Skocz do zawartości

Fundamenty a temperatura


Recommended Posts

Mam pytanie czy jeśli temperatury w nocy spadają do ok -12 to można zalewac fundamenty? Wiem, ze są jakieś uszlachetniacze. Pytanie czy podwyzszą bardzo koszt fundamentów? Moja działka jest na terenie otwartym i zawsze temperatury są tam niższe niż w okolicy?

Dziękuje za rady
Pozdrawiam,
Link do komentarza
Polecamy artykuł: Rozpoczęcie budowy a prognoza pogody

Fragment tekstu:
Cytat

Za minimalną temperaturę pozwalającą na bezpieczne budowanie przyjmuje się + 5 °C w ciągu całej doby. Przy niższych temperaturach cement stanowiący składnik wiążący w betonach i zaprawach twardnieje znacznie wolniej, a przy ochłodzeniu poniżej 0 °C istnieje niebezpieczeństwo zamarznięcia wody zawartej w mieszankach. Jest to o tyle groźne, że zmrożona woda zwiększa swoją objętość, co prowadzi do kruszenia się niedostatecznie związanego betonu czy zaprawy i w efekcie mają one znikomą wytrzymałość.

Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Mam pytanie czy jeśli temperatury w nocy spadają do ok -12 to można zalewac fundamenty? Wiem, ze są jakieś uszlachetniacze. Pytanie czy podwyzszą bardzo koszt fundamentów? Moja działka jest na terenie otwartym i zawsze temperatury są tam niższe niż w okolicy?

Dziękuje za rady
Pozdrawiam,



było nie raz - budowa to nie wyścigi...dziwne że kolega nie chciał zalewać fundametów pod koniec grudnia, albo na początku stycznia...podobne warunki temperaturowe były...
Link do komentarza
To trochę tak jak ocieplenia, które jak widziałem wczoraj ktoś wykonuje metodą lekką mokrą. Jak w nocy będzie -10 to jak szybko nie zakołkują to im wszystko spadnie. Ale oczywiście to ocieplenie które widziałem było robione dla dewelopera bo żaden inwestor indywidualny sobie takiej krzywdy nie zrobi przecież.
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

To trochę tak jak ocieplenia, które jak widziałem wczoraj ktoś wykonuje metodą lekką mokrą. Jak w nocy będzie -10 to jak szybko nie zakołkują to im wszystko spadnie. Ale oczywiście to ocieplenie które widziałem było robione dla dewelopera bo żaden inwestor indywidualny sobie takiej krzywdy nie zrobi przecież.



pierwszy post w tym wątku wskazuje na coś innego...
Link do komentarza
Cytat

pierwszy post w tym wątku wskazuje na coś innego...



Zakładam, że jeżeli ktoś pyta to właśnie po to żeby sobie krzywdy nie zrobić. Bo jak się nie zna to lepiej zapytać niż coś popsuć. W końcu "Kto pyta nie błądzi", a jak pobłądzi pomimo to, no cóż ...

Claudio - jaka decyzja? Generalnie jak patrzyłem na temperatury to po świętach można coś kombinować.

Link do komentarza
Cytat

Zakładam, że jeżeli ktoś pyta to właśnie po to żeby sobie krzywdy nie zrobić. Bo jak się nie zna to lepiej zapytać niż coś popsuć. W końcu "Kto pyta nie błądzi", a jak pobłądzi pomimo to, no cóż ...

Claudio - jaka decyzja? Generalnie jak patrzyłem na temperatury to po świętach można coś kombinować.



No właśnie mam dylemat bo kierownik budowy mówi ze są uszlachetniacze i ewentualnie przed świętami można by coś pomyśleć ale to oczywiście zależy od temperatury. Jeśli prognoza będzie pokazywać poniżej -5 w nocy będę czekał i po świętach będę zalewał fundamenty.

Zastanawia mnie tylko, kwestia tych uszlachetniacze. Mówi się, ze z nimi można lać nawet poniżej -5 a Wy piszecie coś innego?
Link do komentarza
Podczas budowy systemem gospodarczym chemii używa się raczej aby zapobiec problemom w przypadku niespodziewanych spadków temperatury. Jeśli Twój kierownik jest przekonany i weźmie odpowiedzialność za odpowiednie przygotowanie i pielęgnowanie mieszanki to lej, ale czy tydzień różnicy warty jest ryzyka?

Nawet jeśli w dzień temperatury będą dodatnie, to po wylaniu fundamentów należy je odpowiednio zabezpieczyć (np. przykrywając matami słomianymi :-)
Link do komentarza
Cytat

Podczas budowy systemem gospodarczym chemii używa się raczej aby zapobiec problemom w przypadku niespodziewanych spadków temperatury. Jeśli Twój kierownik jest przekonany i weźmie odpowiedzialność za odpowiednie przygotowanie i pielęgnowanie mieszanki to lej, ale czy tydzień różnicy warty jest ryzyka?

Nawet jeśli w dzień temperatury będą dodatnie, to po wylaniu fundamentów należy je odpowiednio zabezpieczyć (np. przykrywając matami słomianymi :-)



Rozumiem. Czyli wg Ciebie jaki max spadek temp w nocy jest bezpieczny przy założeniu odpowiedniego zabezpieczenia na noc?

Dzięki za odp
Link do komentarza
Można przyjąć 0 stopni jako bezpieczną temperaturę (asekuracyjnie).
Beton, a raczej woda w betonie zwykle zamarza w temp. -1 do -3 stopnie - spowodowane to jest zawartością rozpuszczalnych w wodzie składników betonu, które obniżają normalną temperaturę jej zamarzania.

Moje prognozy mówią, że dokładnie od wtorku po świętach ma się pogoda ustabilizować z temperaturą powyżej zera (w nocy na kilka godzin temperatura może spaść poniżej zera, ale to zniweluje przykrycie betonu...)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...