Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

rekuperator

Recommended Posts

Gość
W jaki sposób muszą być rozmieszczone kanały nawiewne i wywiewne dla rekuperacji w
pomieszczeniach, jeżeli dom jest z uźytkowym poddszem, a klatka schodowa
jest otwarta? Poza tym, czy celowe nieszczelności w drzwiach z pokoju i
sypialni można zastąpić kanałem wywiewnym dla każdego pomieszczenia?
Chodzi mi o to, że zostawiając te nieszczelności dany npokój będzie
narażony na odbiór hałasu z otoczenia.
Pozdrawiam
JN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Redakcja__
Przy instalacji rekuperatora ogólną regułą jest umieszczanie wlotów świeżego powietrza w pokojach, holu głównym, natomiast kanały wylotowe montuje się w kuchni, łazience. System taki zapobiega m.in. rozprzestrzenianiu się zapachów po całym do - co może wystąpić, gdy powietrze usuwane będzie bezpośrednio z pokoju. MOżna oczywiście przy szczelny zamknięciu zamontować np. w sypielni kanał wywiewny i nawiewny, ale wymaga to precyzyjnej regulacji przepływu powietrza i komplikuje budowę całego systemu. Pozostawienie niewielkiej szczeliny pod drzwiami nie wpłynie znacząco na zwiększenie poziomu hałasu, a umożliwi wystarczający przepływ powietrza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
w firmie która zajmuje sie instalacją powiedziano mi że muszę mieć nadal kominy wentylacyjne w kuchni i łazience. Czy to prawda, że sama instalacja nawiewnowywiewna nie wystarcza? Podobno takie przepisy.


jak duży rekuperator (jaka przepustowość) potrzebuję na dom z poddaszem użytkowym wielkości 180 m2 kubatura 650 m3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konieczność zapewnienia wentylacji grawitacyjnej wynika przede wszystkim z wymogów związanych z użytkowaniem urządzeń gazowych - chodzi o odprowadzenie gazu, w przypadku wystąpienia nieszczelności.

Druga sprawa to konieczność podłączenia okapu nadkuchennego do kanału spalinowego a nie wentylacyjnego, gdyż opary nie mogą przechodzić przez rekuperator. Natomiast w łazience konieczne jest krótkotrwała, ale bardzo intensywna wymiana powietrza, co z reguły wymaga zainstalowania oddzielnej wentylacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale o tym, w takim razie nikt nie pisze. na wszystkich rysunkach dotyczących rekuperatora jest zawsze schemat bez instalacji grawitacyjnej. Mało tego: jako zaletę instalacji mechanicznych jest podawany fakt iż nie potrzeba kominów wentyalcyjnych.

to jaka jest prawda?

jak się to ma do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - rozdz. 62. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Zatem albo należy zamknąć kanały wentylacji grawitacyjnej, albo wogóle ich nie uwzględniać w projekcie nowego domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czy mogę w części budynku zastosować wnetylację mechaniczną (w części mieszkalnej) a w garażu, kotłowni i na strychu wentylację grawitacyjną?

Pozwoliłoby to na:
1. ograniczenie mocy rekuperatora (koszt zakupu i użytkowania)
2. swobodny dopływ powietrza do pieca
3. możliwość wybudowania domu na raty (wpierw część mieszkalna a później część garażowa)

