Skocz do zawartości

jak reklamować pompę ciepła


Recommended Posts

Witam,
Mieszkam w lokalu w szeregówce. Moje mieszkanie to jedynie 50m2. Mam własną pompę ciepła(tylko na potrzeby mojego mieszkania). Budynek jest narożny, ale ocieplony 35cm wełny mineralnej. Sąsiad z góry grzeje od pażdziernika również pompą. Ja mieszkam już drugi rok. Pompa ciepła PPC polskiego producenta albo 4.5 albo 5kW. Już raz producent wymieniał sprężarkę. A teraz rozkłada ręce. Mam zamontowany licznik przy pompie i od końca listopada 2011 roku pobór jest 6000kWh. Średnio za dzień (w zimie) wychodzi ok15kWh. Przy takiej powierzchni oraz przy zapotrzebowaniu eneretycznym (zgodnie ze świadectwem energetcznym) =30kWh/metr coś jest nie tak. Uważam że rachunki za prąd są za duże.
Producent mierzył wydajność pompy ciepłomierzem. (nie mam wyników tych badań) i stwierdził że pompa produkuje 50% energii więcej niż powinno pobierać moje mieszkanie. To spowodowało że zbadaliśmy straty ciepła kamerą termowizyjną. Wszystko jest ok.
Dodam że mam dwa odwierty poziome połączone zesobą oba na głębokość 40metrów.
Nie wiem jak mam dochodzić swoich praw.
Proszę o porady. Ile tak na prawdę powinna zużywać moja pompa ciepła i jak ewentualnie rozmawiać z praducentem, który oczywiście probuje się zasłonić również małowydajnym dolnym źródłem.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Mieszkam w lokalu w szeregówce. Moje mieszkanie to jedynie 50m2. Mam własną pompę ciepła(tylko na potrzeby mojego mieszkania). Budynek jest narożny, ale ocieplony 35cm wełny mineralnej. Sąsiad z góry grzeje od pażdziernika również pompą. Ja mieszkam już drugi rok. Pompa ciepła PPC polskiego producenta albo 4.5 albo 5kW. Już raz producent wymieniał sprężarkę. A teraz rozkłada ręce. Mam zamontowany licznik przy pompie i od końca listopada 2011 roku pobór jest 6000kWh. Średnio za dzień (w zimie) wychodzi ok15kWh. Przy takiej powierzchni oraz przy zapotrzebowaniu eneretycznym (zgodnie ze świadectwem energetcznym) =30kWh/metr coś jest nie tak. Uważam że rachunki za prąd są za duże.
Producent mierzył wydajność pompy ciepłomierzem. (nie mam wyników tych badań) i stwierdził że pompa produkuje 50% energii więcej niż powinno pobierać moje mieszkanie. To spowodowało że zbadaliśmy straty ciepła kamerą termowizyjną. Wszystko jest ok.
Dodam że mam dwa odwierty poziome połączone zesobą oba na głębokość 40metrów.
Nie wiem jak mam dochodzić swoich praw.
Proszę o porady. Ile tak na prawdę powinna zużywać moja pompa ciepła i jak ewentualnie rozmawiać z praducentem, który oczywiście probuje się zasłonić również małowydajnym dolnym źródłem.


