Skocz do zawartości

Skarpa przed domem


ewiq0

Recommended Posts

Witam
Mam prośbę, o porady na temat tego jak zagospodarować teren przed domem. Nazwałam to skarpą, ale chyba nie powinnam....chciałabym wiedzieć jak to zrobić aby było ładnie....nie wiem i nie umiem...znaczy nie mam czasu na przeglądanie forum, bo pewnie już gdzieś to było.
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie
A tak to wygląda:

jedna i druga strona razem



prawa strona


lewa strona


aha zapomniałam dodać, że przed domem kiedyś będzie robiona kostka i w związku z tym nie wiem czy lepiej teraz się tym zająć, czy po położeniu kostki....co nie wiem kiedy nastąpi
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość mhtyl
Cytat

żadna tajemnica mój i nie tylko <razz>
ale widzę, że zainteresowanie przeogromne....


Ja codziennie tu zaglądam icon_smile.gif i nie widzę postępów w pracach icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam
Mam prośbę, o porady na temat tego jak zagospodarować teren przed domem. Nazwałam to skarpą, ale chyba nie powinnam....chciałabym wiedzieć jak to zrobić aby było ładnie....nie wiem i nie umiem...znaczy nie mam czasu na przeglądanie forum, bo pewnie już gdzieś to było.
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie
A tak to wygląda:

jedna i druga strona razem



prawa strona


lewa strona


aha zapomniałam dodać, że przed domem kiedyś będzie robiona kostka i w związku z tym nie wiem czy lepiej teraz się tym zająć, czy po położeniu kostki....co nie wiem kiedy nastąpi


Tak na biega:


albo



albo



albo



mam kontynuować? Edytowano przez Qubacen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To jest południowa ekspozycja ! Rododendron padnie pierwszego lata icon_confused.gif


Odmiana rhododendron 'Cathrine van Tol' dobrze sobie radzi także na słonecznej ekspozycji....
można tez zastąpić różanecznika różą 'Nevada' w połączeniu z lawendą.... z Prunus Amanogawa ładnie sie to skomponuje i będzie kwitło od wiosny do późnego lata...
Link do komentarza
Cytat

Tak na biega:

mam kontynuować?


kurcze ale jazda....o cegle nie pomyślała, a mam od groma i.....pomalować na jakiś fajny kolor potem
dzięki wielkie Qubacen, a jeszcze kwestia formalna po wyrwaniu trawy od razu folia czy najpierw randap?

Cytat

To jest południowa ekspozycja ! Rododendron padnie pierwszego lata icon_confused.gif


kurcze, a super jest.....no ale myślała coś o jakiś takich leżących właśnie

Cytat

Widzisz Ewa,trochę pogryzmoliliśmy i zainteresowanie się zrobiło przeogromne. icon_biggrin.gif


noooo ale super icon_biggrin.gif dzięks Heniu

Cytat

Odmiana rhododendron 'Cathrine van Tol' dobrze sobie radzi także na słonecznej ekspozycji....
można tez zastąpić różanecznika różą 'Nevada' w połączeniu z lawendą.... z Prunus Amanogawa ładnie sie to skomponuje i będzie kwitło od wiosny do późnego lata...


kurcze ale super....bardzo wielkie dzięki
Link do komentarza
Cytat

kurcze ale jazda....o cegle nie pomyślała, a mam od groma i.....pomalować na jakiś fajny kolor potem
dzięki wielkie Qubacen, a jeszcze kwestia formalna po wyrwaniu trawy od razu folia czy najpierw randap?


kurcze, a super jest.....no ale myślała coś o jakiś takich leżących właśnie


noooo ale super icon_biggrin.gif dzięks Heniu


kurcze ale super....bardzo wielkie dzięki



...coś o skalniaku z jałowcami posłołech Ci na priv.


Link do komentarza
po usunięciu cegieł, gruzu - zwiozłem wszystkie większe kamienie na jedną kupę i

poukładałem w takie coś :

do środka nawiozłem ziemi i zaczęliśmy sadzić



...potem duuuużo kory sosnowej

Zimą nic tam nie przemarzło , a wiosną zakwitły 'kfiotki' ;)


a to propozycja od.... pewnie zgadniecie....też fajna icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Trudno to nazwać skarpą, po tytule spodziewałam się jakiś stromych zboczy icon_biggrin.gif
Chyba, że zdjecia spłyca róznicę poziomów.

Przede wszystkim zielenią trzeba zniwelować wysokie, nieproporcjonalne posadowienie budynku.
Dlatego nie zalecam niskich roślin, ale właśnie wysokie.
Podsypywanie ziemi czy budowa murków oporowych to drogie rozwiązania.

Bardzo mało napisałaś o swoich preferencjach dotyczących roślin .Wolisz lisciaste czy zielozielone? Kwitnace, wiejskie, czy osczzędne, ascetyczne? Pracochłonne czy przeciwnie?

Moja prosta, łatwa do wykonania propozycja poniżej:
Między domem a rabatą 50 cm opaski żwirowej, następnie strzyżony żywopłot z cisa/grabu/buku/żywotnika, ligustru na wysokość górnego podestu schodów. Przed żywopłotem szczepione drzewka na wysokości takiej, by korony wystawały ponad żywopłot ale nie przesłaniały okna. To może być śliwa "Umbraculifera", strzyżone w kule na pniu żywotniki "Aurescens", klony "Globosum" - gatunków do wyboru jest wiele. Spodem coś płożacego ale nie niskiego. Jałowiec (np. "Old Gold") może byc, ale trochę oklepany. Może być irga "Ursynów", berberys "Red carpet" , świerk "Procumbens", "Formanek", róże okrywowe.
Kolor pomarańczowy to może być murek oporowy, ale nie musi. Zbocze można obsadzić szerzej wymienionymi wyżej krzewami okrywowymi.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...