Skocz do zawartości

Komisja Europejska nałożyła cła karne na panele słoneczne


Recommended Posts

Komisja Europejska nałożyła cła karne na panele słoneczne z Chin

Komisja Europejska postanowiła we wtorek nałożyć tymczasowe cła karne na panele słoneczne importowane z Chin - poinformował unijny komisarz ds. handlu Karel De Gucht. Krok ten ma przeciwdziałać dumpingowi ze strony Chin i wywrzeć presję w negocjacjach
Tymczasowe cła karne będą obowiązywać od 6 czerwca przez maksymalnie sześć miesięcy. Po tym okresie UE może zdecydować o nałożeniu stałych ceł zaporowych na chińskie panele słoneczne na okres 5-letni. Do tego potrzebna jednak będzie zgoda krajów UE.

De Gucht poinformował, że postępowanie będzie dwuetapowe: przez pierwsze dwa miesiące karne cła będą wynosić 11,8 proc. ceny towaru, a po 6 sierpnia - jeśli nie dojdzie do polubownego rozwiązania sporu - stawka ta wzrośnie do 47,6 proc.

- W ten sposób chcemy dać chwilę wytchnienia europejskim producentom paneli słonecznych, którzy cierpią z powodu dumpingu. Piłka jest po stronie Chin. Jeśli Chiny nie przedstawią propozycji rozwiązania sporu do 6 sierpnia, wtedy automatycznie zastosujemy wyższe stawki - powiedział De Gucht na konferencji prasowej.


Odwiedź moją stronę
Link do komentarza
Ja #$%

Ja rozumiem, że oni za miskę ryżu pracują i to nie jest fair, ale my tutaj mamy zarobki jak w Rumuni a wydatki jak w Norwegii. Gdyby nie CHRL to już całkiem na nic stać by nas nie było. Może przesadzam ale nie dużo....

A tu jakiś człek w Brukseli nakazuje mi kupować produkty EU droższe i tak samo dobre.

Już nie wspomnę o tym, że to i tak średnio opłacalne.
Link do komentarza
Hm...
Z tymi wydadkami jak w Norwegii bym nie przesadzal... ale proporcjonalnie do zarobkow tanio nie jest...
Co nie zmienia faktu ze jak wszystko bedzie z Chin... to nie bedzie zarobkow jak w Rumunii... moze wogole nie byc
zarobkow...
Tylko teraz pytanie czy lepiej kupic "Europejski" TV za 1,5 pensji czy Chinski za 1. Ale tym samym dajac prace
Europejczykom... ktorzy dalej beda mogli kupic cos... Europejskiego...
Wiem ze to teoria... well, utopia... ale czy nie tak powinno byc...

Pozatym co... nie jest fair ze robia za miske ryzu... ale w sumie OK bo inaczej nas by nie bylo stac na nic...
a jakie panele Chinczyk kupi do swojego "domu" za ten ryz?
To troche tak ze OK ze w Polsce sa pensje Rumunskie...inaczej tych ciut lepiej zarabiajacych by nie bylo stac na Polskie produkty... icon_confused.gif

A pozatym fakt... panele bez dotacji drogo wyjda i tak... ;)

icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Według moich wyliczeń, panele słoneczne jako alternatywa dla gazu ziemnego na tańszą wodę są zupełnie nieopłacalne. W związku z tym czy produkują to Chińczycy, Europejczycy czy Marsjanie mnie to nie interesuje. Ceny mogą być nawet z Plutona i tak nie kupię!
Link do komentarza
Cytat

I taki panel z chińskich części już się nazywa "made in EU"!



Jak wiele innych zeczy... sprezarki do Europejskich lodowek, chamulce do Europejskich samochodow... etc
Ale chodzi chyba o to ze jakas forma pracy zostaje w EU ... czy nie?
Czy lepiej zeby wszystko bylo robione tam.... my bedziemy tanio importowac... tylko za co kupowac,
gdy juz wszystko bedzie przeniesione do Azji?

Placac tysiace PLN za cos wolisz aby bylo zlozone w EU i sprawdzone jakosciowo wedlug naszych standardow czy
zeby 100% bylo Made in PRCh?
Link do komentarza
Cytat

Jak wiele innych zeczy... sprezarki do Europejskich lodowek, chamulce do Europejskich samochodow... etc
Ale chodzi chyba o to ze jakas forma pracy zostaje w EU ... czy nie?
Czy lepiej zeby wszystko bylo robione tam.... my bedziemy tanio importowac... tylko za co kupowac,
gdy juz wszystko bedzie przeniesione do Azji?

