Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Czy solary można wykorzystać do ogrzewania budynku?

Recommended Posts

Solary to rozwiązanie coraz popularniejsze. Każdy inwestor myśli jak z ich instalacji osiągnąć najwięcej korzyści. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) to standard. Wielu zastanawia się jednak, czy da się ciepło z kolektorów wykorzystać do ogrzewania budynku?


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/kolektory-sloneczne/13598-czy-solary-mozna-wykorzystac-do-ogrzewania-budynku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość BACHUS
Witam.
W artykule został poruszony bardzo kontrowersyjny temat dogrzewania domu kolektorami. Tak się składa, że ja również
posiadam na swoim domu instalację składającą się z 12 kolektorów próżniowych, która również służy mi do wspomagania c.o.
Takie ilości kolektorów oczywiście "produkują" znaczne ilości ciepła latem, którego i tak nie jesteśmy w stanie wykorzystać. Autor pisze, że te nadwyżki "zrzucamy" do gruntu i w miesiącach zimowych "wyciągamy" pompą ciepła. To nie takie proste jakby się mogło wydawać z treści tego opracowania. Wymiennik gruntowy musi być tak zbudowany aby gromadzone ciepło zbyt szybko nie rozchodziło się po gruncie. Wykonanie takiego wymiennika wymaga bardzo dużej znajomości tematu, co nie jest takie oczywiste w związku z brakiem, czy prawie brakiem tego typu konstrukcji.
Witold Jabłoński

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marek
Ciekawa analiza... Dobre kolektory próżniowe do ogrzewania wody są w stania jednak nagrzać wodę w zbiorniku w słoneczny zimowy dzień do temperatury 45 stopni.
Pompa ciepła w warunkach polskich nigdy się nie zwróci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Ciekawa analiza... Dobre kolektory próżniowe do ogrzewania wody są w stania jednak nagrzać wodę w zbiorniku w słoneczny zimowy dzień do temperatury 45 stopni.
Pompa ciepła w warunkach polskich nigdy się nie zwróci.


Nie zgodzę się z Tobą niestety... Na jakiej zasadzie mówisz, że pompa ciepła się nie zwróci? O jakiej pompie ciepła mówisz?

Pracują one w warunkach polskich bardo dobrze, zarówno te gruntowe jak i powietrzne. W porównaniu do kolektorów, pompy do cwu również są bardziej uniwersalne.

Co do dogrzewania kolektorami słonecznymi obiektów małych, typu domek jednorodzinny - mało wydajne, problematyczne latem, chyba że istnieje miejsce do gromadzenia nadmiaru energii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Bardzo dobra lektura dla kolegi AUTORA - a że Ci się chciało - szacunek !!  
  • Witam, zarejestrowałam sie na tej stronie ponieważ w tym roku rozpoczynam budowę domu. Chciałabym dowiedzieć sie jakie sa mniej więcej koszty wizualizacji projektu budowlanego. Posiadam projekt domu z przed kilu lat, jest to jedynie wersja papierowa. Chciałabym, żeby z tego projektu zrobić projekt komputerowy 3D. Czy robił ktoś moze coś takiego? Będę wdzięczna za wszelkie informacje, jestem zupełnym laikiem w tym temacie. Za zbędne komentarze typu „idź do jakiegos biura architektonicznego” z góry dziękuje. Chce mieć poprostu porównanie cenowe 
  • 1. Nie chce mi się już szukać normy. 2. Pomiarowiec doskonale wie, że ani 25 A, ani nawet gdyby wcisnąć tam 6A to selektywności nie będzie. Mam tylko wrażenie, iż pod pojęciem "selektywność" rozumiemy inne zjawiska. Dla mnie selektywność oznacza, ze obszar działania dwóch zabezpieczeń nie ma części wspólnej. Niestety, wyłączniki nadmiarowo - prądowe tego na pewno nie zapewniają, co wynika z ich budowy. Oczywiście, są zabezpieczenia selektywne, ale one kosztują! A że powinien je instalować ZE, czyli dostawca energii, to już inna bajka. Nie ma go jak do tego zmusić.   Tutaj jest garść informacji o zabezpieczeniach nadmiarowo - prądowych. https://www.budujemydom.pl/instalacje-elektryczne/23926-wylacznik-instalacyjny-nadmiarowo-pradowy-zasada-dzialania-i-cel-stosowania
  • Kolego "retrofood" Ad ad1/ może nawet dać 40x4,  tylko po co kasę ma wrzucać w wykop do uziomu bud. gosp. ? Ad ad 2/ a jak przyjdzie mu pomiarowiec do odbioru instalacji , to wpisze w protokół "brak selektywności " - i po co mu to ?   Pozdr
  • Ad. 1. Dałem Ci linki do artykułów, gdzie wszystko jest napisane, czytałeś? Ad. 3. Na jaką cholerę w jakimś rurarzu? I po co aż 80 cm? Lubisz kopać rowy? W tekście z linku jest podany sposób układania kabla i rysunki. Zabezpiecza się go rurami tylko w określonych miejscach, jakichś przejść pod drogą czy ścieżką, skrzyżowań z wodociągami, gazociągami itp. I nie zapominaj, że trasa kabla ma być zinwentaryzowana przez geodetę! To się musi potem znaleźć na mapach.   Ad. 1. Proponowałbym jednak 30 x 3 jako przekroj minimalny. Ad. 2. Selektywności nie będzie tak czy inaczej, jest to martwy zapis w prawie i od wielu lat nikt się tym nie przejmuje. Ad. 3. Rura (odcinek) przy poprzecznych przejściach bywa, że musi być stalowa. Zależy od tego co ma być na gorze, chodzi o rodzaj i wielkość obciążeń. Ad. 4. Oczywiście, mogą być 2 kable w wykopie, ale nie zapominajcie o folii nad kablami, tak jak na rysunku.   PS. W płycie fundamentowej też się da wykonać uziom fundamentowy, ale proponowałbym do tego wynająć kumatego elektryka. Malo kto zna technologię wykonywania, szczególnie przy stosowaniu różnych typów izolacji przeciwwilgociowej, a bez tego pewnie się nie obejdzie.
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×