Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe + grzejniki


_judym_

Recommended Posts

Witam, jestem obecnie na etapie kupowanie mieszkania i dostałem od wykonawcy ofertę zamontowania dodatkowego ogrzewania podłogowego. Mieszkanie 65 m2 ogrzewane piecem gazowym dwu-funkcyjnym. Chciałbym zastosować ogrzewanie podłogowe w hall'u, kuchni i łazience, w pokojach tradycyjne grzejniki. Ma związane z tym pytania:

- czy w ogóle warto w coś takiego zainwestować

- czy w pomieszczeniach z podłogowym ogrzewaniem pozostawić grzejniki i czy zużycie gazu przy podłogowym ogrzewaniu będzie większe.

- jak powinna wyglądać taka instalacja - po rozmowie z wykonawcą dowiedziałem się, że dodatkowo w szafce z rozdzielaczem będą zawory takie jak na kaloryferach i będę mógł sobie nimi regulować temp. podłogi. reszta będzie sterowana standardowo z pieca. nie będzie żadnych mieszalników itp.

Z góry dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Cytat

Witam, jestem obecnie na etapie kupowanie mieszkania i dostałem od wykonawcy ofertę zamontowania dodatkowego ogrzewania podłogowego. Mieszkanie 65 m2 ogrzewane piecem gazowym dwu-funkcyjnym. Chciałbym zastosować ogrzewanie podłogowe w hall'u, kuchni i łazience, w pokojach tradycyjne grzejniki. Ma związane z tym pytania:

- czy w ogóle warto w coś takiego zainwestować

- czy w pomieszczeniach z podłogowym ogrzewaniem pozostawić grzejniki i czy zużycie gazu przy podłogowym ogrzewaniu będzie większe.

- jak powinna wyglądać taka instalacja - po rozmowie z wykonawcą dowiedziałem się, że dodatkowo w szafce z rozdzielaczem będą zawory takie jak na kaloryferach i będę mógł sobie nimi regulować temp. podłogi. reszta będzie sterowana standardowo z pieca. nie będzie żadnych mieszalników itp.

Z góry dziękuję za pomoc.


Jeśli nic nie pomyliłeś i niczego nie zapomniałeś to radziłbym zmienić fachowca gdyż z tego co powyżej opisałeś to nie bardzo zna się na tym co robi. Nie ma problemu by wykonać instalacje mieszaną. Zużycie gazu na pewno nie będzie większe gdyż ogrzewanie podłogowe pracuje na niższych temperaturach zasilania. Jeśli już proponowałbym użycie rozdzielacza dualnego tzn. przeznaczonego do instalacji mieszanej.
Link do komentarza
Cytat

- jak powinna wyglądać taka instalacja - po rozmowie z wykonawcą dowiedziałem się, że dodatkowo w szafce z rozdzielaczem będą zawory takie jak na kaloryferach i będę mógł sobie nimi regulować temp. podłogi. reszta będzie sterowana standardowo z pieca. nie będzie żadnych mieszalników itp.



to powyżej dyskwalifikuje tego wykonawcę w moich oczach. I mało mnie obchodzi, że on zawsze tak robił i działa..... Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
ja bym tak od razu nie dyskwalifikował tego fachowca, Judym chce podłogówkę tylko w halu, łazience i kuchni, rozumiem, że to małe pomieszczenia (wszak mieszkanie całe 65m2). W takich małych pomieszczeniach sprawdzi się podłogówka na zaworach RTL (z opisu domyślam się, że chodzi o RTL).

