Skocz do zawartości

Nasze oranżerie - ogrody zimowe.


Recommended Posts

Szukałem informacji na temat ogrodów zimowych na forum, ale praktycznie brak jakichkolwiek.

Zebrałem kilkanaście ofert na zabudowę tarasu we wnęce (tylko ściana czołowa i zadaszenie - 8m2 powierzchni podłogi), ale najniższa oferta opiewała na kilkadziesiąt tysięcy! Postanowiłem zrealizować ten pomysł we własnym zakresie, korzystając z rozwiązań jakie podpatrzyłem w Anglii i Danii.

W sumie zamknąłem się w 5 tysiącach zł (3000zł szyby zespolone, bezpieczne, napylane, ograniczające emisję promieniowania cieplnego, 2000zł własnego pomysłu konstrukcja z montażem). Nie liczę resztek dębowych listew którymi wyłożyłem konstrukcję metalową od wewnątrz.

Spodziewałem się problemu z temperaturą latem, dlatego 1/3 frontowej ściany jest otwierana, a dodatkowo w połączeniu dachu ze ścianą jest 3cm szczelina wentylacyjna, którą zamykam na zimę. Niestety temperatura latem dochodziła mimo to do 50 stopni, więc zastosowałem rozsuwane maty wiklinowe i wreszcie osiągnąłem to co zamierzyłem.

Za chwilę kilka zdjęć efektu mojej pracy:



Jeśli kogoś temat zainteresuje to mogę opublikować więcej szczegółów i pokazać jak przebiegały prace...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

W sumie zamknąłem się w 5 tysiącach zł (3000zł szyby zespolone, bezpieczne, napylane, ograniczające emisję promieniowania cieplnego, 2000zł własnego pomysłu konstrukcja z montażem). Nie liczę resztek dębowych listew którymi wyłożyłem konstrukcję metalową od wewnątrz.

Za chwilę kilka zdjęć efektu mojej pracy:



Jeśli kogoś temat zainteresuje to mogę opublikować więcej szczegółów i pokazać jak przebiegały prace...



Witam, ja również interesuję się tym tematem, od roku dokładniej się przyglądam i czytam, niewiele znalazłam. Też zapraszałam firmy na wycenę niedużego ogrodu zimowego,zabudowa plastikowa lub aluminiowa plus poliwęglan na dach, niestety ceny były wysokie od 20 do 40 tysięcy za ok 15 m2. Pomyślałam, jak pan, żeby zrobić we własnym zakresie, mamy drewnianą konstrukcje zabudowy (ściana z 1 strony) ale brakuje pomysłu na wykończenie, szczegółów. Namawiano nas na położenie poliwęglanu na dach, że to ma być bezpieczniejsze niż szkło. jakoś mnie to nie przekonuje. Każdy z fachowców krytykował pomysły z konkurencyjnej firmy, brak rzetelnej wiadomości na temat budowy ogrodów zimowych. Przez przypadek trafiłam na to forum i zainteresował mnie Pana post, dlatego chętnie dowiedziałabym się szczegółów zabudowy i ewentualnych pomysłów na wykończenie. Będę wdzięczna za wszelkie wiadomości. Jeżeli nie sprawiłoby to kłopotu to prosiłabym o wiadomości na prywatny adres: joanspo@o2.pl. Serdecznie pozdrawiam.
Link do komentarza
Nie mam osobiście zupełnie doświadczenia z poliwęglanem, ale z drugiej strony nie spotkałem się z ogrodem zimowym zadaszonym takim materiałem. Sam wybrałem szkło hartowane i jak dotychczas zdaje to egzamin! Niejednokrotnie zdarzyło się, że z dachu spadały na moje zadaszenie bryły lodu wraz z osuwającym się śniegiem i szkło sprostało wyzwaniu.
Zdając sobie sprawę z takiego zagrożenia dach zaprojektowałem ze sporym spadkiem, aby lód częściowo wytracał impet "ślizgając" się po szkle.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Ale.... jak już jesteśmy przy temacie różnych rozwiązań oranżerii, czy ogrodu zimowego - kiedyś zdarzyło mi się dobudowywać do domku wypuszczone z dłuższej ściany rozszerzenie w formie półkola. Ściany rozszerzenia stanowiły przeszklenia a jedno z nich to oszklone drzwi na ogród. Całość nakrywałem strzechą.
Rozszerzenie stanowi dziś jadalnię, przyległą do aneksu dziennego z kuchnią, salonem i kącikiem telewizyjnym.
Poniżej zdjęcie całości. W przypadku zainteresowania chętnie zamieszczę zdjęcia sposobu wykonania i detali.





Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
Czy w Twoim rozwiązaniu konstrukcja (metalowa ?) nie przewodzi w zimie zbyt dużo ciepła ?
Rozumiem, że te szyby zespolone były wkładane w przygotowaną ramkę.

Masz tylko porobione okna, nie masz drzwi ? To nie jest parter ?

Gratuluje pomysłu i wykonania.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...