Skocz do zawartości

Obudownie kozy (tak jak kominek)


Gość Guest_Tomasz_*

Recommended Posts

Gość Guest_Tomasz_*
Witam mam taki mały problem

Posiadam w domu piec kozę 8kw wraz z czopuchem zwalniającym ciąg ale odzyskującym ciepło spalin.
zamierzam obudować ją w formie kominka.

Mój dylemat to stosunek otworów dolnych dających zimne powietrze do otworów odprowadzających grawitacyjne ciepłe powietrze !!

Jaki najlepszy byłby stosunek 2zimne : 1 ciepłe np doprowadzenie pod piec 1000cm kwadr odprow 450-600cm kwadr

pozdr tomasz

w załaczeniu zdjęcie pieca żeliwnego przy czym otwór nawiewu to cały front dół oraz z boku od tyłu dwa otwory o wym 20*20

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Witam
Cytat

Mój dylemat to stosunek otworów dolnych dających zimne powietrze do otworów odprowadzających grawitacyjne ciepłe powietrze !!

Jaki najlepszy byłby stosunek 2zimne : 1 ciepłe np doprowadzenie pod piec 1000cm kwadr odprow 450-600cm kwadr



Z tą wielkością otworów to raczej na odwrót. Powietrze zimne poprzez ogrzewanie rozpręża się więc i zwiększa swoją objętość. Dla zapewnienia prawidłowego i swobodnego przepływu powietrza ogrzewanego musisz zapewnić wyloty powietrza ogrzanego większe od doprowadzanego zimnego.

Pozdrawiam


P.S. Czy jest to piec KORNAK nr 9 ?? Bo tak znajomo mi wygląda icon_wink.gif
Link do komentarza
Obudowanie "kozy" należy traktować raczej jako ozdobę, a nie sposób na wykorzystanie ciepła do ogrzewania. Niewielka powierzchnia wymiany ciepła, jej kształt nie zapewniają bowiem wydajnego ogrzewania po obudowaniu, gdyż nie do takich celów została ona zaprojektowana. Wielkość dolotu i wylotu powietrza najlepiej określić doświadczalnie, przy czym większe otwory umieszcza się na wylocie ciepłego powietrza, a nie na wlocie. Ewentualna regulację przepływu można zapewnić przez zamontowanie przysłon.
Link do komentarza
Cytat

Witam
Z tą wielkością otworów to raczej na odwrót. Powietrze zimne poprzez ogrzewanie rozpręża się więc i zwiększa swoją objętość. Dla zapewnienia prawidłowego i swobodnego przepływu powietrza ogrzewanego musisz zapewnić wyloty powietrza ogrzanego większe od doprowadzanego zimnego.

Pozdrawiam
P.S. Czy jest to piec KORNAK nr 9 ?? Bo tak znajomo mi wygląda icon_wink.gif


icon_biggrin.gif dziekuję za przypomnienie faktycznie tak trzeba zrobić . tak to jest kornak nr 9
dodałem spowalniacz spalin lub inaczej mówiąc gorące spaliny jeszcze raz oddają cieplo.
Nie rozumiem jednego skoro piec ma moc 8 kw i grzeje jak czort to dlaczego nie można go obudować to przecież niemal 100 kg żeliwa!!! icon_biggrin.gif
Pomyslałem sobie tak skoro olbrzymia ilośc ciepła kumuluje sie w jednym miejscu to zrobienie I blasznej obudowy z wylotami odp wielkości spowoduje że bedzie to wg mnie tak samo działąło jak kominek do zabudowy. całość i tak bedzie izolowana
Tomasz
Link do komentarza
Witam
Akurat z jednym piecem (konkretnie ten model który przedstawiłeś) miałem styczność. Jak piszesz jest to koza o dużym potencjale grzewczym. Ciężki, duża ilość żeliwa. Grzeje jego cała powierzchnia wszystkich ścianek.
Zrobienie do tego konkretnego modelu obudowy powinno dać podobny efekt jak przy zabudowie wkładu kominkowego. Kiedyś też z kilkoma osobami zastanaawialiśmy się nad mozliwością zastosowania takiego rozwiązania icon_biggrin.gif (mówie ciągle o piecyku KORNAK nr 9).
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam
Akurat z jednym piecem (konkretnie ten model który przedstawiłeś) miałem styczność. Jak piszesz jest to koza o dużym potencjale grzewczym. Ciężki, duża ilość żeliwa. Grzeje jego cała powierzchnia wszystkich ścianek.
Zrobienie do tego konkretnego modelu obudowy powinno dać podobny efekt jak przy zabudowie wkładu kominkowego. Kiedyś też z kilkoma osobami zastanaawialiśmy się nad mozliwością zastosowania takiego rozwiązania icon_biggrin.gif (mówie ciągle o piecyku KORNAK nr 9).
Pozdrawiam



Dziękuje za potwierdzenie mego pomysłu , na obudowe z blachy pójdzie 2,5 arkusza blachy , co stworzy sporą komorę grzewczą + oczywiście stelaż +5 cm wełny + regips ogniowy+wierzcnie pokrycie
tomaszb icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...