Skocz do zawartości

sufit - ocieplenie ostatniego pietra


Recommended Posts

Witam,
Robimy remont mieszkania w domu dwupiętrowym - typowa kostka. Nasze mieszkanie jest ostatnie, innymi słowy nad nami jest sufit - a później już płaski dach kryty papą (zdaje się) i dalej już niebo chmurki etc.
Mój dziadek sufit izolował styropianem (przykręcanym, nie wklejanym), na to zrobił sobie w całym mieszkaniu drewnianą boazerię. W ramach remontu wszystko się zerwało.

PYTANIE: jak to teraz sensownie ocieplić? sam sufit
zostało nam sporo styropianu, ale wszędzie piszą że wełna cacy, styropian be. ale większość mówi o poddaszach ;/
Planujemy zrobić podwieszany sufit, tylko czym wypełnić to pudełko?

Poza tym dręczy mnie strach że kiedyś ten stary dach zacznie "cieknąć" i zanim woda przez to ocieplenie wyleje na podwieszanym suficie to wszystko będzie do zrywania ;/ i powtórka remontu..
Więc z jednej strony chcę ocieplić - z drugiej waham się czy aby na pewno bo nie zauważę ewentualnego przecieku z nieszczelnego dachu ;/

Proszę poradźcie jak to ugryźć...

Pozdrawiam Edytowano przez Ania_Tr (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

;/
to nie tradycyjna wełna lub styropian?
a gdyby trzeba wybierać pomiędzy wełną a styropianem to ktore wg Was byłoby lepsze?


Ale wcześniej napisałaś że chcesz mieć kontrolę icon_eek.gifw razie ewentualnego przecieku dachu tak by nie niszczyć doszczętnie tego co zostało zrobione . Dlatego podano Tobie najlepszy sposób czy najdroższy kwestia dyskusji bo gdyby policzyć ocieplenie, stelaż, regips plus robocizna.
Link do komentarza
no fakt icon_smile.gif kontrola przecieków icon_biggrin.gif
zwyczajnie nie spotkałam się z takim rozwiązaniem. To mam ze trzy pytania na ten temat:
- wklejanie tych bloczków nie obciąży zanadto stropu? to jest stare budownictwo i nie bardzo wiem jakie ma możliwości
- jak w takich bloczkach poprowadzić oświetlenie do halogenków? w podwieszanym suficie jest dość prosto, a tutaj trzeba by "ryć tunele" w bloczkach?
- jak mają się parametry (??) cieplne czy izolacyjne bloczków do wełny czy styropianu? Na pewno fachowcy jakoś to porównują pod tym kątem..

Abstrahując od bloczków i tak ciekawi mnie co byście sugerowali z pozostałych (znanych mi) opcji tj. wełna/styropian.
Ktoś z Was może robił takie ocieplanie sufitu?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

no fakt icon_smile.gif kontrola przecieków icon_biggrin.gif
zwyczajnie nie spotkałam się z takim rozwiązaniem. To mam ze trzy pytania na ten temat:
- wklejanie tych bloczków nie obciąży zanadto stropu? to jest stare budownictwo i nie bardzo wiem jakie ma możliwości
- jak w takich bloczkach poprowadzić oświetlenie do halogenków? w podwieszanym suficie jest dość prosto, a tutaj trzeba by "ryć tunele" w bloczkach?
- jak mają się parametry (??) cieplne czy izolacyjne bloczków do wełny czy styropianu? Na pewno fachowcy jakoś to porównują pod tym kątem..

Abstrahując od bloczków i tak ciekawi mnie co byście sugerowali z pozostałych (znanych mi) opcji tj. wełna/styropian.
Ktoś z Was może robił takie ocieplanie sufitu?

