Skocz do zawartości

Fundamenty i podłoga na gruncie. Co i jak ?


Recommended Posts

Dobry wieczór,

Wczytuje się w projekt i mam pytanie.
Projektant zaproponował takie warstwy fundamentu ( od wewnątrz) :
-polistyren ekstrudowany XPS 5cm,
-papa termozgrzewalna
- bloczki betonowe lub zel bet 25cm
- papa termozgrzewalna
- polistyren ekstudowany XPS 18cm

a podłoga na gruncie :

- piasek
- folia budowlana PCV
- 15cm płyta betonowa zbrojona siatką
- podkład pod pape termozgrzewalną np visbit
- 2 warstwy warstwy papy
- 20 cm styro np. termoorganika podłoga gold
- 7 cm szlichta z siatka / ogrzewanie podłógowe
- deski i gres.

Czy uważacie ze ściany fundamentu będą wystarczajaco zaizolowane? Czy na podłogę nie dać wiecej styro?
Dom ma wyglądac tak https://forum.budujemydom.pl/?act=attach&am...st&id=15548

Z góry dziękuje za konstruktywne wypowiedzi.
Link do komentarza
Ja mam podobnie, z tą różnicą, że dom podpiwniczony (ława na głębokości 3,5m) i nie dawałem XPS od środka na fundamenty, a tylko izolację poziomą na wysokości folii na piasku w podłodze i podłogę ociepliłem 20cm XPS. Na zewnątrz mam 10 cm XPS w ziemi, ale przy murze 3 warstwowym (40cm bloczek betonowy, 2 razy masa bitumiczna bezrozpuszczalnikowa, 10cm XPS, 5 cm pustka wentylowana, 12cm bloczek betonowy, 2 x masa bitumiczna i folia kubełkowa.
Link do komentarza
Cytat

Ja mam podobnie, z tą różnicą, że dom podpiwniczony (ława na głębokości 3,5m) i nie dawałem XPS od środka na fundamenty, a tylko izolację poziomą na wysokości folii na piasku w podłodze i podłogę ociepliłem 20cm XPS. Na zewnątrz mam 10 cm XPS w ziemi, ale przy murze 3 warstwowym (40cm bloczek betonowy, 2 razy masa bitumiczna bezrozpuszczalnikowa, 10cm XPS, 5 cm pustka wentylowana, 12cm bloczek betonowy, 2 x masa bitumiczna i folia kubełkowa.


A masz może podłogówkę ? Zastanawiam się czy nie dac więcej na podłogę tego styro bo zamierzam miec ogrzewanie podłogowe pokryte częściowo gresem a częściowo deską. I tu się troche boje żeby n ie szło ciepło w dół tylko w góre.
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

A masz może podłogówkę ? Zastanawiam się czy nie dac więcej na podłogę tego styro bo zamierzam miec ogrzewanie podłogowe pokryte częściowo gresem a częściowo deską. I tu się troche boje żeby n ie szło ciepło w dół tylko w góre.




Wg mnie 20stka styro pod podłogowe powinna wystarczyć w zupełności.
Najważniejsze, aby nie było żadnych przerw w izolacji pomiędzy ścianami fundamentowymi a izolacją w podłodze.
Link do komentarza
Cytat

A masz może podłogówkę ? Zastanawiam się czy nie dac więcej na podłogę tego styro bo zamierzam miec ogrzewanie podłogowe pokryte częściowo gresem a częściowo deską. I tu się troche boje żeby n ie szło ciepło w dół tylko w góre.



Na dzień dzisiejszy budynek nieogrzewany jest zamknięty w takim stanie jak opisałem. Na dachu 35-40 cm strzechy (nie zdążyłem w ubiegłym roku położyć w całości ocieplenia z wełny - jeszcze 20cm pomiędzy i na krokwie od spodu) a ściany 30 cm styropianu. Początkowo przy większych mrozach (na zewnątrz miałem -18 w listopadzie) temperatura wewnątrz oscylowała ok. +0 stopni (instalacje nie zamarzły!). Zamknąłem wlot do komina w salonie (przygotowany pod zabudowę kaflową) i okazało się że teraz kiedy w nocy temperatura spada do -12 stopni wewnątrz jest spokojnie +5 stopni.
Mam jeszcze sporo miejsca (ok. 12-14cm) do podłogi więc chyba dam dodatkowo 5 styropianu pod podłogówkę...
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Dom ma wyglądac tak https://forum.budujemydom.pl/?act=attach&am...st&id=15548

Z góry dziękuje za konstruktywne wypowiedzi.


Masz małą pow.zabudowy także przemyśl wykonanie izolowanej płyty fundamentowej.
W całości może wyjść taniej niż tradycyjny fundament a dom jest całkowicie odizolowany od gruntu czyli mostki termiczne do gruntu zminimalizowane są do minimum.
Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...