Zbyt mało danych, aby stwierdzić, co może być przyczyną takiego działania pompy ciepła, i czy to ona jest przyczyną tak dużego użycia energii.
Oczywiście zakładam, że wszystkie podane informacje są prawdziwe i rzetelne. Chociaż już te "dwa odwierty poziome połączone zesobą oba na głębokość 40metrów" dają do myślenia, czy autor tematu wie o czym pisze.
6000kWh pobranych przez taką pompę ciepła oznaczałoby, że pompa musiałaby pracować prawie "na okrągło".
To zapotrzebowanie energetyczne 30kWh/metr też jest niejednoznaczne. Czy jest to energia użytkowa, końcowa, czy pierwotna?
Zresztą świadectwo energetyczne dotyczy "normalnie" użytkowanego mieszkania.
To samo mieszkanie z nastawioną temperaturą 26 st. C i wietrzone na okrągło przez otwieranie okien może mieć kilkukrotnie większe zapotrzebowanie na ciepło.
W domu szeregowym dodatkowe straty może generować nieogrzewany segment sąsiada.
Podobnie jest ze zużyciem ciepłej wody - może ono być kilkukrotnie większe od "normowego" (35l/osobę dziennie).
Pozostaje więc sporządzenie rzetelnej ekspertyzy energetycznej: sprawdzenie obliczeń na świadectwie energetycznym i pomiar wydajności pompy ciepła legalizowanym ciepłomierzem. Edytowano przez HenoK (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zbyt mało danych, aby stwierdzić, co może być przyczyną takiego działania pompy ciepła, i czy to ona jest przyczyną tak dużego użycia energii.
Oczywiście zakładam, że wszystkie podane informacje są prawdziwe i rzetelne. Chociaż już te "dwa odwierty poziome połączone zesobą oba na głębokość 40metrów" dają do myślenia, czy autor tematu wie o czym pisze.
6000kWh pobranych przez taką pompę ciepła oznaczałoby, że pompa musiałaby pracować prawie "na okrągło".
To zapotrzebowanie energetyczne 30kWh/metr też jest niejednoznaczne. Czy jest to energia użytkowa, końcowa, czy pierwotna?
Zresztą świadectwo energetyczne dotyczy "normalnie" użytkowanego mieszkania.
To samo mieszkanie z nastawioną temperaturą 26 st. C i wietrzone na okrągło przez otwieranie okien może mieć kilkukrotnie większe zapotrzebowanie na ciepło.
W domu szeregowym dodatkowe straty może generować nieogrzewany segment sąsiada.
Podobnie jest ze zużyciem ciepłej wody - może ono być kilkukrotnie większe od "normowego" (35l/osobę dziennie).
Pozostaje więc sporządzenie rzetelnej ekspertyzy energetycznej: sprawdzenie obliczeń na świadectwie energetycznym i pomiar wydajności pompy ciepła legalizowanym ciepłomierzem.



Tak autor wie jak najbardziej o czym pisze, nie wiem co jest dziwnego w tym co napisałam o odwiertach. Takie właśnie mam.
Podanie 30kWh/m - owszem nie pamiętam o którą energię chodziło ale jakie to ma znaczenie - podałam najwyższą ze świadectwa. Niech nawet wynosi 50kWh to i tak ma się to nijak do tego co zużywa moja pompa.
W mieszkaniu mam zainstalowany rekuperator. Poza tym temepratura w domu utrzymuje się na posziomie 18-21stopni.
Sąsiad z góry grzeje tak jak napisałam z boku też mieszkają, nie wiem jaką mają temperaturę w domu. i w jaki sposób grzeją.
Na podgrzewanie ciepłej wody w lecie pompa zużywała do 2kWh/dobę.
HenoK - w ogóle mi nie pomogłeś. Wspomniałam że odbyło się badanie kamerą termowizyjną i nie stwierdzono nic niepokojącego.

Bardzo proszę o pomoc jak mogę skutecznie reklamować pompę.
Link do komentarza
Cytat

Tak autor wie jak najbardziej o czym pisze, nie wiem co jest dziwnego w tym co napisałam o odwiertach. Takie właśnie mam.
Podanie 30kWh/m - owszem nie pamiętam o którą energię chodziło ale jakie to ma znaczenie - podałam najwyższą ze świadectwa. Niech nawet wynosi 50kWh to i tak ma się to nijak do tego co zużywa moja pompa.
W mieszkaniu mam zainstalowany rekuperator. Poza tym temepratura w domu utrzymuje się na posziomie 18-21stopni.
Sąsiad z góry grzeje tak jak napisałam z boku też mieszkają, nie wiem jaką mają temperaturę w domu. i w jaki sposób grzeją.
Na podgrzewanie ciepłej wody w lecie pompa zużywała do 2kWh/dobę.
HenoK - w ogóle mi nie pomogłeś. Wspomniałam że odbyło się badanie kamerą termowizyjną i nie stwierdzono nic niepokojącego.

Bardzo proszę o pomoc jak mogę skutecznie reklamować pompę.


Przecież napisałem wyraźnie:
Cytat

Pozostaje więc sporządzenie rzetelnej ekspertyzy energetycznej: sprawdzenie obliczeń na świadectwie energetycznym i pomiar wydajności pompy ciepła legalizowanym ciepłomierzem.


Nie słyszałem dotąd o odwiertach poziomych, stąd moje zdziwienie.
Nadal nie napisałeś niczego konkretnego. Jeżeli dla Ciebie nie ma znaczenia czy Twoje mieszkanie zużywa 30kWh/m czy 50kWh/m, to trudno Ci w czymkolwiek pomóc.
Link do komentarza
Cytat

Przecież napisałem wyraźnie:

Nie słyszałem dotąd o odwiertach poziomych, stąd moje zdziwienie.
Nadal nie napisałeś niczego konkretnego. Jeżeli dla Ciebie nie ma znaczenia czy Twoje mieszkanie zużywa 30kWh/m czy 50kWh/m, to trudno Ci w czymkolwiek pomóc.



