Skocz do zawartości

sciana szczytowa ponad polac dachu


Recommended Posts

Witam.

Jakos nie moge znalezc w necie informacji dotyczacych szczegolow konstrukcyjnych scian szczytowych wystajacych poza polac dachu. Z jakimi problemami sie wiaze taka konstrukcja, jak minimalizowac mostki cieplne. Zalety/wady.

Zastanawiam sie nad budowa domu o podstawie 8x12m z dachem dwuspadowym. Miejsce troche wietrzne.

Sciany z cegly silikatowej 18cm, na sciany mysle, ze 20-25cm styro. Jedna sciane szczytowa podejrzewam usztywnilbym "pilastrem", lub zelbetowymi slupami dla wiekszej ochrony przed wiatrem. W drugiej bedzie duze okno 2-2.5m/1.7m i pewnie tez zelbetowe slupki na brzegach.

Co do mostkow cieplnych to czy raczej murowac powyzej polac dachu i dac tez ocieplenie od wewnetrznej strony sciany szczytowej laczace sie z ociepleniem dachu + pasek styro/XPS na wierzch, czy lepiej zakonczyc sciane na rowni z dachem, a sam gorny profil sciany przykryc wieksza belka z twardego styro zachodzacego troche na dach? W jakiej odleglosci pierwsza krokiew?

DSC01446.jpg




To moje przemyslenia, a jak to wyglada w rzeczywistosci? Wiadomo, ze dokladne grubosci optymalnej izolacji to po obliczeniach, ale chodzi mi o technologie, bo ta sie raczej nie zmieni niezaleznie w jakiej strefie klimatycznej stoi budynek.

Link do komentarza
Oba rozwiązania są poprawne.

Pierwsze: będzie wymagało większego nakładu pracy i materiału, bo musisz "przykryć" ociepleniem to co wystaje ponad dach i połączyć z ociepleniem dachu. Jeśli zrobisz to dobrze to nie ma konieczności wykonywania ocieplenia szczytu od wewnątrz budynku.

Drugie: kończysz ścianę poniżej konstrukcji, na takiej wysokości od jakiej zaczyna się ocieplenie wewnątrz. Łączysz ocieplenie dachu i pionowe szczytu. Dach wypuszczasz poza obrys budynku (uwzględnij grubość ocieplenia), aby woda nie lała się po ścianie. Wszystkie te detale powinieneś mieć uwzględnione w projekcie...
Link do komentarza
Cytat

nie wiem czemu ciągle wietrzę spisek :bezradny:


Na to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć...

Cytat

natomiast nasuwa mi się pytanie - po co ścianę szczytową wyciagać ponad dach?
jakieś wymogi zewnętrzne? upodobania?


Ja opisałem poprawne wykonanie ocieplenia takiego rozwiązania, wykorzystując rysunek autora wątku i jego opis materiałów - nie napisałem nigdzie, że ocieplenie ma być wykonane styropianem.
Jeśli ten występ miałby pełnić funkcję ogniomuru, to materiały należałoby zmienić, ale zasada pozostaje ta sama.
Link do komentarza
Cytat

Ty albo jakiś przewrażliwiony jesteś, albo odpowiadasz, bo jesteś autorem obu postów, wybierz właściwe


No, autor postu dopiero ma ubaw czytając icon_smile.gif icon_smile.gif

Cytat

uhu - Kolega moze edytować posty, biada nam, biada.... :scratching:
dodam, że bez śladów huh.gif


Nie znam aż tak dobrze skryptu - musiałbyś popytać administracji czy to w ogóle możliwe...
No nie wiem, ale może to coś zaraźliwego? icon_wink.gif

Link do komentarza
nie Rysiu, nieeeee...
ale z tego dyskusja staje się niebezpieczna, bo nie problem zrobić z kogoś wała w ten sposób, a gdzie fair play, zasady Barona PdC?