U mnie mam większość podłogówki plus 3 grzejniki w sypialniach na górze, dyskutowałem z hydraulikiem, że chcę by łazienki mogły mieć wyższą temp podłogi niż całość podłogówki, i właśnie zostały zastosowane zawory RTL, obie łazienki i garderoba jest zasilana z rozdzielacza "grzejnikowego" (który jest zasilany wyższą temp) i regulowane zaworem RTL, sprawdza się to u mnie doskonale, w łazienkach mam podłogę cieplejszą

pozdrawiam
TINEK
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

- jak powinna wyglądać taka instalacja - po rozmowie z wykonawcą dowiedziałem się, że dodatkowo w szafce z rozdzielaczem będą zawory takie jak na kaloryferach i będę mógł sobie nimi regulować temp. podłogi. reszta będzie sterowana standardowo z pieca. nie będzie żadnych mieszalników itp.



Widziałem takie rozwiązanie...zamontowane w instalacji zamontowanej 10 lat temu. Zalatuje dużą prowizorką.....
Link do komentarza
Mam pytanie, czy pompa do ogrzewania podłogowego zużywa dużo prądu? Mam w mieszkaniu kocioł gazowy, ogrzewanie podłogowe tylko w łazience (4m2) a rachunek za prąd w zimie przychodził mi trzy razy wyższy niż zwykle. Dopiero od niedawna mieszkam w tym mieszkaniu, ale żeby za 48 m2 mieszkania płacić 240 zł za prąd (w mieszkaniu rzadko jesteśmy bo obydwoje pracujemy). w lecie płaciliśmy 80 zł...
Link do komentarza
Cytat

Mam pytanie, czy pompa do ogrzewania podłogowego zużywa dużo prądu? Mam w mieszkaniu kocioł gazowy, ogrzewanie podłogowe tylko w łazience (4m2) a rachunek za prąd w zimie przychodził mi trzy razy wyższy niż zwykle. Dopiero od niedawna mieszkam w tym mieszkaniu, ale żeby za 48 m2 mieszkania płacić 240 zł za prąd (w mieszkaniu rzadko jesteśmy bo obydwoje pracujemy). w lecie płaciliśmy 80 zł...


Wszystko zależy od pompy ,pompy mają też jeszcze biegi przeważnie trzy na najwyższym zużywa najwięcej prądu. W moim kotle gazowym są tylko dwa biegi.
Z twojego opisu najprawdopodobniej wynika ,że pompa kotła gazowego obsługuje całość ,razem z tą podłogówką .Żeby trochę skrócić prace pompy trzeba podnieść temperaturę zasilania ,w kotle gazowym podnieść moc kotła ale to może skutkować większym zużyciem gazu.Ustawiona niska moc kotła powoduje praktycznie ciągłą pracę pompy z małymi przerwami .

Rachunek za prąd zimą są zawsze większe i nie wynika to wyłącznie z pracy pompy ogrzewania ,ale dni są krótkie i nasłonecznienie słabe więc oświetlenie -żarówki są włączone dłużej i więcej ich się włącza w ciągu doby .


Żeby wykryć winowajcę ,trzeba kupić licznik energii elektrycznej taki wtykany do gniazdka ,który zlicza zużycie tego urządzenia podłączonego przez niego.
Kiedyś robiłem testy i komputer stacjonarny zżerał 50-60 zł na miesiąc a laptop 30-40 zł Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
W mojej rodzinie, przy nowym mieszkaniu niecałe 80m2 też było życzenie do developera, aby oprócz grzejników dać podłogówkę.

Teraz już nie pamiętam, czy podłogówka jest w przedpokoju i łazience, czy też jeszcze w kuchni.
W łazience jest grzejnik na ręczniki, w kuchni też jest grzejnik (ale nie pamiętam, czy było tu podłogowe...) a w korytarzu grzejników nie ma, podłoga i tak jest ciepła, bo biegną korytarzem rurki do grzejników.....

W każdym razie mieszkanie środkowe, bdb docieplone i jak się okazało, podłogówka zbędna i zostaje wyłączona.
W korytarzu i tak biegną rurki, więc jest cieplutko. Wyszło,że zbędny wydatek był. Edytowano przez Jarecki-79 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

to powyżej dyskwalifikuje tego wykonawcę w moich oczach. I mało mnie obchodzi, że on zawsze tak robił i działa.....



