Skocz do zawartości

Pompa głębinowa


Recommended Posts

Potrzebuje porady w doborze pompy głębinowej.
Studnie wywiercili mi w tamtym tygodniu na prawie 30m. Cena za metr to jedyne 350zł (świętokrzyskie).
Na początek kupie tanią pompę do celów budowlanych/ogrodniczych tak w przedziale 100-200zł, ale z czasem, czyli za 3-4 miesiące będę musiał kupić już właściwą pompę która ma mi służyć jak najdłużej. Gość od wiercenia proponuję mi Grundfosa który jest troszkę drogi i na dodatek mówi żebym wziął tą na siłę gdyż jest dużo lepsza i wytrzymalsza. Problem polega na tym iż prąd na działce będę miał dopiero w przyszłym roku, a więc dostępu do siły na dzień dzisiejszy nie mam. Jeśli chodzi o 230V to jest od sąsiada oddalonego o 130m.
Będę się starał zrobić wszystko aby jeszcze w tym roku doprowadzili mi prąd na działkę.
Poradźcie mi z doborem pompy, jakiej firmy i czy na 230 czy 400V? No i żeby nie była za droga.
Link do komentarza
Cytat

Potrzebuje porady w doborze pompy głębinowej.
Studnie wywiercili mi w tamtym tygodniu na prawie 30m. Cena za metr to jedyne 350zł (świętokrzyskie).
Na początek kupie tanią pompę do celów budowlanych/ogrodniczych tak w przedziale 100-200zł, ale z czasem, czyli za 3-4 miesiące będę musiał kupić już właściwą pompę która ma mi służyć jak najdłużej. Gość od wiercenia proponuję mi Grundfosa który jest troszkę drogi i na dodatek mówi żebym wziął tą na siłę gdyż jest dużo lepsza i wytrzymalsza. Problem polega na tym iż prąd na działce będę miał dopiero w przyszłym roku, a więc dostępu do siły na dzień dzisiejszy nie mam. Jeśli chodzi o 230V to jest od sąsiada oddalonego o 130m.
Będę się starał zrobić wszystko aby jeszcze w tym roku doprowadzili mi prąd na działkę.
Poradźcie mi z doborem pompy, jakiej firmy i czy na 230 czy 400V? No i żeby nie była za droga.



Witam,
Panie Jarson przede wszystkim w celu doboru odpowiedniej pompy głębinowej proszę o podanie kilku niezbędnych danych.
- średnica odwiertu
- głębokość do lutra wody (nie głębokość odwiertu)
- odległość od studni do budynku
- wysokość budynku
- ilość osób mieszkających i czy woda będzie również przeznaczona np na cele podlewania ogrodu

Na podstawie powyższych danych będę mógł dobrać dla Pana optymalne rozwiązanie. Średnica jest na tyle ważna iż mamy do wyboru pompy 3 calowe bądź 4 calowe. Głębokość lustra wody, odległość od budynku i oraz jego wysokość ma istotny wpływ na ciśnienie jakie pompa głębinowa powinna wytwarzać. Ważne jest aby pompa przy zapewnieniu odpowiedniej wydajności nie produkowała skoków ciśnienia.
W celu uniknięcia powstawia skoków ciśnienia i częstego załączania się pompy stosowane są dużej wielkości zbiorniki ciśnieniowe, a to może powodować dodatkowe koszty.

Przy wyborze pompy proszę zastanowić się również nad jednorazowym większym kosztem zakupu pompy z przetwornicą częstotliwość typu Wilo TWU 3 HS-I bądź Wilo TWU 3 HS-E. Dzięki temu będzie Pan mógł utrzymywać stałe ciśnienie w instalacji bez konieczności montowania dużych zbiorników ciśnieniowych, a regulacja na pompie automatycznie będzie zwiększała bądź zmniejszała prędkość obrotową wraz ze zmianą wydajności.

