Skocz do zawartości

Kocioł gazowy kondensacyjny w starej instalacji CO


Andrzej76j

Recommended Posts

Posiadam dom piętrowy podpiwniczony lata 80-te. Obecnie ogrzewam go kotłem węglowym z instalacją CO również z lat 80-tych (grube rury i grzejniki żeliwne). Ogółem powierzchni grzewczej jest około 190m2. Zamierzam zmienić kotłownię na gaz, zastosują piec gazowy kondensacyjny dwu funkcyjny, nie zmieniając pozostałej instalacji CO. Słyszałem o opinii że tego rodzaju piece mają dobrą sprawność przy większej ilości wody. Ciekaw jestem opinii na ten temat od fachowców i użytkowników.
Link do komentarza
Cytat

Posiadam dom piętrowy podpiwniczony lata 80-te. Obecnie ogrzewam go kotłem węglowym z instalacją CO również z lat 80-tych (grube rury i grzejniki żeliwne). Ogółem powierzchni grzewczej jest około 190m2. Zamierzam zmienić kotłownię na gaz, zastosują piec gazowy kondensacyjny dwu funkcyjny, nie zmieniając pozostałej instalacji CO. Słyszałem o opinii że tego rodzaju piece mają dobrą sprawność przy większej ilości wody. Ciekaw jestem opinii na ten temat od fachowców i użytkowników.


Odgrzewasz nieco temat .

Przepraszam ale wystąpił jakiś problem techniczny.Ten temat był ostatnio poruszany tak ze jak trochę poczytasz wątki to znajdziesz informacje które Cię interesują. Ale jak najbardziej możesz zastosować kocioł kondensacyjny pod warunkiem że instalacja zostanie zamknięta, przepłukana ,zamontowany filtr na powrocie. Jeśli mógłbym sugerować to zastanów się nad jednofunkcyjnym ze zintegrowanym zasobnikiem CWU ładowanym warstwowo.
Link do komentarza
Cytat

Posiadam dom piętrowy podpiwniczony lata 80-te. Obecnie ogrzewam go kotłem węglowym z instalacją CO również z lat 80-tych (grube rury i grzejniki żeliwne). Ogółem powierzchni grzewczej jest około 190m2. Zamierzam zmienić kotłownię na gaz, zastosują piec gazowy kondensacyjny dwu funkcyjny, nie zmieniając pozostałej instalacji CO. Słyszałem o opinii że tego rodzaju piece mają dobrą sprawność przy większej ilości wody. Ciekaw jestem opinii na ten temat od fachowców i użytkowników.



Przy takiej konfiguracji instalacji grzewczej kocioł powinien być podłączony poprzez płytowy wymiennik ciepła. Efektywność kotła w trybie kondesacyjnym zależeć będzie od utrzymywanej temp. na instalacji - przy zasilaniu powyżej 60 st C , zysk z kondensacji praktycznie nie występuje.
Link do komentarza
Cytat

Przy takiej konfiguracji instalacji grzewczej kocioł powinien być podłączony poprzez płytowy wymiennik ciepła. Efektywność kotła w trybie kondesacyjnym zależeć będzie od utrzymywanej temp. na instalacji - przy zasilaniu powyżej 60 st C , zysk z kondensacji praktycznie nie występuje.


Wykonałem już kilka modernizacji starej instalacji grzewczej opartej o grzejniki żeliwne i spore średnice rur.

Cytat

Wykonałem już kilka modernizacji starej instalacji grzewczej opartej o grzejniki żeliwne i spore średnice rur.Jednak nie widzę potrzeby stosowania wymiennika płytowego raz że niepotrzebnie podnosi koszty modernizacji dwa koszty eksploatacji / dodatkowa pompa to dodatkowe zużycie energii elektrycznej / . Po prostu układ otwarty należy zamknąć ewentualnie przy dużym zładzie instalacji zamontować dodatkowe naczynie przeponowe. Jeśli chodzi o kondensację to najważniejsza jest jak najniższa temperatura wody powracającej do kotła by mogła na wymienniku wykroplić spaliny. Grzejniki żeliwne są z reguły przewymiarowane i doskonale radzą sobie z niższymi temperaturami zasilania.


