Skocz do zawartości

dobudowa piętra


Recommended Posts

witam wszystkich.
planuję dobudować piętro domu rodziców i tam zamieszkać. sprawa ma się tak iż przy początkowej budowie postawione zostały dwie ściany piętra (z drzwiami balkonowymi) a kolejne dwie to wysokość ok 3 pustaków. ogólnie wygląda to jak niskie poddasze. chciałbym podnieść dach, (właściwie to już potem postawić nowy pokryty blachodachówką), i dobudować ściany aby zrobić z tego normalne piętro. czy ktoś się orientuje jak będą wyglądać sprawy prawne i ogólne ich koszta? czy sąsiedzi muszą być informowani o moich zamiarach i czy muszą wyrazić zgodę?
z góry dziękuję za podpowiedzi
pozdrawiam
Link do komentarza
Potrzebny będzie projekt, pozwolenie na budowę ,kierownik budowy no i sąsiedzi będą o tym fakcie poinformowani. A tak to powinieneś zacząć od gminy i tam pytać czy takie coś będziesz mógł zrobić.
Ja okaże się ,że WZ pozwalają na taka rozbudowę to wtedy będzie można podyskutować bardziej konkretniej.
Link do komentarza
Projekt od kilku do kilkunastu tys,zależy jak drogiego znajdziesz projektanta czy architekta.
Na kierownika spokojnie możesz liczyć ,że wydasz od tys wzwyż.
A pozwolenie na budowę jest za darmo.
Link do komentarza
Cytat

w interneci jest dużo gotowych projektów domów w cenach 1900-3000. chcecie mi powiedzieć że projekt takiej dobudowy będzie droższy niż domu "od zera"?



Tak. Nic w tym dziwnego .Twój projekt 'sprzeda' się w jedynym egzemplarzu.
To tak jak z obrazem i reprodukcją - obraz to autentyk , reprodukcję można powielić trylion razy .
Link do komentarza
Cytat

w interneci jest dużo gotowych projektów domów w cenach 1900-3000. chcecie mi powiedzieć że projekt takiej dobudowy będzie droższy niż domu "od zera"?


Nie radziłbym porównywać cen projektów typowych gdzie występują powtarzające się rozwiązania do projektu jaki musi wykonać projektant dla Ciebie. Jesienią zeszłego roku za projekt z ekspertyzą i uzgodnieniami podziału kuchni na kuchnię i łazienkę w mieszkaniu komunalnym klient zapłacił 2800zł. Chodziło o postawienie jednej ścianki działowej z gips kartonu plus wykucie jednego otworu w ścianie nośnej .

Zapomniałem jeszcze dodać że te projekty o których wspomniałeś sprzedają się nierzadko w sporych ilościach tak że tu projektant mimo niższej ceny i tak wychodzi na swoje.
Link do komentarza
Cytat

w interneci jest dużo gotowych projektów domów w cenach 1900-3000. chcecie mi powiedzieć że projekt takiej dobudowy będzie droższy niż domu "od zera"?


Bo oprócz projektu potrzebna będzie jeszcze ekspertyza czy ściany,fundamenty wytrzymają dodatkowe obciążenie.
I przede wszystkim to co napisał R-ka jest to projekt tylko i wyłącznie robiony dla Ciebie.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
witam ponownie. wszystko na dobrej drodze i do przodu. mam pozwolenie, mam mapki z geodezji. po niedzieli ma przyjechac pan i robic zdjęcia domu rodziców, wtedy dokładniej porozmawiamy. takie pytanie do was, czy wszystkie ściany nośne muszę stawiać tak jak na dole? moge zrobic sobie jakiś projekt graficzny z moją koncepcją i mu przedstawić czy jednak jestem uzależniony wyłącznie ze zdaniem pana architekta?
Link do komentarza
Cytat

Co do ścian to zawsze możesz k-g postawić



Myślę, że Winiarowi chodziło o to, czy ściany nośne na parterze, muszą być "przedłużone" na poddasze; czy będzie mógł zaprojektować przestrzeń według swojego pomysłu.

Drogi Winiarze, o to musisz pytać projektanta. pewnie któreś ściany będziesz mógł (lub nie) zastąpić słupami, ale wymaga to konkretnych obliczeń. Edytowano przez solange63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

I najważniejsze - kryzys tak około drugiego/trzeciego roku budowy /dobudowy w Twoim przypadku/



masz złe doświadczenia czy jakaś wróżka z ciebie "stokrotka.35". tylko bez obrazy icon_biggrin.gif

Cytat

Myślę, że Winiarowi chodziło o to, czy ściany nośne na parterze, muszą być "przedłużone" na poddasze; czy będzie mógł zaprojektować przestrzeń według swojego pomysłu.