noooooo mój Drogi Irbis Strzecharstwo!
to już inna baja,
a chciałem się nawrócić :bezradny:

Autora, jeżeli oczywiście to nie IS, to przepraszam za AOT, obiecuję poprawę, choć pytania pewnie będę zadawał
Link do komentarza
Cytat

Uf - a ja myślałem, że jakieś zwidy mam icon_evil.gif


Tak się zaczyna rozwadnianie treści wątku.
Obawiam się, że to taki wasz sport lokalny, ale mając tę świadomość nie bardzo chce mi się ścierać z anonimowymi zagończykami! Poczekajmy na odzew autora postu zatem.

Cytat

nie Rysiu, nieeeee...
ale z tego dyskusja staje się niebezpieczna, bo nie problem zrobić z kogoś wała w ten sposób, a gdzie fair play, zasady Barona PdC?

Autora, jeżeli oczywiście to nie IS, to przepraszam za AOT, obiecuję poprawę, choć pytania pewnie będę zadawał



Z ciekawości i ja się zapytam - zauważyłem, że odpowiadając na jeden post publikuję odpowiedź, a następnie odpowiadam na kolejny, skrypt wrzuca zaś drugą odpowiedź do poprzedniego mojego postu..? Macie tak samo?
Link do komentarza
Oho nie spodziewalem sie takiego zainteresowania w tak krotkim czasie. Co prawda nie wszystko w temacie... jesli dziala tu jakis admin to mozna by pokasowac niektore uwagi icon_smile.gif

A wracajac do tematu..

Moim zalozeniem wstepnie byl jeszcze bardziej waski budynek: 7x13. Oczywistym jest, ze taka dluga stodola piekna nie jest. Zaczalem sie zastanawiac nad mniej tradycyjnym wykonczeniem dachu, zeby go skrocic i wyciagnac. Do tego klatka shchodowa dla zlamania bryly.

Zatem ta sciana wystajaca ponad polac dachu to troche ze wzgledow wizualnych - ogolnie chce minimalizowac koszty gdzie sie da, ale nie do przesady.

Drugi powod to zamierzam wrzucic w jedna sciane duze okno, a sama gore zrobic bez scianki kolankowej. W zwiazku z tym gorne rogi okna moga byc niebezpiecznie blisko krawedzi szczytowej sciany.

Na obrazku pogladowo, bo to nie jest ostateczna wersja:

DSC01446.jpg



Generalnie takie rozwiazanie popularne nie jest. Czy ew. koszty bawienia sie w te detale zjedza zaoszczedzenie na polaci dachu i stworza wiecej problemow niz rozwiaza? Czy praktycy radziliby jednak tradycyjne wystajace pokrycie, chroniace przed nadmiernym sloncem i deszczem, czy innymi plagami? O czym jeszcze nie pomyslalem?

Tego typu dyskusja mnie interesuje icon_smile.gif

A strzechy z trzciny na panskiej stronie piekne, ale pewnie drogie i nie zabardzo wpasowuja sie w miasto. Moze 2gi domek jak 1szy sie uda i przejdzie na emeryture icon_smile.gif Na razie rozwazam blache :/ albo ceramike
Link do komentarza
jeżeli rozważasz to od strony ekonomicznej, to nie rób tych "ogniomurów"
nie wiem jak z kasą (jej bilansem)przy wykonaniu w obu wariantach, ale z eksploatacją mozesz mieć problemy, a po co...

a co do dopisywania do poprzedniego postu, to dzieje się tak, dopóki nie napisze ktoś po Tobie, lub nie napiszesz kolejnego po dłuższej przerwie
ale co innego korekta treści, a taka tu miała miejsce
Link do komentarza
Ok Barbarossa, masz zapewne racje.

bajbaga to mnie zmartwiles teraz. O ile ogniomorki moge sobie odpuscic, to klatka schodowa bardzo mi sie podoba i odpowiada mojej koncepcji domu.

W zalaczniku inspiracja.

