Skocz do zawartości

Rozdzielacz do podlogowki jako rozdzielacz do grzejnikow


Adarkar

Recommended Posts

Szykuje sie do wylewki podlogi na stropie i musze polozyc rury do grzejnikow. Chce to podpiac do rozdzielacza. Na parterze mam typowy rozdzielacz do grzejnikow z zaworkami odcinajacymi bez regulacji przplywu i elektrozaworow. Na pietrze chcialbym zainstalowac w pomieszczeniach regulatory elektroniczne sterujace silownikami. I tu rodzi sie moje pytanie czy moge zastosowac rozdzielacz do podlogowki z przeplywomierzami i elektrozaworami. Czy przeplywomierze nie ogranicza przeplywu na tyle ze grzejnik nie bedzie mogl osiagnac swojej nominalnej sprawnosci.
Link do komentarza
Cytat

Szykuje sie do wylewki podlogi na stropie i musze polozyc rury do grzejnikow. Chce to podpiac do rozdzielacza. Na parterze mam typowy rozdzielacz do grzejnikow z zaworkami odcinajacymi bez regulacji przplywu i elektrozaworow. Na pietrze chcialbym zainstalowac w pomieszczeniach regulatory elektroniczne sterujace silownikami. I tu rodzi sie moje pytanie czy moge zastosowac rozdzielacz do podlogowki z przeplywomierzami i elektrozaworami. Czy przeplywomierze nie ogranicza przeplywu na tyle ze grzejnik nie bedzie mogl osiagnac swojej nominalnej sprawnosci.



Można zastosować tylko po co przepłacać; zwykły rozdzielacz do ogrzewania grzejnikowego jest zdecydowanie tańszy. A wracając do przepływomierzy to można je wykręcić z belki rozdzielacza i wkręcić korki. Natomiast ciekawym rozwiązaniem jest sterowanie temperaturą pomieszczeń przy pomocy zestawu firmy Danfoss. Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Szykuje sie do wylewki podlogi na stropie i musze polozyc rury do grzejnikow. Chce to podpiac do rozdzielacza. Na parterze mam typowy rozdzielacz do grzejnikow z zaworkami odcinajacymi bez regulacji przplywu i elektrozaworow. Na pietrze chcialbym zainstalowac w pomieszczeniach regulatory elektroniczne sterujace silownikami. I tu rodzi sie moje pytanie czy moge zastosowac rozdzielacz do podlogowki z przeplywomierzami i elektrozaworami. Czy przeplywomierze nie ogranicza przeplywu na tyle ze grzejnik nie bedzie mogl osiagnac swojej nominalnej sprawnosci.


Na Twoim miejscu nie wbijał bym się w takie koszty Jeśli zamontujesz zawory termostatyczne na grzejnikach to wystarczy Ci goły rozdzielacz do podłączenia rur. Porównaj cenę zaworu termostatycznego z głowicą a cenę siłownika . regulatora elektronicznego no i różnica w cenie rozdzielacza. No chyba że nie zależy tobie na kasie. Efekt końcowy przy jednym i drugim rozwiązaniu jest taki sam.
Link do komentarza
Cytat

Na Twoim miejscu nie wbijał bym się w takie koszty Jeśli zamontujesz zawory termostatyczne na grzejnikach to wystarczy Ci goły rozdzielacz do podłączenia rur. Porównaj cenę zaworu termostatycznego z głowicą a cenę siłownika . regulatora elektronicznego no i różnica w cenie rozdzielacza. No chyba że nie zależy tobie na kasie. Efekt końcowy przy jednym i drugim rozwiązaniu jest taki sam.



Czyli wystarczy predkosc przeplywu 5l/min dla przeplywomierzy do osiagniecia pelnej wydajnosci grzejnika?
Tyle tylko ze dzieki regulatorowi moge uruchomic program tygodniowy a na glowicy musze regulowac recznie. Elektroniczne glowice sa do bani przynajmniej te z silnikiem elektrycznym. Instalacje bede robil sam to koszta mi sie zwroca.

W przyszlosci moge zastosowac inteligencje systemowa.

Cytat

Można zastosować tylko po co przepłacać; zwykły rozdzielacz do ogrzewania grzejnikowego jest zdecydowanie tańszy. A wracając do przepływomierzy to można je wykręcić z belki rozdzielacza i wkręcić korki. Natomiast ciekawym rozwiązaniem jest sterowanie temperaturą pomieszczeń przy pomocy zestawu firmy Danfoss.


Znam ten system ale podchodze do niego sceptycznie ze wzgledu na rodzaj silownika glowicy termostatycznej.
Link do komentarza
Strumień ciepła do grzejnika trzeba po prostu policzyć przy założonych parametrach instalacji i wymaganej mocy cieplnej przekazywanej do pomieszczenia.Swoja droga, to czemu ma służyć tygodniowe programowanie dla poszczególnych grzejników. Sterowanie takie stosuje się do regulacji pracy kotła, które zmienia temperaturę wody zasilającej a nie przepływ.
Link do komentarza
Cytat

Szykuje sie do wylewki podlogi na stropie i musze polozyc rury do grzejnikow. Chce to podpiac do rozdzielacza. Na parterze mam typowy rozdzielacz do grzejnikow z zaworkami odcinajacymi bez regulacji przplywu i elektrozaworow. Na pietrze chcialbym zainstalowac w pomieszczeniach regulatory elektroniczne sterujace silownikami. I tu rodzi sie moje pytanie czy moge zastosowac rozdzielacz do podlogowki z przeplywomierzami i elektrozaworami. Czy przeplywomierze nie ogranicza przeplywu na tyle ze grzejnik nie bedzie mogl osiagnac swojej nominalnej sprawnosci.


Przy założeniu standardowych grzejników: TAK. Przepływ maksymalny na przepływomierzach FERRO to ok. 5l/min. Dla typowych temperatur zasilania i powrotu i właśnie takiego przepływu z bilansu otrzymujemy ponad 3kW mocy, co powinno wystarczyć dla typowego grzejnika w domu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...