Skocz do zawartości

Dzialka z prywatna droga dojazdowa


wadus

Recommended Posts

mam pytanie odnosnie zaistnialej sytuacji:

W 2004r wlasciciel pola podzielil je na dzialki budowalne lacznie okolo 30 dzialek okolo 1000 m2

w 2010 wszedl Plan Zagospodarowania przestrzennego ktory potwierdzil ten podzial i zmienil status dzialek z siedliskowych na budowlane.

w srodku pola powstala prywatna droga o szer. 10 m dostala juz nazwe z gminy ale ciagle jest wlasnoscia prywatna wlascicela pola, ktory zaczal sprzedawac dzialki.

aktualnie stoi tam 11 domow i buduja sie nastepne. wszyscy nabywaja dzialki z wpisana sluzebnoscia drogi dojazdowej.

Gmina zaczela robic kanalizacje ale oczywiscie ominela domy na wczesniej wspomnianym polu z tego co mi powidziano poniewaz wlasciciel nie chce dobrowolnie oddac dzialki, a na wykup Gmina nie ma pieniedzy.

Moje pytania:

1) czy wlasciciel tej drogi ma obowiazek ja utwardzic? (w okresie wiosenno-jesiennym) robi sie tam poligon

2) czy wlasciciele dzialek z sluzbenoscia tej drogi moga jakos wymusic na wlascicielu aby ja utwawrdzal, odsniezal itp.?

3) Gmina ma obowiazek skanalizowac wszystkich mieszkancow do 2017 r czy jezeli droga ciagle bedzie prywatna i gmina jej nie wykupi moze nie zrobic kanalizacji do znajdujacych sie tam domow?

4) co z dojazdem strazy pozarnej, karetek itp? jezeli droga nie bedzie utwardzona mozna to jakos wegzekwowac od wlasciciela?
Link do komentarza
Cytat

mam pytanie odnosnie zaistnialej sytuacji:

W 2004r wlasciciel pola podzielil je na dzialki budowalne lacznie okolo 30 dzialek okolo 1000 m2

w 2010 wszedl Plan Zagospodarowania przestrzennego ktory potwierdzil ten podzial i zmienil status dzialek z siedliskowych na budowlane.

w srodku pola powstala prywatna droga o szer. 10 m dostala juz nazwe z gminy ale ciagle jest wlasnoscia prywatna wlascicela pola, ktory zaczal sprzedawac dzialki.

aktualnie stoi tam 11 domow i buduja sie nastepne. wszyscy nabywaja dzialki z wpisana sluzebnoscia drogi dojazdowej.

Gmina zaczela robic kanalizacje ale oczywiscie ominela domy na wczesniej wspomnianym polu z tego co mi powidziano poniewaz wlasciciel nie chce dobrowolnie oddac dzialki, a na wykup Gmina nie ma pieniedzy.

Moje pytania:

1) czy wlasciciel tej drogi ma obowiazek ja utwardzic? (w okresie wiosenno-jesiennym) robi sie tam poligon

2) czy wlasciciele dzialek z sluzbenoscia tej drogi moga jakos wymusic na wlascicielu aby ja utwawrdzal, odsniezal itp.?

3) Gmina ma obowiazek skanalizowac wszystkich mieszkancow do 2017 r czy jezeli droga ciagle bedzie prywatna i gmina jej nie wykupi moze nie zrobic kanalizacji do znajdujacych sie tam domow?

4) co z dojazdem strazy pozarnej, karetek itp? jezeli droga nie bedzie utwardzona mozna to jakos wegzekwowac od wlasciciela?



Oj ciężki orzech. Ja mam działkę przy drodze prywatnej ale jestem jej współwłaścicielem. Jest nas 5 osób. Sami musimy drogę utwardzać. Na szczęście w aktach notarialnych były takie zapisy że prowadzenie mediów nie było żadnym problemem. Jeżeli właściciele działek nie są jednocześnie współwłaścicielami drogi to poza przejazdem chyba niczego nie mogą żądać o ile nic nie było w akcie notarialnym nabycia ziemi.
Link do komentarza
Prad na dzialkach juz jest, woda tez

Tylko ta nieszczesna kanalizacja przeleciala kolo nosa, a doslownie dookola wszedzie zrobiona.

