Skocz do zawartości

Obowiązek założenia licznika po zrobieniu przyłącza.


Recommended Posts

Mam taki problem. Przed moim płotem jest zrobione przyłącze tzn stoi ta plastikowa skrzynka na licznik do którego dostęp ma mieć PGE , zapłacone za to było ponad 2 tysiące. Na chwilę obecną tylko to jest zrobione ponieważ budowa stoi i będzie dalszy ciąg prac za rok, do tej pory prąd był od sąsiadów. W umowie zobaczyłem wzmiankę , że strony ustalają termin przyłączenia do dani 2013-04-30 , pojechałem się dowiedzieć czy wszystko jest ok skoro zapłacone i oni to postawili. Okazało się, że muszę teraz na działce postawić 'rozdzielnie elektryczną' w której będzie siła,gniazdko 220v itp jak rozumiem będzie to ZL-1a ? Ten pan co robił przyłącze przed działka krzyknął za to 550zł, jakoś dużo prawda?Ale ok , niech robi. Co gorsza się dowiedziałem , że po zrobieniu tego z jego oświadczeniem , że wszystko jest ok muszę do PGE zgłosić i założyć licznik z opłątą miesięczna 14,00KW x 6zł = 84zł. Co jest dla mnie szokiem, nie potrzebuje teraz tego licznika bo budowa stoi a płacić będę musiał co miesiąc 84zł. Pani w PGE powiedział , że powinien być ten licznik właśnie do końca kwietnia już założony. O co tu chodzi? Dlaczego mam płacić za licznik i po co mi on teraz jak go nie potrzebuję. Nie mogę teraz zrobić tej skrzynki za 550zł a licznik wziąć za rok jak będę dalej się budował?
Link do komentarza
Cytat

Mam taki problem. Przed moim płotem jest zrobione przyłącze tzn stoi ta plastikowa skrzynka na licznik do którego dostęp ma mieć PGE , zapłacone za to było ponad 2 tysiące. Na chwilę obecną tylko to jest zrobione ponieważ budowa stoi i będzie dalszy ciąg prac za rok, do tej pory prąd był od sąsiadów. W umowie zobaczyłem wzmiankę , że strony ustalają termin przyłączenia do dani 2013-04-30 , pojechałem się dowiedzieć czy wszystko jest ok skoro zapłacone i oni to postawili. Okazało się, że muszę teraz na działce postawić 'rozdzielnie elektryczną' w której będzie siła,gniazdko 220v itp jak rozumiem będzie to ZL-1a ? Ten pan co robił przyłącze przed działka krzyknął za to 550zł, jakoś dużo prawda?Ale ok , niech robi. Co gorsza się dowiedziałem , że po zrobieniu tego z jego oświadczeniem , że wszystko jest ok muszę do PGE zgłosić i założyć licznik z opłątą miesięczna 14,00KW x 6zł = 84zł. Co jest dla mnie szokiem, nie potrzebuje teraz tego licznika bo budowa stoi a płacić będę musiał co miesiąc 84zł. Pani w PGE powiedział , że powinien być ten licznik właśnie do końca kwietnia już założony. O co tu chodzi? Dlaczego mam płacić za licznik i po co mi on teraz jak go nie potrzebuję. Nie mogę teraz zrobić tej skrzynki za 550zł a licznik wziąć za rok jak będę dalej się budował?


Niestety też tak mam, nauczony poprzednią budową gdzie prąd zakładali mi 2 lata jak najszybciej podpisałem umowę z energetyką i postawili mi skrzynkę. Nie spodziewałem się że zrobią to tak szybko i niestety muszę do czasu postawienia licznika zapłacić karę. Nic nie zrobisz, taka umowa. Ja nawet napisałem pismo do energetyki ENEA o prolongatę o rok, ale nawet nie odpisali.
Link do komentarza
Cytat

Niestety też tak mam, nauczony poprzednią budową gdzie prąd zakładali mi 2 lata jak najszybciej podpisałem umowę z energetyką i postawili mi skrzynkę. Nie spodziewałem się że zrobią to tak szybko i niestety muszę do czasu postawienia licznika zapłacić karę. Nic nie zrobisz, taka umowa. Ja nawet napisałem pismo do energetyki ENEA o prolongatę o rok, ale nawet nie odpisali.