DSC01446.jpg



To, ze jest wysunieta (mimo, ze niewiele) tez ma znaczenie ze wzgledu na koncepje wnetrza. Dzialka jest waska, dlatego budynek podluzny. Wstepnie myslalem nawet taki wypust do samych fundamentow, ale stwierdzilem, ze to bedzie wlasnie oslabialo konstrukcje i pociagalo koszty i ew. problemy (do piwnicy schody moga byc nieco mniej wygodne). Lukarny srednio mi sie podobaja, a do tego niesymetrycznie ustawiona to chyba dopiero bedzie ni to przypial ni przylatal :(
Link do komentarza
Cytat

Moim zalozeniem wstepnie byl jeszcze bardziej waski budynek: 7x13. Oczywistym jest, ze taka dluga stodola piekna nie jest. Zaczalem sie zastanawiac nad mniej tradycyjnym wykonczeniem dachu, zeby go skrocic i wyciagnac. Do tego klatka shchodowa dla zlamania bryly.


Robiłem ostatnio coś bardzo podobnego, z tą różnicą, że zamiast klatki schodowej była w tym miejscu wypuszczona facjatka, z wejściem i pomieszczeniem powyżej. Ściany dokładnie w opisany sposób wypuszczone, ale tylko dlatego, że miały odciąć sąsiednią formę architektoniczną która miała zupełnie inny charakter... Dla uniknięcia potoków wody na szczycie zrobiony był gzyms (sam szczyt wysunięty o 6cm, w stosunku do ściany poniżej).

Cytat

Tego typu dyskusja mnie interesuje icon_smile.gif
A strzechy z trzciny na panskiej stronie piekne, ale pewnie drogie i nie zabardzo wpasowuja sie w miasto. Moze 2gi domek jak 1szy sie uda i przejdzie na emeryture icon_smile.gif Na razie rozwazam blache :/ albo ceramike


Rozumiem, że moja stopka dyskwalifikuje mnie z grona biorących udział w dyskusji...
Cóż - w swojej odpowiedzi nie zająknąłem się na ten temat, ale werdykt przyjmuję z pokorą icon_question.gif

Pozwolicie koledzy, że nie będę komentował insynuacji, jakie mi zarzuciliście, aby nie zaśmiecać wątku.
Dobrze, że jednak autor zdecydował się odezwać, bo musiałbym jeszcze udowodnić, że nie jestem wielbłądem...

Link do komentarza
bajbaga chyba Cie zle zrozumialem. Temat zaczalem od "ogniomorkow" no i chyba dla dobra ogolu mozna uznac problem za rozwiazany, czyli nie pchac sie w to. Teraz pozostaje tylko sie zastanowic, czy normalny wychodzacy dach z pol metra, czy tylko nieznacznie za ocieplenie. Mysle, ze tu zdecyduje stylistyka jak bede mial juz ostateczna bryle.


Przy okazji pokazalem inspiracje wykusza i wlasciwie nie myslalem, ze tam tez jest problem, a faktycznie jest. Z tym, ze nieswiadomie na wlasnym odrecznym projekcie narysowalem daszek wykusza polaczony do konca ze skosnym dachem wiec powinno byc bezproblemowo.

Myslalem natomiast, ze masz na mysli samo wysuniecie wykusza stwarza jakies problemy, ale rozumiem, ze tu tez nie ma problemu?

Ze wzgledu na te ogniomurki musze niestety znowu sie naglowkowac nad koncepcja. Nie bede wchodzil w szczegoly, zeby nie zrobil sie z tego multi-watek. W kazdym razie chociazby tylko, zeby miec duze okno pewnie musialbym dodac sciane kolankowa, a to juz sporo zmienia mi poddasze wiec z checia uslysze jakies przekonujace glosy, ze da sie to jednak zrobic z uniknieciem problemow tylko nie kazdy jeszcze o tym wie? Szanse jednak chyba marne.

