Skocz do zawartości

Parkiet - układanie, w jakim kierunku


Recommended Posts

Witam.
Jakie są zasady układania parkietu?
Mam klepki 6x30 dębowe I klasa. Chcemy je ułożyć w cegiełkę niesymetryczną.
Pytam ponieważ przyjdzie do mnie fachowiec i będzie układał prostopadle do okna (czerwona linia). A ja nie jestem pewien czy to dobrze ponieważ boję się że wchodząc do pokoju będę miał przed oczyma drabinkę. Może równolegle (zielona linia).
Zamieszczam szkic jednego pomieszczenia, wymiary 4x5m. Pozostałe 2 są też prostokątami przyległymi do rysunku od prawej strony ale mniejsze (dłuższa ściana także pionowo-jak na rys), wejścia także od dołu.

Jak jest lepiej układać klepki prostopadle czy równolegle do okna?
Link do komentarza
Nie ma to większego znaczenia , ale przy tak usytuowanym wejściu lepiej będzie wyglądać równolegle (zielony) . W tej kwesti chyba ne istnieją żadne zasady ja mam właśnie równolegle w stosunku do okna i wejścia i nie widzę żadnego efektu "drabinki " .
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Jakie są zasady układania parkietu?
Mam klepki 6x30 dębowe I klasa. Chcemy je ułożyć w cegiełkę niesymetryczną.
Pytam ponieważ przyjdzie do mnie fachowiec i będzie układał prostopadle do okna (czerwona linia). A ja nie jestem pewien czy to dobrze ponieważ boję się że wchodząc do pokoju będę miał przed oczyma drabinkę. Może równolegle (zielona linia).
Zamieszczam szkic jednego pomieszczenia, wymiary 4x5m. Pozostałe 2 są też prostokątami przyległymi do rysunku od prawej strony ale mniejsze (dłuższa ściana także pionowo-jak na rys), wejścia także od dołu.

Jak jest lepiej układać klepki prostopadle czy równolegle do okna?



DSC01446.jpg

Układanie parkietu powinno wykonywać się w kierunku padania światła, czyli prostopadle. Uzyskamy w ten sposób najlepszy efekt wizualny. Fachowiec dobrze Ci doradza.
Link do komentarza
Faktycznie to chyba masz rację bo u mnie też jest po długości salonu układany ale okna mam na dwu przyległych ścianach , więc trudno przyjąć jaki jest kierunek padania światła i tym się kierować . Ale tu nie ma wątpliwości jaki jest ten kierunek , więc jeśli kierować się tym to sprawa jest oczywista .
Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
witam
Parkiet kladze sie do okna glownie ze wzgledu na padające swiatlo.Miejsca połaczen desek, paneli nigdy nie sa idealnie w jednej plaszczyznie. Jesli swiatlo pada wzdluz polaczen /od okna/ nie widac tego tak bardzo jak wowczas gdy promienie swiatla padaja prostopadle do tych polaczen. Tworza sie cienie i powstaje wyzrazny rysunek desek, wychodza tez wszystkie niedokladnosci obrobki i ulozenia.
Taki sposob ukladania nie jest jednak sztywną regulą.Jesli pomieszczenie jest mocno nieproporcjonlne a uklad parkietu jest w stanie poprawic efekt optyczny, wowczas nie warto trzymac sie kurczowo tej zasady.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Lepszy efekt osiągniesz gdy położysz całość równolegle do okna, nie będzie widać wszystkich niedokładności w przypadku złego położenia, a nie zastanawiałeś się nad tym, żeby kłaść na przemian? Czyli załóżmy że kładziesz od okna licząc pierwszy pas równolegle na długość jednej deski, później cały pas prostopadle, też na długość deski. Z tego też wychodzi świetny efekt. A odnośnie paneli to kładłabym je prostopadle do okna w Twoim wypadku.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Lepszy efekt osiągniesz gdy położysz całość równolegle do okna, nie będzie widać wszystkich niedokładności w przypadku złego położenia, a nie zastanawiałeś się nad tym, żeby kłaść na przemian? Czyli załóżmy że kładziesz od okna licząc pierwszy pas równolegle na długość jednej deski, później cały pas prostopadle, też na długość deski. Z tego też wychodzi świetny efekt. A odnośnie paneli to kładłabym je prostopadle do okna w Twoim wypadku.



Równolegle do okna najbardziej widać ewentualne nierówności. W większości przypadków zaleca sie układanie desek prostopadle do okna. Wyjątkiem może być pomieszczenie w którym takie ułożenie spowodowałoby ogromne straty.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Witam.
Jakie są zasady układania parkietu?
Mam klepki 6x30 dębowe I klasa. Chcemy je ułożyć w cegiełkę niesymetryczną.
Pytam ponieważ przyjdzie do mnie fachowiec i będzie układał prostopadle do okna (czerwona linia). A ja nie jestem pewien czy to dobrze ponieważ boję się że wchodząc do pokoju będę miał przed oczyma drabinkę. Może równolegle (zielona linia).
Zamieszczam szkic jednego pomieszczenia, wymiary 4x5m. Pozostałe 2 są też prostokątami przyległymi do rysunku od prawej strony ale mniejsze (dłuższa ściana także pionowo-jak na rys), wejścia także od dołu.

Jak jest lepiej układać klepki prostopadle czy równolegle do okna?




Witam serdecznie,
Przygotowałem dla Ciebie zestawienie kilkudziesięciu zdjęć z takim właśnie parkietem. Mam nadzieję, że rozwiązania tam przedstawione pomogą Ci w wyborze.
Pozdrawiam
Parkiet - cegiełka niesymetryczna Edytowano przez remonterier (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...