Czyli jak dobrze rozumiem te 2 tysiące zapłacone to za tą skrzynkę na licznik przed działką w linii pasa drogowego jakby( jest przed płotem ) to się nazywa przyłącze? Teraz muszę postawić tą rozdzielnię znowu na własny koszt to nie było w tej opłacie 2tys? Czy za tą rozdzielnię,która będzie zrobiona za płotem czyli jakieś 5m od tej skrzynki na licznik i do tego oświadczenie elektryka , że wszystko ok to 550zł nie za dużo?
Link do komentarza
Umowa obowiązuje. No i płacić trzeba. Do tego jeszcze wg tej bandyckiej taryfy budowlanej. Ja mam podobnie. Z tym, że od razu założyłem wszystko - licznik w złączu, za skrzynką złącza (z tyłu) druga skrzynka z gniazdami i zabezpieczeniami. Z prądu korzystałem sporadycznie - betoniarka przy budowie ogrodzenia, piła elektryczna itp. W efekcie jak to przeliczyć na cenę za 1 kWh, to wyjdzie jakiś koszmar.
Link do komentarza
Formalnie wszystko jest ok, gdyż ZE wykonał przyłącze wg kosztów ryczałtowych natomiast inwestor musi wew własnym zakresie zrobić instalację odbiorczą.

Zasilanie budowy podlega taryfie C, co wiąże się z wysoką stałą opłatą za moc.

Należy poczekać z zawarciem umowy o dostawę energii do czasu rozpoczęcia budowy lub obniżyć moc umowną np. do 6 kW.

Technicznie przyłącze przygotowane do wyższej mocy można później podwyższyć (koszty wymiany zabezpieczeń przedlicznikowych).
Link do komentarza
Cytat

Formalnie wszystko jest ok, gdyż ZE wykonał przyłącze wg kosztów ryczałtowych natomiast inwestor musi wew własnym zakresie zrobić instalację odbiorczą.

Zasilanie budowy podlega taryfie C, co wiąże się z wysoką stałą opłatą za moc.

Należy poczekać z zawarciem umowy o dostawę energii do czasu rozpoczęcia budowy lub obniżyć moc umowną np. do 6 kW.

Technicznie przyłącze przygotowane do wyższej mocy można później podwyższyć (koszty wymiany zabezpieczeń przedlicznikowych).


Powiedzcie czy koszt zrobienia tej instalacji odbiorczej w odległości 5m od przyłącza to dużo , 550zł?
Tak teoretycznie, mówicie , że strasznie też drogi jest prąd nie mówiąc już o opłacie stałej , to ile można naciągnąć dziennie na budowie domu jednorodzinnego?

Cytat

o ile mi wiadomo, można podłączyć "docelowo", bez tej "bandyckiej taryfy"


Tylko wtedy jak masz jakiś budynek gospodarczy na działce lub jest SSZ tak mi w PGE powiedzieli.
Link do komentarza
Ja akurat jestem na bieżąco, więc to jest tak z PGE bynajmniej.
Zakładasz przyłącze - kabel ze skrzynki założonej od PGE musi iść dalej. Mnie koszt przyłączenia kabla do gospodarczego z papierkami wyniósł 300 zł. Co bardzo ważne - zapłać elektrykowi dopiero wtedy gdy odbiorą papiery od ciebie w PGE - u Mnie robili "schody" bo nie ich człowiek był - musiałem dostarczyć uprawnienia budowlane elektryka..
Jak Ci już zrobią odbiór kabla to wtedy lecisz podpisywać umowę o dostarczenie prądu.

