Skocz do zawartości

Dom przy słonecznej 2 - co sądzicie ?


Recommended Posts

Projekt fajny.Przejrzysty i funkcjonalny układ pomieszczeń. Jedynie co bym zmienił to w pokoju Nr 9 o pow 15,4 m wyrzuciłbym jedno okno które mieści się na ścinie dł 320 w ten sposób pokój będzie bardziej ustawialny a i elewacja zyska uroku, zostaną dwa środkowe okna i będzie to wyglądało bardziej symetrycznie.
Druga zmiana do zrobiłbym drzwi do kotłowni aby było można wejść z zewnątrz bezpośrednio do kotłowni.
Link do komentarza
Dzięki za odpowiedź.
Wjazd na działkę mam od południa, więc okno o którym piszesz do uśnięcie wypada od północy..
Lepiej usunąć w tym pokoju właśnie to okno północne czy wschodnie jeśli chodzi o doświetlenie pokoju itp ?
Trochę przerażają mnie w tym projekcie aż 4 kominy, bo wiadomo, że to koszty.
Rezygnuję z kominka w salonie, więc jeden komin odpada, ale jest szansa, żeby usunąć jeszcze np 1 z łazienki i zastąpić jakąś inna wentylacją ? Bo wiadomo, że w kuchni i kotłowni to kominy być muszą.
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za odpowiedź.
Wjazd na działkę mam od południa, więc okno o którym piszesz do uśnięcie wypada od północy..
Lepiej usunąć w tym pokoju właśnie to okno północne czy wschodnie jeśli chodzi o doświetlenie pokoju itp ?
Trochę przerażają mnie w tym projekcie aż 4 kominy, bo wiadomo, że to koszty.
Rezygnuję z kominka w salonie, więc jeden komin odpada, ale jest szansa, żeby usunąć jeszcze np 1 z łazienki i zastąpić jakąś inna wentylacją ? Bo wiadomo, że w kuchni i kotłowni to kominy być muszą.


Jak dla mnie to tylko to okno północne kwalifikuje się do usunięcia.
Co do kominów to faktycznie jest ich trochę,ale tak jak piszesz ze salonu z kominka rezygnujesz to spore oszczędności,a same pustaki wentylacyjne nie są takie drogie. Nie myślałeś o reku, wtedy kominy idą w kąt.
Link do komentarza
Jakoś nie zagłębiałem się w temacie rekuperacji, zawsze wydawało mi się to drogie rozwiązanie, pewnie wymurowanie 3 kominów wyjdzie podobnie.
Orientujesz się w temacie stropów i konstrukcji dachu ? Bo czyta czytam i czytam i dalej jestem głupi.
W projekcie jest strop żelbetowy i zastanawiam się teraz:
- czy robić żelbetowy lub teriva + tradycyjna więźba
- czy wiązary i automatycznie strop drewniany
- a może wiązary na terivie lub żelbecie ?
Co wyjdzie taniej i co będzie dobrym rozwiązaniem ?
Dach 4 spadowy, kąt nachylenia 25 st, powierzchnia dachu ok 250 m2. Dodam, że zależałoby mi na niewielkim pomieszczeniu/strychu na górze. Edytowano przez 12michal (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Cytat

Dzięki za odpowiedź.
Wjazd na działkę mam od południa, więc okno o którym piszesz do uśnięcie wypada od północy..
Lepiej usunąć w tym pokoju właśnie to okno północne czy wschodnie jeśli chodzi o doświetlenie pokoju itp ?
Trochę przerażają mnie w tym projekcie aż 4 kominy, bo wiadomo, że to koszty.
Rezygnuję z kominka w salonie, więc jeden komin odpada, ale jest szansa, żeby usunąć jeszcze np 1 z łazienki i zastąpić jakąś inna wentylacją ? Bo wiadomo, że w kuchni i kotłowni to kominy być muszą.




Usuwając jedno okno powiększ to drugie do 180 cm, jak w pokoju po drugiej stronie korytarza.

Komin w łazience do wywalenia. Pion kanalizacyjny zastąpisz dachówką z kominkiem. Wentylację można pociągnąć pod sufitem do komina kuchennego (zaraz ktoś będzie marudził o spadku wydajności, ale i tak w czasie kąpieli niezbędny jest wentylator; tylko pod wiatrakiem daj pralkę a nie prysznic bo inaczej będziesz musiał dawać wiatrak z bezpiecznym napięciem 12V). Komin kuchenny 4-kanałowy (spiżarka, łazienka, kuchnia, okap kuchenny). Spiżarka wentylowana tak jak łazienka (rura pod sufitem w regipsach).

Pomyśl nad podniesieniem stropu o 15 cm (jest za nisko). Przy okazji powiększysz sobie okna w pionie.

Strop lany można zastąpić terivą (tylko 10 cm grubsza).

Drzwi z zew. do kotłowni to nieporozumienie. I tak nie będziesz palić węglem (za mała kotłownia). Wstawisz tam max 3 rowery i może kosiarkę. Takie drzwi raczej mają sens gdy brama garażowa jest po przeciwnej stronie budynku, a nie tuż obok. Ale zawsze można zostawić w ścianie nadproże - tylko krowa nie zmienia poglądów :-)

Komin w kotłowni 5-kanałowy (4+1: spalinowy/dymny, kotłownia, garaż, wc, pion kanalizacyjny). Garaż wentylowany jak łazienka.

Salon warto otworzyć na hol.

W kuchni można pociągnąć dodatkowe szafki z blatem pod oknem (zamiast kaloryfera podłogówka; z podłogówki kuchennej można wyciągnąć jedną pętlę pod drzwi tarasowe - nie będzie pizgało po stopach).

Taras duży - nie żałować.

Strop drewniany sobie daruj - jak mawia mój ojciec - małe nieszczęście z dachem i masz gwiazdy w sypialni. Drewniany wcale nie wyjdzie jakoś taniej. Edytowano przez zaq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 lata temu...

Hejka wlasnie rozpoczalem budowe tego projektu! mysle ze projekt jak najbardziej wporzadku wzaleznosci od potrzeb! 

Zmienilem u siebie kotlownie na wieksza pomnieszajac garaz,dozucilem drzwi do kotlowni z zewnatrz i zmienilem strop na kratownice bo nie bede adaptowal poddasza! 

Mam pytanie jesli ktos buduje dom prz Slonecznej 2 jakie wyszly wam koszty fundamentow do poziomu zero z ociepleniem i zasypaniem???

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...