Skocz do zawartości

Oświetlenie LED - czy warto?


Recommended Posts

  • 1 miesiąc temu...
Oczywiście, że są. Znalazłem takowe na www.eratech.pl
Np te: LED e27 7w AC12V 4000k
lub te: LED e27 5W DC24V 4000k

Pozostaje kwestia napięcia i rodzaju zasilania. Wyżej podane żarówki mają barwę "bielszą" niż typowe żarówki o oznaczeniu 3000k.

Cytat

Posiłkowałem się netem w sprawie tych ledów neutralnych i muszę przyznać się że nie miałem racji bo jak widać są takie w sprzedaży.
Ale dalej jestem zdania, że to taki pic na wodę, bo najbardziej popularna jest barwa zimna i ciepła.
Pytasz jak porównać? Po prostu, na opakowaniu będzie opis jakiej barwy jest żarówka. A sprawdzisz to w próbniku w sklepie.


Link do komentarza
  • 1 rok temu...

skoro musimy z 230 zrobić 12 V to musi być przetwornica (zasilacz) - strata  - ciepło. Jeśli już - proponuję nie bawić się w instalacje 12 V tylko 230 V. Pomijam cenę żarówek i ich cudownych właściwości. Ja lubię imitację Edisonówek i ciepłe światło. Oczywiście zabudowa w podsufitce narzuca pewne rozwiązania ale do lamp, kinkietów etc. ja osobiście preferuję tradycyjne rozwiązania.

Link do komentarza

A nie jest tak, że na każdej "żarówce" ledowej zasilanej  230V zmniejszane jest napięcie w układzie elektroniki "żarówki"... - strata- ciepło...

Odważy się ktoś oszacować, gdzie są mniejsze straty i czy warto takimi stratami zawracać sobie głowę w porównaniu do zużycia enargii przez lkasyczne oświetlenie...

Link do komentarza

a co  to jest?

https://neoled.com.pl/zarowka_LED_OSRAM_filament_PARATHOM_Retrofit_CLASSIC_A_4W_2700K_470lm.html

W nazwie widzę LED, zasilanie 220-240, gdzie tam jest przetwornica???

Opis dość ciekawy

 

"Żarówka filament PARATHOM Retrofit CLASSIC A firmy OSRAM  to innowacyjne źródło światła LED. Produkt wykonany jest w najnowszych technologiach oraz wyposażony został w innowacyjną technologię „pręcików LED”. Charakteryzuje się energooszczędnością oraz natychmiastowym 100 % światła, bez czasu nagrzewania. Przez transparenty klosz wydobywa się bardzo ciepła barwa światła 2700K, która nie powoduje efektu "olśnienia".

 

To samo w tej "żarówce" - jakaś hybryda - to moje wnioski po przeczytaniu krótkiego opisu na stronie sklepu

https://neoled.com.pl/cog_led_technology.html

Link do komentarza

mi wychodzi ze za prad do zasilenia  9 zarowek led po 8 h dziennie wychodzi kolo 10zl/mc, za zasilenie normalnych wyszlo by kolo 100zl, komplet kosztowal 100zl philipsa , zwrócił sie w troche ponad miesiec. Za wszystko: nowy sprzet agd, zwykla plyta elektryczna do gotowania , swiatlo, tv55' wychodzi 90-110zl/mc. Same zarowki faktycznie sie dosc mocno nagrzewają.

Link do komentarza
Gość mhtyl
6 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

W nazwie widzę LED, zasilanie 220-240, gdzie tam jest przetwornica???

Ta przetwornica, o ile można to tak nazwać w uproszczeniu to płytka drukowana z elementami elektronicznymi i różni się w zależności od rodzaju żarówek led. Np jak poniżej

86_1297978187.jpg

E14_RGBW.jpg

 

4939851600_1365341331.jpg

5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Czyli więcej światła a mniejszy pobór energii - skoro jest napisane, ze 4W to ekwiwalent oświetlenia 35-40 W, łatwo sobie policzyć, ze wyjdzie 8-10 razy mniej. Ot i cała prawda :)

Nie do końca cała prawda, bo prawda jest jak ...  :) Jak widzisz z poniższej tabeli moc tradycyjnej do mocy ledowej żarówki nieco się różni wg różnych źródeł.

 

tabela.jpg

 

 

tabela-mocy-rownowaznej-LED.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza

 

 

I teraz popatrz na zdjęcia z postu mhtyla i pomyśl, jak taki "kombajn", taka

7 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

nowoczesna "żarówka"

może

 

7 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

kosztow 8-12 PLN

???

Pomyśl, gdzie tu EKOLOGIA???