I tutaj jest tak - WAŻNE co wpisałeś w piśmie do nich i co dostałeś w zamian.
Ja Warunki Przyłącza dostałem takie: I Etap - Plac Budowy, II Etap - budynek mieszkalny
Więc na nic się zdało, że mam budynek gospodarczy na placu budowy - liczy się I Etap - Plac budowy - a ten objęty jest taryfą C11.
Ale jest myk do zastosowania. NIE MUSISZ PODPISYWAĆ UMOWY na dostawy prądu do PEŁNEJ MOCY PRZYŁĄCZENIOWEJ. Ja docelową moc przyłączeniową mam ustaloną na 12kW ( bezpiecznik 20A) natomiast moc w taryfie budowlanej mam ustaloną na 5kW ( bezpiecznik 10A) w układzie trójfazowym. Na każdą fazę przy tym bezpieczniku mam bodajże 2100W - więc szlifierka i czajnik elektryczny mogą razem pracować. Ale jak Ty nie chcesz prądu to weź podpisz umowę na 1kW - wtedy co miesiąc będziesz płacił 6 zł.
I tak opłaty stałe mam takie w taryfie C11:
moc przyłączeniowa 5x 6zł ( za każdy kW w umowie)
opłata handlowa 17 zł ( naliczana od razu o ile pobierzesz choć 1kWh)
Czyli za "nic" w skrzynce co miesiąc będę płacił 47 zł + 0,33gr za każdą pobraną kWh.
Zimą jak stanie ci budowa - to możesz bezpiecznik ustawić na OFF - i wtedy zaoszczędzisz te 17zł.
Jak już podpiszesz umowę to w ciągu kilku dni przyjeżdżają Panowie i montują ci licznik w skrzynce wraz z bezpiecznikiem, który sam kupujesz - ja za bezpiecznik 10A zapłaciłem 56 zł - a ten ze skrzynki wyjmują i wręczają Tobie ( zwrócili mi 20A ) - później całość plombują i dają ci kluczyki od skrzynki do rączki - jak ci bezpiecznik wywali - to sobie sam go już włączasz.
W PGE mi powiedzieli, że jak będę miał odbiór elektrycznej instalacji wewnętrznej i złożę deklarację, że budynek jest zamieszkany - to będę mógł podpisać umowę już na taryfę G11 - nie jest wymagany odbiór budynku.
Link do komentarza
Gość mhtyl
quote name='rustin' post='358141' date='27.05.2013, 21:18 ']Mam taki problem. Przed moim płotem jest zrobione przyłącze tzn stoi ta plastikowa skrzynka na licznik do którego dostęp ma mieć PGE , zapłacone za to było ponad 2 tysiące. Na chwilę obecną tylko to jest zrobione ponieważ budowa stoi i będzie dalszy ciąg prac za rok, do tej pory prąd był od sąsiadów. W umowie zobaczyłem wzmiankę , że strony ustalają termin przyłączenia do dani 2013-04-30 , pojechałem się dowiedzieć czy wszystko jest ok skoro zapłacone i oni to postawili. Okazało się, że muszę teraz na działce postawić 'rozdzielnie elektryczną' w której będzie siła,gniazdko 220v itp jak rozumiem będzie to ZL-1a ? Ten pan co robił przyłącze przed działka krzyknął za to 550zł, jakoś dużo prawda?Ale ok , niech robi. Co gorsza się dowiedziałem , że po zrobieniu tego z jego oświadczeniem , że wszystko jest ok muszę do PGE zgłosić i założyć licznik z opłątą miesięczna 14,00KW x 6zł = 84zł. Co jest dla mnie szokiem, nie potrzebuje teraz tego licznika bo budowa stoi a płacić będę musiał co miesiąc 84zł. Pani w PGE powiedział , że powinien być ten licznik właśnie do końca kwietnia już założony. O co tu chodzi? Dlaczego mam płacić za licznik i po co mi on teraz jak go nie potrzebuję. Nie mogę teraz zrobić tej skrzynki za 550zł a licznik wziąć za rok jak będę dalej się budował?[/quote]
Pod jaki ZE podlegasz?
U mnie (Enea) po zrobieniu przyłącza i postawieniu skrzynki upłynął jakiś dobry miesiąc kiedy założyli mi licznik i za licznik nic nie płaciłem dodatkowo.Mnie tez straszyli ,że muszę mieć skrzynkę aby odbierać prąd i powiem Ci ,że nikt z ZE nie pojawił się aby to zweryfikować czy skrzynkę budowlana mam.
Jeżeli skrzynkę chcesz postawić to zawołaj innego elektryka np tego co będzie Ci robił instalacje ,kup gniazdo na siłę 32A ze zmianą obrotów i z gniazdem 230V


