Skocz do zawartości

Recommended Posts

Może i głupio zapytam, ale kto pyta nie błądzi....


Dobra powiecta mi jak to jest i z czym się to je.

Zakładam, że jakaś część odwiedzających to forum miała do czynienia z fiskusem i może mi to wyjaśnić mniej lub bardziej łopatologicznie - to ja poproszę o wersję skróconą aczkolwiek pomocną. Z góry dziękuję i kłaniam się nisko.
Link do komentarza
Na fakturach masz PKWiU - a jak nie masz to musisz poszukać w tabelach "wykaz materiałów budowlanych 2013" i sprawdzisz jaki był VAT - generalnie cement, stal i mat do SSO się odlicza.
Jak masz kilka pozycji na fakturze, to w druku WZM wypełniasz jedną pozycję odnośnie tej faktury, a pozycje które chcesz odliczyć wpisujesz obok np poz 1,3,4 bo np poz nr 2 to koło od taczki.
Jak już wypełnisz wszystko zanosisz ten WZM wraz z ksero faktur do okienka tego samego co deklaracje roczne
A jak spartolisz wypełnianie to wezwą cię po 3 miesiącach celem złożenia korekty i wtedy miła Pani powie ci co gdzie i jak poprawić. Jak wszystko ok to przeleją ci pieniążki na konto - chyba że nie masz podanego - wtedy jeszcze druk NIP 3
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
To jeszcze takie szybkie pytanie: Czy ja mogę etapami o takie zwroty się ubiegać? Tzn: czy teraz już mam uderzyć do US a potem znowu i znowu? Bo przyznam, że nie interesowałem się tematem bo byłem przekonany, iż dopiero jak zakończę "zabawę" to wtedy się rozliczam a tu gdzieś zasłyszałem, że można i wypadało by już.

coolibeer - bardzo dzięks za artykuł, po pracy postudiuję. Edytowano przez Qubacen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To jeszcze takie szybkie pytanie: Czy ja mogę etapami o takie zwroty się ubiegać? Tzn: czy teraz już mam uderzyć do US a potem znowu i znowu? Bo przyznam, że nie interesowałem się tematem bo byłem przekonany, iż dopiero jak zakończę "zabawę" to wtedy się rozliczam a tu gdzieś zasłyszałem, że można i wypadało by już.

coolibeer - bardzo dzięks za artykuł, po pracy postudiuję.


Najprościej bierzesz faktury wszystkie jakie masz udajesz się do jakiegoś biura rachunkowego,tam przefiltrują faktury ,co się nadają ,zrobią wypełnią odpowiedniego Pita ,z którym udasz się do US .

Pieniędzy nie trzeba odzyskiwać jednorazowo-prawo dozwala występowanie o zwrot kilka razy, nie więcej jednak niż raz w roku.

Nie spiesz się zbieraj faktury cały czas kupuj materiały i zrób to na pewno pod sam koniec roku. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To jeszcze takie szybkie pytanie: Czy ja mogę etapami o takie zwroty się ubiegać? Tzn: czy teraz już mam uderzyć do US a potem znowu i znowu? Bo przyznam, że nie interesowałem się tematem bo byłem przekonany, iż dopiero jak zakończę "zabawę" to wtedy się rozliczam a tu gdzieś zasłyszałem, że można i wypadało by już.

coolibeer - bardzo dzięks za artykuł, po pracy postudiuję.





Zasada jest taka,ze tylko raz w roku możesz rozliczyc faktury vat,na pieniązki czekasz pełne 3 miesiące od złożenia dokumentów
Link do komentarza
O.K. Dzięki Wszystkim za odpowiedzi. Nie miałem pojęcia jak ugryźć temat ale już się rozjaśnia. Troszkę paniki złapałem czy się załapię jeszcze na takie rozwiązanie i stąd moje pytanie tu i to tak na biega. Ale wobec tego, że nie ma co się spieszyć to pomęczę temat jeszcze do chwili zakończenia budowy bądź do grudnia (jak najwięcej faktur).
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Czy US odrzuci faktury, na których jest napisane, że:
zapłacono: 0zł, do zapłaty: jakaś-kwota?

Dodam, że mam kilka(-naście?) takich faktur,
mimo że płaciłem od razu, kartą lub gotówką.



raczej będą żądać potwierdzenia zapłaty
my mieliśmy parę faktur, na których pisało
że płatne przelewem a płaciliśmy gotówką
musiałem jeździć i załatwiać korekty faktur
Link do komentarza
Cytat

O.K. Dzięki Wszystkim za odpowiedzi. Nie miałem pojęcia jak ugryźć temat ale już się rozjaśnia. Troszkę paniki złapałem czy się załapię jeszcze na takie rozwiązanie i stąd moje pytanie tu i to tak na biega. Ale wobec tego, że nie ma co się spieszyć to pomęczę temat jeszcze do chwili zakończenia budowy bądź do grudnia (jak najwięcej faktur).


