Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Lobes

Forma prawna własności działki

Recommended Posts

Witam serdecznie

Szukam z żoną działki budowlanej, przeglądam ogłoszenia ale w międzyczasie chciałbym się przygotować od strony formalno prawnej. Im więcej czytam tym więcej wątpliwości się pojawia.

Doczytałem iż obowiązują dwie formy prawne własności: prawo własności i użytkowanie wieczyste. W związku z tym mam następujące pytania:

1. Jakim symbolem lub wpisem oznaczona jest w ksiedze wieczystej osoba posiadajaca prawo własności ,a jakim użytkownik wieczysty?

2. Czy można posiadać prawo własności jesli nie jest założona księga wieczysta i niema miejscowego planu zagospodarowania terenu?

3. Jesli sprzedający posiada użytkowanie wieczyste czy w księdze wieczystej będzie wyszczególniony okres pozostały do wygaśnięcia użytkowania wieczystego? Doczytałem iż taka osoba powinna posiadać umowę ustanawiającą użytkowanie wieczyste. W umowie tej powinny być zawrte informacje na temat tego na ile lat przyznano użytowanie oraz założenia funkcjonalne dotyczące działki "np. w ciagu jakiego okresu ma zostać wybudowany dom:"

4. Odnosząc sie do pk.3 umowy ustanawiającej użytkowanie wieczyste kupujący przejmuje zobowiązania wynikające z jej tresci? Myślalem żeby kupić działke,jednakże chciałbym budowę rozpocząć za kilka lat lub potraktować ja jako inwestycje.Co w takim wypadku? Pozostaje tylko prawo własności zeby nie podlegać rygorowi z umowy?

5. Jak w praktyce wygląda przyznawanie bonifikat na przekrształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności? Czy jest przyznwane bo opinie są różne.


Mam mały mętlik w głowie z jednej strony wszędzie wypisują iz użytkowanie wieczyste to zło z drugiej strony iż niechętnie dokonuje się przekształcnia w prawa własności.
Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prawo wieczystego użytkowania reguluje wiele przepisów zawartych m.in. w kodeksie cywilnym, ustawie o gospodarce nieruchomościami zatem uregulowania prawne można odnieść do konkretnej sytuacji nieruchomości.

W ogólnym zarysie prawo to wynika z umowy oddania w wieczyste użytkowanie określonej nieruchomości i wpisanie użytkownika wieczystego do ksiąg wieczystych. Warunki korzystania i obowiązki użytkownika wynikają z powyższej umowy i obowiązują wszystkich kolejnych użytkowników wieczystych.

W razie niedopełnienia warunków umowa może być rozwiązana. Co do możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność wstępne informacje można uzyskać u właściciela gruntu (w gminie, starostwie).

Przed pojęciem decyzji należy:
- sprawdzić wpis w księdze wieczystej;
- zapoznać się z umową użytkowania wieczystego;
- wystąpić o wydanie warunków zabudowy, jeśli działka nie jest objęta MPZP;
- w razie wątpliwości zwrócić się o poradę prawną do prawnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Mam dokładnie te meble łazienkowe https://bokaro.pl/oferty/lara z tym, że ja kupiłam dwa słupki, nic się z nimi nie dzieję,  meble są bardzo dobrej jakości.
  • To co mnie do niego przekonało to cieńsza warstwa i właściwości samopoziomujące. Nie znam żadnego dobrego fachowca od miksokreta, a takiej posadzki byle kto dobrze nie zrobi. Anhydryt jeśli ma dobrze dobrane proporcje składników jest trudny do spartaczenia. Ja wydałem na tę wylewkę 40 zł na m2 na gotowo - czy miksokret jest tańszy?
  • Co jest za Twoją działką, patrząc od drogi? Jest to jakaś dolinka rzeki, czy dalej położone jeszcze niżej działki?
  • Cześć. Mam zagwozdkę jak w temacie. Komin do pieca kondensacyjnego mam z pustaka 36x36 cm, w którym jest otwór o średnicy ok 27cm. Tego juz nie zmienie. Natomiast teraz wykonawca radzi mi aby przed zalaniem czapy kominowej wsadzić do niego przewód spalinowy z odpowiednimi obejmami stabilizującamy, bo podobno potem, gdy zostawi otwór troche większy niż sama rura, to juz nie da rady tych obejm tak rozłozyc, aby stabilizowały ta rurę. czy np gdybym chciał wsadzić rurę koncentryczną 125/80, to po zrobieniu otworu ok 14 cm nie dłoby sie potem rozłożyć obejmy. Kontaktowałem sie w tej sptrawie z jednym hydraulikiem i stwierdził, że przewód spalinowy wsadza juz po zrobieniu komina, i ze nie będzie problemu z tym ze rura będzie niestabilna i że służące do tego pajaczki się rozszerza i będą stabilnie trzymały rurę i ze nie trzebatego robić na tym etapie. Czy ktoś może mi podpowiedzieć, która z tych racji jest bardziej prawdziwa, czy musze teraz robić system spalinowy do pieca zanim zostanie wylana czapa, czy mozna to zrobic spokojnie później? Inna sprawa - czy wg Was dobrym pomysłem byłoby ustabilizowanie takiej rury koncentrycznej poprzez wsypanie do wnetrza komina perlitu? Wtedy stabilizowałby komin i troche go izolował wewnątrz termicznie. Po przeliczeniu wyszło mi ok 0,5m3 perlitu, koszt ok 100 zł.
  • Nie będę negował Twojego wyboru ale nie rozumiem co anhydryt ma takiego cudownego, jak dla mnie jest to niepotrzebnie wydana kasa. Jeżeli skład został tak dobrany to zapewne firma ma taką recepturę i jej się trzyma i co najważniejsze na pewno udzielana gwarancji. Więc nic nie ruszaj tylko jak masz obawy co do jakości wylewki to wołaj ekspertów i najlepiej nie z firmy która wylewała tyko niezależnych i niech sprawdzą jakoś wylewki, gdy będziesz sam coś przy niej majstrował firma może nie uznać gwarancji. Zobaczysz co ekspert powie na temat jakości wylewki i wtedy uderz do firmy która wylewała posadzkę.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...