Pozdrawiam


Jest to materiał bardzo lekki gdyż 1 metr sześcienny waży ok 115 kg , czyli 1 metr kwadratowy przy grubości 8 cm waży ok 9 kg. Jeśli oczywiście strop jest monolityczny to nie ma obaw przed nadmiernym go obciążeniem. Pisząc o "halogenkach " masz zapewne na myśli oprawy montowane w sufitach z płyt GK no tutaj byłby pewien problem gdyż oprawy te potrzebują odprowadzenia ciepła. Może należałoby pomyśleć o jakimś innym systemie oświetlenia ale co do tego to na tym forum są specjaliści i w tym temacie nie będę zabierał głosu. Jeśli chodzi o parametry ciepłochronne to ma on porównywalne do średniej klasy styropianu. Jedną z zalet tego materiału z uwagi na swą jednorodną budowę jest jego paro przepuszczalność i ze względu na to stosuje się go właśnie do ociepleń od wewnątrz gdy nie ma innej możliwości.
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za info icon_smile.gif
tylko co to znaczy: "strop jest monolityczny"?
i po czym to można poznać?


Generalnie chodzi mi o potocznie tzw. strop betonowy , bądź z płyt stropowych lub z pustaków stropowych na belkach żelbetowych. Należałoby odbić nieco tynku na suficie i sprawdzić co jest pod tynkiem czy beton / to nie ma problemu z zastosowaniem w/w materiału / czy czasami nie deski co by świadczyło że strop jest konstrukcji drewnianej i należałoby wtedy przyjąć nieco inną opcję konstrukcji ocieplenia.
Link do komentarza
Ja tam stropy pomiędzy nieogrzewanym poddaszem izoluję tylko i wyłącznie styropianem , łatwo przyjemnie i chyba najtaniej . Nie rozumiem też po co komu jakaś paroprzepuszczalność , że niby ten strop ma się pary napić czy jak ? , po co ? żeby lepiej przez niego ciepło spierdalało . Styropian przyklejamy na suchy strop , suchy nie mokry .
Jak powszechnie wiadomo udział ścian/stropów w tym oddychaniu to tylko 3% więc o czym rozmowa .
Link do komentarza
Cytat

Mój dziadek sufit izolował styropianem (przykręcanym, nie wklejanym), na to zrobił sobie w całym mieszkaniu drewnianą boazerię.


A jak dziadek przykruncił ten styropian do sufitu ? , czy on jest drewniany ? . Powinien przykleić na pełny ten....placek . icon_smile.gif
żeby nie tworzyć żadnych szczelin dla wilgoci , bo znam taki przypadek gdzie gościu pod boazerię niezbyt szczelną , na ścianie powtykał styropian , tak luzem ile i gdzie wlazło . Boazeria nie dość że była nieszczelna to jeszcze miał do dupy wentylacją , albo raczej jej brak . Po 2 latach na ścianach zrobił się taki syf że do dzisiaj z nim walczy . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jedyny system spełniający Twoje wymagania to : http://www.ytong-silka.pl/pl/content/ociep...stropu_1476.php
Wada - teoretycznie drogi.

pogrubiłem



Nad tą radą zastanowiłbym się, bo na stronie pod podanym linkiem producent wyraźnie pisze, że system można zastosować do: "stropów garaży podziemnych, przejazdów, a także stropów nad nieogrzewanymi piwnicami".
Nie ma tam cienia wzmianki o ogrzewanych pomieszczeniach mieszkalnych.
Link do komentarza
Masz rację ale w sumie to nie wiadomo jaka jest budowa stropu tak naprawdę w tym konkretnym przypadku . Może by się nadało .
Ja bym dał styropian a tak jeszcze na łeb spadnie jakiś klocek . Przy styropianie przynajmniej nie będzie boleć , a jak by tak jeszcze zastosować patent dziadka i przykruncić , to ho ho hooooo. icon_lol.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ja bym dał styropian a tak jeszcze na łeb spadnie jakiś klocek . Przy styropianie przynajmniej nie będzie boleć ,



Cóż - to jest mocny argument icon_biggrin.gif
nie powiem by nie przemknęło mi to przez myśl.