za takie coś zapłacisz około 100 zł + jakaś skrzynka metalowa powiedzmy 100 zł ,dwa-trzy metry kabla około 60 zł no i robocizna Pana elektryka i masz skrzynkę do odbioru prądu zrobioną.Ten elektryk to za 550 zł z materiałem się oferował ?
Po to ten licznik chcą Ci wcisnąć abyś płacił, ja też tak miałem. A swoja drogą to po co się tak śpieszyłeś z tym przyłączem? Nie wiedziałeś wcześniej ,że takie są opłaty? Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nie wiem co było w piśmie bo nie ja pisałem tylko poprzedni właściciel działki , ja ją odkupiłem i już wszystkie prawa budowlane itd sa na mnie.
Czyli nawet jak podpisał na 14kw i jak mi teraz założą na działce tą rozdzielnię z takimi bezpiecznikami czy czymś tam icon_smile.gif to będę mógł zmienić na 1kw?
Pani w PGE mi nie oficjalnie poradziła aby po 2 miesiącach napisać podanie o przerwanie umowy z racji przestoju budowy.
Link do komentarza
Cytat

o ile mi wiadomo, można podłączyć "docelowo", bez tej "bandyckiej taryfy"



Zgadza się. Myślę, że nie zdradzę żadnej tajemnicy, ale w przygotowaniu jest publikacja szarpaniny z "Tauronem" o kwestię interpretacji i przestrzegania prawa. Zwycięska dla klienta. Cierpliwości, niedługo publikacja.


Cytat

Formalnie wszystko jest ok,



A jednak te (może niekoniecznie te wymienione icon_biggrin.gif ) formalności nie są takie formalne? Zbyt szybko dajemy się nabijać monopolistom w butelkę! Ale i na nich jest sposób!
Ponawiam prośbę o cierpliwość.
Link do komentarza
Cytat

Zgadza się. Myślę, że nie zdradzę żadnej tajemnicy, ale w przygotowaniu jest publikacja szarpaniny z "Tauronem" o kwestię interpretacji i przestrzegania prawa. Zwycięska dla klienta. Cierpliwości, niedługo publikacja.



mnie podpytaj
mam u siebie wszystko
jeden z nielicznych w Polsce (chyba szósty) batalię wygrałem 2 lata temu
7 rozpraw i 2 lata procesowania się.....
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Wiesz mhtyl - ja umowę podpisywałem bo potrzebne były warunki do PnB - a, że sądziłem, że 18 miesięcy to kupa czasu.. no jednak mnie prund dogonił - przynajmniej projektu nie musiałem robić icon_smile.gif


Eeeeeeeeeeee, cos Przemek pokręciłeś icon_biggrin.gif do PnB jest jedynie potrzebne zapewnienie dostawy mediów,między innymi prądu a złożenie podania o przyłącze a potem podpisanie umowy to inna bajka icon_smile.gif

Cytat

Nie wiem co było w piśmie bo nie ja pisałem tylko poprzedni właściciel działki , ja ją odkupiłem i już wszystkie prawa budowlane itd sa na mnie.
Czyli nawet jak podpisał na 14kw i jak mi teraz założą na działce tą rozdzielnię z takimi bezpiecznikami czy czymś tam icon_smile.gif to będę mógł zmienić na 1kw?
Pani w PGE mi nie oficjalnie poradziła aby po 2 miesiącach napisać podanie o przerwanie umowy z racji przestoju budowy.


Jeżeli umowa była z poprzednim właścicielem podpisana to mimo,że prawa przeszły na Ciebie to ZE powinien spisać nową umowę z Tobą. A z poprzednim właścicielem to podejrzewam,że było tylko zgoda na przyłącze prądu o odpowiedniej mocy tzw zapewnienie dostawy mediów.
Link do komentarza
Gość mhtyl
No,ale czy nawet tak by było to ZE powinien podpisać nowa umowę z nowym właścicielem,bo dzisiaj to można sobie ZE wybrać taki jaki się chce (jeżeli chodzi o dostawę prądu) nie wiem jak w przypadku wykonania przyłącza.

