Skocz do zawartości

Suporexy na klej czy zaprawę?


Recommended Posts

Dzisiaj byłem na wycenie z murarzami, chwalona ekipa w okolicy zrobili z 15 domów i nie słyszałem aby ktoś narzekał. Z racji , że mam już kupione pustaki na dom ,suporex, nie brałem pod uwagę murowania na klej. Kierownik ekipy powiedział mi , że nie ma problemu takiego pustaka dawać na klej , wyjdzie go trochę więcej niż do pustaków na klej ale domek z poddaszem 10x10 około 700zł wyjdzie i oni wolą robić na klej. I teraz nie wiem co zrobic,czy klej czy zaprawa?
Link do komentarza
Jak ekipie nie zależy to radzę wziąść klej - będzie wypoziomowane, bez mostków termicznych i po prostu ładnie ;)
Tylko warunek jeden - pustaki idealnie wymiarowe - bo inaczej się zarypią chłopaki. Ja jedną partię będę reklamował - wysokość o 3mm większa - dużo szlifowania.
A co do suporeksa - możesz zdradzić cenę ?
H+H na PW do końca maja ma promocję 7,90/szt przy 24cm i klasie 600.
Link do komentarza
Cytat

Dzisiaj byłem na wycenie z murarzami, chwalona ekipa w okolicy zrobili z 15 domów i nie słyszałem aby ktoś narzekał. Z racji , że mam już kupione pustaki na dom ,suporex, nie brałem pod uwagę murowania na klej. Kierownik ekipy powiedział mi , że nie ma problemu takiego pustaka dawać na klej , wyjdzie go trochę więcej niż do pustaków na klej ale domek z poddaszem 10x10 około 700zł wyjdzie i oni wolą robić na klej. I teraz nie wiem co zrobic,czy klej czy zaprawa?



Ja też miałam ekipę, która proponowała suporex na klej(chyba jest łatwiej).Widziałam dom wymurowany przez nich,spoiny z kleju były b. grube, stwierdziłam że to nie mam sensu...Jeden starszy pan z "ekipy" doradził zaprawę bo zawsze mniejsze prawdopodobieństwo spartaczenia.Niestety i zaprawą spartaczyli....Spoiny grube jak cholera, szkoda gadać, nie wyobrażam sobie ich pracy z klejem...zobacz jak wyglądają wybudowane przez nich domy.To cenna informacja.Jeśli tylko 700zł więcej a zrobią dobrze-bierz klej.Nasze pustaki były równiutkie, więc domyślam się że spokojnie można było murować nimi na klej.
Ja się na ekipie przejechałam, tak więc najlepiej zobacz najpierw ich "dzieła" icon_wink.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Dlaczego 700zł więcej? Cement,piasek,prąd itp do zaprawy też kosztuje icon_smile.gif
Za pustaka płaciłem złotówkę mniej.
Teraz robią na klej u kuzyna, wszystko ładnie jest , tylko , że on ma pustaki na klej kupione.


A co to za pustaki ,jakiej firmy?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Dobrze by było gdyby te pustaki miały pióro-wpust ,wtedy odejdą spoiny pionowe.A co za pustaki kuzyn kupił? Bo wiesz takie określenie "na klej" to nic nie mówi na temat pustaków.

Cytat

Na klej, to "szlifowane" powinny być.


Szlifowane to są pustaki z ceramiki,a beton komórkowy wystarczy jak jest dobrze docięty czyli inaczej trzyma wymiar, chyba że masz na myśli szlifowanie po przemurowaniu każdej warstwy.
Link do komentarza
U Mnie poza tą jedną partią niewymiarową - to generalnie szlifowane było tak kontrolnie co 3 warstwa - a się pochwalę - u Mnie na Wsi... biedronkę stawiają - i też z tego co widać z suporeksu na klej + przerwy co 3m na słupy żelbetowe.
Co do suporeksu to z tego co widziałem to mogę polecić firmy solbet, H+H, ytong - ale te odmiany specjalne na klej - to nie słyszałem icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Dobrze by było gdyby te pustaki miały pióro-wpust ,wtedy odejdą spoiny pionowe.A co za pustaki kuzyn kupił? Bo wiesz takie określenie "na klej" to nic nie mówi na temat pustaków.

