Skocz do zawartości

Proszę o sumieną opinię


Recommended Posts

Witam! jestem tu nowy.

Zleciłem projektantowi projekt indywidualny, gdyż mam działkę 14.5m na 33m.

Razem z żoną chcemy wybudować dom piętrowy.

Dom ma być dla 4 osobowej rodziny

Chcemy skrócić dom na dł. o 1m

Wtedy z powierzchni 148m zrobi się 134m kosztem salonu z 35m do 28m i dwóch pokoi na górze do 14m i 14.5m z 17m i 18m.

Proszę o porady dotyczące funkcjonalności tych rzutów( co byście zmienili. układ okien wejście itp.)

Planuje też ogrzewać dom ekogroszkiem czy do się w opłaca przy takiej powierzchni domu?

Może jakieś inne alternatywne źródła ogrzewania domu.

Czy jest sens w ogóle zmniejszać o 1m na długości budynku.

Dołączam rzuty

Dziękuje z góry

RZUT_PODDASZA_16_05_2013.pdf

RZUT_PARTERU_16_05_13.pdf

RZUT_PARTERU_16_05_13.pdf

RZUT_PODDASZA_16_05_2013.pdf

RZUT_PARTERU_16_05_13.pdf

RZUT_PARTERU_16_05_13.pdf

Edytowano przez Jersey (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
A skrócenie tego domu, to w celu ?

Jest mniej o 14m2, czyli teoretycznie zaoszczędzisz około 30.000zł a praktycznie - nie więcej niż połowę z tego.
W "eksploatacji", roczne oszczędności to nie więcej niż koszt 1.000kWh.
Na podatku od nieruchomości, rocznie zaoszczędzisz nie więcej niż 12zł.
Link do komentarza
Myślę, że przy takiej aranżacji, uciążliwe może być wejście do kuchni- no... może nie uciążliwe ale chyba bym próbowała je zmienić- mam na myśli wąskie przejście przy stoliku.

No i wejście do kotłowni- chociaż są one coraz bardziej "czyste", to dobrze jeśli jest osobne wejście, a nie przez mieszkanie - często trzyma się tam różne inne przedmioty, nie związane z przeznaczeniem kotłowni- ale to sprawa indywidualna, np. czy jest jest dodatkowo jakieś pom. gospodarcze.

Taka jest moja sumienna opinia.

PS. Nie widzę jak jest usytuowany budynek względem stron świata.


Pozdrawiam,
Eko-m2
Edytowano przez eko-m2 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A skrócenie tego domu, to w celu ?

Jest mniej o 14m2, czyli teoretycznie zaoszczędzisz około 30.000zł a praktycznie - nie więcej niż połowę z tego.
W "eksploatacji", roczne oszczędności to nie więcej niż koszt 1.000kWh.
Na podatku od nieruchomości, rocznie zaoszczędzisz nie więcej niż 12zł.



Witam dziękuje za odpowiedz.

Skrócenie tego dom w celu obniżenia kosztów budowy i tak zrezygnowałem już z garażu, będzie wiata.

A co z oknami szczególnie tymi narożnymi w kuchni i łazience na górze.( chodzi mi o walory eksploatacyjne i koszt tych okien).


Cytat

Myślę, że przy takiej aranżacji, uciążliwe może być wejście do kuchni- no... może nie uciążliwe ale chyba bym próbowała je zmienić- mam na myśli wąskie przejście przy stoliku.

No i wejście do kotłowni- chociaż są one coraz bardziej "czyste", to dobrze jeśli jest osobne wejście, a nie przez mieszkanie - często trzyma się tam różne inne przedmioty, nie związane z przeznaczeniem kotłowni- ale to sprawa indywidualna, np. czy jest jest dodatkowo jakieś pom. gospodarcze.

Taka jest moja sumienna opinia.

PS. Nie widzę jak jest usytuowany budynek względem stron świata.


Pozdrawiam,
Eko-m2


Witam dziękuje za odpowiedz.
Czyli zmienić na wejście zaraz za lodówką równorzędnie do łazienki.
Nie ma dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, jeśli dodatkowe drzwi to zamiast okna a co z doświetleniem kotłowni?
Budynek będzie usytuowany na działce ściana bez okien 2m od granicy sąsiada.

Strony Świata to:
północ kotłownia, wiatrołap i kuchnia
zach ściana bez okien
wschód jadalnia,pokój dzienny
południe pokój dzienny

i analogicznie na i piętrze.

Proszę jeszcze o sugestię i porady.

Dziękuje i pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli chcesz obniżyć koszty budowy, to zrezygnuj z balkonu. to taki dziwny twór, który każdy chce mieć, a później i tak nikt nie korzysta.



Z balkonu już zrezygnowałem zastanawiam się na drugim ze strony ogrodu, pewnie też zrezygnuje.