Cytat

To jak to zrobić aby nie mieć taryfy budowlanej mimo braku budynku gospodarczego?


Najpierw zobacz dokładnie co podpisałeś a potem można dalej temat drążyć.
Najlepiej jakbyś teraz umowy nie podpisywał.
Link do komentarza
Wiesz co - a może i coś pokręciłem - ale głowę daję, że przyszły umowy do podpisania - jak przyszedł po 15 miesiącach aneks do umowy - to już byłem mądrzejszy - w aneksie była zawarta klauzula, że jeżeli sąsiad etc nie wyrazi zgody na przeprowadzenie linii przez jego działkę to ZE czuje się zwolniony z obowiązku wykonania przyłącza... akurat jak fundamenty miałem lane - owkors aneksu nie podpisałem..
Link do komentarza
Gość adiqq
a to widzę że różnie w różnych okolicach jest...
u mnie 4 lata temu, postawili słup (linia napowietrzna) na działce, powiesili na słupie skrzynke, w skrzynce założyli licznik i gotowe. I od tego czasu płaciłem abonament do C11. Nic więcej nie musiałem robić - to było w koszcie ryczałtu za przyłącz. Na szczęscie płaciłem tylko 3 miesiące, bo zrobiłem instalacje w domu i zmieniłem od razu na G11(u nas jest możliwość zmiany z C na G jak jest gotowa instalacja w domu i są papiery od elektryka - nie jest wymagany odbiór)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Akurat o tym wiedziałem,że tak jest u Was bo mam rodzinę w Rybniku i kuzynki córka się ostatnio wybudowała to mi doniosła o tym .Widać u Was ZE nie jest taki zachłanny jak u mnie,bo dopóki nie będę miał odbioru to "prąd budowlany" icon_smile.gif

Cytat

Wiesz co - a może i coś pokręciłem - ale głowę daję, że przyszły umowy do podpisania - jak przyszedł po 15 miesiącach aneks do umowy - to już byłem mądrzejszy - w aneksie była zawarta klauzula, że jeżeli sąsiad etc nie wyrazi zgody na przeprowadzenie linii przez jego działkę to ZE czuje się zwolniony z obowiązku wykonania przyłącza... akurat jak fundamenty miałem lane - owkors aneksu nie podpisałem..


u mnie to wyglądało tak,że zapewnienie dostawy prądu ZE przeniósł na mnie z byłego właściciela bo potrzebne to było (tak jak u każdego) do PnB ,ale podanie o przyłącze to ja pisałem dopiero po dwóch latach od rozpoczęcia budowy a tez podpisałem taki papierek ,że wyrażam zgodę aby z mojego przyłącza podłączyć przyszłego sąsiada (lepiej żeby to była sąsiadka icon_biggrin.gif )
ale to o czym piszesz to jakiś SZOK żeby ZE mógł odmówić wykonania przyłącza.Z tego co wiem to teraz nie ma prawa aby ZE uniemożliwił podłączenie do sieci.
Link do komentarza
Cytat

No,ale czy nawet tak by było to ZE powinien podpisać nowa umowę z nowym właścicielem,bo dzisiaj to można sobie ZE wybrać taki jaki się chce (jeżeli chodzi o dostawę prądu) nie wiem jak w przypadku wykonania przyłącza.


Najpierw zobacz dokładnie co podpisałeś a potem można dalej temat drążyć.
Najlepiej jakbyś teraz umowy nie podpisywał.


ja nic nie podpisywałem
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

ja nic nie podpisywałem


To na jakiej podstawie Ciebie męczą icon_biggrin.gif zadzwoń do ZE i powiedz ,że nic nie podpisywałeś i z skąd oni to sobie wykopali,że musisz mieć przyłącze i licznik.
Link do komentarza
Cytat

Tym bardziej że jak napisał kolega wcześniej objecie w posiadanie danej nieruchomości wiąże się z podpisaniem nowej umowy na dostawę prądu mimo że instalacja jako taka istnieje.



to niestety prawda - też musiałem to zrobić. Ale plus jest taki, że to dobry moment do zmiany dostawcy energii - można sobie znaleźć korzystniejszą ofertę od poprzedniej, bo dostawcy prądu tylko czekają na takich klientów! icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Czyli jak mówicie, że jak ja nie podpisywałem , to nie muszę zakładać licznika jeżeli nie chcę i nie potrzebuję?
Zrobię tylko tą skrzynkę na działce bo i tak to musi być i przyda się za rok na budowę.


