Skocz do zawartości

Czy solary można wykorzystać do ogrzewania budynku?


Recommended Posts

Solary to rozwiązanie coraz popularniejsze. Każdy inwestor myśli jak z ich instalacji osiągnąć najwięcej korzyści. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) to standard. Wielu zastanawia się jednak, czy da się ciepło z kolektorów wykorzystać do ogrzewania budynku?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/13598-czy-solary-mozna-wykorzystac-do-ogrzewania-budynku

Link do komentarza
Gość BACHUS
Witam.
W artykule został poruszony bardzo kontrowersyjny temat dogrzewania domu kolektorami. Tak się składa, że ja również
posiadam na swoim domu instalację składającą się z 12 kolektorów próżniowych, która również służy mi do wspomagania c.o.
Takie ilości kolektorów oczywiście "produkują" znaczne ilości ciepła latem, którego i tak nie jesteśmy w stanie wykorzystać. Autor pisze, że te nadwyżki "zrzucamy" do gruntu i w miesiącach zimowych "wyciągamy" pompą ciepła. To nie takie proste jakby się mogło wydawać z treści tego opracowania. Wymiennik gruntowy musi być tak zbudowany aby gromadzone ciepło zbyt szybko nie rozchodziło się po gruncie. Wykonanie takiego wymiennika wymaga bardzo dużej znajomości tematu, co nie jest takie oczywiste w związku z brakiem, czy prawie brakiem tego typu konstrukcji.
Witold Jabłoński
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Gość Marek
Ciekawa analiza... Dobre kolektory próżniowe do ogrzewania wody są w stania jednak nagrzać wodę w zbiorniku w słoneczny zimowy dzień do temperatury 45 stopni.
Pompa ciepła w warunkach polskich nigdy się nie zwróci.
Link do komentarza
Cytat

Ciekawa analiza... Dobre kolektory próżniowe do ogrzewania wody są w stania jednak nagrzać wodę w zbiorniku w słoneczny zimowy dzień do temperatury 45 stopni.
Pompa ciepła w warunkach polskich nigdy się nie zwróci.


Nie zgodzę się z Tobą niestety... Na jakiej zasadzie mówisz, że pompa ciepła się nie zwróci? O jakiej pompie ciepła mówisz?

Pracują one w warunkach polskich bardo dobrze, zarówno te gruntowe jak i powietrzne. W porównaniu do kolektorów, pompy do cwu również są bardziej uniwersalne.

Co do dogrzewania kolektorami słonecznymi obiektów małych, typu domek jednorodzinny - mało wydajne, problematyczne latem, chyba że istnieje miejsce do gromadzenia nadmiaru energii.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
  • 1 rok temu...
Gość Sławek
Czy jest sens robić kolektory do dogrzania domku letniskowego 35 m tak aby tylko "nie zamarzł"? Prośba o poradę techniczną jak to zrobić żeby w lato grzały c.w.u a zimą podłogówkę.
Link do komentarza

Ciepła woda z kolektorów słonecznych, która ma zasilać podłogówkę i cwu, musi przejść przez wymiennik i do tego muszą być zawór rozdzielający z podmieszaniem zimnej wody. Woda w obiegu podłogowym jest chłodniejsza niż cwu. Poza tym zimą, przy braku słońca, ogrzewanie nie zadziała. Musisz mieć awaryjne źródło do cwu i co. Prawdopodobnie prąd.

 

Mówimy cały czas o kolektorach czyli tzw. solarach, a nie PV.

Link do komentarza

Nic nie wiemy o domku ani o zapotrzebowaniu na ciepłą wodę i ciepło do ogrzewania. Trudno coś doradzać w takiej sytuacji. Bo zupełnie co innego, jeśli ktoś z tego domu korzysta przez większość sezonu letniego, a co innego, jeśli przyjeżdża się tam 5 razy w roku. 

Osobne kwestie to techniczna wykonalność oraz sens ekonomiczny. Niekoniecznie będą szły w parze. :) 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Wpisz hasło glikol do solarów lub płyn solarny  i dostaniesz "milion" tematów zwrotnie. Tak - glikol propylenowy: niebieski, różowy przeważnie. Podobny pewnie skład do płynu do chłodnic samochodowych. Glikol krąży miedzy zasobnikiem a kolektorami. Potem już jest woda. jak chcesz zrealizować instalcję CO z udziałem kolektorów solarnych? Przeważnie to źródło jest wykorzystywane do CWU. Co zrobisz jesienią/zimą/wczesną wiosną? rozumiem, że dodatkowe źródło ciepła. Jak chcesz zrealizować proces wymiany ciepła?

 

 

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Paweł
Hej, posiadam niewielki domek letniskowy ok 15 m2 - jedno pomieszczenie. Ściany i dach mają 15 cm wełny a podłoga jest zaizolowana styropianem gr. 8 cm. Czy stosując kolektor jestem w stanie utrzymać temperature w zimie powyżej zera? Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Czesław.
Warto wspomagać się doświadczeniami innych. Moim zdaniem zamontować panel na ścianie. Odpada odśnieżanie , oraz kąt padania słońca korzystny. Dziękuję za sensowny wpis. Proszę odnieść się do mojej myśli. Pozdrawiam,
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...