Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Koloryt Piotr Gąska

Niezapalna płyta SF-B Stop Fire

Recommended Posts

Jeżeli w przypadku budowy domu jednorodzinnego nie ma wymogów co do stosowania płyt niezapalnych to w przypadku budynków użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, galerie handlowe itp.) prawo jest znacznie bardziej skonkretyzowane i nakłada obowiązek wykorzystywania materiałów budowlanych, które zapewniają ochronę przed pożarem i jego rozprzestrzenieniem. W związku z tym podstawowym kryterium dopuszczenia budynku do użytkowania jest zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego. Podstawowym aktem prawnym określającym i regulującym przepisy budowlane w kwestii bezpieczeństwa pożarowego jest Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej.

Jak zatem zapewnić odpowiednią ochronę przed ogniem? Najważniejsze jest dobranie odpowiednich materiałów budowlanych posiadających niezbędne certyfikaty i atesty. Jak najlepiej można ocenić zachowanie wyrobów budowlanych w potencjalnym zetknięciu z ogniem? Najlepszym wyjściem jest sprawdzenie tzn. Euroklasy czyli klasyfikacji ogniowej w zakresie reakcji na ogień, która jest taka sama we wszystkich krajach UE. W związku z tym każdy materiał budowlany zostaje przypisany do jednej z siedmiu podstawowych Euroklas ogniowych.

Z myślą o bezpieczeństwie powstały płyty Stop Fire, które uzyskały klasyfikację ogniową B-s2,d0 (B - niezapalne, bardzo ograniczony udział w pożarze, wyroby nie powodują rozgorzenia ognia, s2 - średnia ilość i gęstość dymu, d0 - brak płonących kropli). Przy pożarze liczy się każda sekunda. W związku z tym im wolniej ogień się rozprzestrzenia, tym większe szanse mają służby pożarnicze na uratowanie i ewakuację ludzi z niebezpiecznego miejsca.

Warto zatem, aby zarówno projektanci, a także wykonawcy i inwestorzy brali pod uwagę nie tylko koszty zakupu materiałów budowlanych i wykonania danych budynków, ale także bezpieczeństwo osób, które będą w nich przebywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Najnowsze posty

  • Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Może doprecyzuję ja sprawa wygląda dokładnie. Nie ma murku ogniowego. Jest ściana rozgraniczająca poszczególne posesje i dachy łączą się prawie na jednym poziomie. Kiedyś to był budynek komunalny i remontowali te dachy jak chcieli. Po wykupieniu jednego segmentu w kamienicy postanowiłem wyremontować dach i to zrobiłem.  Jest to dach dwuspadowy. Po jednej stronie ekipa wjechała 50 cm na dach sąsiedniej posesji bo tak było zrobione opierzenie za czasów ZGK, na krokwi sąsiedniej posesji. Drugie łączenie po tej samej stronie, ale na drugim spadzie wykonano na murze rozdzielającym posesje i wykonano opierzenie. Po drugiej stronie stare opierzenie, łączenie dachów było wykonane na  krokwi po mojej stronie, która jest 30 cm od ściany rozgraniczającej posesje i ekipa zakończyła remont na tej krokwi pozostawiając 30 cm starego dachu??? Właściciel firmy twierdzi, że nie można zakończyć dachu na murze rozgraniczającym bo dachy muszą się łączyć na krokwi. Albo po mojej stronie, albo po stronie sąsiada. Wydaje mi się to dziwne.
  • Witam, Moje pytanie jest troche inne, chodzi o fakt czy zwyczajnie zmiesci nam sie dom, ktory juz mamy wypatrzony( projekt nizej) Dom ma wymiary okolo 19x 15m. Sama działka natomiast ma okolo 8 arów budowlanych (+ okolo 40 arow rolnych,(( na to chwile brak mozliwosci przekrztlcenia, wiec odrazu odpada wykorzystanie rolnej na ta chwile)) Czy dom ktory checmy koniecznie umiescic na tej dzialce zmiesci isie?( Uwzgledniajac studnie szambo i inne media konieczne na budowlanej) Nie ukrywam iz chcemy to zrobic  jak najszybciej wiec opcje sadowe lub pisemne wolimy uniknac. Dodam iz na zalaczaonym  rysunku polorzenia dzialki, jest droga obok i nad budynkiem gospodarczym do jednej dzialki 524 ,525 i obok drugiej sasiadujacej. Nasza  ma byc ta wieksza 525. Zrzut z góry Zdjecie Ogólne DANE OGÓLNE Pow. użytkowa191,1 m2 Pow. garażu40,91 m2 Pow. zabudowy *197,92 m2 Pow. podłóg (bez garażu)209,23 m2 Powierzchnia całkowita336,46 m2 Kubatura brutto1025 m3 Wysokość w kalenicy7,4 m Powierzchnia dachu289 m2 Kąt nachylenia dachu35 stopni   https://www.fotosik.pl/zdjecie/03722b09800516f7    
  • hihi - a to dopiero filozofia - otóż murek - taki ogniowy (graniczny) na dachu, jaki by nie był (łącznie zkominem) - jest elementem dachu, jest przecież kryty, ofasowaniem zazwyczaj, a czasem np. dachówką - i jest czasem wspolny, czasem nie dla sąsiednich dachów. A więc łączy dachy, jest swoistym "zwornikiem" dachów sąsiednich a zarazem ich częścią. Podobnie jak jaskółka, okno dachowe, czy np wyłaz albo cokolwiek na dachu! To też części dachu.   Jak jest projekt dachu, to murki ogniowe, attyki itp są jego częścią - miły Panie bajbaga  - nie ma co dzielić włosa na czworo 
  • Można.     Można - jeśli mur rozgraniczający posesje nie jest murem oddzielenia ppoż, a w przypadku zabudowy jednorodzinnej (w tym w szeregowej) tak może być.   Jednak: to sugeruje, że ta zabudowa jest wielorodzinną, tak więc wymagane jest oddzielenie ppoż - i nijak nie da się na niej wykonać łączenia dachów (bo wystaje ponad dach).
  • Rzecz skandaliczna i niebezpieczna. Do tego nie trzeba nawet znajomości przepisów budowlanych, wystarczy minimum myślenia.
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×