi uwierzyć że nawet w najbogatszych krajach, takiej inwestycji się jednak nie opłaca i to nie względów kosztu samej pompy (chodź są bardzo duże jednak przy obecnym systemie są na to odpowiednie kredyty) a jej utrzymania.Temat pomp śledzę od kilku lat , jak również prywatnych inwestorów za przeproszeniem wciągniętych w maliny.Być może będzie to opłacalne za parę paręnaście lat nie teraz.Zgodzę się jednak z tym że przy małej kubaturze mieszkania jest to nawet wydajne i system pracuje bez zarzutu.A co domem o 200mk powierzchni urzytkowej?
Nie chcę i nie będę przedstawiał swoich przykładów i problemów.Dodam tylko że iż dom który wybudowałem ma zachowane wszelkie standardy domu energo oszczędnego ocieplony bez oszczędzania .Wyliczenia przeprowadzała firma jaką pompę dobrać tak aby była wydajna jak i zużyła minimum energi.Efekt mizerny z dużymi rachunkami.



Witam,
troche mi sie dziwna wydaje ta opinia. Jesli chodzi o zadowolego klienta, to jestem nim ja. Ja ogrzewam 250m&sup2; pompa o mocy tylko 12 KW. Oplacalnosc instalacji wzrasta wraz z kubatura obiektu. Tzn, ze inwestycja sie szybciej zwroci. Dylematy czy sie zwroci czy nie sa dla mnie troche smieszne. To tak jakbym kupowal np. auto lub inna rzecz i myslal nad tym czy sie zwroci czy nie. Trudno okreslic po jakim okresie sie zwroci, bo to zalezy do czego porownujemy PC.
Totak jakbysmy porownywali Mercedesa z FSO icon_biggrin.gif .
Mysle ze w Pana systemie cos niegra skoro takie zle informacje Pan tu przedstawia.
Co do oplacalnosci to jesli sie zliczy koszta ktore mozna uniknac przy budowie domu tzn:budowa komina , jego odbior, czasowe kontrole, przylacza mapki itd. to bedzie Pan blisko O. Co na dzien dzisiejszy jest bardziej oplacalne to kociol weglowy. Powiedzmy ze biezace kosza sa takie same nie liczac czasu ktory Pan spedzi przy piecu, smrodu w domu i
wokol domu.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Czytam i czytam i ani słowa o ekologii, a ten temat jest bardzo ważny. Pompa ciepła jest jedynym rozwiązaniem które nie zanieczyszcza środowiska. Oczywiście pojawi się stwierdzenie, że elektrownie także emitują zanieczyszczenia, ale proszę wziąć pod uwagę to, że elektrownie muszą stosować środki zapobiegające nadmiernej emisji NOx,CO2,pyłów, SO2 i innych, co w wypadku budynków jest niemożliwe. Ponadto inwestycja w PC podnosi wartość rynkową budynku i to także jest ważne.
Zwrot kosztów kapitałowych w PC wygląda różnie, zależy od wielu czynników i warto nad takim rozwiązaniem zastanowić w momencie rozpoczęcia budowy. Nie w każdym budynku opłaca się montaż pompy ciepła.
Budynek należy izolować, przy słabej izolacji stopa procentowa zwrotu nakładów jest wyższa, ale wyższe są także koszty zużycia energii, a więc takie założenie jest błędne.
Ponadto każda inwestycja w budowę jest stratą, choćby z punktu widzenia utraconych korzyści w związku z zamrożeniem kapitału.
Powiem krótko, jeśli ktoś w sposób opisany w wątku forum kalkuluje opłacalność, to proponuję rozwiązanie z kotłem węglowym (2000 zł) opalanym mułem popłuczkowym (około 400 zł na rok), ale nie oto chodzi.
Nieprawdaż ?
Na wszelkie pytania odpowiem osobiście przez skrzynkę kontaktową, lub telefonicznie.
Jeszcze jedno-pompy ciepła typu powietrze-woda nie nadają się do pracy jako całkowicie niezależne źródła ciepła.
Link do komentarza
Cytat

