Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Lobes

Forma prawna własności działki

Recommended Posts

Witam serdecznie

Szukam z żoną działki budowlanej, przeglądam ogłoszenia ale w międzyczasie chciałbym się przygotować od strony formalno prawnej. Im więcej czytam tym więcej wątpliwości się pojawia.

Doczytałem iż obowiązują dwie formy prawne własności: prawo własności i użytkowanie wieczyste. W związku z tym mam następujące pytania:

1. Jakim symbolem lub wpisem oznaczona jest w ksiedze wieczystej osoba posiadajaca prawo własności ,a jakim użytkownik wieczysty?

2. Czy można posiadać prawo własności jesli nie jest założona księga wieczysta i niema miejscowego planu zagospodarowania terenu?

3. Jesli sprzedający posiada użytkowanie wieczyste czy w księdze wieczystej będzie wyszczególniony okres pozostały do wygaśnięcia użytkowania wieczystego? Doczytałem iż taka osoba powinna posiadać umowę ustanawiającą użytkowanie wieczyste. W umowie tej powinny być zawrte informacje na temat tego na ile lat przyznano użytowanie oraz założenia funkcjonalne dotyczące działki "np. w ciagu jakiego okresu ma zostać wybudowany dom:"

4. Odnosząc sie do pk.3 umowy ustanawiającej użytkowanie wieczyste kupujący przejmuje zobowiązania wynikające z jej tresci? Myślalem żeby kupić działke,jednakże chciałbym budowę rozpocząć za kilka lat lub potraktować ja jako inwestycje.Co w takim wypadku? Pozostaje tylko prawo własności zeby nie podlegać rygorowi z umowy?

5. Jak w praktyce wygląda przyznawanie bonifikat na przekrształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności? Czy jest przyznwane bo opinie są różne.


Mam mały mętlik w głowie z jednej strony wszędzie wypisują iz użytkowanie wieczyste to zło z drugiej strony iż niechętnie dokonuje się przekształcnia w prawa własności.
Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prawo wieczystego użytkowania reguluje wiele przepisów zawartych m.in. w kodeksie cywilnym, ustawie o gospodarce nieruchomościami zatem uregulowania prawne można odnieść do konkretnej sytuacji nieruchomości.

W ogólnym zarysie prawo to wynika z umowy oddania w wieczyste użytkowanie określonej nieruchomości i wpisanie użytkownika wieczystego do ksiąg wieczystych. Warunki korzystania i obowiązki użytkownika wynikają z powyższej umowy i obowiązują wszystkich kolejnych użytkowników wieczystych.

W razie niedopełnienia warunków umowa może być rozwiązana. Co do możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność wstępne informacje można uzyskać u właściciela gruntu (w gminie, starostwie).

Przed pojęciem decyzji należy:
- sprawdzić wpis w księdze wieczystej;
- zapoznać się z umową użytkowania wieczystego;
- wystąpić o wydanie warunków zabudowy, jeśli działka nie jest objęta MPZP;
- w razie wątpliwości zwrócić się o poradę prawną do prawnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Malowałem kiedyś lakierem wodnym...
  • Zaprawa murarska jest do murowania, a tynkarska do... , no właśnie!!! do tynkowania!!!
   Jak tego nie robił, to niech pobawi się, popróbuje, w garażu się podszkoli... Że nie wyszło z cekolem, może wyjdzie z zaprawą tynkarską Atlasa, rozrobioną wg opisu na worku... Zakup listwy do tynkowania, tzw prowadzące W6, na plackach zaprawy poustawiaj je PIONOWO w takich odległościach od siebie, abyś po trzech równocześnie mógł zbierać narzucony tynk dwumetrową łatą. Podpowiedzi szukaj u Wujka Google, na youtubie- dasz radę!   O gruntowaniu już wiesz...   Aaa, i nie kupuj w markecie budowlanym, tylko szukaj hurtowni, lub SKLEPU, SKŁADU budowlanego.    
  • Dlatego  jak "zagruntujesz" impregnatem bezbarwnym ale na bazie rozpuszczalnika a nie wody przed olejowaniem drewno nie będzie aż tak bardzo ciemnieć i będzie miało ochronę przed grzybami i innym dziadostwem. Impregnować z dwóch stron. Już sama nazwa dyskryminuje  u mnie taki produkt, widziałeś aby jakikolwiek olej można rozcieńczyć wodą?
  • Czcze gadanie, po 10 latach trzeba wymienić na nowe to gdzie ta opłacalność? A co do dofinansowania to tonę papierków i zaświadczeń trzeba dostarczyć nie mając pewności czy dostanie się dofinansowanie więc dziękuje ale postoję.   Kolejna bzdura, że energię z fotowoltaniki mamy za darmo, no chyba że panele i instalację dostanie gratis.   Minęły prawie dwa lata więc złóż raport  co załatwiłeś związku z tym dofinansowaniem.  
  • Mam dylemat co do oleju   Po dłuższych poszukiwaniach skupiłem się na dwóch:   1. TIKKURILA VALTTI WOOD OIL AKVA- wodorozcieńczalny olej do drewna. Opis ładny np. tutaj  opis ale piszą, że do zastosowania na zewnątrz, do tego "Działa szkodliwie na organizmy wodne,  5-chloro-2-metylo-4-izotiazolin-3-onu [nr WE 247-500-7] i 2-metylo-4-izotiazolin-3-onu [nr WE 220-239-6] (3:1), bis (2-etyloheksanian) kobaltu i butylokarbaminian 3-jodo-2-propynylu. " i takie tam...   Chociaż na bazie wody.... ciekawe   albo   2. Olej lniany, 5L za około 70zł. Tylko olej lniany nie chroni przed promieniami uv np., grzybami etc. Za to bezpieczny dla otoczenia. Ale znalazłem też olej lniany za 200zł, a w tych tańszych podobno jes Bóg wie ile oleju lnianego a reszta np. rzepak   ??   Ogólnie mało jest olejów do wewnątrz   ktoś coś doradzi?  
 • Popularne tematy

×