Skocz do zawartości

Problemy z pozwoleniem i war. tech


Recommended Posts

Witajcie,

Opiszę sytuację - na granicy z moją działką sąsiad ma zbudowany garaż (ściana bez otworów). Projektant na mapie umieścił mój projektowany budynek w odległości 6m do granicy działki (maksymalnie jak to mozliwe odsuwając się od tego garażu). Problem w tym, że cofnięto mi projekt ze starostwa celem uzyskania uzgodnienia ppoż (moja ściana ma otwoty bo to południowa strona).

Pytanie co teraz? Czy jest szansa że rzeczoznawca ppoż zakaceptuje projekt na zasadzie odstępstwa? Jakie to moga być koszty? No i czy mogę pociągnąć projektanta do odpowiedzialności w sytuacji gdy nie da się tak tego zbudować?
Link do komentarza
W takim przypadku minimalna odległość to 7m - ale, tylko w przypadku jak ta ściana bez otworów nie jest ścianą oddzielenia p.poż.

Przedkładając to na nasze, wystarczy wykazać, że ściana w garażu w granicy jest oddzielenia p.poż, a takową być powinna.

A jeszcze bardziej upraszczając, ta ściana musi być murowana (cegła, bloczek, itp.).

Link do komentarza
Sciana bez otworów jest ścianą oddzielenia ppoż - jest murowana z bloczka.

Po rozmowie z rzeczoznawcą ppoż - konkluzja jest taka że jesli ściana garażu jest ścianą oddzielenia to odległość 6m do mojej ściany z otoworami jest dla niego ok i uzgodni mi projekt.

Pyranie co dalej? Czy ktoś może to zakwestionwać?

Link do komentarza
Jeśli ściana jest oddzielenia p.poż - a jest, to nie mają zastosowania przepisy o minimalnych odległościach między dwoma budynkami - ważne aby była zachowana minimalna odległość od granicy, w tym przypadku 4m, bo ściana z otworami.

W rozporządzeniu w sprawie WT .... w §12.1. przywołano § 271, a w nim napisano:

Cytat

§ 271. 1. Odległość między zewnętrznymi ścianami budynków niebędącymi ścianami oddzielenia przeciwpożarowego, ............

Link do komentarza
Czy zastowowanie ma tu par271 ust10 war tech?

Jesli ściana budynku sąsiadującego jest ścianą oddzielenia ppoż to kierujemy się odległościami zwiazanymi z sytuowaniem budynków względem sąsiednich działek.

Tzn w takim wypadku można postawić budynek ścianą z otworami minimum 4m od granicy choćby budynek obok stał w granicy?

Dzięki - posty wysłane w tym samym momencie icon_smile.gificon_smile.gif pozdrawiam Edytowano przez marcin.a (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Sprawa rozwiązana - rzeczoznawca ppoż wszystko wytłumaczył i uzgodnił.

W pracktce jest tak że prawie każda ściana murowana będzie ścianą oddzielenia pożarowego o ile spełnia warunki w WT - tzn jak to ujął że nawet ścianka z bloczka o gr 10cm bedzie miała RNI>od 25 (dla przykładu ściana o gr 25cm z bloczka betonowego ma RNI około 120).
Oczywiście również warunek o niepalności stropu i pokrycia stropowego (czyli np stropy żelbetowe) no i ściana pełna bez otworów

Rzeczoznawca skasował wprawdzie 200PLN ale sprawa załatwiona - uzgodnienia dostarczone do starostwa Edytowano przez marcin.a (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mniej niż 90 cm nie uda się uzyskać niestety bo niebezpiecznie blisko będę zbliżał się do zbrojenia ławy. Kanalizacja jest głęboko a do tego mam działkę w dołku i muszę zrobić wysoki fundament żeby zrównać się z drogą. Stąd te problemy.   rewizja w postaci studzienki kanalizacyjnej jest właśnie tym miejscem do którego muszę zrobić ten większy spadek i ona jest na mojej działce więc mam dostęp. Nie do końca w linii proste, myślę że 2 kolana 30 stopni będą potrzebne Jak zmienię trochę projekt wewnętrzny to uda mi się zwiększyć odległość do 9.5 metra Ewentualnie mogę jeszcze przesunąć o 1.5 metra rewizję i uzyskam między domem a rewizją 11 metrów 
    • [url=http://zmkshop.ru/uslugi/stroitelstvo-avtomoyki-i-stantsii-avtozapravki-azs/]завод металлоконструкций здания азс[/url]
    • Chcesz przez to powiedzieć, że bardziej poziomo, zapewne przez różnicę poziomów na działce, nie da się zrobić? Ten siedmiometrowy odcinek z domu do rewizji jest w linii prostej? Rewizja przy wyjściu z domu jest wykonana i dostępna? Dopuszczalny, ale według moich nauczycieli - nieco ryzykowny... Bardziej stałe "odpadki" nie są porywane cieczą, przyklejają się do dna rury, ciecze przepływają nad nimi... Na tych przyklejonych tworzą się zatory i korki... Dlatego pytam o rewizję, które pozwalają na udrażnianie kanalizacji...
    • Cześć,   chciałbym poradzić się w kwestii kanalizacji. Otóż mój problem wygląda tak, że pomiędzy domem a studzienką rewizyjną kanalizacji, którą mam na działce uda mi się maksymalnie uzyskać różnice wysokości 90 cm na 7 metrach odległości.  Daje to spadek rury na tym odcinku około 13%.    Reasumując, na domu spadek 2%, pomiędzy domem a studzienką (7 metrów) 13% i pomiędzy studzienką a główną nitką 4%   Ja wiem, że optymalny spadek to 2% natomiast interesuje mnie czy ktokolwiek był zmuszony użyć tak dużego spadku i u niego to funkcjonuje. Znalazłem kilka informacji, że dopuszczalny jest spadek 15%.   Pozdrawiam Mikołaj.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...