Skocz do zawartości

Budowa stawu rybnego – pozwolenie na budowę ?


Recommended Posts

Witam,
zamierzam kupić działkę wybudować dom a obok niego wykopać staw o powierzchni około 500 m² i mam kilka pytań:

1. Czy staw mogę wybudować na działce rolnej czy musi być to koniecznie działka budowlana ? Wiadomo że ze względów finansowych lepiej kupić małą działkę budowlaną pod dom a drugą rolną pod staw – tylko czy na rolnej mogę go wybudować
2. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu działki aby spełniała odpowiednie warunki pod budowę stawu – jak ziemia najlepsza, itp. ?
3. Staw o którym myślę będzie stawem zamknięty ( nie przepływowym ) więc czy musze mieć jakieś pozwolenia ? Jeśli tak to jakie ?
4. Czy jeśli staw byłby wyłożony folią, a więc woda z niego nie przedostawała się dalej to jakie w tym przypadku muszę mieć pozwolenia i dokumenty aby go wykopać ?
5. O co pytać w urzędzie lub w Gminie przed zakupem działki abym miał pewność że mogę na niej wykopać staw ?
6. Czy są różnice w wymaganych dokumentach i pozwoleniach między stawem wyłożonym folią a bez niej ? Jeśli tak to jakie ?
7. Będę bardzo wdzięczny za wszystkie sugestie i porady dotyczące budowy stawu oraz formalności prawne jakie musze pod tym kontem załatwić.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Link do komentarza
Budowa stawu rekreacyjnego lub hodowlanego (powyżej 30 m2 powierzchni) na własnej działce wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego oraz pozwolenia na budowę. Ta sytuacja wynika z następujących przepisów prawnych:

• zgodnie z Prawem budowlanym (tekst jedn. Dz.U.2006 nr 156 poz. 1118) budowa stawu o powierzchni powyżej 30 m2 wymaga pozwolenia na budowę (Art. 29 ust. 1 pkt 15)
• zgodnie z Prawem wodnym (Dz.U.2005 Nr 239, poz. 2019) staw jest urządzeniem wodnym (Art 9 ust. 1 pkt 19 lit c) dlatego na jego budowę wymagane jest pozwolenie wodnoprawne (art 122 ust. 1 pkt 3)

Pozwolenie wodnoprawne wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej. Przy składaniu dokumentacji wymagany jest między innymi operat wodno-prawny. Przed rozpoczęciem procedury konieczne jest uzyskanie Decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...