Czytam i czytam i ani słowa o ekologii, a ten temat jest bardzo ważny. Pompa ciepła jest jedynym rozwiązaniem które nie zanieczyszcza środowiska. Oczywiście pojawi się stwierdzenie, że elektrownie także emitują zanieczyszczenia, ale proszę wziąć pod uwagę to, że elektrownie muszą stosować środki zapobiegające nadmiernej emisji NOx,CO2,pyłów, SO2 i innych, co w wypadku budynków jest niemożliwe. Ponadto inwestycja w PC podnosi wartość rynkową budynku i to także jest ważne.
Zwrot kosztów kapitałowych w PC wygląda różnie, zależy od wielu czynników i warto nad takim rozwiązaniem zastanowić w momencie rozpoczęcia budowy. Nie w każdym budynku opłaca się montaż pompy ciepła.
Budynek należy izolować, przy słabej izolacji stopa procentowa zwrotu nakładów jest wyższa, ale wyższe są także koszty zużycia energii, a więc takie założenie jest błędne.
Ponadto każda inwestycja w budowę jest stratą, choćby z punktu widzenia utraconych korzyści w związku z zamrożeniem kapitału.
Powiem krótko, jeśli ktoś w sposób opisany w wątku forum kalkuluje opłacalność, to proponuję rozwiązanie z kotłem węglowym (2000 zł) opalanym mułem popłuczkowym (około 400 zł na rok), ale nie oto chodzi.
Nieprawdaż ?
Na wszelkie pytania odpowiem osobiście przez skrzynkę kontaktową, lub telefonicznie.
Jeszcze jedno-pompy ciepła typu powietrze-woda nie nadają się do pracy jako całkowicie niezależne źródła ciepła.



Fajna opinia icon_biggrin.gif .
To ostatnie zdanie jest dla niektorych moze jednak niezrozumiale. Moze sprostuje, ze Pan mial na mysli PC powietrze-woda do CO. Jezeli ktos wam to probuje wcisnac tzn ze zalezy mu tylko na sprzedazy i jest kompletnie zielony.
W naszych warunkach klimatycznych nie mato racji bytu.
Jednak sa tez PC powietrze- woda do CWU ktore sa super rozwiazaniem wlasnie dla domkow jednorodzinnych. Polecam icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Mam pytanie jesli chodzi o firmy, wykonawcow.

Buduje dom o powierzchni 360m2 i interesuje mnie kompleksowe zaprojektowanie i wykonanie instalacji zlozonej z:
- ogrzewanie podlogowe (byc moze rowniez scienne, zalezy od projektu wykonawcy jakiego szukam - porada)
- pompa ciepla (dzialka o powierzchni 4000m2) z mozliwoscia chlodzenia w lecie
- rekuperator
- kominek wspomagajacy uklad (nie jako glowny element, tylko pomocniczy) (podgrzewanie wody w ukladzie plus ew. rozprowadzanie ciepla z powietrza)

Chodzi mi o:
- doradzenie
- projekt
- wykonanie

Bardzo bym prosil o porady, namiary na sprawdzonych i solidnych wykonawcow ktorzy oferuja taki zakres uslug.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Mam pytanie jesli chodzi o firmy, wykonawcow.

Buduje dom o powierzchni 360m2 i interesuje mnie kompleksowe zaprojektowanie i wykonanie instalacji zlozonej z:
- ogrzewanie podlogowe (byc moze rowniez scienne, zalezy od projektu wykonawcy jakiego szukam - porada)
- pompa ciepla (dzialka o powierzchni 4000m2) z mozliwoscia chlodzenia w lecie
- rekuperator
- kominek wspomagajacy uklad (nie jako glowny element, tylko pomocniczy) (podgrzewanie wody w ukladzie plus ew. rozprowadzanie ciepla z powietrza)

Chodzi mi o:
- doradzenie
- projekt
- wykonanie

Bardzo bym prosil o porady, namiary na sprawdzonych i solidnych wykonawcow ktorzy oferuja taki zakres uslug.



a gdzie ta inwestycja jest?
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
Witam. Zastanawiamy się z mężem nad zamontowaniu do naszego domu który za rok będziemy budowali pompy ciepła, zastanawia nas koszt takiej inwestycji.Dom będzie w granicach 150 m2. Może ktoś wie ile wyniesie całkowity koszt z materiałami i robocizną i oczywiście ile taka pompa zużywa prądu rocznie. Z góry dziękuję za odpowiedź. icon_eek.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam. Zastanawiamy się z mężem nad zamontowaniu do naszego domu który za rok będziemy budowali pompy ciepła, zastanawia nas koszt takiej inwestycji.Dom będzie w granicach 150 m2. Może ktoś wie ile wyniesie całkowity koszt z materiałami i robocizną i oczywiście ile taka pompa zużywa prądu rocznie. Z góry dziękuję za odpowiedź. icon_eek.gif

W dużej mierze zależy to od zapotrzebowania budynku na ciepło oraz rodzaju zastosowanej pompy ciepła.
Możesz zajrzeć do wątku : https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=60004 .
Link do komentarza
Cytat

Witam. Zastanawiamy się z mężem nad zamontowaniu do naszego domu który za rok będziemy budowali pompy ciepła, zastanawia nas koszt takiej inwestycji.Dom będzie w granicach 150 m2. Może ktoś wie ile wyniesie całkowity koszt z materiałami i robocizną i oczywiście ile taka pompa zużywa prądu rocznie. Z góry dziękuję za odpowiedź. icon_eek.gif