Irbis - absolutnie Cie nie dyskwalifikuje, a wspomnialem, bo autentycznie mi sie podobaja strzechy.
Natomiast jak instaluje koronke na zebie tez o tym czytam, ale w koncu zdaje sie na specjaliste. Zreszta jak bedziesz opowiadal bajki to Cie inni sprostuja i tez dla dobra ogolu icon_smile.gif No chyba, ze chcialbys z uporem tworzyc wlasna fizyke...

Najlepiej jakbys mial jakies zdjecia.. wtedy mniej trzeba pisac, a czlowiekowi latwiej sobie wyobrazic. Edytowano przez sailah (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Plaski dach z wykusza, "gromadzi" wodę zarówno z własnej powierzchni, jak i z części dachu głównego + zimą śnieg z własnej powierzchni i zsuniętej z części dachu.
To jest potencjalne źródło sporych kłopotów i wykonawczych i eksploatacyjnych.

Ocieplenie takiej konstrukcji, to bułeczka z masłem.
Link do komentarza
Cytat

Plaski dach z wykusza, "gromadzi" wodę zarówno z własnej powierzchni, jak i z części dachu głównego + zimą śnieg z własnej powierzchni i zsuniętej z części dachu.
To jest potencjalne źródło sporych kłopotów i wykonawczych i eksploatacyjnych.




No to lipa, bo tradycyjne rozwiazanie za bardzo mi sie nie podoba:

DSC01446.jpg




Czyli w tej chwili mialoby to tak wygladac:

DSC01446.jpg



Wlasciwie praktyczne jest piekne... moze sie przyzwyczaje..

A tak sila rozpedu, bo wlasciwie lepiej by bylo na innym watku.. w moim pierwszym podejsciu (budynek 7x13) chcialem wykusz od fundamentow pociagnac. Intuicja podpowiada mi zeby zapomniec, ale moze nie jest to najgorszy pomysl?

DSC01446.jpg


Tutaj dach dla wykusza podobnie by musial byc jak wyzej oczywiscie, ale juz nie przerysowuje.


A jesli ktos mnie przekona do szkieletora to na pewno tez do izolowania murow od srodka ;ppp Chociaz poddasze jest takim pol-szkieletorem.. mimo wszystko jednak spasuje tym razem icon_smile.gif [wydaje mi sie czy czuje tutaj jakas podpuche?]



czekaj czekaj.. nie ma zadnej podpuchy.. wlasciwie to chcialem te szczyty z cegly, zeby resztki pozytywnych aspektow muru z cegly bylo, ale wlasciwie to masz racje bo to rzeczywiscie bylyby resztki. Tylko jak zapewnic sztywnosc dachu?

Myslalem swego czasu na krokwiach zbijanych plytkami kolcowymi, czy jak to sie tam nazywa, bo sa samonosne, ale nie wiedzialem jak to polaczyc z betonowa posadzka zeby mialo rece i nogi. A juz calkowicie robic drewniany strop.. no nie wiem musze przemyslec. Chyba wczesniej odrzucilem to ze wzgledu na tlumienie dzwiekow i jeszcze inne aspekty.. no trzeba sie zastanowic, bo uproscilby sie jeden strop...
Link do komentarza
Cytat

No to lipa, bo tradycyjne rozwiazanie za bardzo mi sie nie podoba


A dlaczego tradycyjne Ci się nie podobają?
To co narysowałeś z tradycyjnymi niewiele ma wspólnego, za to z kombinacjami jak najbardziej icon_wink.gif
Dlaczego nie takie?

Cytat

Tylko jak zapewnic sztywnosc dachu?



Nie rozumiem - Ty go sobie sam projektujesz, że martwisz się o sztywność?

Niestety zdjęć nie opublikuję, bo od pewnego czasu co poniektórzy twierdzą, że to spam (zdjęcia mam sygnowane nazwą firmy i adresem strony www).
Link do komentarza
Cytat

A dlaczego tradycyjne Ci się nie podobają?
To co narysowałeś z tradycyjnymi niewiele ma wspólnego, za to z kombinacjami jak najbardziej icon_wink.gif
Dlaczego nie takie?

