Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Koloryt Piotr Gąska

Niezapalna płyta SF-B Stop Fire

Recommended Posts

Jeżeli w przypadku budowy domu jednorodzinnego nie ma wymogów co do stosowania płyt niezapalnych to w przypadku budynków użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, galerie handlowe itp.) prawo jest znacznie bardziej skonkretyzowane i nakłada obowiązek wykorzystywania materiałów budowlanych, które zapewniają ochronę przed pożarem i jego rozprzestrzenieniem. W związku z tym podstawowym kryterium dopuszczenia budynku do użytkowania jest zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego. Podstawowym aktem prawnym określającym i regulującym przepisy budowlane w kwestii bezpieczeństwa pożarowego jest Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej.

Jak zatem zapewnić odpowiednią ochronę przed ogniem? Najważniejsze jest dobranie odpowiednich materiałów budowlanych posiadających niezbędne certyfikaty i atesty. Jak najlepiej można ocenić zachowanie wyrobów budowlanych w potencjalnym zetknięciu z ogniem? Najlepszym wyjściem jest sprawdzenie tzn. Euroklasy czyli klasyfikacji ogniowej w zakresie reakcji na ogień, która jest taka sama we wszystkich krajach UE. W związku z tym każdy materiał budowlany zostaje przypisany do jednej z siedmiu podstawowych Euroklas ogniowych.

Z myślą o bezpieczeństwie powstały płyty Stop Fire, które uzyskały klasyfikację ogniową B-s2,d0 (B - niezapalne, bardzo ograniczony udział w pożarze, wyroby nie powodują rozgorzenia ognia, s2 - średnia ilość i gęstość dymu, d0 - brak płonących kropli). Przy pożarze liczy się każda sekunda. W związku z tym im wolniej ogień się rozprzestrzenia, tym większe szanse mają służby pożarnicze na uratowanie i ewakuację ludzi z niebezpiecznego miejsca.

Warto zatem, aby zarówno projektanci, a także wykonawcy i inwestorzy brali pod uwagę nie tylko koszty zakupu materiałów budowlanych i wykonania danych budynków, ale także bezpieczeństwo osób, które będą w nich przebywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...