Skocz do zawartości

Niezapalna płyta SF-B Stop Fire


Recommended Posts

Napisano
Jeżeli w przypadku budowy domu jednorodzinnego nie ma wymogów co do stosowania płyt niezapalnych to w przypadku budynków użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, galerie handlowe itp.) prawo jest znacznie bardziej skonkretyzowane i nakłada obowiązek wykorzystywania materiałów budowlanych, które zapewniają ochronę przed pożarem i jego rozprzestrzenieniem. W związku z tym podstawowym kryterium dopuszczenia budynku do użytkowania jest zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego. Podstawowym aktem prawnym określającym i regulującym przepisy budowlane w kwestii bezpieczeństwa pożarowego jest Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej.

Jak zatem zapewnić odpowiednią ochronę przed ogniem? Najważniejsze jest dobranie odpowiednich materiałów budowlanych posiadających niezbędne certyfikaty i atesty. Jak najlepiej można ocenić zachowanie wyrobów budowlanych w potencjalnym zetknięciu z ogniem? Najlepszym wyjściem jest sprawdzenie tzn. Euroklasy czyli klasyfikacji ogniowej w zakresie reakcji na ogień, która jest taka sama we wszystkich krajach UE. W związku z tym każdy materiał budowlany zostaje przypisany do jednej z siedmiu podstawowych Euroklas ogniowych.

Z myślą o bezpieczeństwie powstały płyty Stop Fire, które uzyskały klasyfikację ogniową B-s2,d0 (B - niezapalne, bardzo ograniczony udział w pożarze, wyroby nie powodują rozgorzenia ognia, s2 - średnia ilość i gęstość dymu, d0 - brak płonących kropli). Przy pożarze liczy się każda sekunda. W związku z tym im wolniej ogień się rozprzestrzenia, tym większe szanse mają służby pożarnicze na uratowanie i ewakuację ludzi z niebezpiecznego miejsca.

Warto zatem, aby zarówno projektanci, a także wykonawcy i inwestorzy brali pod uwagę nie tylko koszty zakupu materiałów budowlanych i wykonania danych budynków, ale także bezpieczeństwo osób, które będą w nich przebywać.
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • @podczytywacz   Jest to salon z aneksem. Wentylacja jest grawitacyjna (czyli taka po prostu kratka). Południowa.  Ma wysoką klasę energetyczną, to pamiętam (A albo A+). Szczegóły doślę, jak będę w domu - ale chyba standardowe ocieplenie - napiszę potem to ocenicie. W tym salonie jest klimatyzacja - ale to pewnie od kilku lat. Nie, jest sypialnia.   @Budujemy Dom - działka i dom A jak mogę to potwierdzić? Czy takie plamy powinny się zmyć? Mam w szufladzie dwie płytki "kamienia", które zostały wymontowane prawdopodobnie na skutek instalacji telewizora podwieszanego. W każdym bądź razie jedną z nich mogę połamać i pozaglądać czy jest tam wyraźna struktura i wysłać tutaj zdjęcia. Mógłbym też wziąć ekspertka mykologa, ale to koszt. Jakie są jeszcze możliwości wykluczenia/potwierdzenia czy to pleśń ?
    • Niektóre miejsca wyglądają, jakby już malowane były strukturalną farbą   Powierzchnia sufitu jest bardzo nierówna i niejednorodna... Moim zdaniem żadna  nie pokryje satysfakcjonująco TEGO sufitu...  Może jakaś strukturalna da radę... może tynk japoński...   W żadne kasetony się nie pchaj, może tapeta strukturalna, ale jednobarwna - tylko umiejętnie położona - przy tym stanie wykończenia ścian byłaby najmniej "inwazyjna" i najmniej mogąca narobić szkód...      
    • Najlepiej doradzi doświadczony elektryk-praktyk, @retrofood już jutro, jak tylko wypocznie!     A moje uwagi? może się nie mylę...   Podwójny przełącznik A pozwoli załączać niezależnie oba punkty na suficie. B i C powinny być schodowe do włączania/wyłączanie kinkietu nad łóżkiem - niezależnie przez leżących po obu stronach łoża...        
    • Kurcze, raczej nie jest wykluczone, że masz rację na pierwszy rzut oka i po przeczytaniu opinii bobiczka, oraz spojrzeniu na pierwsze zdjęcie     - byłem przekonany, że to pleśń...   Ale teraz, jak powiększyłem drugie zdjęcie -      - widać przekrój  i strukturę  docinanego "kamienia"...   Jaka jest nauczka? Na ekranie telefonu zupełnie inaczej to widać, niż na dużym ekranie komputera...   Więc raczej    Ewentualnie można spróbować "zaretuszować" dobraną farbką i małym pędzelkiem tę "niby-pleśń"...     Ale o wentylację trzeba dbać...
    • A czy nie jest tak, że te kropki widać tylko tam, gdzie okładzina była docinana? Ten materiał może mieć po prostu taką strukturę - to nie są płytki z kamienia, tylko z gipsu albo betonu. Jeśli mam rację, to zupełnie nie ma się czym martwić.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...