Koniecznie złóż wniosek w tym roku i nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. 2013 jest ostatnim rokiem ulgi, będziesz mógł z niej korzystać przez kolejne 4 lata, pod warunkiem że w 2013 rozpoczniesz odliczanie.

Cytat

Właśnie się wziąłem za to...
Zdaje się, że generalnie z budowy chałupki rozliczeniu podlegają te rzeczy, które ewidentnie są niezbędne do budowy:
bloczki
stal
drzwi i okna
cementy i kleje
kable i osprzęt el
ocieplenie
hydraulika
....

ale nie ma zwrotu na
folie
gwoździe
narzędzia



Z tym osprzętem to kiepsko. Z elektryki niewiele wchodzi, właściwie to tylko kable (te do gniazdek i te do oświetlenia i kabel doprawdzający prąd do budynku)
Link do komentarza
Cytat

Koniecznie złóż wniosek w tym roku i nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. 2013 jest ostatnim rokiem ulgi, będziesz mógł z niej korzystać przez kolejne 4 lata, pod warunkiem że w 2013 rozpoczniesz odliczanie.



Och, to bardzo cenna informacja!

Cytat

Z tym osprzętem to kiepsko. Z elektryki niewiele wchodzi, właściwie to tylko kable (te do gniazdek i te do oświetlenia i kabel doprawdzający prąd do budynku)



Etka, a co z tym:

ex 27.12.21.0
Bezpieczniki do napięć <= 1000 V - wyłącznie podstawy i wkładki
bezpiecznikowe niskiego napięcia

27.12.31.0
Tablice i inne urządzenia sterujące, wyposażone w aparaturę
łączeniową lub zabezpieczającą do napięć <= 1000 V

ex 27.12.32.0
Tablice i inne urządzenia sterujące, wyposażone w aparaturę
łączeniową lub zabezpieczającą do napięć > 1000 V - wyłącznie
rozdzielnice prefabrykowane napowietrzne

ex 27.12.40.0
Części do aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej -
wyłącznie:
- dla rozdzielni prefabrykowanych napowietrznych;
- do urządzeń rozdzielczych i sterowniczych niskiego napięcia (inne niż
osprzęt do rozdzielni niskiego napięcia)
Link do komentarza
To, że do końca 2013 to wiedziałem. Ale myślę, że wg porady animus'a zbiorę faktury i zaniosę do biura rachunkowego. Z tego co wstępnie się orientowałem to koszt w okolicach stówy. Jeszcze zweryfikuję. A przynajmniej będę a) miał pewność, że zrobią to dobrze (oczywiście na ręce im patrzyć będę); b) w razie gdyby coś im źle poszło to oni biorą na siebie odpowiedzialność rozliczeń.
Link do komentarza
Qubacen, sprawdź, czy to biuro rachunkowe uznaje faktury na kwotę zwrotu poniżej 7zł.
Dziś znalazłem w necie informacje, że nie biorą ich pod uwagę.
Z moich rachunków wynika, że kwota zwrotu w 90% bierze się z tych gówienek.
Inna sprawa, że sam buduję, więc biorę faktury nawet kupując za 50zł.
Jak kto buduje firmą i z kredytem, to zakupy idą hurtowo....
Link do komentarza
Cytat

Qubacen, sprawdź, czy to biuro rachunkowe uznaje faktury na kwotę zwrotu poniżej 7zł.
Dziś znalazłem w necie informacje, że nie biorą ich pod uwagę.
Z moich rachunków wynika, że kwota zwrotu w 90% bierze się z tych gówienek.
Inna sprawa, że sam buduję, więc biorę faktury nawet kupując za 50zł.
Jak kto buduje firmą i z kredytem, to zakupy idą hurtowo....


Nie buduję z firmą (z jaką firmą?!? Popatrz na wątek nasze domki za mniej jak 200 000...) ale w sklepach mam powiedzmy "otwarte rachunki" znaczy co jakiś czas, jak już kwota jest wyższa to dopiero biorę faktury. (wiem, że może to mało legalne ale idzie się dogadać).