Zapytaj się w tym mądrym ZE na jakiej podstawie chcą Ci założyć licznik.
Ze skrzynka to bym się nie spieszył,bo za rok to podejrzewam już będziesz robił instalacje elektryczną wewnątrz i to wystarczy, wtedy np w kotłowni zamontujesz gniazdo siłowe i na 230 V i to spełni owa skrzynkę a będziesz miał prąd w domu a nie poza .

Cytat

to niestety prawda - też musiałem to zrobić. Ale plus jest taki, że to dobry moment do zmiany dostawcy energii - można sobie znaleźć korzystniejszą ofertę od poprzedniej, bo dostawcy prądu tylko czekają na takich klientów! icon_smile.gif


Zmianę dostawcy energii możesz zrobić jak już masz przyłącze a On jeszcze nie ma. Nie wiem właśnie jak sprawa wygląda jeżeli potrzeba jest wykonania przyłącza ,czy może to zrobić inny ZE czy tylko ten który na danym terenie działa.
Co do zmiany dostawcy energii to nie wiem czy dla gospodarstwa domowego bezie opłacalne zmieniać dostawcę,na pewno będzie to się opłacać dużym firmom ale dla Nas to podejrzewam tyle zysku co w pysku icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Zmianę dostawcy energii możesz zrobić jak już masz przyłącze a On jeszcze nie ma. Nie wiem właśnie jak sprawa wygląda jeżeli potrzeba jest wykonania przyłącza ,czy może to zrobić inny ZE czy tylko ten który na danym terenie działa.
Co do zmiany dostawcy energii to nie wiem czy dla gospodarstwa domowego bezie opłacalne zmieniać dostawcę,na pewno będzie to się opłacać dużym firmom ale dla Nas to podejrzewam tyle zysku co w pysku icon_biggrin.gif



Przyłacze - regionalny OSD pod który podlega

A jeśli chodzi o zmiane, to mów za siebie icon_biggrin.gif
ja się przymierzam od jakiegoś czasu do tego, ale czekam na zapowiadane obniżki....
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

A jeśli chodzi o zmiane, to mów za siebie icon_biggrin.gif
ja się przymierzam od jakiegoś czasu do tego, ale czekam na zapowiadane obniżki....


Ja nawet nie mówię sam za siebie icon_biggrin.gif czytałem kiedyś na ten temat i takie tam dziwy pisali.
Z tego co pamiętam to przy zmianie należy się spodziewać dwóch faktur (od starego dostawcy i od nowego) za dany miesiąc oraz zmian można dokonywać nie częściej niż co 6 miesięcy.
Link do komentarza
Cytat

a 2 faktury to jakiś problem?


Jak się zapłaci to żaden icon_biggrin.gif Niby właśnie przy tych dwóch fakturach opłata wyjdzie większa,ale nie ma co gdybać życie pokaże co i jak i czy warto-prawda? icon_smile.gif
Link do komentarza
jaka opłata wyjdzie ci większa? ja od X lat płacę faktury przez internet bez żadnych opłat, więc wybacz, ale to dla mnie żaden argument....
u mnie na pewno będzie taniej po zmianie - ale to też zależy od tego jaką nową taryfę Tauron zaproponuje....
fajny kalkulator jest
http://ure.gov.pl/ftp/ure-kalkulator/ure/f...ulator_html.php

ja rocznie zużywam 8500kwh więc można kilka stówek wyszarpać, tym bardziej że ceny są bardziej zróżnicowane dla taryf 2 strefowych....

na dzień dzisiejszy wg tego kalkulatora wychodzi mi taniej o 340/rok dla Novum i 598/rok dla Duon(ale tutaj jest zabieg marketingowy zastosowany - takie dobre ceny są do końca roku, od nowego roku już gorsze, więc rzeczywista oszczędność niższa) - ale tak jak pisałem, czekam na nowe taryfy. Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

jaka opłata wyjdzie ci większa? ja od X lat płacę faktury przez internet bez żadnych opłat, więc wybacz, ale to dla mnie żaden argument....