A świętej pamięci Dziadzio styropian do sufitu mocował zgodnie z ideą tamtych czasów - byle było icon_smile.gif
czyli styropian + deski (laty) umocowane na wkrętach do sufitu podpierające styropian. Do dech - boazeria (czyli tez dechy ;P)
Nie wiem jaką to miało "moc grzewczą" ale sufit w deseczkach był ładny i zrywając (nader łatwo) to wszystko nie spotkaliśmy żadnej przykrej niespodzianki icon_biggrin.gif

no proszę - jak na razie nikt nie zasugerował/wypowiedział się nt wełny..
a prawie wszędzie o niej piszą jak mowa o ocieplaniu od wewnątrz icon_smile.gif
hmm
Link do komentarza
Cytat

http://www.ytong-silka.pl/pl/content/ociep...wn_trz_1477.php

Zaznaczono z "wyróżnieniem" ze względu na wymóg niepalności.



Z kolegi niezły bajarz icon_wink.gif
Jaki wymóg niepalności przy np. nieogrzewanych piwnicach?
Instrukcja pod podanym linkiem też nie dotyczy ocieplania stropu, a tylko likwidacji mostka cieplnego przy ocieplaniu ściany od wewnątrz, czyli ocieplenia paska stropu przyległego do ściany - swoją drogą ciekawie pomyślane z tym oświetleniem, ginie efekt jakiegoś dziwnego nawisu...

Z tych materiałów wynika tylko to co zacytowałem ze strony producenta, a reszta to nadinterpretacja - jednym zdaniem wywnioskować można, że producent nie zaleca tego rozwiązania do ocieplenia ogrzewanych pomieszczeń mieszkalnych. Może są inne materiały publikowane przez producenta, które mówią coś więcej, ale nie te zacytowane.
Link do komentarza
Gdybyś się zdecydowała na styropian na suficie to pamiętaj żeby przed klejeniem dobrze zagruntować sufit najlepiej gruntem głęboko penetrującym . Bo jak to jest tak stare to na suficie może być byle jaka farba kredowa i klej odlezie razem z tą kredą .
Czyli styropian był luzem ze szczeliną i nic się nie działo , no popatrzcie a tyle się pisze że pieczarki wyrosną . Podstawą jest dobra/normalna wentylacja a i strop chyba nie jest najzimniejszy więc według mnie styro byłby najlepszym i najtańszym rozwiązaniem na strop . O ścianach to wolę się nie wypowiadać bo ściany to każdy w przeciwieństwie do mnie , chce mieć twarde i nietłukące . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Z kolegi niezły bajarz icon_wink.gif

Z tych materiałów wynika tylko to co zacytowałem ze strony producenta, a reszta to nadinterpretacja - jednym zdaniem wywnioskować można, że producent nie zaleca tego rozwiązania do ocieplenia ogrzewanych pomieszczeń mieszkalnych.



Uważnie czytamy - najlepiej wszystko, a nie wybiórczo:

Cytat

Bloczki z lekkiej odmiany betonu komórkowego YTONG MULTIPOR można stosować także w konstrukcjach stropów garaży podziemnych, przejazdów, a także stropów nad nieogrzewanymi piwnicami.

Bloczki podnoszą parametry cieplne stropów, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo pożarowe. Ta własność osiągana jest poprzez niepalność bloczków YTONG MULTIPOR (klasa niepalności A1), a także niewydzielanie żadnych trujących gazów podczas pożaru.




A to, to już kuriozum:

Cytat

producent nie zaleca tego rozwiązania do ocieplenia ogrzewanych pomieszczeń mieszkalnych



Link do komentarza
Cytat

A to, to już kuriozum:


Tak bywa, jak się człek pospieszy - miało oczywiście być:
"wywnioskować można, że producent nie zaleca tego rozwiązania do ocieplenia stropów ogrzewanych pomieszczeń mieszkalnych."

"demo" - pokaż mi jedno zdjęcie lub zdanie na wskazanej stronie producenta, w którym prezentowane jest ocieplenie stropu pomieszczenia mieszkalnego. Tak jak pisałem wyżej: na zdjęciach widać tylko wykonanie opaski, która obejmuje część stropu aby zmniejszyć mostek cieplny od ściany zewnętrznej.
Można to interpretować różnie, ale interpretować, a po marketingu spodziewałbym się bardziej czytelnej informacji.
Link do komentarza
Cytat

na zdjęciach widać tylko wykonanie opaski, która obejmuje część stropu aby zmniejszyć mostek cieplny od ściany zewnętrznej.