Nie rozumiem - Ty go sobie sam projektujesz, że martwisz się o sztywność?

Niestety zdjęć nie opublikuję, bo od pewnego czasu co poniektórzy twierdzą, że to spam (zdjęcia mam sygnowane nazwą firmy i adresem strony www).




Moze wplyw aktualnych trendow.. Niewatpliwie detale, jak waskie dlugie okna itp unowoczesnilyby nieco wyglad. Patrzac na oba zdjecia ktore przeslalem, jakos bardziej przemawia do mnie ta kostka wklejona w bryle budynku niz zmiana kata nachylenia dachu. Oczywiscie nie jest to tak tradycyjne jak piekne strzechy, ale chyba wiadomo o co chodzi.. taki tradycyjny wykusz z dwuspadowym dachem po prostu mi sie nie podoba.. juz bardziej ten jednospadowy. Tym bardziej, ze jak pisalem w aktualnym koncepcie domu klatka jest niesymetrycznie polozona.

Co do sztywnosci to wiem tyle co udalo mi sie dowiedziec z forow, tak samo jak o innych aspektach budowy domu. Gdybym nie zaczal czytac to moze dzisiaj mieszkalbym w jakims domu z rynku wtornego z grzybem na scianach, smola wychodzaca z komina, niesprawna wentylacja grawitacyjna itp itd.

Na razie projektuje sam, bo chce miec jakis pomysl zanim udam sie do architekta. Ty jestes doswiadczony w budownictwie, ale jak ktos jest zielony to sam nie wie czego chce dopoki nie jest po zawodach... A na pewno nie chce budowac 1go domu dla wroga, bo moze to bedzie moj ostatni..

Na dzisiaj znikam. Dziekuje za wszelkie uwagi. Jesli ktos ma cos ciekawego do dorzucenia to jutro pewnie sie odezwe.
Link do komentarza
Cytat

taki tradycyjny wykusz z dwuspadowym dachem po prostu mi sie nie podoba.. juz bardziej ten jednospadowy. Tym bardziej, ze jak pisalem w aktualnym koncepcie domu klatka jest niesymetrycznie polozona.



Rozwiń wyobraźnię, poszukaj.
Dach wykusza może być wielospadowy, choćby taki: http://ladnydom.pl/budowa/1,106573,8850850...na_,,ga,,2.html
Albo idź na całość i pierdyknij po łuku :
http://www.e-dach.pl/a/10431,przeciekanie-...awa/0/3,lukarny
Link do komentarza
Cytat

Oczywiscie nie jest to tak tradycyjne jak piekne strzechy, ale chyba wiadomo o co chodzi.. taki tradycyjny wykusz z dwuspadowym dachem po prostu mi sie nie podoba..


Jeśli tak, to zasłoń dach attyką - nie mniej tradycyjną, a zmieniającą estetykę dwuspadowej facjatki :-)

Cytat

Co do sztywnosci to wiem tyle co udalo mi sie dowiedziec z forow, tak samo jak o innych aspektach budowy domu. Gdybym nie zaczal czytac to moze dzisiaj mieszkalbym w jakims domu z rynku wtornego z grzybem na scianach, smola wychodzaca z komina, niesprawna wentylacja grawitacyjna itp itd.


Nie przesadzaj - szkieletowa nadbudowa od wieńca wzwyż to żaden problem, nawet ocieplać od wewnątrz nie trzeba... choć - ja na ten przykład robię to w ten sposób, że na konstrukcję drewnianą nabijam od zewnątrz OSB i na to można spokojnie położyć już tradycyjne ocieplenie. Przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcji można wypełnić cegłą i masz oryginalny wystrój wnętrza, albo dodatkową warstwą wełny mineralnej i standardowe wykończenie płytami gipsowymi (tu nie traktujesz wełny jako ocieplenie od wewnątrz, bo nie ma ściany na zewnątrz - odpada konieczność wentylacji).

