Skocz do zawartości

CWU - jakim sposobem ?


Mich

Recommended Posts

Pomocy drodzy forumowicze !!

Jako że mam talent do robienia z igieł wideł i zamartwiania sie na zapas to zaczął mnie natrętnie niesutannie frasować temat CWU.

Skąd wziąć CWU latem (bez okresu grzewczego) - piec na ekogroszek wiec zimą problemu nie ma jesienią kominek z płaszczem wodnym a latem ?
Nie wyobrażam sobie jonkersa czy junkersa jak zwał tak zwał = katastrofa
Jestem wygodny a i na pieniądzach jakoś nie spie jak większość z was.


Czytam o pompach boilerach solarach i w głowie mi sie kreci używacie bełkotu slangu budowlanego rozdrabniacie sie na firmy rodzaje urządzen cuda....

Wiec prosze jak krowie na rowie o doradztwo porównanie jak chłopu na polu rodzina max 2+2 chwilowo 2+0

Koszt kupna montażu użytkowania pompy boilera solarów :
Link do komentarza
Najprościej:

- bojler elektryczny, koszt zakupu od kilkuset do 1.000zł, koszt wytworzenia 100l CWU = koszt 4kWh energii elektrycznej,

- powietrzna pompa ciepła do CWU, koszt zakupu od 4.000zł do 8.000zł, koszt wytworzenia 100l CWU = koszt 1,2kWh energii elektrycznej,

- kolektory słoneczne, koszt zakupu od 6.000zł do 15.000zł, koszt wytworzenia 100l CWU = od 0 (mocno naciągana teoria) do kosztu około 1,5kWh (realna) energii elektrycznej.
Link do komentarza
Cytat

Najprościej:

- bojler elektryczny, koszt zakupu od kilkuset do 1.000zł, koszt wytworzenia 100l CWU = koszt 4kWh energii elektrycznej,

- powietrzna pompa ciepła do CWU, koszt zakupu od 4.000zł do 8.000zł, koszt wytworzenia 100l CWU = koszt 1,2kWh energii elektrycznej,

- kolektory słoneczne, koszt zakupu od 6.000zł do 15.000zł, koszt wytworzenia 100l CWU = od 0 (mocno naciągana teoria) do kosztu około 1,5kWh (realna) energii elektrycznej.



chyba czegoś nie rozumiem... kolektory słoneczne są po to aby wytwarzać prad ze światła słonecznego ? Prad podgrzewa wode ... wiec teoretycznie nie powinno sie zużywać prądu .... wiec mógłbyś mi powiedzieć o jakim realnym zużyciu mowa ?

czytałem też o pompach ziemnych co z nimi ?
Link do komentarza
Cytat

Na lato
- bojler elektryczny
- powietrzna pompa ciepła

Kolektory słoneczne
-rurowe :http://www.youtube.com/watch?v=Y6C3tbOD1Wc
-panelowe:http://www.youtube.com/watch?v=X8OJVzmFaio
-fotowoltaiczne:http://www.youtube.com/watch?v=9gOLz9WDmjY
-powietrzne:http://www.youtube.com/watch?v=k2c8vjdZMiU



Dzieki.
Po Przeliczeniu zdolności grzewczych kolektorów do mnie sie zupełnie nie będzie to opłacać ... cała inwestycja zwróciłaby mi sie chyba po 17 latach jak przeliczałem... ale mogłem popełnić błędy. Na chwile obecną wydaje sie że najlepszym rozwiązaniem jest pompa Ciepła...
Link do komentarza
Jak słyszę określenie "kiedy się zwróci", to mam naturalny odruch wymiotny, a to jest gwarantem tego, że "zwróci się" natychmiast. icon_evil.gif

Najtaniej wyjdzie system grzania CWU w retorcie na drewno - i to nie tylko w sezonie pozagrzewczym. Koszt do 1.000zł a wypasiony model np. taki: http://www.wkladykominkowe.net.pl/terma-la...oj-100l-lk-100/ - trochę drożej.
Szybko, tanio i nawet estetycznie, a "zwrot" - w zasadzie natychmiastowy. Wystarczy ze spaceru w lesie, przynieść trochę chrustu.

Określ swoje potrzeby co do ilości i funkcjonalności systemu grzania CWU.
Kryterium "zwracania" nie jest, w tym przypadku, pojęciem adekwatnym.

Ps. Biorąc pod uwagę koszty: inwestycyjne, eksploatacyjne i komfort użytkowania - powietrzna pompa ciepła do CWU, wydaje się rozwiązaniem optymalnym.