Placac tysiace PLN za cos wolisz aby bylo zlozone w EU i sprawdzone jakosciowo wedlug naszych standardow czy
zeby 100% bylo Made in PRCh?



Polemizowałbym z tą jakością w EU. Nie wiem czy się interesujesz ale np UE zobowiązała producentów aut do wprowadzenia ciekawego środka chłodniczego (pytanie kiedy będzie taki w klimatyzacji, pompach ciepła, lodówkach etc.), który to środek po zetknięciu się z ogniem płonie i wydziela bardzo toksyczne substancje. Niektórzy producenci aut z EU nie chcą go stosować bo dodatkowo jest ok 7-10 razy droższy niż dotychczasowy. UE jest taka do przodu jak chodzi o normy i my za to płacimy. W USA i Chinach jeszcze nie zaczęli o tym myśleć i mają głęboko w poważaniu nasze wybryki co do ekologii. Stąd wiele rzeczy u nas jest dużo droższe niż w innych częściach świata. Musimy spełniać wysokie normy UE. Pytanie czy chcesz płacić za te wyśrubowane normy? No niestety musisz bo mieszkasz w UE. Za to masz fajny środek chłodniczy w samochodach, ogórki jak spod sznurka takie same, żarówki drogie bo energooszczędne itp. A czy płacić chcę za produkcję w naszych fabrykach? Pytanie co tu się jeszcze produkuje? Poza tym Chiny już drożeją i wiele firm szuka jeszcze tańszych państw (vide fabryka odzieży w Bangladeszu).
Tak przy okazji wiesz że Sony (marka japońska) tylko jeden model lapków robi w Japonii i kosztuje on od 10 tys zł. Wracając do paneli - jak mają być sprzedawane w UE to muszą normy spełniać niezależnie od tego gdzie wyprodukowane będą. Jak będą normy spełniać i z Chin pochodzić, a firmowane będą przez znaną firmę to nie kupisz bo nie wyprodukowane w UE? Montaż z części z Chin w UE polega najczęściej na złożeniu czegoś z kilku gotowych modułów aby się nazywało że wyprodukowane w EU.
Link do komentarza
Cytat

Nie ma co sie rozpisywac o UE bo duzo tego....

Lepiej zeby produkty byly z Azji w 100% czy sprzedawane jako Europejskie, Japonskie czy nawet Koreanskie...ale skladane w Europie...icon_smile.gif
To bylo pytaniem....
Osobiscie wole Chinskie Volvo ze Szwecji anizeli z Chin...

;)


Nie mam zdania, jak będzie klimat to i producenci do nas wrócą, jak będziemy drodzy i kiepscy jakościowo to nie ma na co liczyć, jak będziemy strajkować i żądać nie wiadomo czego to nikt tu fabryki nie otworzy. Do tego dochodzą podatki, infrastruktura itp.
A słyszałeś że Chiny chcą na Białorusi postawić całe miasto przemysłowe na 500 tys ludzi? Wyprodukują tam to samo ale nie będzie trzeba importować z daleka. Popieram swoje sklepy lokalne, usługodawców lokalnych itp. tego chińczyk nie zrobi. Co do produkcji w UE nie wiem czy mam ochotę utrzymywać bandę nierobów i urzędasów, których przybywa na każdym kroku.
Link do komentarza
No właśnie, to co sprawdza się u nich, raczej jest klapą u nas - chyba, że budować będą Chińscy robotnicy, na Chińskich zasadach i za Chińskie wynagrodzenie - na Białorusi jest to możliwe, tyle, że zamiast Chińskich robotników będą pracowali Białorusini, na Chińskich zasadach i za mniejsze niż w Chinach wynagrodzenie.
Ot i cała filozofia.
Link do komentarza
Cytat

Co do produkcji w UE nie wiem czy mam ochotę utrzymywać bandę nierobów i urzędasów, których przybywa na każdym kroku.


Hm.... Ciekawe czy Ci co stracili prace w fabrykach dziela twoje zdanie.
Na koniec dnia za bezrobocie innych tez zaplacisz...

Cytat

A widziałeś kiedyś autostrady w Chinach?


To dlaczego u nas takich nie zrobili.... Niepowiem z Shanghaju do Ningbo ok sie jechalo, i most imponujacy,nawet ruch niewielki.... a czy droga byla nowa.... nie wiem...
Pozatym czy to nie jest chore? Zeby Psnstwo nie bylo wstanie we wlasnym zakresie drog pobudowac?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...