Skocz do zawartości

Przejęcie połowy domu


Recommended Posts

Witam wszystkich.
Dom w którym mieszkam jest dobudowany do innego domu (moich Św. Pamięci Pradziadków) i tamta połówka jest zapisana na mojego dziadka siostrę. I tamta połówka gdzie mieszkali moi Św. Pamięci Pradziadkowie jest już od jakiś 10 lat nie zamieszkane, i bym właśnie chciał ją przejąć. Czy jest jakiś prawo żeby przejąć tamtą połówkę domu (niezamieszkaną) bez kupowania jej. Napisze jeszcze tyle, ze jest w dość opłakanym stanie.

PS. Nie stać mnie żeby ją wykupić, a remont bym sobie powoli robić. Czy jest nadzieja żeby ta połówka należała do mnie prawnie?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Za mało danych. Na czyjej działce stoi dom, jaki jest jego statut /nieruchomość budynkowa czy nieruchomość zabudowana/, kto jest w księgach wieczystych... Może się okazać że ta "twoja połówka" wcale nie jest twoja - w sensie prawnym.
I nie ma czegos takiego ze po 30 latach "by przeszła" bo jak stoi nieużytkowana i nikt tego w posiadanie nie objął to "by nie przeszła"....
Link do komentarza
Witam.
Kwestia dobudowania domu nie ma tu znaczenia - liczy się prawo własności do gruntu (działki, nieuchomości gruntowej etc.). A tu może być chyba różnie. Pierwsza zatem sprawa - jaki jest stan działek - czy to są dwie odrębne działki, czy jedna oraz kto jest ich właścielem. Wskazówką może być wypis z ewidencji gruntów, ale ten nie stanowi tytułu prawnego. Może da się sprawdzić w elektonicznych księgach wieczystych?
Druga rzecz - połowka ma być zapisana. Co to jest za zapis? Może dożywocie? Za mało danych.
Trzecia kwestia - "przejęcia". Sądzę, że pytający wspominając o latach ma na myśli nabycie własności przez zasiedzenie. To nie jest takie proste, jak się wydaje, przy czym pisząc o 30 latach wnioskuję, że autor ma świadomość tego, że chce uczynić to w złej wierze. Tę drogę raczej bym wykluczył. Może autor wątku poda dodatkowe okoliczności?
Pozdro.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witam wszystkich.
Dom w którym mieszkam jest dobudowany do innego domu (moich Św. Pamięci Pradziadków) i tamta połówka jest zapisana na mojego dziadka siostrę. I tamta połówka gdzie mieszkali moi Św. Pamięci Pradziadkowie jest już od jakiś 10 lat nie zamieszkane, i bym właśnie chciał ją przejąć. Czy jest jakiś prawo żeby przejąć tamtą połówkę domu (niezamieszkaną) bez kupowania jej. Napisze jeszcze tyle, ze jest w dość opłakanym stanie.

PS. Nie stać mnie żeby ją wykupić, a remont bym sobie powoli robić. Czy jest nadzieja żeby ta połówka należała do mnie prawnie?



Jest coś takiego jak zasiedzenie, ale nie wiem czy odnosi się ono tylko do własności państwowej, nieokreślonej czy również do prywatnej... Z tym, że o zasiedzeniu można mówić, jeżeli mieszkasz tam powiedzmy od 20 lat i jesteś w stanie to udowodnić.

Ewentualnie kwestie dziedziczenia, ale to zależy od tego, jaką siostra dziadka ma rodzinę, czyli pewnie nie ma to zastosowania.

Jeżeli połówka tego mieszkania należy do siostry Twojego dziadka i chcesz ją przejąć, to jest to mniej więcej taki przypadek, jak ja bym się spytał w jaki sposób mogę przejąć Twój samochód nie kupując go icon_smile.gif I nawet mogę uargumentować, że jest on w opłakanym stanie icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...