Ps.2. Dla rozwiązania z retortą jest jeszcze bonus, a w zasadzie 2
- ogrzewanie łazienki w okresie przejściowym,
- sauna w lecie.
Link do komentarza
Michu sprawa jest prostsza niż myślisz i tańsza , mianowicie kujesz grzałkę z termostatem i wkręcasz do swojego zasobnika i na lato lub jak piec padnie włączasz i masz CUW. Tak ma nasz forumowy TINEK i jak z nim rozmawiałem to przeprowadził doświadczenie polegające na tym iz zmierzył ilość prądu oraz ilość węgla na samo cuw w lecie i wyszło mniej więcej o ile pamiętam icon_rolleyes.gif 140 zł za węgiel i 90/100 za prąd w badanym okresie. tak ze reasumując szkoda sobie d ... zawracać innymi udziwnieniami.

Ja użytkuję bojler 100l cały czas i nie narzekam koszty są ok z tyn ze ja mam taryfę G-12w
Link do komentarza
Cytat

Michu sprawa jest prostsza niż myślisz i tańsza , mianowicie kujesz grzałkę z termostatem i wkręcasz do swojego zasobnika i na lato lub jak piec padnie włączasz i masz CUW. Tak ma nasz forumowy TINEK i jak z nim rozmawiałem to przeprowadził doświadczenie polegające na tym iz zmierzył ilość prądu oraz ilość węgla na samo cuw w lecie i wyszło mniej więcej o ile pamiętam icon_rolleyes.gif 140 zł za węgiel i 90/100 za prąd w badanym okresie. tak ze reasumując szkoda sobie d ... zawracać innymi udziwnieniami.

Ja użytkuję bojler 100l cały czas i nie narzekam koszty są ok z tyn ze ja mam taryfę G-12w



Dzięki wielkie ... Będe musiał porozmawiać w takim razie z TINEK

Gaweł a ilu was jest na 100l bojler ?

"Jak słyszę określenie "kiedy się zwróci", to mam naturalny odruch wymiotny, a to jest gwarantem tego, że "zwróci się" natychmiast"

No tu go na co czekać !!

Dla jednych jest ważne zarówno wygoda jak i cena grzania.
Nie wszyscy jak Ty mają silny odruch wymiotny !
Więc daruj sobie takie wpisy !

PS adiqq jak sie ma słaby żołądek to proponuje nie wpisywać tego typu postów nie będzie Ci sie cofało.
Forum jest od tego żeby pytać uczyć sie jesli jesteś taki mądry że wiesz all i Ci sie cofa jak czytasz czyjeś posty jak ktoś sie uczy i pyta to powinieneś zmienić miejsce wpisów proponuje rubryke w gazecie pt znawca albo guru.
Link do komentarza
Liczenie "zwracania" inwestycji prowadzi do .., a właściwie na manowce.
Policz kiedy Ci się "zwróci" budowa domu.
Policz kiedy Ci się "zwróci" zakup grzałki elektrycznej do zasobnika, w przeliczeniu na darmowy chrust z lasu.
Przelicz, pomyśl - a przede wszystkim czytaj całość wpisu.

Cytat

Określ swoje potrzeby co do ilości i funkcjonalności systemu grzania CWU.



Istotne, bo jak masz dużą rodzinę i duży pobór CWU, to biorąc to pod uwagę najlepsze są kolektory słoneczne.
Przy trochę mniejszej rodzinie - wyrabia się powietrzna pompa ciepła do CWU.
Przy małym poborze CWU, energia elektryczna - najlepiej ogrzewacz przepływowy.

Tyle, że żaden z tych systemów nie "zwróci" się - i to nigdy.

Ps. do ogrzania 100l CWU potrzeba około 4kWh
Link do komentarza
Cytat

Liczenie "zwracania" inwestycji prowadzi do .., a właściwie na manowce.
Policz kiedy Ci się "zwróci" budowa domu.
Policz kiedy Ci się "zwróci" zakup grzałki elektrycznej do zasobnika, w przeliczeniu na darmowy chrust z lasu.
Przelicz, pomyśl - a przede wszystkim czytaj całość wpisu.



Istotne, bo jak masz dużą rodzinę i duży pobór CWU, to biorąc to pod uwagę najlepsze są kolektory słoneczne.
Przy trochę mniejszej rodzinie - wyrabia się powietrzna pompa ciepła do CWU.
Przy małym poborze CWU, energia elektryczna - najlepiej ogrzewacz przepływowy.

Tyle, że żaden z tych systemów nie "zwróci" się - i to nigdy.

Ps. do ogrzania 100l CWU potrzeba około 4kWh



Hmmm cięko określić na zapas jakby... rodzina 3 osobowa + multum prania ... przeliczając zużywałbym około 8 kubików CWU miesiecznie jak przeliczyłem koszt pompy a koszt bojlera zużywanie prądu jednego i drugiego to zdecydowanie bardziej opłaca się zakupić pompe. Więc patrząc z mojego pkt widzenia pompa w stosunku do boilera zwraca sie po okresie około 6 miechów o takie zwracanie mi chodzi.
Link do komentarza
Cytat

Dzięki wielkie ... Będe musiał porozmawiać w takim razie z TINEK

Gaweł a ilu was jest na 100l bojler ?