Bardzo ważna sprawą jest to Pana aktualne zasilania od sąsiada. Przy małych pompach (do domków jednorodzinnych) o niedużych mocach, jak najbardziej możemy zastosować prąd 1~230V/50Hz, natomiast musi Pan doprowadzić odpowiedniej średnicy kabel zasilający zważywszy na dużą odległość od miejsca zasilania (120 m).
Prosił by o dosłanie dodatkowych danych do doboru, wtedy będę mógł z czystym sumieniem dobrać Panu odpowiednie urządzenie dla Pana instalacji.

Z poważaniem,
Bartosz.
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Witam i z góry dziękuję za pomoc.
Podaję niezbędne dane:
- średnica odwiertu - 114
- głębokość do lutra wody (nie głębokość odwiertu) - 8m a podczas pompowania spadła do 12m
- odległość od studni do budynku - około 25m
- wysokość budynku - 8,80m
- ilość osób mieszkających i czy woda będzie również przeznaczona np na cele podlewania ogrodu narazie dwie osoby i woda będzie również przeznaczona do podlewania

Jeśli chodzi o prąd na działce to napewno będzie również siła ale nie wiem czy jeszcze w tym roku więc pompa będzie mogła być na 400V. Natomiast teraz nie mając dostępu do 400V chciałem kupić tanią pompę do podlewania i jakiejś murarki. Pompa będzie przejściowa więc też nie chcę przepłacać. Może być również taka możliwość że uda nam się wprowadzić jeszcze w tym roku i nie mając doprowadzonego prądu będziemy musieli korzystać z uprzejmości sąsiada i w takiej sytuacji chciałbym aby pompa przejściowa też mogła być wykorzystana. Edytowano przez jarson (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Kupiłem jakąś tanią pompę za 140zł która ma być tymczasowa do celów budowlanych i podlewania.
Pompa według tego co pisze na opakowaniu ma podawać wodę na 70m. Ja wpuściłem ja na prawie 10m bo tyle jest kabla a lustro wody jest na około 7m teraz, podpiąłem wąż 3/4 20m i niestety woda leci tak jakby chciała a nie mogła.

Nadal proszę o pomoc w wyborze pompy takiej która będzie mi długo i dobrze służyła. Edytowano przez jarson (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witam i z góry dziękuję za pomoc.
Podaję niezbędne dane:
- średnica odwiertu - 114
- głębokość do lutra wody (nie głębokość odwiertu) - 8m a podczas pompowania spadła do 12m
- odległość od studni do budynku - około 25m
- wysokość budynku - 8,80m
- ilość osób mieszkających i czy woda będzie również przeznaczona np na cele podlewania ogrodu narazie dwie osoby i woda będzie również przeznaczona do podlewania

Jeśli chodzi o prąd na działce to napewno będzie również siła ale nie wiem czy jeszcze w tym roku więc pompa będzie mogła być na 400V. Natomiast teraz nie mając dostępu do 400V chciałem kupić tanią pompę do podlewania i jakiejś murarki. Pompa będzie przejściowa więc też nie chcę przepłacać. Może być również taka możliwość że uda nam się wprowadzić jeszcze w tym roku i nie mając doprowadzonego prądu będziemy musieli korzystać z uprzejmości sąsiada i w takiej sytuacji chciałbym aby pompa przejściowa też mogła być wykorzystana.




Witam,
Biorąc po uwagę przyszłe wymagania i pracę pompy dla gotowej instalacji wymagany pompa powinna wytwarzać ciśnienie rzędy 5,5 bar.
Na podane parametry mogę dobrać Panu poniższe modele pomp:
- pompę Wilo TWI4.03.12 (pompa 4 calowa)
- pompę Wilo TWU3-0130 (pompa 3 calowa)
- pompe Wilo TWU 3-0205-HS-ECP z zastosowaną zewnętrzną przetwornicą dzięki czemu nie będzie musiał Pan montować zbiornika ciśnieniowego, a pompa będzie utrzymywała całe wymagane ciśnienie w instalacji.