Ile kosztuje naszą MATKĘ ZIEMIĘ wydobycie i transport surowców na wykonanie materiałów do produkcji i samego wyprodukowania setek miliardów tych pierdół, schowanych w bebechach tych "ekologicznych" lampek... Ile energii trzeba zużyć  na wyprodukowanie tego wszystkiego...na złożenie do kupy małymi żółtymi rączkami, przewiezienie do CYWILIZACJI...

Teraz płacisz mniejsze rachunki, a nasi wnukowie będą musieli to zutylizować... te kondensatorki, rezystorki, te diodki, te płytki drukowane...

 

A stare żarówki to tylko trochę szkła, trochę blaszek, kitu, dwa druciki i kapka - na żarnik - wolframu... Większość do recyklingu...

 

To tak jak z "ekologicznymi" samochodami elektrycznymi... jeździsz niby czysto i eco... a gdzieś tam dymi elektrownia, produkują akumulatory i inne potrzebne materiały i części...

A MATKA ZIEMIA płacze...

Link do komentarza

Ekologią sobie wszyscy ostatnio usta wycierają a o produkcji prądu Kowalski może zapomnieć, nie mówię o tej śmiesznej ustawie. Niby ma prawo do produkcji i odsprzedaży i do poboru ale to i tak śmiech na sali.

 

Każdy powinien sobie sam produkować a ewentualnie płacić za obsługę liczników i sieci lokalnych przesyłowych do sąsiada, na osiedlu etc. u lokalnego "dostawcy".

 

Ale to inny temat. Żarówki tradycyjne znikną i będziemy się doświetlać max 10 W a najwyżej ceny źródełek spadną bo będzie tego pełno na półkach.

14 godzin temu, mhtyl napisał:

Ta przetwornica, o ile można to tak nazwać w uproszczeniu to płytka drukowana z elementami elektronicznymi i różni się w zależności od rodzaju żarówek led. Np jak poniżej

86_1297978187.jpg

E14_RGBW.jpg

 

4939851600_1365341331.jpg

Nie do końca cała prawda, bo prawda jest jak ...  :) Jak widzisz z poniższej tabeli moc tradycyjnej do mocy ledowej żarówki nieco się różni wg różnych źródeł.

 

tabela.jpg

 

 

tabela-mocy-rownowaznej-LED.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Czyli 5.2-8.57 raza :). Nie bawmy się w ułamki. Generalnie chodzi mi o to, że pobór energii będzie mniejszy i po roku będzie można stwierdzić, że chociaż na oświetleniu zaoszczędziliśmy. Nasz mały wkład w Ekologię. Latem tego nie odczujemy z racji długiego dnia - wtedy w ruch idzie klimatyzacja  - częściej w biurach niż w domach, ale w zimie od 17-23:00 świecimy.

 

Wracając do rozebranej "żarówki" - czar prysł :) Zapomniałem o technologii SMD (chociaż na tej płytce nr 3 to akurat jest chyba coś nie tak). Jeżeli natomiast faktycznie dochodzi do strat ciepła na przetwornicy, to już lepiej świecić zwykłą 60/75 W i mamy 1:1 + ciepło emitowane do otoczenia czyli + mini ogrzewanie.

Link do komentarza
Gość mhtyl
8 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Czyli 5.2-8.57 raza :). Nie bawmy się w ułamki.

Oczywiście, nie ma co się bawić :)  bo i tak odnośniki tradycyjnej żarówki do ledowej jest w przybliżeniu. Dlatego pokazałem to na przykładzie dwóch tabelek.

8 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Wracając do rozebranej "żarówki" - czar prysł :) Zapomniałem o technologii SMD (chociaż na tej płytce nr 3 to akurat jest chyba coś nie tak). Jeżeli natomiast faktycznie dochodzi do strat ciepła na przetwornicy, to już lepiej świecić zwykłą 60/75 W i mamy 1:1 + ciepło emitowane do otoczenia czyli + mini ogrzewanie.

Co do strat, na pewno jakieś są, ale są one znikome, i nie są one spowodowane ciepła od przetwornicy tylko od ledów a w zasadzie od radiatora (płytki aluminiowej płaskiej lub żebrowanej) zapobiegającemu przegrzaniu się diód.

Co do poboru prądu to mogę przytoczyć przykład który na pewno każdy doświadczył. Pamiętacie jak długo świeciła latarka ze zwykłą żarówka a jak długo świeci obecnie latarka z diodami led na jednej wymianie baterii oczywiście. Chyba nie muszę pisać która latarka dłużej i jaśniej świeci :) 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...