Koszt pompy ciepła na dom 150 m2 z instalacjami może przekroczyć nawet 10 000 zł a więc nie warto. Energię można i należy oszczędzać przez skuteczną izolację , wentylację z odzyskiem ciepła i ograniczenie zużycia wody nie tracąc komfortu. Inwestowanie w ogrzewanie to pomyłka.
Link do komentarza
Cytat

Koszt pompy ciepła na dom 150 m2 z instalacjami może przekroczyć nawet 10 000 zł a więc nie warto. Energię można i należy oszczędzać przez skuteczną izolację , wentylację z odzyskiem ciepła i ograniczenie zużycia wody nie tracąc komfortu. Inwestowanie w ogrzewanie to pomyłka.

Pisanie o koszcie pompy ciepła wraz z instalacjami na poziomie 10tys. zł dla domu 150m2 jest grubym nieporozumieniem. Koszt ten będzie dwu, czy nawet kilkukrotnie wyższy, w zależności od zaprzebowania budynku na ciepło do ogrzewania.
W zamian za stosunkowo wysokie koszty inwestycyjne uzyskujemy znacznie niższe koszty eksploatacji.
Podobny efekt można uzyskać bardzo dobrze izolując dom. Osiągając standard domu pasywnego, możemy praktycznie zrezygnować z osobnej instalacji grzewczej. W domu takim stosunkowo wysokie koszty eksploatacji generuje przygotowanie ciepłej wody.
Na dzień dzisiejszy domy pasywne są o 10-15% droższe od domów "standardowych".
Link do komentarza
W zamian za stosunkowo wysokie koszty inwestycyjne uzyskujemy znacznie niższe koszty eksploatacji.
Podobny efekt można uzyskać bardzo dobrze izolując dom.

Oczywiście! Tylko, że dobrze izolując niewiele nas to kosztuje. Izolacja termiczna to coś co przypomina termos. U nas w kraju nader często się zdarza, że "termos" jest niezamknięty ( izolacja termiczna na gruncie nie zamyka się z tą na ścianie) oraz wilgotny ( w dachu jest paroizolacja w ścianie NIE!)
Wystarczy więc dać izolację z folią od środka zamiast na zewnątrz i zapotrzebowanie ciepła faktyczne spada na tyle, że stosowanie pompy ciepła staje się zupełnie nieopłacane. Można się o tym przekonać czytając co sądzą o izolowaniu skutecznym domów sprzedawcy pomp ciepła.
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście! Tylko, że dobrze izolując niewiele nas to kosztuje.



Co to znaczy „niewiele”?
Zawsze Pan unika odpowiedzi na pytanie „ile to kosztuje?”.
Konkretne pytania zadałem, pytając o koszty dla określonego domu, dokładnie :

Cytat

Wybudowałeś dom w stanie surowym zamkniętym (bez okien i drzwi), o powierzchni wewnętrznej 150m2 w przykładowej cenie 1.200zł/m2 .

Dajesz zlecenie Panu TB na wykonanie z tego domu energooszczędnego.
Pan T.B:
- ociepla ściany zewnętrzne od wewnątrz: 40cm wełny mineralnej + stelaż + folia +płyta GK = koszt (nigdy nie podał jaki)
- ociepla ściany wewnętrzne nośne (te na fundamencie): wełna + stelaż + folia + płyta GK = koszt (nigdy nie podał jaki)
- zamawia super energooszczędne okna i drzwi = koszt (nigdy nie podał różnicy w cenie)
- w podłogę kładzie 50cm styropianu
- w dach tyle samo wełny
- montuje wentylację mechaniczną z rekuperacją (jaki koszt, też nie podaje)
- montuje grzejniki elektryczne w koszcie = 5.000zł
- montuje podgrzewacze CWU w miejscu poboru = (też tego nie liczy)
- montuje baterie ograniczające pobór CWU
- likwiduje wannę.

W sumie masz dom energooszczędny o zużyciu około 15kWh/rok/m2, ogrzewany bardzo drogą energia elektryczną (teraz dochodzi do 0,6zł za 1kWh)

Jakie koszty wykonania? Wiemy tylko że 5.000,- za ogrzewanie elektryczne + to co wie Pan TB.

Ale się nie martw, bo ze 150m2 powierzchni wewnętrznej zrobiło się tylko 135m2 – bo resztę pochłonęło wewnętrzne ocieplenie czyli do kosztów + 18.000,-



Być może umknęło Panu dlatego pozwoliłem sobie zacytować.

Może jednak będzie KONKRETNA odpowiedź?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...