Cytat

Na razie projektuje sam, bo chce miec jakis pomysl zanim udam sie do architekta. Ty jestes doswiadczony w budownictwie, ale jak ktos jest zielony to sam nie wie czego chce dopoki nie jest po zawodach... A na pewno nie chce budowac 1go domu dla wroga, bo moze to bedzie moj ostatni..


Nikt nie jest alfą/omegą, ale ćwiczenie czyni mistrza - lepiej ćwiczyć na forum, niż na własnym domu icon_wink.gif
Pozdrawiam

Link do komentarza
Cytat

Nikt nie jest alfą/omegą, ale ćwiczenie czyni mistrza - lepiej ćwiczyć na forum, niż na własnym domu icon_wink.gif
Pozdrawiam



o to wlasnie zlota mysl, ktora mi przyswiecala przy zakladaniu tego watku


Ja z moja rozwinieta wyobraznia to bym pierdyknal kopule jak Autorus. Na szczescie zona zavetowala ta ustawe. Moja druga opcja to jakies kostki z plaskim dachem i praktycznie samymi przeszkleniami. To niestety tez nie wszystkim sie podoba. Mi z kolei nie podobaja sie stodoly z dachem dwuspadowym. Ale zycie to nie bajka :( trzeba isc na kompromisy...

Na attyki to moge popatrzec w Notre Dame icon_smile.gif niekoniecznie sam musze je posiadac icon_smile.gif


No dobra na chwile obecna czysto pogladowo wyglada to tak:

DSC01446.jpg



Tylko nieco dluzej. Powinno byc zero problemow i same korzysci. Co prawda burzy to troche moj uklad wnetrz, ale jeszcze poglowkuje.

A jak sie napatrze tak z tydzien to nawet mi sie spodoba, bo oznacza mniej problemow wykonawczych, finansowych i eksploatacyjnych icon_smile.gif Proste jest piekne ;p


Z ta cegla faktycznie masz racje, ze moge sie pobawic. Jak bede mial grubsze rzeczy przemyslane to zajme sie szczegolami. Edytowano przez sailah (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cholera dzisiaj wstalem i jak sie przygladam na swiezo to taki niesmak jakis :/

No ale mniejsza o to na razie. Zalozmy ze robie cos takiego, czy myslisz Barbossa, ze jesli zrezygnuje z ogniomorkow na rzecz tradycyjnego zadaszenia to wykonanie szczytow w szkielecie (pomijajac kwestie duzego okna) ciagle ma przewage? - w standardzie oczywiscie tez jest mostek tylko zminimalizowany i jak widzialem to czesto ludzie maja klopoty wykonawcze z zachowaniem ciaglosci izolacji, bo nawet jak bylo dobrze w projekcie to majster za wysoko pociagnal szczyty, albo kolejnosc robot niewlasciwa. Nie natknalem sie jeszcze na informacja laczenia technologii w domach z dachem dwuspadowym.


Mialby ktos linka do dziennika budowy, czy jakiegos artykulu?


Apropo sztywnosci to gdzies skopiowalem rysunek: (nie pamietam zrodla wiec przepraszam autora)

DSC01446.jpg




Zastanawiam sie czy, gdzie i w jaki sposob kalenica w szkielecie musialaby byc podparta, czy jak sugerujecie w dachu tych rozmiarow i bez scianek kolankowych nie potrzebuje zadnych scianek nosnych itp.
Link do komentarza
Cytat

Nie natknalem sie jeszcze na informacja laczenia technologii w domach z dachem dwuspadowym.
Mialby ktos linka do dziennika budowy, czy jakiegos artykulu?