Bardzo ważnym aspektem przy doborze pompy jest aby jej wydajność nie była większa od wydajności studni. Proszę zamontować pompę poniżej głębokości 12 m tak aby mogła pracować przy pełnym zanurzeniu. Kabel zasilający można przedłużyć przy zastosowaniu mufy termokurczliwej. Jeżeli jest taka możliwość prosił bym o sprawdzenie wydajności studni.

W przypadku pytań pozostaje do dyspozycji
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Podłączając się pod temat choć nie do końca jestem przekonany że słusznie gdyż nie jestem pewien czy potrzebna jest pompa głębinowa chciałem prosić o rade.

Fakty :
Studnia kopana zastana na działce :
Woda oczyszczona z wszelkich liści gałązek śmieci w miare możliwości wiaderkiem.
Lustro wody na około 6,5 metra przy naciągnięciu wody na budowę około 500 litrów lustro wody podniosło się na 6 metrów
Głębokości nie znam jeszcze

Planowanie :
Chce użytkować studnie do robót budowlanych a w przyszłości do podlewania karawanik za pomocą systemu tryskiwaczy.
W chwili obecnej szukam raczej tańszych rozwiązań
Jakie by Pan polecił ?


Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Może i mi coś doradzicie. zatem chodzi o zrobienie studni głębinowej na działce. Na działce mam postawiony parterowy dom do którego już przyłączyliśmy wodę z miejskiego wodociągu. Jednak chcę jeszcze zrobić studnię głębinową żeby korzystać z niej latem przy podlewaniu ogródka. Na działce planuję posadzić sporo iglaków (głównie świerki i tuje), żona też chce nasadzić sporo kwiatów itp., więc przyda się woda z własnej studni. Fajnie byłoby gdyby dało się też jakoś deszczówkę wykorzystać, zawsze to spora oszczędność, a ogródek podlać tym można. Odległość domu od studni to 15 m, głębokość do wody to tak ok. 8 m, a średnica odwiertu niewiele ponad 100. Jaką pompę do tego dobrać?
Link do komentarza
Cytat

Może i mi coś doradzicie. zatem chodzi o zrobienie studni głębinowej na działce. Na działce mam postawiony parterowy dom do którego już przyłączyliśmy wodę z miejskiego wodociągu. Jednak chcę jeszcze zrobić studnię głębinową żeby korzystać z niej latem przy podlewaniu ogródka. Na działce planuję posadzić sporo iglaków (głównie świerki i tuje), żona też chce nasadzić sporo kwiatów itp., więc przyda się woda z własnej studni. Fajnie byłoby gdyby dało się też jakoś deszczówkę wykorzystać, zawsze to spora oszczędność, a ogródek podlać tym można. Odległość domu od studni to 15 m, głębokość do wody to tak ok. 8 m, a średnica odwiertu niewiele ponad 100. Jaką pompę do tego dobrać?


A po co taka rura icon_eek.gif ja mam cal z kawałkiem zwykłą plastikową ok 20m głębokości i do tego mały zestaw hydroforowy w garażu plus 2 zawory zwrotne i hula. W Twoim przypadku trzeba by pompę głębinową i hydrofor osobno a tanio to nie będzie bo pompę zasilasz w studni.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Może i mi coś doradzicie. zatem chodzi o zrobienie studni głębinowej na działce. Na działce mam postawiony parterowy dom do którego już przyłączyliśmy wodę z miejskiego wodociągu. Jednak chcę jeszcze zrobić studnię głębinową żeby korzystać z niej latem przy podlewaniu ogródka. Na działce planuję posadzić sporo iglaków (głównie świerki i tuje), żona też chce nasadzić sporo kwiatów itp., więc przyda się woda z własnej studni. Fajnie byłoby gdyby dało się też jakoś deszczówkę wykorzystać, zawsze to spora oszczędność, a ogródek podlać tym można. Odległość domu od studni to 15 m, głębokość do wody to tak ok. 8 m, a średnica odwiertu niewiele ponad 100. Jaką pompę do tego dobrać?