Link do komentarza
Dziękuję za odpowiedzi. Wiem że musi to być instalacja zamknięta z pozostałymi uwarunkowaniami. 17remi58 powiedz jaka jest różnica, tak łopatologicznie, pomiędzy piecem gazowym kondensacyjnym dwu funkcyjnym a jednofunkcyjnym ze zintegrowanym zasobnikiem CWU ładowanym warstwowo. Obecnie ciepłą wodę mam ze dwóch "Junkersów". Chciałbym z nich zrezygnować i CWU uzyskać z tego samego pieca plus zasobnik na ciepłą wodę około 120 litrów. Miejsca w kotłowni mam sporo.
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję za odpowiedzi. Wiem że musi to być instalacja zamknięta z pozostałymi uwarunkowaniami. 17remi58 powiedz jaka jest różnica, tak łopatologicznie, pomiędzy piecem gazowym kondensacyjnym dwu funkcyjnym a jednofunkcyjnym ze zintegrowanym zasobnikiem CWU ładowanym warstwowo. Obecnie ciepłą wodę mam ze dwóch "Junkersów". Chciałbym z nich zrezygnować i CWU uzyskać z tego samego pieca plus zasobnik na ciepłą wodę około 120 litrów. Miejsca w kotłowni mam sporo.


Kocioł dwufunkcyjny przygotowuje Tobie ciepłą wodę na bieżąco przepływowo. I jak sam wiesz stwarza to pewne ograniczenia gdyż nie da on Tobie więcej ciepłej wody jak 14 l/min co może być problemem jeśli jednocześnie korzystasz z kilku punktów poboru wody jednocześnie. Natomiast jeśli masz zasobnik to w chwili poboru ciepłej wody z zasobnika uruchamia się tryb przygotowania ciepłej wody tak że właściwie teoretycznie nie jesteś w stanie go rozładować. U mnie na trzy osoby w zupełności wystarcza zasobnik 80 litrowy nawet jeśli wszyscy kąpią się za koleją. Tego rodzaju kotły mają wymiary mniej więcej średniej lodówki dlatego potocznie zwane są właśnie " lodówkami " i za wiele miejsca nie potrzebują .
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję za odpowiedzi. Wiem że musi to być instalacja zamknięta z pozostałymi uwarunkowaniami. 17remi58 powiedz jaka jest różnica, tak łopatologicznie, pomiędzy piecem gazowym kondensacyjnym dwu funkcyjnym a jednofunkcyjnym ze zintegrowanym zasobnikiem CWU ładowanym warstwowo. Obecnie ciepłą wodę mam ze dwóch "Junkersów". Chciałbym z nich zrezygnować i CWU uzyskać z tego samego pieca plus zasobnik na ciepłą wodę około 120 litrów. Miejsca w kotłowni mam sporo.


Jest jeszcze jedna ważna z punktu widzenia kosztów eksploatacji sprawa. Otóż jak już wcześniej wspomniałem kocioł dwu funkcyjny by Ci mógł dostarczyć te 14 l/min cwu musi mieć moc min 21 kW. Natomiast kocioł z zasobnikiem ładowanym warstwowo o mocy 14 kW da Tobie już ponad 20 l/min cwu. Im wyższa moc maksymalna kotła tym wyższa dolna granica modulacji , wiadomo że maksymalne zapotrzebowanie mocy na potrzeby co to około 10 % całego sezonu grzewczego dlatego też ważna jest ta dolna granica . Moja rada albo sam skorzystaj z darmowych programów OZC by wyliczyć straty ciepła Twojego budynku a co za tym idzie potrzebną moc kotła albo skorzystaj z pomocy kogoś kto tym zajmuje się zawodowo. Nie zdawaj się na wiedzę instalatora i handlowca gdyż oni przede wszystkim są zainteresowani by zarobić. Rachunki za gaz będziesz płacił niestety Ty.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Chciałem odgrzać trochę temat. Otrzymałem ofertę na modernizację kotłowni z zastosowaniem następujących zespołów: Kocioł gazowy kondensacyjny ARISTON GENUS PREM SYS EVO 24FF, Podgrzewacz wody GALMET ST 120l. SKAY, Sterownik temperatury pogodowy ARISTON SENSYS, Czujnik temperatury zewnętrznej ARISTON, plus pozostałe elementy komin, naczynie wzbiorcze itp. Co sądzicie panowie o takim zestawie na potrzeby mojego domu?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...