Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam,

Na początek przedstawiam poniżej zestawienie materiałów izolacyjnych uwzględniające grubość danego materiału niezbędną do uzyskania przegrody budowlanej o współczynniku przenikania ciepła na poziomie 0,15 W/(m2K) - wartość taka wymagana jest dla budownictwa pasywnego w przypadku przegród zewnętrznych takich jak ściany, dachy czy podłogi na gruncie.
1. sprasowana słoma 55cm,
2. szkło piankowe 52cm,
3. płyty korkowe 30cm,
4. wełna mineralna 26-28cm,
5. styropian 25-28cm,
6. polistyren ekstrudowany 23cm,
7. izolacja próżniowa 4-5cm.

Współczynnik taki można osiągnąć stosując izolację wykonaną ze styropianu lub wełny mineralnej o grubości 25 ? 28 cm. Dla porównania w budownictwie tradycyjnym standardowo stosuje się jako izolację termiczną te same materiały o grubości 12-14 cm. Edytowano przez mppa (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W zestawieniu z powszechnie stosowanymi materiałami takimi jak styropian czy wełna mineralna, izolację próżniową wyróżniają kilkukrotnie lepsze parametry izolacyjne. Takie parametry uzyskuje się dzięki wykorzystaniu próżni, która jest złym przewodnikiem energii cieplnej.

W 1990 r. firma Degussa wyprodukowała izolacje próżniową typu VIP z elementów krzemionki o λ=0,006–0,007 W/mK.
Jako „opakowanie” posłużyła Folia Al.-foil 12µm. Całość zamknięta jest w specjalnym laminacie Al-foil i kontrolowana przez wbudowany sensor.

W 2006 roku firma Owens Corning produkuje izolacje VIP „Aura” o λ= 0,002 W/mK.

Zastosowanie elementów w tej technologii pozwala zredukować grubość izolacji do warstwy kilku centymetrów. Niski współczynnik przenikania ciepła ma za zadanie wyeliminować konieczność stosowania centralnego ogrzewania. Dodatkową zaletą jest ochrona przed przegrzewaniem budynku w okresie letnim.

Z uwagi na wysokie koszty produkcji oraz szereg problemów technicznych nie jest to rozwiązanie szeroko rozpowszechnione. Materiał ten obecnie stosowany jest jedynie w szczególnych przypadkach np: kiedy trzeba uzyskać ścianę skutecznie chroniącą przed utratą ciepła o niewielkiej grubości.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...