Witam,
Do nawadniania zielnie bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie wody deszczowej, szkoda zużywać wodę pitną (choć w naszych warunkach nie jest to produkt wybitnie deficytowy). Przystępując to takiej inwestycji warto zdać sobie sprawę że w pierwszej kolejności musimy zastosować odpowiedniej wielkości zbiornik magazynujący wodę deszczową. Wielkość zbiornika uzależniona jest od zapotrzebowania na wodę jak również powierzchni utwardzonej (dachy, parking itp.) z której będzie napływała woda. Stąd na początek pytanie czy zakładana jest taka inwestycja?
Jeżeli tak to zalecam zwrócenie uwagi na urządzenie pompowego do wykorzystania wody deszczowej typu Wilo RainSystem AFComfort MC304 ~1 jest to małe kompaktowe urządzenie pozwalające na zasysanie wody ze zbiornika magazynującego deszczówką. Jednak główną zaletą tego urządzenie jest zabezpieczenie przez brakiem wody w zbiorniku magazynującym. W okresie np. braku deszczu urządzenie poprzez zamontowany elektrozawór przełącza dopływ wody z instalacji wody deszczowej na instalację wodociągową. Dzięki temu w sposób nieprzerwany możemy dostarczać wodę do instalacji np. do spłukiwania toalet jak również do nawadniania.
Należy to jednak pamiętać iż woda deszczowa jest wodą „brudną” i nie jest zdatna do picia stąd jeżeli chcemy ograniczyć wykorzystanie wody sieciowej wodę pitną możemy pobierać z indywidualnego ujęcia wody.
Na podane parametry studni (odwiert 100mm ) dobrać należy pompę o średnicy 3”. Ponieważ lustro wody nie jest położone zbyt nisko pompa nie musi posiadać dużych parametrów wysokości podnoszenia. Natomiast dane te powinny być potwierdzone przez studniarza który będzie wykonywał instalację, równie ważne jest aby sprawdzić jaka jest maksymalna wydajność studni głębinowej tak aby pompa którą chcemy dobrać nie posiadała parametrów wydajności większych niż sama studnia (wtedy dojdzie do szybkiej jej opróżnienia i ew. uszkodzenia pompy).
W celu pełnej regulacji wydajności pracy pomp oraz zabezpieczenia instalacji przez skokami ciśnienia w momencie załączania i wyłączania pompy, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej wielkości naczynia ciśnieniowego (pozwala również z ograniczenie częstotliwości załączania się pompy). Rozwiązaniem pozwalającym na wyeliminować z isntalacji dużej wielkości naczynia przeponowego jest zastosowanie pompy z przetwornicą częstotliwości tj. np. Wilo Sub TWU 3-..HS-E. W ten sposób nie tylko ograniczamy miejsce poprzez niwelacje zbiornika, ale przede wszystkim mamy pełną kontrolę pracy pomp, utrzymywania stałego ciśnienia jak również ograniczania zużycia energii.
Sporo informacji ale warto zwrócić na nie uwagę w momencie planowania inwestycji.

Z przypadku pytań pozostaje do dyspozycji.
Link do komentarza
Czy możesz nam opisać model obsługi deszczówki (czy macie jakieś zbiorniki do tego) wraz z kosztami takiego rozwiązania o którym piszesz powyżej ? Czy macie przykładowe informacje nt. rentowności takiego rozwiązania przy koszcie wody ok 4,5 zł /m3 ?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Czy możesz nam opisać model obsługi deszczówki (czy macie jakieś zbiorniki do tego) wraz z kosztami takiego rozwiązania o którym piszesz powyżej ? Czy macie przykładowe informacje nt. rentowności takiego rozwiązania przy koszcie wody ok 4,5 zł /m3 ?




Przyłączam się do pytania plus mam jeszcze pytanie o ten zbiornik na deszczówkę. Jakiej wielkości minimum powinien być żeby można było wykorzystać Waszą pompę Wilo RainSystem ?
Link do komentarza
Witam. Chciałbym się podpiąć pod temat i poprosić o poradę w doborze pompy głębinowej.

