Skocz do zawartości

co myślicie o takich rozwiązaniach?


Recommended Posts

Witam, ja jestem w fazie projektu domu i dużo myślę o systemie ogrzewania budynku, ściany chce wykonać z pustaka ceramicznego o grubości 25cm, do tego ocieplenie budynku styropianem 20cm, okna 3 szybowe na profilu veka z roletami zewnętrznymi podtynkowymi z silnikami elektrycznymi sterowanymi radiowo, co pozwoli mi przykładowo zaprogramować rolety by zimą zamykały się o godzinie 21/22 i otwierały o około godziny 6.30, dach chcę za deskować panelami i położyć dachówkę, od środka ocieplić wełną szklaną o grubości minimum 25cm o przenikalności 0,039, chce także wełnę położyć dwu warstwowo druga warstwa 5cm przykrywająca mostek termiczny tworzący się na krokwi do tego płyta karton gips dwie warstwy, myślę nad ogrzewaniem gazowym, do tego w domu ma się znajdować kominek opalany drewnem miło czasem usiąść z żoną w pokoju i napalić w kominku icon_smile.gif bryła domu w kształcie prostokąta dach dwu spadowy, dom to parterówka z poddaszem użytkowym, na parterze duży salon z jadalnia i kuchnia nie oddzielone ścianami w centrum ma stać kominek który pomoże w dogrzaniu do tego jeszcze jeden pokój i łazienka i wiatrołap na poddaszu 3 nieduże pokoje i mała łazienka, chciałbym wiedzieć co pan myśli o takim doborze elementów wpływających na obniżenie kosztów ogrzewania, i ewentualnie prosił bym o jakieś wskazówki lub wskazanie mi jakiś błędów które mogłem popełnić i próbę wyboru najlepszej drogi, chciałbym podkreślić że większość prac będę wykonywał sam co pozwoli mi być pewnym że wełna na poddaszu została ułożona prawidłowo, to samo się tyczy ocieplenia zewnętrznego, nie zależy mi na jak najszybszym wykonaniu prac a raczej na jakości a zaoszczędzone pieniądze będę mógł zainwestować w materiały o lepszej jakości, proszę o jakieś wskazówki co mógłbym zmienić z góry pozdrawiam Kacper.
Link do komentarza
Gość adiqq
dam ci dobrą radę...piszesz szybko, jednym ciągiem, co sprawia - że to co piszesz jest mało czytelne....

co ja bym ci doradził tak na szybko - 25cm wełny w dachu to trochę mało jak na dzisiejsze standardy, proponowałbym minimum 30cm, oczywiście w 2 warstwach
nie proś o szczegółowe wskazówki(szczególnie w takim ogólnym wątku), bo nikt ci nie poda gotowego rozwiązania na tacy - tylko czytaj...załóż dziennik budowy (wnioskuję że masz już projekt)wklejaj zdjęcia - zdarza się że ktoś w dzienniku budowy zauważy jakiś błąd, czasami da się go jeszcze poprawić...i na pewno będzie dyskusja nt różnych zobowiązań...jak masz obawy z tym związane - pooglądaj jak to wygląda u innych Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Do "kacper1984"
Z tego opisu wynika, że budujesz dom o bardzo wysokich parametrach energooszczędnych. Nie wiem jaką kasą dysponujesz ale ja osobiście polecałbym ogrzewanie pompą ciepła i do tego rekuperacja. Na etapie inwestycji to jest dość droga sprawa ale za to potem przy tych parametrach domu masz koszty ogrzewania i c.w.u na poziomie 2-3 tys zł rocznie.
A jeśli wolisz gaz to zdecydowanie kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania i raczej na nim nie oszczędzaj icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Czy ta uwaga to do mnie ?



oczywiście
kacper1984 pytał w marcu, teraz mamy październik....i pewnie dawno już wszystkie decyzje zapadły......to primo
secudno: to co on chciał to wcale nie żadne super hiper ach,och "wysokie parametry energooszczędne", tylko dzisiejszy standard jak dla mnie
tertio: polecanie pompy ciepła do domu, bez pytania czy będzie ogrzewanie podłogowe/scienne czy tez grzejniki to w moich oczach delikatnie mówiąc przejaw......domysl się czego

i dlatego uzyłem takiego a nie innego sformułowania
Link do komentarza
Cytat

oczywiście
kacper1984 pytał w marcu, teraz mamy październik....i pewnie dawno już wszystkie decyzje zapadły......to primo
secudno: to co on chciał to wcale nie żadne super hiper ach,och "wysokie parametry energooszczędne", tylko dzisiejszy standard jak dla mnie
tertio: polecanie pompy ciepła do domu, bez pytania czy będzie ogrzewanie podłogowe/scienne czy tez grzejniki to w moich oczach delikatnie mówiąc przejaw......domysl się czego

i dlatego uzyłem takiego a nie innego sformułowania



No cóż powiem tylko, że : primo - wcale nie jest powiedziane, że decyzje zapadły, secundo - to są wysokie parametry (może nie dla Ciebie)- nie każdy, nawet teraz, buduje w takim standardzie; tertio - rodzaj ogrzewania (podłogówka, grzejniki) raczej dostosowuje się do źródła ciepła a nie na odwrót, PC to była sugestia do rozważenia a nie przymus czy też przejaw głupoty (bo pewnie tego mam się domyślać)
A tak na koniec obrażanie kogokolwiek na forum nawet w formie domyślnej raczej nie ma nic wspólnego z kulturą.
Link do komentarza
a jak można interpretować takie sformułowanie?

Cytat

. Nie wiem jaką kasą dysponujesz ale ja osobiście polecałbym ogrzewanie pompą ciepła i do tego rekuperacja.



dla mnie to jednoznaczne - montujcie ludzie PC!!!! (taniej nie będzie)

nic nie pisze o rodzaju ogrzewania, a akurat w przypadku PC to kluczowa sprawa (i decydująca o ekonomii przedsięwzięcia)

i zeby była pełna jasność - nie jestem przeciwnikiem PC, wręcz przeciwnie. Jestem gorącym zwolennikiem PC i zadowolonym uzytkownikiem


Ale nikomu nie poleciłbym PC do instalacji grzejnikowej, nawet by mi to przez myśl nie przeszło -chyba ze nie byłoby innej możliwości, byłyby jakieś specyficzne uwarunkowania itd.
mam bardzo mocną alergię na takie sformułowania jak w cytacie powyżej.....
Link do komentarza
Cytat

a jak można interpretować takie sformułowanie?



dla mnie to jednoznaczne - montujcie ludzie PC!!!! (taniej nie będzie)



Nic takiego nie miałem na myśli. Pytanie o finanse było raczej logiczne. W dalszej części postu zwracałem uwagę na wysokie koszty inwestycji. Nie każdego na to stać przy napiętym budżecie budowy. Nie było mowy o ogrzewaniu grzejnikami stąd moja sugestia dotycząca PC.
Żeby też było jasne - nie jestem producentem ani dystrybutorem PC, a jedynie zwolennikiem tego systemu w domu energooszczędnym.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...