Szlifowane to są pustaki z ceramiki,a beton komórkowy wystarczy jak jest dobrze docięty czyli inaczej trzyma wymiar, chyba że masz na myśli szlifowanie po przemurowaniu każdej warstwy.



Porotherm Dryfix - jest i na klej i pióro-wpust, czyli masz dwa w jednym icon_smile.gif Nie murujesz pionowych spoin, nie korzystasz z prądu i wody na budowie, bo suchą zaprawę dostajesz od producenta w cenie pustaków. A do tego wszystkiego robozicna jest jakieś 40% krótsza, bo w tej technologii muruje się po prostu dużo szybciej. Dryfix jest mocno popularny na zachodzie, gdzie ludziom trochę bardziej zależy na dobrej jakościowo ścianie, murowanej szybko i za rozsądne pieniądze. A u nas idzie się czasami w jakieś ślepe oszczędności - czyli dla mnie kupowanie jakiegoś Maxa z niewiadomo jakiej cegielni. A potem nie dość, że murowanie jest mega uciążliwe i czasochłonne, to jeszcze ściana jest pełna mostków termicznych... Dlatego ja gorąco popieram wszelkie technologię na suche zaprawy, bo tak jest po prostu szybciej i prościej!
Link do komentarza
Cytat

Porotherm Dryfix - jest i na klej i pióro-wpust, czyli masz dwa w jednym icon_smile.gif Nie murujesz pionowych spoin, nie korzystasz z prądu i wody na budowie, bo suchą zaprawę dostajesz od producenta w cenie pustaków. A do tego wszystkiego robozicna jest jakieś 40% krótsza, bo w tej technologii muruje się po prostu dużo szybciej. Dryfix jest mocno popularny na zachodzie, gdzie ludziom trochę bardziej zależy na dobrej jakościowo ścianie, murowanej szybko i za rozsądne pieniądze. A u nas idzie się czasami w jakieś ślepe oszczędności - czyli dla mnie kupowanie jakiegoś Maxa z niewiadomo jakiej cegielni. A potem nie dość, że murowanie jest mega uciążliwe i czasochłonne, to jeszcze ściana jest pełna mostków termicznych... Dlatego ja gorąco popieram wszelkie technologię na suche zaprawy, bo tak jest po prostu szybciej i prościej!



Dryfix to faktycznie fantastyczna sprawa wszędzie tam, gdzie nie ma mediów - wody i prądu icon_smile.gif
Ale cenowo jest odrobinę drożej.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Porotherm Dryfix - jest i na klej i pióro-wpust, czyli masz dwa w jednym icon_smile.gif


Z tego co mi wiadomo to Dryfix jest na piankę i pod taką nazwą go reklamowali,co do kleju to na pewno też się nadają skoro trzymają wymiar. Jest tylko jeden problem ,są droższe icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Na klej to się nie nadają - więcej tego kleju wsiąknie w otwory niż zostanie na wierzchu - ale pianką - czemu nie tylko kwestia ceny.


A tu cie miło zaskoczę icon_biggrin.gif można na klej bo widziałem,ale klejem nie smaruje się pustaka tylko pustak macza się w kleju .
Link do komentarza
Cytat

A tu cie miło zaskoczę można na klej bo widziałem,ale klejem nie smaruje się pustaka tylko pustak macza się w kleju .



Po co psuć scanię z Porothermu Dryfixa przecież na piankę jest cieplejsza .Po paru sezonach zwróci się kasa i "ściana zacznie oszczędzać "pieniądze wydane na opał w sezonie grzewczym.