Czy drzwi z budynku do garażu i na strych muszą być wtedy uszczelnione czy mogą mieć normalne nieszczelności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie należy stosować wentylacji mieszanej (mechanicznej i grawitacyjnej) w obrębie jednego budynku, chyba że zapewniona będzie szczelność między pomieszczeniami oraz nawiew powietrza do pomieszczeń z wentylacją grawitacyjną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Według mojej ( mizernej ) wiedzy, przepisy mówią iż wentylacja grawitacyjna wymagana jest w pomieszczeniach z urządzeniami z otwartą komorą spalania i palnikami. Wynika z tego że jeżeli zastosujemy piec kondensacyjny ( zamknięta komora spalania ) oraz kuchenkę elektryczną, Można całkowicie pozbyć się wentylacji grawitacyjnej.
Mogę się mylić, ale póki co wszędzie właściwie mówi się iż przy rekuperacji oszczędzamy na wywaleniu z projektu kominów wentylacyjnych!!! Sam jestem ciekaw co mi napiszą z biura projektowego? Dam znać gdy dadzą odpowiedź. W możliwych zmianach poprosiłem o usunięcie właśnie kominów wentylacyjnych ze względu na rekuperator.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Chyba nie rozumiesz - co napisałem. Nie mam pretensji do chłopa, że ma śwnie i oddaje je na rzeź. Paskudna kolej rzeczy, trudno. Ale to nie znaczy, że jest usprawiedliwienie dla zwiekszania przy tym bólu zwierzęcia i strachu.  Uważasz, że świadome zadawanie bólu jest sensowne, potrzebne, albo choćby nie warte zastanowienia? Wiem, że to idzie z wychowaniem, z wyrabianiem wrażliwości jeszcze w dzieciństwie - ale nawet będąc dorosłym można zrozumieć, że ból to ból, tortura torturą - i nie są to działania, które mogą być czymkolwiek usprawiedliwione. Zwierzę ma instynkt i nim sie kieruje zabijając, człowiek ma jeszcze rozum, etykę, moralność, kulturę - nie sądzisz, że warto z nich korzystać?  Jem mięso - ale nie pastwie się zabijając zwierzę, nie odczuwam przyjemności, strzelając do nich. Mało - gdybym był głodny, albo rodzina - pewnie bym zapolował - ale dla zaspokojenia głodu, nie dla przyjemności. Mam w sumie wyrzuty sumienia, że jem mieso - ale nie rezygnuję. Słabość - i mały komfort, że to nie ja zabijam.   Ale jak żołnierz na wojnie - musi zabijać, lecz nie musi sie pastwić, torturować, wbijać na pal. Ucinać rytualnie głowę. ITD. Choć niektórzy czerpią z tego przyjemność. I to są degeneraci i zboczeńcy. Nie wiem, czy wyczułeś różnicę?
  • frustraci to w lesie się wieszają, albo strzelają do ludzi. Ale polowanko jest be  - możemy sie zgodzić - bo ogólnie zabijanie to parszywe zajęcie, a gdy jest rozrywką, no to chyba tylko dla degeneratów.  
  • Rozumie, że nie jadasz mięsa pod żadną postacią. Ryby też czują, więc nie jadasz. Kraby, homary, krewetki.... Odpada wszystko. Ustalmy. Jesteś weganem, tak? Ja to jak najbardziej popieram i się nie wtrącam. Ale jesteś - no bo jak inaczej?
  • Farmazony opowiadasz. Nie mądry i wykształcony - ale silny i brutalny - podporzadkował sobie innych słabszych, niszcząc wspólnotę plemienną(czyli demokrację) i stworzył ustrój niewolniczy zwany pańszczyzną. Taki gangsterski porządek znany dzisiaj. Pisz prawdę.  Nie ból i strach produktów tylko ból i strach żywego stworzenia. Produkt  to martwy przedmiot - zwierzę to żywa istota. Ból i strach akceptowany? nieźle - dość nieludzkie i okrutne, bezwzględne - ale mówisz za siebie. Przereklamowany ból  - sądzisz, że ucinanie głowy przez taliba boli niewiernego, a ucinanie głowy baranowi, czy świni - nie boli jej, albo boli mniej. Skad wiesz? Dowody? Gdzie tu reklama, skoro unerwienie jest podobne o odczuwanie bólu też. Że wszystko jest do spożycia? Jasne. Ludożercy tez są , maja nawet bardziej etyczne powoody do spożywania, niż inni miesożerni. Tylko że nie w tym rzecz - ale widać nie do ogarniecia dla uroborosa. Kwestia wrażliwości i subtelności, kultury, etyki, tolerancji, dobroci - ale to chyba za trudne do zrozumienia dla ciebie.  o co chodzi?
  • Zrozumiałem tylko że kaszanki w życiu nie jadłeś i nie zjesz - tak? Czy kiedyś przypadkowo grilowałeś może jednak?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...