Kompletnie nie znasz tematu. Mowa tu o ogranicznikach temperatury na powrocie, które sprawują się dobrze, ale tylko gdy są podłączone do małych pętli ogrzewania podłogowego tak jak w tym przyapadku.
Więcej o ogrzewaniu podłogowym tutaj.
Link do komentarza
Cytat

Kompletnie nie znasz tematu. Mowa tu o ogranicznikach temperatury na powrocie, które sprawują się dobrze, ale tylko gdy są podłączone do małych pętli ogrzewania podłogowego tak jak w tym przyapadku.
Więcej o ogrzewaniu podłogowym tutaj.


O ograniczeniu temperatury powrotu to my dobrze znamy ten temat ale nie do końca przeczytałeś post i tak ogólnie to wydaje mi się ze po prostu reklamujesz swój system bo po otwarciu strony są tylko same zalety systemu bydgoszcz icon_eek.gifa ni nie ma o ograniczeniu temperatury powrotu o który nam chodzi
Link do komentarza
Cytat

Kompletnie nie znasz tematu. Mowa tu o ogranicznikach temperatury na powrocie, które sprawują się dobrze, ale tylko gdy są podłączone do małych pętli ogrzewania podłogowego tak jak w tym przyapadku.
Więcej o ogrzewaniu podłogowym tutaj.


A Ty z kąt taki wszechwiedzący,że chodzi o ograniczniki temp ,a może chodzi o regulatory przepływu a może chodzi głowicę termostatyczną albo o zwykły zawór.

Cytat

- jak powinna wyglądać taka instalacja - po rozmowie z wykonawcą dowiedziałem się, że dodatkowo w szafce z rozdzielaczem będą zawory takie jak na kaloryferach i będę mógł sobie nimi regulować temp. podłogi. reszta będzie sterowana standardowo z pieca. nie będzie żadnych mieszalników itp.

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Jeżeli chodzi o ogrzewanie podłgowe,to ma wiele zalet,a należą do nich chociażby
- oszczędność energii dzięki możliwości obniżenia temperatury powietrza w pomieszczeniach o ok.2-3°C na skutek odczucia "ciepłej podłogi" i przekazywania ciepła do stóp. Prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe nie tylko zapewnia odpowiednią temperaturę, ale powoduje też zmniejszenie kosztów ogrzewania o ok. 30%;
- wysoka estetyka wnętrz możliwa jest za sprawą swobodnej aranżacji wystroju pomieszczeń (np. ustawienia mebli), która nie jest ograniczona grzejnikami zamontowanymi na ścianach;
- zmniejszenie cyrkulacji kurzu, na skutek ograniczenia konwekcyjnych ruchów powietrza (alergia)
komfort cieplny nie spotykany przy żadnym innym systemie ogrzewania.

jak najbardziej warto.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Jeżeli chodzi o ogrzewanie podłgowe,to ma wiele zalet,a należą do nich chociażby
- oszczędność energii dzięki możliwości obniżenia temperatury powietrza w pomieszczeniach o ok.2-3°C na skutek odczucia "ciepłej podłogi" i przekazywania ciepła do stóp. Prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe nie tylko zapewnia odpowiednią temperaturę, ale powoduje też zmniejszenie kosztów ogrzewania o ok. 30%;



chyba raczej ta oszczędność bierze się z niższej temp zasilania niż przy ogrzewaniu np grzejnikowym a nie z obniżenia temp w pomieszczeniach
poza tym z tą ciepłą podłogą to bym nie przesadzał bo zbyt ciepła to ona być nie powinna i wręcz nie może być, na pewno przy podłogówce jest zdecydowanie najlepszy rozkład temperatur w pomieszczeniach chociaż niewiele ma on wspólnego z "przekazywaniem ciepła do stóp"
no ale każdy marketing jest dobry, byleby był skuteczny...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...