Skocz do zawartości

Odpprowadzenie ścieków - jaki spadek ?


Recommended Posts

Minimalny spadek w takim przypadku to 2% Jeśli zrobisz spadek 4% to też będzie dobrze, a nawet lepiej :-)
Generalnie nie stosuje się większych spadków, bo to decyduje o głębokości posadowienia zbiornika na ścieki czy też przykanalika.
Pierwsze co powinieneś zrobić to sprawdzić jaką na tych 8 metrach masz różnicę poziomów (maksymalny poziom ścieków w szambie lub poziom odpływu w przykanaliku, a wysokość odcinka do którego będziesz się wpinał w budynku.

Edytowałem
Link do komentarza
Gość stach
Cytat

Witam
Będę robił odprowadzenie ścieków z budynku do kanalizy. Odległość od budynku do kanalizy ok. 8 m.b. Mam pytanie jaka powinna być wielkość spadku poziomu i jakie to ma znaczenie.


Mi tłumaczył kiedyś stary majster, że spadek musi być 2% - przy większym spadku, jak mi mówił "gówno się przyklei, woda przepłynie górą i szybko rura stanie, a przy mniejszym spadku (tzn tym 2%), woda gówno porwie i przesunie" icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Hej Retro, a powiedz mi, ten kto Ci te uwagi przekazywał spluwał przy tym przez prawe czy przez lewe ramię? :-)
A może uroki odczyniał po wykonaniu instalacji, żeby dłużej działała bezawaryjnie...

Polska Norma cyt "Przewody odpływowe i podłączenia kanalizacyjne. Minimalne spadki przewodów odpływowych i podłączeń
kanalizacji bytowo-gospodarczej lub ogólnospławnej powinny wynosić, w zależności od średnicy:
- dla d=0,10 m - 2%
- dla d=0,15 m - 1,5%
- dla d=0,20 m - 1 %
- dla d=0,25 m - 0,8%
- dla d=0,30 m - 0,67%
W przypadkach uzasadnionych obliczeniami lub przy zapewnieniu płukania .przewodów można stosować spadki
mniejsze niż wyżej wymienione.
Największe dopuszczalne spadki przewodów instalacji kanalizacyjnych jw. nie powinny przekraczać, w zależności od
średnicy rur kamionkowych, betonowych i z tworzyw sztucznych:
15% dla d mniejszego lub równego 0,15 m
10% dla d = 0,20 m
8% dla d większego lub równego 0,25 m" koniec cytatu.

I nie wierz w żadne gusła dotyczące prędkości, kleistości i przepływu ścieków w rurze :-)
tak jak nie wierzysz w zmniejszanie prędkości prądu elektrycznego w kablu za pomocą różdżki!
Link do komentarza
Cytat

W takim przypadk dla ścieków zrobię około 4% a dla deszczówki jeszcze się zastanowie po zrobieniu wykopu.
Dziękuję wszystkim forumowiczom za posty.Dyskusa okazała sie dla mnie pomocna.



Rozsądne podejście. Może warto byłoby jeszcze dodać, że przy 8 metrach bieżących sprawa doboru zbyt dużego spadku nie jest aż tak bardzo istotna. Problem zacząłby się, gdyby taka instalacja miała dużo więcej metrów. Wtedy analogiczne różnica między początkiem a zakończeniem kanalizacji stała by się dużo większa, co wiązałoby się z dużo poważniejszymi pracami ziemnymi.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...