Jest na 3 na bojler 100 l ale ci powiem że tak :korzystamy z prysznica to 1, zmywarka załatwia zmywanko i że bojler jest pod napieciem w taryfie jedynie nocnej. jezeli włacze go na 24h to wydajnosc ma ogromną bo nastawiny jest na 55 st ato jest goraca woda i w atkiej nikt sie nie myje w lecie rachunek za prad wynosi 250 zł w tym jest oprócz cuw jeszcze kuchnia witroceramiczna i normalne zuzycie, oraz w lecie koszenie i pompa od głębinówki ktora tez komsumuje co nie co. jezeli oge cos doradzić to zrobienie dodatkowego ogrzewacza do wody w kuchni nawet i przepływowego bo u mnie straty wody sa duze w tym punkcie poboru.
Link do komentarza
Cytat

Jest na 3 na bojler 100 l ale ci powiem że tak :korzystamy z prysznica to 1, zmywarka załatwia zmywanko i że bojler jest pod napieciem w taryfie jedynie nocnej. jezeli włacze go na 24h to wydajnosc ma ogromną bo nastawiny jest na 55 st ato jest goraca woda i w atkiej nikt sie nie myje w lecie rachunek za prad wynosi 250 zł w tym jest oprócz cuw jeszcze kuchnia witroceramiczna i normalne zuzycie, oraz w lecie koszenie i pompa od głębinówki ktora tez komsumuje co nie co. jezeli oge cos doradzić to zrobienie dodatkowego ogrzewacza do wody w kuchni nawet i przepływowego bo u mnie straty wody sa duze w tym punkcie poboru.


Są też przepływowe podgrzewacze elektryczne montowane na dolocie ciepłej wody bezpośrednio przy punktcie poboru i automatycznie wyłączają się gdy dopływa woda o żądanej temperaturze. Stosuje się je tam gdzie nie opłaca się montaż cyrkulacji np tylko jeden punkt poboru oddalony od zasobnika CWU. Wtedy straty z powodu zrzutu są minimalne gdyż od razu masz wodę o odpowiedniej temperaturze.
Link do komentarza
Cytat

Są też przepływowe podgrzewacze elektryczne montowane na dolocie ciepłej wody bezpośrednio przy punktcie poboru i automatycznie wyłączają się gdy dopływa woda o żądanej temperaturze. Stosuje się je tam gdzie nie opłaca się montaż cyrkulacji np tylko jeden punkt poboru oddalony od zasobnika CWU. Wtedy straty z powodu zrzutu są minimalne gdyż od razu masz wodę o odpowiedniej temperaturze.


Sugeruje PRZECZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM tematu a potem wklejanie prawd oczywistych
Link do komentarza
Cytat

Biorąc pod uwagę koszty: inwestycyjne, eksploatacyjne i komfort użytkowania - powietrzna pompa ciepła do CWU, wydaje się rozwiązaniem optymalnym.



Ja bym jeszcze w tym aspekcie rozpatrzył ,system mieszany na lato .
- bojler elektryczny +Kolektory słoneczne
-powietrzne: http://www.youtube.com/watch?v=k2c8vjdZMiU
czyli w skrócie bojler 1 grzałka + kawał rury od podłogówki i pompka . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ja bym jeszcze w tym aspekcie rozpatrzył ,system mieszany na lato .
- bojler elektryczny +Kolektory słoneczne
-powietrzne: http://www.youtube.com/watch?v=k2c8vjdZMiU
czyli w skrócie bojler 1 grzałka + kawał rury od podłogówki i pompka .


Na ostatnich Targach Budowlanych w Szczecinie jedna z firm zaprezentowała coś takiego

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

jest to co prawda wersja bezciśnieniowa lecz firma ma też w ofercie wersję ciśnieniową za około 2 tyś zł.
Link do komentarza
Cytat

Na ostatnich Targach Budowlanych w Szczecinie jedna z firm zaprezentowała coś takiego[attachment=15956:Zdj_cie_0007.jpg][attachment=15957:Zdj_cie_0008.jpg] jest to co prawda wersja bezciśnieniowa lecz firma ma też w ofercie wersję ciśnieniową za około 2 tyś zł.


