Skocz do zawartości

Forma prawna własności działki


Recommended Posts

Witam serdecznie

Szukam z żoną działki budowlanej, przeglądam ogłoszenia ale w międzyczasie chciałbym się przygotować od strony formalno prawnej. Im więcej czytam tym więcej wątpliwości się pojawia.

Doczytałem iż obowiązują dwie formy prawne własności: prawo własności i użytkowanie wieczyste. W związku z tym mam następujące pytania:

1. Jakim symbolem lub wpisem oznaczona jest w ksiedze wieczystej osoba posiadajaca prawo własności ,a jakim użytkownik wieczysty?

2. Czy można posiadać prawo własności jesli nie jest założona księga wieczysta i niema miejscowego planu zagospodarowania terenu?

3. Jesli sprzedający posiada użytkowanie wieczyste czy w księdze wieczystej będzie wyszczególniony okres pozostały do wygaśnięcia użytkowania wieczystego? Doczytałem iż taka osoba powinna posiadać umowę ustanawiającą użytkowanie wieczyste. W umowie tej powinny być zawrte informacje na temat tego na ile lat przyznano użytowanie oraz założenia funkcjonalne dotyczące działki "np. w ciagu jakiego okresu ma zostać wybudowany dom:"

4. Odnosząc sie do pk.3 umowy ustanawiającej użytkowanie wieczyste kupujący przejmuje zobowiązania wynikające z jej tresci? Myślalem żeby kupić działke,jednakże chciałbym budowę rozpocząć za kilka lat lub potraktować ja jako inwestycje.Co w takim wypadku? Pozostaje tylko prawo własności zeby nie podlegać rygorowi z umowy?

5. Jak w praktyce wygląda przyznawanie bonifikat na przekrształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności? Czy jest przyznwane bo opinie są różne.


Mam mały mętlik w głowie z jednej strony wszędzie wypisują iz użytkowanie wieczyste to zło z drugiej strony iż niechętnie dokonuje się przekształcnia w prawa własności.
Z góry dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Prawo wieczystego użytkowania reguluje wiele przepisów zawartych m.in. w kodeksie cywilnym, ustawie o gospodarce nieruchomościami zatem uregulowania prawne można odnieść do konkretnej sytuacji nieruchomości.

W ogólnym zarysie prawo to wynika z umowy oddania w wieczyste użytkowanie określonej nieruchomości i wpisanie użytkownika wieczystego do ksiąg wieczystych. Warunki korzystania i obowiązki użytkownika wynikają z powyższej umowy i obowiązują wszystkich kolejnych użytkowników wieczystych.

W razie niedopełnienia warunków umowa może być rozwiązana. Co do możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność wstępne informacje można uzyskać u właściciela gruntu (w gminie, starostwie).

Przed pojęciem decyzji należy:
- sprawdzić wpis w księdze wieczystej;
- zapoznać się z umową użytkowania wieczystego;
- wystąpić o wydanie warunków zabudowy, jeśli działka nie jest objęta MPZP;
- w razie wątpliwości zwrócić się o poradę prawną do prawnika.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...