Robiłem i w szkielecie i murowane. Tu zdjęcie tego o czym mówiłeś na początku (szczyty ponad dachem), ale powiększonego kilkukrotnie. Facjata jest w szkielecie.



Nie wiem jak pozostali, ale ja robię wyłącznie wg metody pokazanej na drugim rysunku. Pierwsza metoda uniemożliwia pewne kotwienie murłat do ściany, nawet sztywność przy niewielkich dachach jest iluzoryczna, jeśli nie będzie dobrze zwiatrowana konstrukcja dachu - kolejne zdjęcia dotyczą właśnie takiego przypadku:




Cytat

Zastanawiam sie czy, gdzie i w jaki sposob kalenica w szkielecie musialaby byc podparta, czy jak sugerujecie w dachu tych rozmiarow i bez scianek kolankowych nie potrzebuje zadnych scianek nosnych itp.



Możliwe są najprzeróżniejsze opcje, ale jeśli masz poddasze zamieszkałe, to i tak będziesz musiał tam zrobić strop oparty na płatwiach i jakieś słupki stolca będą ewentualnie potrzebne... Gdyby były ściany to schowasz słupki w ścianach. Łączysz to wszystko jednocześnie z krokwiami i masz tę upragnioną sztywność (ale nie ma jak to dobry wieniec :-)
Link do komentarza
Cytat

w przypadku szkieletora ściana szczytowa jest ścianą osłonową, nie(koniecznie) konstrukcyjną służącą do podparcia więźby



Tak domyslam sie tego i zastanawiam sie, czy nie powinny byc wtedy np niektore scianki dzialowe jako konstrukcyjne, szczegolnie jesli wrzucilbym dachowke ceramiczna. I w druga strone jak robi sie dzialowki z cegly to jak to pracuje z taka czapka drewniana. Moze jakies dylatacje i po sprawie.
Szczytowki murowane sa pewnym punktem odniesienia dla konstrukcji dachu, jesli budynek zakonczony plaskim stropem to jaka jest praktyka, zeby sobie dach nie zjechal ;p No ale nic z czasem sobie znajde odpowiedzi na te pytania. Pewnie czepiam sie malo istotnych szczegolow.. Juz zreszta poczytalem, ze faktycznie moje rozpietosci raczej nie musza byc podpierane.

No ale dales mi ciekawy pomysl do rozwazenia z tym szkieletorem zamiast pol-szkieletorem na poddaszu.. Irbis tez dorzucil ciekawe rzeczy. Chyba najbardziej brakuje mi tylko tej kostki z plaskim daszkiem na klatke schodowa. Ale jak nie wpadne na rozsadne wyjscie to moze JBZ bedzie mial na to gotowca. Edytowano przez sailah (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
matko i córko, uparty jesteś na te ścianki konstrukcyjne zalamka.jpg
ŻADNYCH nie potrzebujesz
nie ma takiej praktyki, to właśnie dla samych ścian szczytowych murowanych trzeba często robić konstrukcję, żeby ściana nie "spadła", to, że oprze się na tym konstrukcję dachu (czyli płatwie) to jest tylko "pomoc" w uproszczeniu konstrukcji dachu płatwiowego
w Twoim przypadku zwykły jętkowy, beż żadnych konstrukcji wewnętrznych, stolców i innych koop,
odpuść to sobie, to nie ma znaczenia

a jak zachowuje się ściana murowana pod dachem?, ano dobrze, pod warunkiem, że nie ma kontaktu z konstrukcją tegoż dachu, no i zazwyczaj nie może to być jedna płaska tafla, bo będzie niestabilna
Link do komentarza
Cytat

Dokładnie tak, jak ten duży na pierwszym moim zdjęciu.
Zresztą ten pod strzechą jest zrobiony podobnie, ale bez żadnych słupków.



