Skocz do zawartości

Nazwa projektu a podatek gruntowy?


Recommended Posts

Witam.
Moj architekt zadal mi takie pytanie: "Jak nazwac projekt: PROJEKT BUDYNKU MIESZKALNO-USŁUGOWEGO jest ok czy może PROJEKT ZABUDOWY MIESZKALNO-USŁUGOWEJ".
Napisal ze nie jest w sprawach podatkowych fachowcem ale przy jednym z projektow miało to znaczenie. Chodziło o podatek gruntowy do miasta.
Ja tak ze nie jestem fachowcem w sprawach budowlanych a tym bardziej podatkowych. Czy ktos z Panstwa moze mi podpowiedziec jakie rozwiaznie jest lepsze.
Dziekuje i pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

A cos konkretniejszego i na temat.



Przepraszam, a po jaką cholerę zatrudniasz architekta? Nie można skorzystać z usług zwykłego projektanta? I w ogóle, dlaczego kogoś nazywasz architektem, chociaż nim nie jest?

A w sprawach o które pytasz, to oczywiście, że budownictwo mieszkaniowe podlega mniejszym obostrzeniom w stosunku do projektów budowlanych dotyczących świadczenia usług.
Jednak, gdybyś chciał kiedyś skorzystać z możliwości uruchomienia takowych, to procedura Cię nie ominie. Lepiej załatwić to od razu i nie zawracać sobie później głowy.

Później koszty są wyższe, bo cały proces będziesz musiał wszczynać od nowa.
Link do komentarza
Zadał dobre pytanie.


Budynek mieszkalny (jednorodzinny) może mieć do 30% powierzchni ogólnej, przeznaczonej na działalność usługową i można go postawić na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową. Taki budynek jest budynkiem jednorodzinnym, ale może być też nazwany mieszkalno-usługowym.

Jeśli powierzchnia jest większa niż 30% to jest już to tylko budynek mieszkalno-usługowy i może być stawiany tylko na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkalno-usługową.
Link do komentarza
@bajbaga
A mnie się wydaje, że nie o to pytał.
Jego problemem jest: jaki podatek będzie płacił w zależności od użytego słowa w określeniu przedmiotu projektu - "budynek" czy "zabudowa". Ty natomiast poruszasz inną kwestię - w jakim zakresie budynek odpowiada kategorii "mieszkalny", czy już "usługowy", co za tym idzie jakim WT podlega itd.
Ale mogę się mylić.
Link do komentarza
Efekt finansowy tego co napisał Bajbaga jest taki, że za nieruchomości przeznaczone na cele prowadzenia działalności płacisz podatek od nieruchomości kilkakrotnie wyższy niż za nieruchomości pozostałe. U mnie jest to: za nieruchomości przeznaczone na działalność 21,86 /m2 / rok, za pozostałe 7,46 /m2 / rok Mając budynek mieszkalny w części przeznaczony na działalność, nadal jest to budynek mieszkalny... chyba że przekroczy te 30%
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...