Chodzi mi konkretnie czy warto rezygnować z tego 1m kosztem funkcjonalności domu.

W sumie te 30tys. to mogę przeznaczyć na odzysk ciepła itp.
Link do komentarza
Gość adiqq
dla mnie ten projekt ma podstawową wadę - bardzo małą ilość przestrzeni tzw gospodarczej.
Przede wszystkim - kotłownia - tutaj trzeba z góry określić - bo jeśli faktycznie tak jak planujesz - palić ekogroszkiem, to już ci wpółczuje - będzie problem z wnoszeniem węgla, dodatkowo, praktycznie nie będzie miejsca na składowanie opału.
Już nie wspominając o wszelkich narzędziach ogrodowych i najróżniejszych....

Od razu dodam, ze moje zdanie jest w tej kwestii mocno subiektywne , bo ja tej przestrzeni mam bardzo dużo (piwnica+garaż) - ale nie wyobrażam sobie żeby mieć tyle co ty....
Link do komentarza
Okna przerobilabym na normalne - czyli dodalabym po kawałku ściany i w kuchni i w łazience. Ja jestem zwolennikiem balkonu i go mam, ale musiałby być zadaszony - ja specjalnie przedluzalam dach. Nawet wystawić suszarkę z praniem, albo wyrzucić pościel do wywietrzenia...
Masz może rysunki elewacji?
Adrian ma rację z brakiem powierzchni gospodarczej - niby dom ma 130-150mkw, ale jest znacznie więcej pierdół do przechowywania niż w bloku.
I jeszcze jedno: ja bym nie zmniejszała domu o ten jeden metr.
A w łazience na dole obowiązkowo wsadziłabym prysznic.
Link do komentarza
Cytat

Ja jestem zwolennikiem balkonu i go mam, ale musiałby być zadaszony - ja specjalnie przedluzalam dach. Nawet wystawić suszarkę z praniem, albo wyrzucić pościel do wywietrzenia...



:scratching: ja bym nie budowała balkonu po to, by móc coś suszyć lub wietrzyć. wypasiona suszarka bębnowa (również z funkcją odświerzania) kosztuje 3000 zł. koszt balkonu pewnie z 15 000 zł.

wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

ja nie sądze by dom stracił na funkcjonalności. pokoje na górze i tak są bardzo duże.

widzisz Jersey co wpis, to inna opinia. zbierz wszystkich domowników i ustalcie, co jest dla Was najważniejsze. My tu sobie możemy pisać, co kto woli, ale w tym domu mieszkać będziesz Ty z rodziną.
Link do komentarza
Ogólnie projekt bardzo mi się podoba.
Moje zmiany.
1) Drzwi do kotłowni - mogą być z przeszkleniem - zamiast okna - wynoszenie popiołu przez wiatrołap to niezbyt trafna idea.
2)Okno narożne w kuchni - jeżeli już ma być na północną stronę to bym je rozszerzył - obecnie masz na szerokość szafek - no ni cholery nic nie zobaczysz od północy - chyba, że narożnie chcesz patrzeć ;)
3) w łazience schody ?? Lepiej zobacz to sobie w trójwymiarze - bo nieciekawie to wygląda
Link do komentarza
Cytat

widzisz Jersey co wpis, to inna opinia. zbierz wszystkich domowników i ustalcie, co jest dla Was najważniejsze. My tu sobie możemy pisać, co kto woli, ale w tym domu mieszkać będziesz Ty z rodziną.


I to jest najważniejszy wpis w tej dyskusji.
Ale - jak człek stawia pierwszy dom - nie zdaje sobie sprawy z pewnych rzeczy i pyta. I chwała mu za to, że pyta. Niestety w pewnych momentach okazuje się i tak głupi, choć wydawałoby się, ze sprawa była przemyślana i powinna być ok.
PS. Suszarkę mam, 3tys to wcale nie wygórowana cena za taki sprzęt, a i tak teraz (bo jesienią czy w zimie suszarka jest niezastąpiona jak dla mnie) rozwieszam pranie na balkonie (zadaszony i zacieniony), jak rownież wyrzucam pościel w celach wietrzeniowch.
Link do komentarza
Cytat

Ogólnie projekt bardzo mi się podoba.
Moje zmiany.
1) Drzwi do kotłowni - mogą być z przeszkleniem - zamiast okna - wynoszenie popiołu przez wiatrołap to niezbyt trafna idea.
2)Okno narożne w kuchni - jeżeli już ma być na północną stronę to bym je rozszerzył - obecnie masz na szerokość szafek - no ni cholery nic nie zobaczysz od północy - chyba, że narożnie chcesz patrzeć ;)
3) w łazience schody ?? Lepiej zobacz to sobie w trójwymiarze - bo nieciekawie to wygląda




W przypadku korzystania z kuchenki gazowej, należy zachować odległość do okna min. 0,5 m.

Pozdrawiam,
Eko-m2
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...