To kawaałek stropu nie jest stropem ? . W takim razie ile musi być stropu w stropie , żeby strop był stropem ? . icon_lol.gif
Ale zara ....., bo widziałem gdziś na YT jak okładają cały strop w mieszkaniu , jak znajdę to wkleję .

no nie , nie znajduję ,ale to chyba trzeba rozumieć tak że nawet w tak zimnych miejscach jak garaż czy jakieś piwnice , więc tym bardziej dlaczego nie w domu mieszkalnym jak ścianę można z kawałkiem sufitu . to cały sufit też .


Cytat

Ja kilka dni temu ocieplałem swój sufit 4 piętro Styropianem 4 cm, siatka, klej i jest git.


i to jest bardzo słuszne podejście . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To kawaałek stropu nie jest stropem ? . W takim razie ile musi być stropu w stropie , żeby strop był stropem ? . icon_lol.gif


Spróbuj wylać kawałek stropu zamiast całego i przejdź się jak po całym, to zrozumiesz na czym polega różnica między kawałkiem a całym stropem icon_wink.gif

Cytat

Ale zara ....., bo widziałem gdziś na YT jak okładają cały strop w mieszkaniu , jak znajdę to wkleję .

no nie , nie znajduję


Moja uwaga dotyczyła właśnie tego - też nie znajduję! Może nie znalazł się jeszcze odważny, który by zdecydował się na podobne rozwiązanie i szukamy pierwszego chętnego - testera icon_wink.gif

Cytat

ale to chyba trzeba rozumieć tak że nawet w tak zimnych miejscach jak garaż czy jakieś piwnice , więc tym bardziej dlaczego nie w domu mieszkalnym


No właśnie - dlaczego?! icon_wink.gif
Metoda wymaga wykonania ściśle według zaleceń producenta, z użyciem systemowego kleju i stąd się biorą obawy... no bo jak można styropian bez kleju i siatki - tylko na sam gips, to strach się bać kiedy ktoś zacznie improwizować z multiporem np. klejonym na gips icon_wink.gif
Jednak różnica wagowa pomiędzy styropianem a multiporem przeważa w wyobraźni na korzyść styropianu.
Link do komentarza
Można wysłać zapytanie do konsultanta xelli i wszystko będzie jasne co poeta miał na myśli wymieniając tylko garaże ,przejazdy i piwnice .
Uzupełniając moją poprzednią wypowiedź dodaję dla jasności, że styropian był jednak przyklejany do stropu klejem do styro nie gipsem . Gips stanowił tylko zewnetrzną gładź .
Link do komentarza
Cytat

Uzupełniając moją poprzednią wypowiedź dodaję dla jasności, że styropian był jednak przyklejany do stropu klejem do styro nie gipsem . Gips stanowił tylko zewnetrzną gładź .


Znaczy na przyklejonym styropianie wykonałeś bezpośrednio wyprawę końcową z gipsu...
O tym pisałem :-)
Polecam do tego celu klej Solbet Gabit na białym cemencie - można nim zarówno kleić płyty styropianu do betonu jak i zatapiać siatkę w warstwie zewnętrznej. Jak zrobi się to umiejętnie to w zasadzie mamy gotową wyprawę końcową ze strukturą kaszki manny.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dzień dobry,


izolacja płytami MULTIPOR może być stosowana zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz.

W przypadku izolacji stropów garaży podziemnych w pewnym sensie można mówić o izolacji od zewnątrz, ponieważ izolowana jest zimna strona. Niemniej jednak MULTIPOR stosowany jest głównie do izolacji obiektów od wewnątrz, stąd z powodzeniem może być stosowany do izolacji stropów nad kondygnacjami ogrzewanymi. Nie ma konieczności stosowania kołków, ani ryzyka, że płyty „odpadną”.


Pozdrawiam,
Krzysztof
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...