Średnica niebieskiej rury ok 10cm.
Głębokość odwiertu 18m a głębokość lustra wody ok 7m.
Odległość od domu ok 3m.
Dom wykorzystywany okresowo weekendy wakacje (ale w tym czasie może być nawet około 12osób większość dzieci). Woda również do podlewania iglaków (do czasu wkopania zbiornika na deszczówkę). Na razie planujemy wodę na parterze ok 3m wysokości do planowanego elektrycznego bojlera w łazience. Być może w przyszłości pociągniemy wodę na piętro do hipotetycznej łazienki czyli plus kolejne 3 m wysokości.

1.Jaką pompę głębinową zastosować i na jaką głębokość ją wpuścić?
2.Jakiej pojemności zbiornik przeponowy zastosować? 80 l 100 l ?
3.Czy na zbiorniku będzie potrzebny hydrofor (jaki?) ?

Bardzo proszę o porady icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam. Chciałbym się podpiąć pod temat i poprosić o poradę w doborze pompy głębinowej.

Średnica niebieskiej rury ok 10cm.
Głębokość odwiertu 18m a głębokość lustra wody ok 7m.
Odległość od domu ok 3m.
Dom wykorzystywany okresowo weekendy wakacje (ale w tym czasie może być nawet około 12osób większość dzieci). Woda również do podlewania iglaków (do czasu wkopania zbiornika na deszczówkę). Na razie planujemy wodę na parterze ok 3m wysokości do planowanego elektrycznego bojlera w łazience. Być może w przyszłości pociągniemy wodę na piętro do hipotetycznej łazienki czyli plus kolejne 3 m wysokości.

1.Jaką pompę głębinową zastosować i na jaką głębokość ją wpuścić?
2.Jakiej pojemności zbiornik przeponowy zastosować? 80 l 100 l ?
3.Czy na zbiorniku będzie potrzebny hydrofor (jaki?) ?

Bardzo proszę o porady icon_smile.gif


Pompa będzie taka jaka wejdzie do rury studziennej. Intensywność czerpania zależeć będzie od wydajności studni (szybkości napływu wody przez złoże filtrowe). Pojemność zbiornika ma wpływ tylko na częstotliwość załączania się pompy i może być znacznie mniejsza. Na marginesie - hydrofor to zespół pompy i zbiornika w tym przypadku zupełnie zbędny.
Link do komentarza
Cytat

Pompa będzie taka jaka wejdzie do rury studziennej. Intensywność czerpania zależeć będzie od wydajności studni (szybkości napływu wody przez złoże filtrowe). Pojemność zbiornika ma wpływ tylko na częstotliwość załączania się pompy i może być znacznie mniejsza. Na marginesie - hydrofor to zespół pompy i zbiornika w tym przypadku zupełnie zbędny.



To znaczy, że wystarczy tylko pompa głębinowa i zbiornik z przeponą (bez pompy montowanej na zbiorniku) ? I czy ze zbiornika w takim zestawieniu pompa głębinowa+zbiornik będzie wypływać woda pod akceptowanym ciśnieniem?
Link do komentarza
Cytat

To znaczy, że wystarczy tylko pompa głębinowa i zbiornik z przeponą (bez pompy montowanej na zbiorniku) ? I czy ze zbiornika w takim zestawieniu pompa głębinowa+zbiornik będzie wypływać woda pod akceptowanym ciśnieniem?


Wysokość podnoszenia pompy głębinowej to ok. 80 m, zatem zbiornik (teoretycznie) można będzie "napompować" do 0.6 MPa
Link do komentarza
Mam okazję kupić pompę 2letnią za cenę ok 1500zł Pompa SQ 3-65 230V GRUNDFOS (czyli ok 1/2 ceny).
Czy to dobry pomysł?
Studnia: głębokość odwiertu 18m, lustro wody na ok 6m, rura niebieska średnica ok 100mm, wydajność studni określono ok 3,5m3/h mówili że dużo wody, odległość od domu 3m.
Czy warto ją kupić? Obecnie właściciel jej nie używa a sprzedaje ją bo jego studnia za wolno się napełnia jak na tą pompę.
Czy ta pompa o wydajności 4,5 nie będzie za mocna również i u mnie gdzie wydajność studni jest 3,5m3/h?
Czy nie doprowadzi to do zbytniego obniżenia lustra wody i uszkodzenia pompy?


