Skocz do zawartości

dom w granicy działki - budowa czy remont ?


Recommended Posts

Witam,

Mam z żoną możliwość kupna działki z domem w bardzo dobrej lokalizacji.
Działka jest nie wielka 12x14m. W granicy działki stoi stary dom, nieocieplony, bez C.O, pęknięte ma to i tamto ...
Chcielibyśmy w tym miejscu postawić dom z użytkowym poddaszem technologią szkieletową.


Na załączonym wyżej zdjęciu starałem się wyrysować sytuację icon_smile.gif po lewej od działki jest sąsiad z domem "bliźniakiem" odbitym lustrzenie. Po prawej działka drugiego sąsiada z drzewkami. Na górze zdjęcia przebiega droga - 4m od posesji. Na dole droga dojazdowa do domów.
Co jest ważne dom nie posiada fundamentów z racji swoich lat budowy.
Czy zgłaszać to jako remont ? przebudowę ? budowę ?
dodam że nie znam się zupełnie na tych sprawach - tyle co poczytam na stronach, forach itp.

Jak to zrobić aby nowy dom mógł stać dalej w granicy tak jak jest?
Wyburzenie i budowa ? Zachowując 4m od granicy działki to fajny garaż będę mógł postawić a nie dom ...
Jak się mają sprawy prawnie ?
proszę o sugestie i pomysły.

Druga ważna rzecz - dom będzie budowany na kredyt więc banki dokładnie sprawdzą i w papierach musi się zgadzać forma prawna inwestycji.

Gdzieś słyszałem, iż przy budowie domu obowiązuje mnie 8% podatku a przy innych działaniach 23%. Oczywiście zlecając firmie. Edytowano przez jachubn (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Przede wszystkim należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania dostępnym w urzędzie gminy lub wystąpić o warunki zabudowy dla tej działki. Ustalenia zawarte w planie lub warunkach określą możliwości budowy domu na tej działce i na ich podstawie można będzie opracować projekt i wystąpić o pozwolenie na budowę. W przypadku remontu starego domu muszą być zachowane pierwotne wymiary i kształt bryły, a zamiar przeprowadzenia prac remontowych należy zgłosić w starostwie.
Link do komentarza
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURYz dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - par.12 powinien pomóc, ale generalnie jeśli działka ma do 16m szerokości to można budować tuż przy granicy, ale oczywiście ścanę bez okien. Mogą wchodzić w rachubę też inne wymogi, więc słusznie już doradzono wystąpienie o warunki zabudowy.

Ze swej strony zalecałbym przy występowaniu o warunki takie określenie "parametrów" przyszłego domu, aby nawet przy ewent. póxniejszej zmianie koncepcji - warunki ustalone zachować.

Wydaje mi się też, że będzie konieczne pozwolenie na rozbiórkę i później pozwolenie na budowę.

Powodzenia - to nie jest trudne. Zdecydowanie bardziej skomplikowane jest znaleźć solidną, rzetelną i sensowną cenowo ekipę budowalną.
Link do komentarza
Cytat

Pozwolenie na rozbiórkę uzyskuje się łącznie z pozwoleniem na budowę, na podstawie planu zagospodarowania nieruchomości.



planu zagospodarowania nieruchomości tzn ?? co to jest, skąd wsiąść itp.
mam duże braki jak na tą chwilę w wielu kwestiach i mylnie rozumiem czasem pojęcia prawno budowlane :]
to pierwszy mój kontakt z w/w terminologią
Link do komentarza
Cytat

Plan zagospodarowania nieruchomości jest załącznikiem do projektu budowlanego dołączonym do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Warunki zabudowy lub MPZP są podstawą do opracowania projektu budynku i planu zagospodarowania nieruchomości przez uprawnionego architekta.


czyli tak zwana adaptacja projektu ??

architekt musi być wybitnie uprawniony czy każdy posiada takie uprawnienia z tytułu wykształcenia ?
Edytowano przez jachubn (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...