A co do biura to o cenie dowiedziałem się przypadkiem jeszcze fizycznie się nie pojawiłem w żadnym - mamy wrzesień a ja jeszcze dachu nie mam. W okolicach listopada przycisnę temat. Edytowano przez Qubacen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Etka, a co z tym:

ex 27.12.21.0
Bezpieczniki do napięć <= 1000 V - wyłącznie podstawy i wkładki
bezpiecznikowe niskiego napięcia

27.12.31.0
Tablice i inne urządzenia sterujące, wyposażone w aparaturę
łączeniową lub zabezpieczającą do napięć <= 1000 V

ex 27.12.32.0
Tablice i inne urządzenia sterujące, wyposażone w aparaturę
łączeniową lub zabezpieczającą do napięć > 1000 V - wyłącznie
rozdzielnice prefabrykowane napowietrzne

ex 27.12.40.0
Części do aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej -
wyłącznie:
- dla rozdzielni prefabrykowanych napowietrznych;
- do urządzeń rozdzielczych i sterowniczych niskiego napięcia (inne niż
osprzęt do rozdzielni niskiego napięcia)



Generalnie jest tak, że symbol ex przy symbolu danego grupowania PKWIU oznacza wyłączenie -tego odliczyc nie można.To co wytłuściłeś to rozumiem, że to jest rozdzielnia. I z tą rozdzielnią jest różnie. Chciałabym również uprzedzić, że w różnych urzędach jest różnie, o czym sie juz nie raz przekonałam. Są materiały budowlane, które w jednych urzędach są uznawane a w innych nie. Podobnie z rozdzielnią, w moim osobistym urzędzie uznali tą rozdzielnie. Urzędniczka kazała mi napisać oświadczenie, że jest ona wraz z wyposażaniem zainstalowana w budynku mieszkalnym, co mnie mocno zdziwiło, bo niby gdzie miałaby być zainstalowana? U moich znajomych, którym robiłam wniosek rozdzielnie wykreślili. Gra warta świeczki, bo to dość drogi sprzęt. Generalnie zasada jest taka, jeśli nie masz pewności czy można odliczyć, czy tez nie można to i tak należy wpiac na wniosek. Ulga jest super, nie wypłacą kasy dopóki nie sprawdzą zasadności odliczenia. Nikt nie zapuka do drzwi za pięć lat i powie, że trzeba oddać razem z odsetkami (jak w przypadku ulg w PIT) Nie ma żadnych konsekwencji za wpisanie materiałów, które nie podlegaja odliczeniu. Urzędnik poprawia, a podatnik stawia parafkę przy poprawionej pozycji.
Link do komentarza
Etka, Słońce,
napisz jak wg Ciebie wygląda sprawa z takimi materiałami:
śruby 25.94.11
siatka zbrojąca podtynkowa - 25.11.23 lub 25.93.13 a może 22.23
brama - 25.11.23
i nieszczęsna farba elewacyjna - 20.30.22

W dyskusjach sprzed kilku lat czytałem że te rzeczy nijak nie wejdą.
Ale może się zmieniło?



Link do komentarza
Cytat

Etka, Słońce,
napisz jak wg Ciebie wygląda sprawa z takimi materiałami:
śruby 25.94.11
siatka zbrojąca podtynkowa - 25.11.23 lub 25.93.13 a może 22.23
brama - 25.11.23
i nieszczęsna farba elewacyjna - 20.30.22

W dyskusjach sprzed kilku lat czytałem że te rzeczy nijak nie wejdą.
Ale może się zmieniło?


śruby wpisz powinny wejść

rozumiem, że to siatka z włókna szklanego? To niestety nie wchodzi

brama nie wchodzi z choćby tego powodu, że zwrot dotyczy materiałów związanych z budową domu, a nie z "urządzeniem" infrastruktury wokół niego. żadne ogrodzenie, żaden bruk. Mało tego klinkier kupiony na komin odliczysz, klinkier kupiony na ogrodzenie juz nie wchodzi do odliczenia.

Farby zawsze były 22%- żadne farby nie wchodzą do odliczenia, podobnie jak grunty i drewnochrony
Link do komentarza
Cytat

Dzięki,
a czy naprawdę muszę robić ksero faktur? Nie wystarczą oryginały? Jest ich zatrzęsienie.


Zadzwoń do urzedu i zapytaj. Takie ważniejsze rzeczy na które jest gwarancja to raczej trzeba mieć, więc lepiej skserować i oryginał zachować. A takie duperele jak srubki za 5 dych to po co przechowywać? Na pewno urząd nie bedzie miał nic przeciwko temu, że dostanie oryginały zamiast ksera.
Link do komentarza
ja miałam kilka faktur na materiały które kupiłam w necie więc musiałam dostarczyć potwierdzenie przelewu, jeżeli płaciłam przy odbiorze wystarczyło pisemko od firmy, że faktura taka i taka została uregulowana w całości i to wsio.
co do korekt to uprzejma Pani z urzędu zadzwoniła, zaprosiła na spotkanie, pokazała paluszkiem gdzie poprawić i tez wsio.
Link do komentarza
Cytat

W przeglądarce mi nie otworzyło a tak jak napisałeś po ściągnięciu w adobe mi już ruszył. Ale ja raczej jednak będę trzymał się wersji biuro rachunkowe. W necie w cennikach (jeśli są) to faktycznie wołają 50-100zł + 5% zwrotu.
Wiem, że kasa piechotą nie chodzi ale......