dane tej pompy:
Wydajność maksymalna: 75 l/min
Wydajność maksymalna: 4,5 m3/h
Ciśnienie maksymalne: 9,2 Bar
Wysokość podnoszenia: 92 m
Moc silnika: 1150 W
Moc silnika: 1,15 kW
Zasilanie: 230 V
Średnica pompy: 3 "
Rozmiar króćca tłocznego: 1 1/4 "
Waga: 6,6 kg
Producent: Grundfos Edytowano przez ciirrus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Przyłączam się do pytania plus mam jeszcze pytanie o ten zbiornik na deszczówkę. Jakiej wielkości minimum powinien być żeby można było wykorzystać Waszą pompę Wilo RainSystem ?



Witam,
Dziękuje za zainteresowanie tematem. Sprawa ekonomiczność instalacji deszczowej to niestety temat dość indywidualny, zależy od ilość wody, wielkości zbiornika, potrzeb instalacji. Za każdym razem oszczędzamy przede wszystkim na wodzie z sieci wodociągowej więc oszczędzamy podwójnie, raz w naszej kieszeni podczas eksploatacji, dwa oszczędza środowisko bo nie zużywamy tak dużej ilości wody pitnej do takich celów jak nawadnianie, spłukiwania toalet itp. Trzeba dalej jednak pamiętać że woda deszczowa to woda zanieczyszczona i nie nadaje się do picia.
Jeżeli chodzi o sam dobór i parametry doboru to zachęcam do odwiedzenia naszej strony tam znajduje się poradnik wody deszczowej a w nim to co najważniejsze to dane do obliczenia wielkości zbiornika i wydajności instalacji.
Jeżeli chodzi o naszą ofertę to przede wszystkim posiadamy dedykowane do tego urządzenie RainSystem (w kilku rodzajach typoszeregów). Samo urządzenie posiada zbiornik na wodę, ale na wodę czystą ponieważ jest umożliwia on swego rodzaju wykonanie hybrydy instalacji wykorzystania wody deszczowej z instalacją wodociągową.
Wielkość zbiornika zależy w tym przypadku od uzysku wody (czyli natężenie deszczu, powierzchni zlewni oraz współczynnika spływu – mapka dostępna w Internecie bądź na poradniku na naszej stronie)
Zbiorniki w wersji pionowej posiadamy w swojej ofercie ale w ograniczonym typoszeregu pojemności. Samo urządzenie dostarczamy już jako gotowe do podłączenia, wyposażone w automatykę, sondę poziomy wody do montażu w zbiorniku.

Znając indywidualne potrzeby instalacji mogę dobrać jedno z naszych urządzeń.

Zachęcam do sprawdzenie informacji w naszym poradniku ponieważ jest to niezbędne do zwymiarowania instalacji a dopiero później dobrania odpowiedniej wielkości urządzenia.

Pozdrawiam i pozostaje do dyspozycji.
Link do komentarza
  • 5 lata temu...

Dobrą pompą głębinową jest SDV 315 ponad 100 l/min , 9 bar bardzo uniwersalne parametry które sprawdzą się w większości studni głębinowych zaopatruje nią w wodę dom jednorodzinny wraz z dużym przydomowym ogrodem działa bez awaryjnie już długo. Pompa ta ma te pływające wirniki takie coś jest też w tych pompach grudnfosa drogich.

Na działce znajomych natomiast pomagałem zamontować pompę ssącą, hydroforową był tam problem z głębokością do wody i zwykłe pompy z marketu po porostu nie mogły zassać (wcześniej była tam grudziądzka pompa ale sąsiad nie chciał przesadnie inwestować) JWI 150 też z ibo posiada jakąś zwężkę venturiego dzięki czemu dała sobie rade bez problemu!!!

Polecam

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...