W tym sensie drożej,że będą dwie faktury do zapłaty - rozliczająca ze starym dostawca i opłaty związane z nowym dostawcą energii. Czy będzie drożej to jak napisałem ,życie pokaże ,bo te kalkulacje to taki "chłyt maketingowy" icon_biggrin.gif
Link do komentarza
ale co ma być drożej?
Heniu, zerknij sobie do swojego rachunku który płacisz teraz...

podam jak jest u mnie - Tauron - dla taryfy G12
Sprzedaż energii:
Stawka zmienna ceny dzienna
Stawka zmienna ceny nocna
Stawka stała ceny
Opłata za dodatkowy cykl handlowy - (bo odczyt co 2m)

Dystrybucja energii:
Opłata dystr. zm. dzienna
Opłata dystr. zm. nocna
Opłata dystrybucyjna stała
Opłata końcowa
Opłata abonamentowa

różnica po zmianie dostawcy będzie taka, że ta część "dystrybucja energii" dostaniesz od tej samej firmy co teraz masz całość - na tę samą kwotę, a część "sprzedaż energii" - dostaniesz od nowego dostawcy - opłaty mogą się różnić, ale to przecież wszystko w ofertach jest....
nie mysl, że teraz skoro wszystko kupujesz od jednego dostawcy, to płacisz coś mniej - nic bardziej błędnego....
Link do komentarza
Cytat

Czy będzie drożej to jak napisałem ,życie pokaże ,bo te kalkulacje to taki "chłyt maketingowy" icon_biggrin.gif



Istotą tych "chwytów" jest zapewnienie stałości cen w okresie ...... (u mnie proponują na 4 lata).

I fajnie, jak ceny energii będą rosły, ale jak będą malały?
Teoretycznie nie możliwe, nie mniej jednak, może być tak jak ze stałymi cenami gazu z Rosji.
Link do komentarza
u mnie dają maks na 3 lata...ale już kiedyś zauważyłem pewną prawidłowość - i jak widzę "gwarancja ceny na xxx lat" to mi sie zapala czerwone światło....
w 2008r ING BŚ oferował kredyt hipoteczny w CHF ze stałą stopą procentową przez 2 lata - nie wierzę w przypadki....chwilę później był kryzys i stopy procentowe w szwajcarii poleciały na łeb na szyję do poziomu prawie 0, dodam tylko że ta stała stopa wyszła sumarycznie sporo wyżej....

gwarancje ceny w Vattenfallu były od dawna - na 1 rok (taki zabieg marketingowy)
jakiś rok temu jak Tauron kończył finalizować transakcję przejęcia Vattenfalla to pojawiły dodatkowo się gwarancje na 2 i 3 lata - oczywiście za dopłatą odpowiednio 4,99/m i 6,99/m
I co? - ceny na rynku hurtowym spadły o 20% i bardzo prawdopodobne że dla odbiorców indywiduanych też pójdą na dół....widać pewne analogie??
Link do komentarza
Cytat

gwarancje ceny w Vattenfallu były od dawna - na 1 rok (taki zabieg marketingowy)
jakiś rok temu jak Tauron kończył finalizować transakcję przejęcia Vattenfalla to pojawiły dodatkowo się gwarancje na 2 i 3 lata - oczywiście za dopłatą odpowiednio 4,99/m i 6,99/m
I co? - ceny na rynku hurtowym spadły o 20% i bardzo prawdopodobne że dla odbiorców indywiduanych też pójdą na dół....widać pewne analogie??


Ja zawsze brałem kontrakt na rok.
W/g mojego toku rozumowania nie chodziło mi o jakieś konkretne oszczędność ( w razie obniżki cen energii też bym sobie wielkiej krzywdy nie zrobił), ale przynajmniej nie musiałem przy rozliczeniu danego okresu kontrolować dat zmian cen.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...