5%? Nieźle. Średni zwrot z domku ok.170m2 budowany systemem gospodarczym w średniej półce cenowej bez wodotrysków to ok.20-23 tys.

Cytat

Namierzyłem dziś interaktywny formularz do zwrotu VAT:

VZM - interaktywny

Ino trza mieć adobe readera 11 i chyba lepiej ściagnąć plik na komputer niż robić w podglądzie przeglądarki (u mnie w podglądzie w ogóle nie działa)



Ja korzystam z tego:

http://www.podatki.biz/zwrot/

Link do komentarza
Cytat

5%? Nieźle. Średni zwrot z domku ok.170m2 budowany systemem gospodarczym w średniej półce cenowej bez wodotrysków to ok.20-23 tys.


Dobrze to ujęłaś "średni". Otóż stonoga nóg ma sto, ja dwie - to ile to średnio?

Nie ukrywam, że jak zgromadzę jeszcze kilka istotnych faktur to spróbuję do tego sam zasiąść. Bo właśnie jak sklasyfikować choćby szpilkę budowlaną stalową? I jak się tak przyjrzałem to jest mnóstwo rzeczy których nie mogę nigdzie dopasować.
Ale to już jakby szczegóły
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
A ja mam taykie ogolne pytanie:

Rozumiem ze nie mam obowiozku wpisywania pkiwu ale jezeli np. na fakturze mam wpisane "stal przetworzona" a to sa strzemiona giete maszynowo to moge to tez odliczyc czy to juz moga sie czepic ze to byla usluga?

Czy kotwy do murlat tez mozna odliczyc ?

I kolejne pytanie kupilem kominy schiedel rondo plus - na fatkurze mam wyszczegolnione rozne pozycje (sznur dystansowy, pustak 18-20 W, rura ceramiczna 18 rondo plus quadro,.. itd i min. pakiet startowy ropndo plus 18+W/90 6M i ten pakiet to najdrozsza pozycja bo okolo 2000 zl brutto ale nie ma ta wyszczegolnione co to jest - moge to odliczyc?

w sumie reszte wiem, pdf interaktywny to najlepszy wynalazek ludzkosci icon_smile.gif pieknie sumuje i "krzyczy" jak cos zle wpisze icon_biggrin.gif - POLECAM ! Edytowano przez wadus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Kupując materiały budowlane do końca 2013 roku - możesz otrzymać zwrot podatku VAT do końca 2018. Tylko do końca 2013 roku ani wiek nabywcy ani powierzchnia nieruchomości nie gra roli.

Po nowym roku nadal będzie można ubiegać się o zwrot VAT, ale na określonych warunkach:

-wiek nabywcy materiałów budowlanych do 36 lat (w dniu uzyskania pozwolenia na budowę)
-rodzaj przedsięwzięcia: budowa domu, nadbudowa, rozbudowa
-pozwolenie na budowę domu wydane po 1 stycznia 2014 r
-powierzchnia mieszkania maksymalnie 75m2, a przy trójce dzieci 85m2
-powierzchnia domu maksymalnie 100m2, a przy trójce dzieci 110m2

Ostatnie miesiące tego roku, to zatem idealny czas na kupno materiałów budowlanych.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Koniecznie złóż wniosek w tym roku i nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. 2013 jest ostatnim rokiem ulgi, będziesz mógł z niej korzystać przez kolejne 4 lata, pod warunkiem że w 2013 rozpoczniesz odliczanie.
,



Winna jestem sprostowanie.
Tak miało być (jak powyżej) jeszcze kilka miesięcy temu. Śledziłam temat uważnie. Niestety tak nie jest. Można będzie odliczyć Vat tylko od materiałów zakupionych do końca roku.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Dokładnie. Tylko materiały zakupione do końca grudnia tego roku będzie można odliczyć.




no i mam zagwostkę

buduję się od 2012
nigdy nie składałem wniosku o zwrot

nie łapię się w nowe zasady

dzwoniłem do mojego US z pytaniem

kiedy mogę złożyć wniosek o zwrot

czy musze do końca roku 2013?
czy mogę np. w kwietniu 2014?

dokumenty i tak dot. faktur za towary zakupione do 31 grudnia 2013, ale kwestia ważna - czy musze składać w tym roku czy mogę dopiero w przyszłym?

US stwierdził, że nie ważne czy 1 wniosek, czy 20 wniosek, mogę złożyć wniosek do 2018 roku, ale muszę pamiętać że może dotyczyć tylko i wyłącznie faktur datowanych do 31 grudnia 2013r.

natomiast znajomy podlegający innemu US otrzymał informację, ze jesli nigdy nie składał wniosku, to MUSI pierwszy wniosek złożyć do końca 2013 roku!

jaka prawda?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...