Skocz do zawartości

Ogrzewanie ekogroszkiem z pompą ciepła czy bez


jareckihg

Recommended Posts

Witam.
Mam pytanie odnośnie wybrania systemu ogrzewania domu. Otóż jestem na etapie budowy domu z gazobetonu 137 m2 ocieplanego styropianem 15cm i zamierzam zastosować piec na ekogroszek z ogrzewaniem podłogowym. Jednakże znajomy doradza mi abym zastosował jeszcze pompę ciepła jednak ja nie jestem pewny co do tego rozwiązania. Pomoże ktoś?
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Mam pytanie odnośnie wybrania systemu ogrzewania domu. Otóż jestem na etapie budowy domu z gazobetonu 137 m2 ocieplanego styropianem 15cm i zamierzam zastosować piec na ekogroszek z ogrzewaniem podłogowym. Jednakże znajomy doradza mi abym zastosował jeszcze pompę ciepła jednak ja nie jestem pewny co do tego rozwiązania. Pomoże ktoś?



witam,
z mojego doświadczenia wynika, ze pompa nie będzie ci potrzebna. Tez mam piec na ekogroszek i podłogówkę na dwóch kondygnacjach – dom 200 m powierzchni użytkowej. W zimie palę tym wysokoenergetycznym, a latem słabszym (tani opał). Ciepło jest równomiernie rozprowadzone. Nie zdarzylo się nam aby w którejs z części domu było chłodniej. To spory wydatek, a sama podłogówka w zupełności wystarczy.
Link do komentarza
Moze tez wynikac ze Ekogroszek nie bedzie Ci potrzebny... unikniesz palenia... a PC bedzie dobrze wspolpracowac wlasnie z ogrzewaniem podlogowym...
Jezeli nie jestes fanem palenia to dobrze dobrana PC zapewni Ci CO & CWU przez caly rok.

Takze po co Ci 2 systemy CO... jak jeden wystarczy... icon_wink.gif

Jak wogole sie zainteresowales to znaczy ze nie wykluczasz.. PC... poczytaj, posprawdzaj... doradz sie ludzi co z nich korzystaja... mysle ze bylbys zadowolony ....


Link do komentarza
Cytat

witam,
z mojego doświadczenia wynika, ze pompa nie będzie ci potrzebna. Tez mam piec na ekogroszek i podłogówkę na dwóch kondygnacjach – dom 200 m powierzchni użytkowej. W zimie palę tym wysokoenergetycznym, a latem słabszym (tani opał). Ciepło jest równomiernie rozprowadzone. Nie zdarzylo się nam aby w którejs z części domu było chłodniej. To spory wydatek, a sama podłogówka w zupełności wystarczy.


To widać,że masz małe to swoje doświadczenie.
Jeżeli autor tematu chce mieć podłogówkę to tylko PC i nic więcej. Nie twierdzę ,że przy kotle na ekogroszek będzie miał zimno,ale komfort z PC jest nie porównywalny jeżeli chodzi o obsługę i eksploatację w stosunku do kotła na paliwo stałe.
Link do komentarza
Cytat

To widać,że masz małe to swoje doświadczenie.
Jeżeli autor tematu chce mieć podłogówkę to tylko PC i nic więcej. Nie twierdzę ,że przy kotle na ekogroszek będzie miał zimno,ale komfort z PC jest nie porównywalny jeżeli chodzi o obsługę i eksploatację w stosunku do kotła na paliwo stałe.



O to to.... tyle ze nie chcialem tak bezposrednio... icon_cool.gif

icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za odpowiedzi:) Dowiem się jeszcze u sprzedawcy PC szczegółów i być może zdecyduje się właśnie na ten system z ogrzewaniem podłogowym:) Dzięki, pozdrowienia:)




Oczywiscie... popytaj u sprzedawcy PC... zbierz rozne oferty... ale poczytaje tez opinie uzytkownikow...
Moze nawet ktos w twoim otoczeniu z takiej korzysta...
Niestety jestes w kraju gdzie "marketing" nie bedzie zawssze objektywny.... icon_smile.gif

Powodzenia
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Znajomy architekt w nowym i bardzo nowoczesnym domu zastosował do podłogówki PC ale powietrzną i do tego ma piec na groszek . Pompą ogrzewa gdy nima wielkich mrozów czyli przy dobrym cop , w czasie mrozów przy niskiej sprawności pompy pali groszkiem . Chyba przy takim układzie ma to jakiś sens , w końcu gościu do najgłupszych raczej nie należy . Może takie rozwiązanie proponował znajomy jareckiemuhg a on za bardzo nie skumał o jaką pompę chodzi .
Link do komentarza
Oczywiście ze to ma sens, szczególnie w przypadku "słabszych modeli" a za to tańszych, pracujących do temperatury "-7oC" i zachowujących przyzwoity COP do temperatury "+7oC"
Taka powietrzna pompa ciepła nie wymaga DZ więc można ją dojść łatwo upchnąć w obejściu, a jest wstanie zaopatrywać dom w ciepło i CWU przez około 90% roku.
W sumie dobry klimatyzator z PCi typu multisplit jest wstanie też realizować to zadanie, ale już bez funkcji CWU.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
jak dla mnie zalety takiego rozwiązania sa dysykusyjne....szczególnie dla nowych energooszczędnych domów
bo jeśli chodzi o stronę inwestycyjną, to koszy będą może trochę niższe niż kupno PC p-w większej mocy wystarczającej do ogrzania domu, koszty ekploatacyjne też jakoś drastycznie nie będą sie drastycznie róznić w obu wariantach, a zostaje największa wada węgla - czyli koniecznośc posiadania kotłowni z kominem, pomieszczenia na węgiel i kwestie czystości
pomijaj juz tutaj fakt, że za jakiś czas palenie węglem będzie zabronione, no ale skąd ten znajomy architekt miał o tym wiedzieć icon_lol.gif
Link do komentarza
wyraziłem tylko swoją opinię
chodziło mi o to poniżej
Cytat

w końcu gościu do najgłupszych raczej nie należy .



bo problem w tym - że mam bardzo krytyczne zdanie o architektach - na podstawie własnych i nie tylko doświadczeń
jest przecież nawet przysłowie - szewc bez butów chodzi....do architektów też ono się odnosi
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...