A to tak tutaj sie pomyliłam mam na myśli odwierty pionowe połączone, o głębokości 40metrów każdy. Przepraszam.
Wydaj mi się że napisałam mnóstwo konkretnych informacji. Co jeszcze mam napisać.
Napisałam w tym sensie że przy takim zużyciu jak moje niechby nawet świadectwo mówiło że zapotrzebowanie mojego mieszkania na energię wynosi 50kWh ...wtedy powinnam mieć zużycie 50x50=2500kWh a nie takie jak mam. nie wspomnę już o 30kWh podane w świadectwie.
Link do komentarza
Cytat

A to tak tutaj sie pomyliłam mam na myśli odwierty pionowe połączone, o głębokości 40metrów każdy. Przepraszam.
Wydaj mi się że napisałam mnóstwo konkretnych informacji. Co jeszcze mam napisać.
Napisałam w tym sensie że przy takim zużyciu jak moje niechby nawet świadectwo mówiło że zapotrzebowanie mojego mieszkania na energię wynosi 50kWh ...wtedy powinnam mieć zużycie 50x50=2500kWh a nie takie jak mam. nie wspomnę już o 30kWh podane w świadectwie.

Rozumiem, pompa ciepła rozpoczęła pracę w listopadzie 2011 r. w nowym domu. Taki dom ma zazwyczaj bardzo dużo wilgoci technologicznej, której trzeba się pozbyć. W pierwszym sezonie zużycie może być nawet ponad 50% większe niż w następnych.
Przy pompie ciepła istotna jest wydajność dolnego źródła. Dlaczego dostawca pompy twierdzi, że jest ono za słabe?
Jakie są obecnie temperatury na dolnym źródle?
Jak jest wykonana instalacja grzewcza (grzejniki, bufor, ogrzewanie podłogowe)?
Na jakich parametrach pracuje ogrzewanie (temperatura zasilania i powrotu)?

To są wszystko bardzo ważne informacje, aby móc powiedzieć gdzie tkwi przyczyna.

Diagnoza na odległość jest bardzo trudna, aby nie rzec niemożliwa.
Mimo wszystko najwięcej informacji na temat tej pompy ciepła i instalacji ma jej dostawca i proponuję w pierwszej kolejności skorzystać z jego pomocy.
Link do komentarza
Cytat

Mam zamontowany licznik przy pompie i od końca listopada 2011 roku pobór jest 6000kWh.


Czy to oznacza, że ten licznik pokazuje tylko zużycie energii przez pompę? Zakładam, że tak, ale wolę się upewnić.
Jakie jest całkowite zużycie energii elektrycznej przez Twoje gospodarstwo domowe (ogrzewanie+światło+TV+komputer itp.)?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Czy to oznacza, że ten licznik pokazuje tylko zużycie energii przez pompę? Zakładam, że tak, ale wolę się upewnić.
Jakie jest całkowite zużycie energii elektrycznej przez Twoje gospodarstwo domowe (ogrzewanie+światło+TV+komputer itp.)?



Tak, zużycie energii które podałam to odczyt licznika przy pompie. Niestety nie mam przy sobie zapisków z całkowitym zuzyciem prądu. Sprawdzę i podać jutro chociaż nie bardzo widzę związek.
A wspomniane wcześniej temperatury z dolnego żródła mam odczytać w którym momencie najlepiej żeby mogło to coś wnieść do sprawy?
Link do komentarza
Gość adiqq
poproszę o więcej danych - konkretnie interesuje mnie zużycie za pełny rok - najlepiej z podziałem na CO+CWU (jeśli to możliwe - im więcej danych tym lepiej), jaki zasobnik CWU,ile osób, jakie zużycie zimnej wody/m

pierwszy rok, jak pisał HenoK, szczególnie przy rozpoczęciu grzania przy niskich temperaturach, skutkuje duużo wyższym zużyciem
to i te temperatury Dolnego Źródła też mnie bardzo interesują...najlepiej kilka godzin po rozpoczęciu grzania
było liczone OZC? jakie jest projektowe obciążenie cieplne?
nie znam Pomp PPC - czy one posiadają grzałki?

proszę jeszcze napisać, jak była wykonywana instalacja (czy firma całość itd) - to wszytstko jest ważne...
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Mogę tylko podpisać się pod tym co już napisano. Podaj więcej info. Przez pierwszy rok PC może zjeść trochę więcej prądu icon_wink.gif))) Od naszych klientów mogę Ci tylko podpowiedzieć, że przy domach 150-200 m2 płacą za cały rok za ogrzewanie i cwu 1700-2500 zł w zależności od stanu ocieplenia, górnego źródła itd
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...