Utwardzenie drogi tez zostaje pod znakiem zapytania?


Ciekawe czy gmina ma obowiazek skanalizowac 11 budynkow (a w przyszlosci bedzie jeszcze wiecej) czy nie ?
Link do komentarza
Cytat

Prad na dzialkach juz jest, woda tez

Tylko ta nieszczesna kanalizacja przeleciala kolo nosa, a doslownie dookola wszedzie zrobiona.

Utwardzenie drogi tez zostaje pod znakiem zapytania?


Ciekawe czy gmina ma obowiazek skanalizowac 11 budynkow (a w przyszlosci bedzie jeszcze wiecej) czy nie ?



Gmina nie ma takiego obowiązku bo musiałaby zapłacić, ale może nakazać przyłączenie się do istniejącej sieci w przypadku nowo budowanych domów. Niemniej jednak jeżeli nie ma kolektora głównego w drodze to gmina nic nie zrobi. Szczegóły przyłączania do mediów będą w MPZP. Kanalizacja w drodze prywatnej musi być wybudowana przez jej właściciela, jeżeli jest nim 1 osoba to chyba powinna wybudować i sprzedając działki wliczyć sobie koszt wybudowania w cenę. Ja kupowałem działkę z wszystkimi mediami doprowadzonymi więc nie miałem problemu, ale miałem inną propozycję właśnie na polu z prywatną drogą to mi powiedzieli w wodociągach że samo uzbrojenie drogi w media to koszt ok 150 tys zł za wszystko i musi to zrobić właściciel.
Link do komentarza
Cytat

2) czy wlasciciele dzialek z sluzbenoscia tej drogi moga jakos wymusic na wlascicielu aby ja utwawrdzal, odsniezal itp.?

3) Gmina ma obowiazek skanalizowac wszystkich mieszkancow do 2017 r czy jezeli droga ciagle bedzie prywatna i gmina jej nie wykupi moze nie zrobic kanalizacji do znajdujacych sie tam domow?

4) co z dojazdem strazy pozarnej, karetek itp? jezeli droga nie bedzie utwardzona mozna to jakos wegzekwowac od wlasciciela?




Składaliście go gminy wnioski o przyłącz do kanalizacji?

To, że droga jest prywatna w niczym nie przeszkadza w przeprowadzeniu kanalizacji, wystarczy zgoda właściciela drogi.

A drogę możecie sami utwardzić jak właściciel się zgodzi, a służebnośc też zobowiązuje - trzeba o nią dbać
Link do komentarza
WLasciciel twierdzi tak:

Podobno gmina dostala kase z Uni na skanalizowanie wszystkich mieszkancow gminy do 2017 i beda musieli zlozyc z tego sprawozdanie. Na razie na dzialce zameldowalo sie tylko 2 mieszkancow ale w tym roku rusza 5 nowych budow i przypuszczam, ze lacznie za 2-3 lata bedzie tutaj juz mieszkac z 10-15 rodzin

Czy wtedy Gmina bedzie musiala nas podlaczyc do kanalizacji? tymbardziej, ze projekt przylacza jest juz zrobiony i za darmo zlozony w gminie. najblizsza rura z kanaliza jest oddalona 15 m od drogi. Teraz tylko czekac na ruch z gminy.
Link do komentarza
Gmina obowiązku nie ma.
Są gminy - które partycypują czasami w kosztach przyłączenia, ale są to nieduże kwoty, w granicach 1,5 do 2 tyś zeta.
Musisz sprawdzić jak jest u Ciebie.
Właściciel drogi jeśli jest jego - może ale nie musi zgadzać się na jej przekopywanie.
Tylko jego dobra wola może Was uratować, dlatego proponuję delikatne negocjacje.
Link do komentarza
Wlasciciel to wogole sam o to zabiega bo ma tam jeszcze wiele niesprzedanych dzialek a tak to moglby podwyzszyc ich cene z racji dostepnosci kanalizacji. Sam zalatwil prad i wode tak, ze jak kupilem dzialke nie mialem tam nic, a teraz skrzynka z pradem stoi i hydrand 10 m od dzialki
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...