Kolego
zasugerowałeś, że
Cytat

...Możliwe są najprzeróżniejsze opcje, ale jeśli masz poddasze zamieszkałe, to i tak będziesz musiał tam zrobić strop oparty na płatwiach i jakieś słupki stolca będą ewentualnie potrzebne...


jeżeli Autor stwierdził,że dół ze stropem "w tradycji", to jaki strop oparty na płatwiach?
co? podzielisz poddasze na dwie kondygnacje?
Link do komentarza
Cytat

jeżeli Autor stwierdził,że dół ze stropem "w tradycji", to jaki strop oparty na płatwiach?
co? podzielisz poddasze na dwie kondygnacje?



Mój błąd - zasugerowałem się tym rysunkiem ścian, na którym była ścianka kolankowa po obrysie murów podciągnięta do góry. Wtedy przy 8m rozpiętości jętka wyszłaby dość nisko... co stwarza możliwość wykorzystania tej przestrzeni nad nią choćby na lamus
Link do komentarza
Te wykusze spedzaja mi sen z powiek.. Chyba w takim razie pojde na cos takiego jak w miniaturce:

DSC01446.jpg



Czy z wykuszami, czy bez to sie jeszcze zobaczy. Do tej pory nie wspominalem za bardzo o "tylnej" stronie, a tam przeciez tez by wygladalo jak przeciagla stodola a drugi plaski wykusz to potencjalne problemy x2. Teraz bedzie przynajmniej wygladalo jak stodola Carringtonow. Wlasciwie to gdzies widzialem tego typu projek i przklul moja uwage wykonczeniem fasady chyba, ale za chiny nie moge teraz go znalezc.


Chyba najlepiej rownolegle puscic polacie, ale gdybym poszedl w zmiane katow nachylenia jak w dolnym prawym rogu to chyba nie stwarza zadnych szczegolnych problemow?



Irbis podeslij jesli mozesz ze dwa zdjecia wykonczenia cegla szkieletu. Widok ogolny i w zblizeniu. Robisz tez scianke z cegly przed szkieletem? Czy wtedy spinasz dwie jakos? Temat na razie dla mnie odlegly, ale dobrze wiedziec za wczasu np. jakbym musial przekonywac zone wystrojem icon_smile.gif

Troche meandruje, ale mysle, ze watek na tyle krotki, ze nie przeszkadza, a ciagle wokol nadrzednego tematu, czyli jak oswoic szkieletora na poddaszu. Edytowano przez sailah (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Irbis podeslij jesli mozesz ze dwa zdjecia wykonczenia cegla szkieletu. Widok ogolny i w zblizeniu. Robisz tez scianke z cegly przed szkieletem? Czy wtedy spinasz dwie jakos? Temat na razie dla mnie odlegly, ale dobrze wiedziec za wczasu np. jakbym musial przekonywac zone wystrojem icon_smile.gif



Niestety nie mam zdjęć szkieletu wypełnionego cegłą wewnątrz.
Na zewnątrz zwykle jest to tynkowane (taka duńska tradycja) na kolorowo.
Mogę podesłać zdjęcie czegoś co przypomina mur pruski wypełniony cegłą - zewnętrzna elewacja w szkielecie, wypełniona styropianem i oklejona ciętą cegłą, ale jeszcze nie zaspoinowaną



Jeśli chodzi o spięcie ściany nośnej i osłonowej to w zależności z czego są wykonywane można łączyć je na różne sposoby.
Przy murowaniu specjalne łączniki ze stali nierdzewnej, przy szkielecie wewnątrz i na zewnątrz łączę konstrukcje drewniane.
Link do komentarza
Cytat

Ladnie.. jak na moje lamerskie oko przydalaby sie jakas nie wyrozniajaca sie, ciemna spoina, zeby nie burzyc wrazenia monolitycznosci..



Akurat tutaj chcę zapewnić nawiązanie części okładanej ciętą płytką do imitacji pruskiego muru obok i spoina będzie tym łącznikiem - jasna jak zaprawa wapienna. Ciemna pogłębiałaby wrażenie nałożenia się różnych planów z perspektywy
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...