Wczoraj to widziałem i mam mieszane uczucia. To jest wg mnie coś więcej niż ekstra na podgrzanie wody na działce, domku letniskowym lub w basenie. Ale do zastosowań na co dzień do domu to jakoś mi się nie widzi. Choć nie powiem bo cena faktycznie bardzo atrakcyjna. Gdybym mieszkał w starym domu to pewnie w formie doświadczeń, eksperymentów i chęci "pomajsterkowania" zakupiłbym.
Link do komentarza
Cytat

Ale to chyba Ty napisałeś że u Ciebie STRATY POBORU WODY W KUCHNI SĄ DUŻE i odniosłem się do tego Twojego wpisu . A na brak lecytyny nie narzekam i jeszcze rozumiem to co czytam.


Link do komentarza
Cytat

Wczoraj to widziałem i mam mieszane uczucia. To jest wg mnie coś więcej niż ekstra na podgrzanie wody na działce, domku letniskowym lub w basenie. Ale do zastosowań na co dzień do domu to jakoś mi się nie widzi. Choć nie powiem bo cena faktycznie bardzo atrakcyjna. Gdybym mieszkał w starym domu to pewnie w formie doświadczeń, eksperymentów i chęci "pomajsterkowania" zakupiłbym.



Jakies konkretne powody nie "widzenie" bo ja przyznam szczerze mile zaskoczony ceną wielkością użytecznośćią teoretyczną praktycznej nie znam.
Link do komentarza
Praktycznie to jest tak, że jak słońce nie jest za chmurami, to jest ciepła (gorąca) woda.
Bez słońca (bezpośredniego) można liczyć na trochę mniej niż temperatura powietrza.
Przed zimą trzeba opróżnić instalację, chyba, że ktoś chce mieć na dachu futurystyczna rzeźbę.

Dobre dla domków letniskowych, typowo letnich, ale bez dodatkowego źródła zasilania, raczej nie polecane - chyba, że nie mamy parcia na codzienne mycie się w ciepłej wodzie.
Link do komentarza
Cytat

Praktycznie to jest tak, że jak słońce nie jest za chmurami, to jest ciepła (gorąca) woda.
Bez słońca (bezpośredniego) można liczyć na trochę mniej niż temperatura powietrza.
Przed zimą trzeba opróżnić instalację, chyba, że ktoś chce mieć na dachu futurystyczna rzeźbę.

Dobre dla domków letniskowych, typowo letnich, ale bez dodatkowego źródła zasilania, raczej nie polecane - chyba, że nie mamy parcia na codzienne mycie się w ciepłej wodzie.




No to rozumiem icon_smile.gif prosta wnikliwa argumentacja bez zbednego technicznego bełkotu
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
No to po prostemu ci wyjaśnię co wiem;) wśród wymienionych przez ciebie rozwiązań najtańszy jest koszt kupna i instalacji podgrzewacza wody z pompą ciepła. Urządzenie to pozwala na produkcję ciepłej wody według Twoich potrzeb przez cały rok. Przez większość roku podgrzewacz działa w trybie pompy ciepła, nie pobiera więc energii żeby podgrzać wode (korzysta z energii darmowej ? z powietrza) Zimą, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni C załącza się grzałka, która podgrzewa wodę. Koszt dobrej jakości podgrzewacza do wody jest różny w zależności od firmy, pojemności itp. Ale warto zaopatrzyć się w dobrej jakości urządzenie, bo takiego podgrzewacza nie będziemy zmieniali co 3 lata.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Cytat

Pomocy drodzy forumowicze !!

Jako że mam talent do robienia z igieł wideł i zamartwiania sie na zapas to zaczął mnie natrętnie niesutannie frasować temat CWU.

Skąd wziąć CWU latem (bez okresu grzewczego) - piec na ekogroszek wiec zimą problemu nie ma jesienią kominek z płaszczem wodnym a latem ?
Nie wyobrażam sobie jonkersa czy junkersa jak zwał tak zwał = katastrofa
Jestem wygodny a i na pieniądzach jakoś nie spie jak większość z was.


Czytam o pompach boilerach solarach i w głowie mi sie kreci używacie bełkotu slangu budowlanego rozdrabniacie sie na firmy rodzaje urządzen cuda....

Wiec prosze jak krowie na rowie o doradztwo porównanie jak chłopu na polu rodzina max 2+2 chwilowo 2+0

Koszt kupna montażu użytkowania pompy boilera solarów :



Ja polecam pompę ciepła do cwu. Będziesz zadowolony szczególnie ze względu na koszty eksploatacyjne. 42 PLN na miesiąc za cwu dla czteroosobowej rodziny. Tak wyliczono dla nowego urządzenia vitocal 060A A cennik: TUTAJ

Jest przystosowana do modernizacji instalacji stałopalnych, gdzie ma poprawić komfort przygotowania ciepłej wody, a więc brak czyszczenia kotła w okresie poza sezonem grzewczym, mniejsze roczne zużycie paliwa, czystsze powietrze itd.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...