Skocz do zawartości

Problem z uzyskaniem pozwolenia na warunki zabudowy - PILNE


Recommended Posts

Witam, posiadam działkę rolna o powierzchni 1,5h. Działka ma dostęp do drogi publicznej ale żadna z przyległych działek nie jest zabudowana. A moje pytanie brzmi: Czy na takiej działce jest możliwość postawienia domu jednorodzinnego? Działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania.
Z góry dziekuję za odpowiedż
Link do komentarza
Określa to, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 26. sierpnia 2003r. (Dz. U. z dnia 19 września 2003 r.)

Cytat

§ 3. 1. W celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu właściwy organ wyznacza wokół działki budowlanej, której dotyczy wniosek o ustalenie warunków zabudowy, obszar analizowany i przeprowadza na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1-5 ustawy.
2. Granice obszaru analizowanego wyznacza się na kopii mapy, o której mowa w art. 52 ust. 2 pkt 1 ustawy, w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, nie mniejszej jednak niż 50 metrów.

§ 4. 1. Obowiązującą linię nowej zabudowy na działce objętej wnioskiem wyznacza się jako przedłużenie linii istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich.
2. W przypadku niezgodności linii istniejącej zabudowy na działce sąsiedniej z przepisami odrębnymi, obowiązującą linię nowej zabudowy należy ustalić zgodnie z tymi przepisami.
3. Jeżeli linia istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich przebiega tworząc uskok, wówczas obowiązującą linię nowej zabudowy ustala się jako kontynuację linii zabudowy tego budynku, który znajduje się w większej odległości od pasa drogowego.
4. Dopuszcza się inne wyznaczenie obowiązującej linii nowej zabudowy, jeżeli wynika to z analizy, o której mowa w § 3 ust. 1.

Link do komentarza
Najlepszym rozwiązaniem będzie jak pojeździsz po okolicy i wypatrzysz budowę domu na działce podobnej do Twojej. Ja niejeden dom taki widziałem wybudowany ,że tak powiem w "szczerym polu" ale jak to załatwili nie pytałem icon_smile.gif i to na terenie gdzie nie ma planu. Tak więc jest jakiś sposób icon_smile.gif Ewentualnie pozostaje jeszcze rozmowa z urzędnikiem od tych spraw w gminie ,ewentualnie z wójtem czy burmistrzem i dobrze abyś żonę tam wysłał bo jak to mówią gdzie diabeł nie może tam babę wyśle icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Rozumiem, że skoro moja działka nie ma MPZP to można określić warunki zabudowy na podstawie zabudowy znajdującej się w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki.
Front mojej działki ma ok 50m, czyli analizowany obszar to 150m
Czy dobrze to zrozumiałem?



Dobrze zrozumiałeś icon_biggrin.gif
W skrócie przy WZ chodzi o spełnienie:
- występowanie zabudowy 3x szer. działki,
- dostęp do mediów,
- dostęp do drogi
tak ogólnie, przy czym te warunki muszą być spełnione jednocześnie.
Link do komentarza
Cytat

- występowanie zabudowy 3x szer. działki,




Nie mniejszej niż - co jest istotne, bo to oznacza, ze wymóg 3 krotnej szerokości jest wymogiem minimalnym i może być to odległość większa (w tym zakresie uznaniowość urzędnika).

Istnieje dodatkowe "niebezpieczeństwo". Ustawodawca wymaga aby nowa zabudowa była o takiej samej funkcji jak w obszarze analizowanym. A to oznacza, ze jeśli zabudowa w analizowanym obszarze jest zagrodowa (rolnicza), to może się pojawić taki wymóg w stosunku do planowanej zabudowy.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...