Skocz do zawartości

Kupno działki


Kammilla

Recommended Posts

Proszę o poradę. Dopiero zaczynam i jestem "zielona"
1. Chcę kupić działkę budowlaną. Znalazłam taką, która by mnie interesowała ale ... Teren składa się z 4 działek, na dwóch stoi woda, dwie - położone ciut wyżej ale też namoknięte. Co da się zrobić w takim wypadku, co i gdzie sprawdzić i czy w ogóle warto.
2. Ile czasu musi upłynąć, żeby można postawić dom na działce, na której była nawieziona ziemia w celu wyrównania terenu (dotyczy innej działki niż w pyt. 1)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Może tym razem ktoś będzie mi potrafił odpowiedzieć.

Mam na oku działkę. Problem polega na tym, że właściciel chce ją z jakichś powodów sprzedać w całości. Dla mnie jest za duża i pojawiła się propozycja kupna jej we dwóch i później podzielenia. Rozumiem, że wielkość można przedstawić w ułamku np. ja kupuję 800/2000 gdzie 800 to wielkość potencjalnej mojej działki, a 2000 to całość. Problem w tym, że ja chcę konkretną część tej działki a ta druga osoba jest zupełnie obca. Jak się załatwia takie sprawy.
Link do komentarza
Cytat

Może tym razem ktoś będzie mi potrafił odpowiedzieć.

Mam na oku działkę. Problem polega na tym, że właściciel chce ją z jakichś powodów sprzedać w całości. Dla mnie jest za duża i pojawiła się propozycja kupna jej we dwóch i później podzielenia. Rozumiem, że wielkość można przedstawić w ułamku np. ja kupuję 800/2000 gdzie 800 to wielkość potencjalnej mojej działki, a 2000 to całość. Problem w tym, że ja chcę konkretną część tej działki a ta druga osoba jest zupełnie obca. Jak się załatwia takie sprawy.



Najlepiej będzie, jeżeli obecny właściciel podzieli działkę na dwie części i sprzeda każdą z nich osobno. Jeżeli kupisz działkę na spółkę z obcą osobą, to moim zdaniem po podziale on będzie miał 1200/2000 Twojej działki, a Ty 800/2000 jego działki, czyli będziecie współwłaścicielami. Wtedy będą problemy z przekazaniem własności obcej osobie (darowizny i związane z nimi podatki).

Swoją drogą to co w tym dziwnego, że obecny właściciel chce się pozbyć całej działki? icon_smile.gif
Link do komentarza
1. Współwłasność nie jest "konkretna" - nie ma podziału, ani "przydziału".
2. Przy wyodrębnieniu z współwłasności nie ma podatku (oprócz opłat).
3. Kukały kukułki, że do odbytu są spółki.
4. Pytanie, czy tą działkę można podzielić i w jakim sposób. W wielu gminach są określone minimalne wielkości działek budowlanych, oraz zawsze każda musi mieć dostęp do drogi publicznej.
5. Teoretycznie można dokonać "wstępnego podziału" i umowami przedwstępnymi zabezpieczyć sobie prawo wydzielenia ze współwłasności konkretnego obszaru działki.

dokonałem pogrubienia. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dzięki
Właściciel nie chce podzielić, bo będzie płacił duży podatek.

O kukułkach wiem, dlatego się zastanawiam

Działkę można podzielić i jest dostęp do drogi

O umowie przedwstępnej nam mówiono ale nie znam szczegółów.



Podatek można wkalkulować w cenę działki, ktoś i tak go będzie musiał zapłacić i nie ma dużej różnicy czy kupicie działkę za 200k i zapłacicie 20k podatku, czy kupicie działkę za 220k (oczywiście w dużym uproszczeniu).
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Proszę o poradę. Dopiero zaczynam i jestem "zielona"
1. Chcę kupić działkę budowlaną. Znalazłam taką, która by mnie interesowała ale ... Teren składa się z 4 działek, na dwóch stoi woda, dwie - położone ciut wyżej ale też namoknięte. Co da się zrobić w takim wypadku, co i gdzie sprawdzić i czy w ogóle warto.
2. Ile czasu musi upłynąć, żeby można postawić dom na działce, na której była nawieziona ziemia w celu wyrównania terenu (dotyczy innej działki niż w pyt. 1)



1. Skoro w momencie zakupu na działce stoi woda to należy zakładać że będzie tak i po wybudowaniu domu , jeśli jesteś osobą o naturze ŻABY to taka perspektywa może być zachęcająca.. icon_wink.gif

2. Popełniłem taki błąd z zakupem działki że nie sprawdziłem czy ziemia jest "rodzima " niestety jest sporo nawiezione i teraz czeka mnie wymiana gruntu pod cała powierzchnię budynku tak 60-70 cm .Dodatkowo posadowienie fundamentu musi być na gruncie rodzimym a ten jest głęboko .
Niestety tych kosztów nie przewidziałem podczas zakupu , teraz zaboli.. icon_mad.gif
Link do komentarza
Cytat

Znalazłam fajną działkę, co prawda trochę za wąska, ale zadbana... Tak naprawdę głównym minusem jest to, że znajduje się przy ruchliwej drodze. Natoiast dzięki temu jest dobra komunikacja do miasta... nie wiem co robić:P



musisz tam posiedzieć troszkę - w ciągu dnia, wieczorami......
Posłuchać, przemyśleć....
Nie wiem gdzie mieszkałaś wcześniej i na ile działka przy "ruchliwej ulicy" spełnia Twoje oczekiwania.
Ja jako wychowanek osiedla i blokowiska - bym nie chciał na pewno takiego miejsca.
Ale to są indywidualne wybory
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Proszę o poradę. Dopiero zaczynam i jestem "zielona"
1. Chcę kupić działkę budowlaną. Znalazłam taką, która by mnie interesowała ale ... Teren składa się z 4 działek, na dwóch stoi woda, dwie - położone ciut wyżej ale też namoknięte. Co da się zrobić w takim wypadku, co i gdzie sprawdzić i czy w ogóle warto.
2. Ile czasu musi upłynąć, żeby można postawić dom na działce, na której była nawieziona ziemia w celu wyrównania terenu (dotyczy innej działki niż w pyt. 1)



Jak stoi woda, to chyba dałbym sobie spokój z taką działką, może ją jeszcze wynieść, wyrównać żeby było wyżej, ale to chyba zbyt drogi interes.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...