Co do suporeksu to na zaprawę cementowo-wapienną z prawdziwym wapnem to bym stawiał, jak wapno w płynie to wolał bym robić na klej . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Warmia i Mazury rybą stoi więc wędka w dłoń i jutro z samego rana o porannej mgle zasiadka na wodą

To zbyt piękne mam robotę jeszcze z tydzień takiej już delikatniejszej ale muszę ,dawno nie byłem na rybach , jeszcze jak fali nie ma, mgła się snuje po wodzie ,jakiś ptak odzywa się czasem ,a spławiki tańcują w lewo i w prawo ,to tylko po butelkę sięgnąć i można moczyć haczyk .
Link do komentarza
Cytat

Po co psuć scanię z Porothermu Dryfixa przecież na piankę jest cieplejsza .Po paru sezonach zwróci się kasa i "ściana zacznie oszczędzać "pieniądze wydane na opał w sezonie grzewczym.



Oj tam oj tam! icon_smile.gif Współczynnik U ściany jednowarstwowej z Porothermu 44 w Dryfix to 0,3. Masz idealnie jednolitą ścianę bez mostków termicznych, na której możesz pracować 2 dni po wymurowaniu. No a co do ceny całej ściany to nie patrz tylko na koszty materiału, ale też na robociznę i media na budowie, a to masz akurat sporo tańsze. Prąd budowlany kosztuje i to duużo... Możliwość podłączenia go później to jest spora oszczędność. U mnie fundamenty były robione z wynajętym agregatem, potem przy ścianach nie było w ogóle prądu, w pełni analogiczna robota. Samo to daje oszczędność w granicach tysiąca złotych. Do tego jeszcze dolicz koszty wody - nawet jak pociągniesz od sąsiada to i tak warto mu coś odpalić za taką usługę ;) Także jakby to zsumować to się może okazać, że w porównaniu do P+W na klasycznej zaprawie wychodzisz na zero albo i na lekki plus!
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Witam wszystkich forumowiczów.

W związku z tym że bardzo dużo dobrego wyczytaliśmy na tym forum musimy się pochwalić swoim doświadczeniem z budowy domu. Zamieniliśmy Ytonga na H+H dokładności TLMB odmiany 350 ściana 42cm oczywiście na klej. I jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości bloczków . A jeszcze gratis przyjechał chłopak z H+H przeszkolił ekipę rozpoczął pierwszą warstwę, postawił 3 warstwy na kleju i zostawił narzędzia. Bardzo dobra obsługa ze strony H+H. Panowie fachowcy którzy budują nasz domek troszkę niechętnie podeszli do tej wizyty lecz po godzinie całkowicie zostali zaskoczeni ja zresztą też. Młody chłopak a doświadczenie niesamowite widać że na co dzień w tym pracuje tak opanowane wszystkie ruchy tym śmiesznym grzebieniem szok. Najciekawsze dla ekipy był pokaz wykonania przewiązania na wykuszach jednym cięciem nasi wykonawcy tylko patrzyli i nic nie mówili :-) Kupiliśmy również gotowe nadproża H+H bardzo fajny element może nie najtańszy ale jak podliczyłem koszt stali, betonu i desek na szalunki itp. itd to wyszedł podobny koszt a przenikalność ciepła bez porównania.
Ktoś we wcześniejszych postach poruszył temat kosztów kleju względem zaprawy. U nas na 60 palet bloczka 42 poszło 45 worków kleju x 20zł daje nam 900zł z tego co mówił majster zaprawa kosztowała by ok 3 razy tyle.

Pozdrawiam Michał
Warmia i Mazury które rybą stoją :-)
Link do komentarza
W Porotherm Dryfix nie ma kleju, tylko sucha zaprawa wyciskana z tuby. Plusem jest to, że nie trzeba już nic rozrabiać, a zaprawę można przywieźć sobie na budowę samochodem, bo zajmuje bardzo mało miejsca. Moim zdaniem opcja, w której nie trzeba się już zajmować zaprawą jest lepsza, bo nie trzeba na tą robotę tracić czasu... icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...