tak właśni o to mi chodziło. dzięki za dopowiedzenie tego czego ja nie potrafiłem. poprostu jestem "ciemny" w tych sprawach i dlatego pytam o byle szczegół
Link do komentarza
Cytat

masz złe doświadczenia czy jakaś wróżka z ciebie "stokrotka.35". tylko bez obrazy icon_biggrin.gif



tak właśni o to mi chodziło. dzięki za dopowiedzenie tego czego ja nie potrafiłem. poprostu jestem "ciemny" w tych sprawach i dlatego pytam o byle szczegół





Ja własnie to samo robiłam w ubiegłym roku,ale bez żadnego pozwolenia,no ale ja mam dobrych sąsiadow którzy pomagali,a nie szkodzili.Podniosłam do góry dom,przebudowałam dach,poszerzyłam i powiekszylam,docieplałam i robiłam elewacje.Na wszystko to miałam zgłoszenie do powiatu o wymianie dachówki na blachodachówke.Mam znajomego wlasnie w powiecie tam gdzie dają takie pozwolenia i sam mi powiedział,że to masa papierkow,czekania na pewno nie wyrobilabym się z tym wszystkim w dwoch miesiącach tak jak to miało miejsce.U mnie był jeszcze jeden minus,bo nie mialam starego planu mojego domu. Edytowano przez gośiówa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

OK, PRZEJDŻMY DO KONKRETÓW. JAKI MATERIAŁ POLECACIE NA ŚCIANY? jedni wolą cienkie ściany i grubsze ocieplenie, inni nie sugerują jakiegoś ocieplenia odbiegającego od standardów. forumowicze co na to??


Podpinam się pod to pytanie. Jesteśmy na etapie ... hmmm nazwijmy to "przed adaptacją projektu".
Projekt zakłada Ściany zewnętrzne-beton komórkowy YTONG ENERGO - 24 cm + styropian TERMO ORGANIKA typ Fasada 12 cm. A my kompletni nie wiemy, czy zostawić to, jak jest, czy zdecydować się np. na ścianę jednowarstwową z YTONG ENERGO 36,5? (lub 48?). A może w ogóle z Ytonga zrezygnować?
Wybaczcie moje naiwne pytania, ale naprawdę potrzebuję porady osób, które mają o tym więcej pojęcia, niż ja.
Link do komentarza
Cytat

OK, PRZEJDŻMY DO KONKRETÓW. JAKI MATERIAŁ POLECACIE NA ŚCIANY? jedni wolą cienkie ściany i grubsze ocieplenie, inni nie sugerują jakiegoś ocieplenia odbiegającego od standardów. forumowicze co na to??



ja ściany mam o grubości 15 cm a ocieplenie 20 cm
po pierwszej całej zimie stwierdzam, że warto było
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Podpinam się pod to pytanie. Jesteśmy na etapie ... hmmm nazwijmy to "przed adaptacją projektu".
Projekt zakłada Ściany zewnętrzne-beton komórkowy YTONG ENERGO - 24 cm + styropian TERMO ORGANIKA typ Fasada 12 cm. A my kompletni nie wiemy, czy zostawić to, jak jest, czy zdecydować się np. na ścianę jednowarstwową z YTONG ENERGO 36,5? (lub 48?). A może w ogóle z Ytonga zrezygnować?
Wybaczcie moje naiwne pytania, ale naprawdę potrzebuję porady osób, które mają o tym więcej pojęcia, niż ja.


Jeżeli chcesz budować z ytonga ścianę 2W to zrezygnuj z energo i kup zwykły i 15 cm styro.Piszę abyś zrezygnowała z energo przy ścian e 2W go to droższy materiał os zwykłego a lepiej w to miejsce dać grubsze ocieplenie. Natomiast jeżeli chcesz ścian ę 1W to na pewno opłaci się kupić energo.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli chcesz budować z ytonga ścianę 2W to zrezygnuj z energo i kup zwykły i 15 cm styro.Piszę abyś zrezygnowała z energo przy ścian e 2W go to droższy materiał os zwykłego a lepiej w to miejsce dać grubsze ocieplenie. Natomiast jeżeli chcesz ścian ę 1W to na pewno opłaci się kupić energo.


Dzięki icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli chcesz budować z ytonga ścianę 2W to zrezygnuj z energo i kup zwykły i 15 cm styro.Piszę abyś zrezygnowała z energo przy ścian e 2W go to droższy materiał os zwykłego a lepiej w to miejsce dać grubsze ocieplenie. Natomiast jeżeli chcesz ścian ę 1W to na pewno opłaci się kupić energo.



śledzę ostatnio ceny i bywa, że energo można kupić w tej samej cenie (lub bardzo zbliżonej), co zwykły. w takim wypadku warto icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

w interneci jest dużo gotowych projektów domów w cenach 1900-3000. chcecie mi powiedzieć że projekt takiej dobudowy będzie droższy niż domu "od zera"?



Jak znajdziesz w internecie projekt dobudowy do dokładnie takiego domu jak Twój to pewnie będzie miał podobną cenę. Ale większe szanse masz na 6-stkę w lotto icon_smile.gif Dobudowa to indywidualny problem, chociażby ze względu na wszystkie instalacje itd.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...