Skocz do zawartości

Podłogówka a kocioł węglowy


Recommended Posts

Gość mariusz
Od kilku lat eksploatuje kocioł na paliwo stałe, współpracujący z ogrzewaniem podłogowym. Docelowy układ wykonałem na podstawie doświadczeń i mogę stwierdzić, że działa idealnie. Ogrzewanie 100% podłogowe, temperatura na podłogówce 35 - 40 stopni plus podgrzew zasobnika do 65 stopni. Temperatura na kotle 65 - 70 stopni.
Link do komentarza
Witam.

Ja właśnie zaczynam taki projekt w domu. Kocioł na paliwa stałe z podajnikiem 35 kW, instalacja mieszana; parter podłogówka, w łazience podłogówka + grzejniki na ręczniki, 2 sypialnie tylko grzejniki (duże łóżka i dywany). Góra tylko grzejniki (zapewne skręcone przez większość czasu). Teraz się nawet zastanawiam nad zrobieniem ogrzewania na podjeździe do domu. Dodatkowo podgrzewanie zasobnika oraz wypust na dach na solary. Ale węzeł ...
Link do komentarza
Cytat

Witam.

Ja właśnie zaczynam taki projekt w domu. Kocioł na paliwa stałe z podajnikiem 35 kW, instalacja mieszana; parter podłogówka, w łazience podłogówka + grzejniki na ręczniki, 2 sypialnie tylko grzejniki (duże łóżka i dywany). Góra tylko grzejniki (zapewne skręcone przez większość czasu). Teraz się nawet zastanawiam nad zrobieniem ogrzewania na podjeździe do domu. Dodatkowo podgrzewanie zasobnika oraz wypust na dach na solary. Ale węzeł ...


Jaki projekt? Ile masz p.u. bo z tak dużą mocą kotła to chyba pałac masz icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Jest tego 216 m2...ale dom nie pałac ;-D



216 m vs. 35kw na podłogówce ?
"Góra tylko grzejniki (zapewne skręcone przez większość czasu)."

Czy to znaczy że kocioł 35 kw ogrzewa nie wiele ponad 100m2 podłogówki ? icon_eek.gif

Czy ten budynek jest izolowany term. (styro , wełna) ?

Link do komentarza
No duży, ale mam taki cichy plan ogrzewać podjazd do domu i część podwórka przed domem, dom w górach zima dużo odśnieżania, dużo. Dom całoroczny drewniany z bala. Podpiwniczony. Myślicie serio że za duży ten kocioł. Wprawdzie brałem zapas ale co myślicie w takim razie ?
Link do komentarza
Cytat

No duży, ale mam taki cichy plan ogrzewać podjazd do domu i część podwórka przed domem, dom w górach zima dużo odśnieżania, dużo. Dom całoroczny drewniany z bala. Podpiwniczony. Myślicie serio że za duży ten kocioł. Wprawdzie brałem zapas ale co myślicie w takim razie ?


Biorąc pod uwagę ceny opału i koszty wykonania icon_eek.gif to do tego odśnieżania chyba taniej będzie Ci zatrudnić jakiegoś bezrobotnego.
Link do komentarza
Cytat

No duży, ale mam taki cichy plan ogrzewać podjazd do domu i część podwórka przed domem, dom w górach zima dużo odśnieżania, dużo. Dom całoroczny drewniany z bala. Podpiwniczony. Myślicie serio że za duży ten kocioł. Wprawdzie brałem zapas ale co myślicie w takim razie ?



zanim dobierzesz kocioł - bo widzę że na przysłowiowe oko wybrałes sobie te 35kw, podobnie jak kolega tutaj
https://forum.budujemydom.pl/Zgoda-Wieprz-I...025#entry341025
ma zdecydowanie za mocny kocioł, spala dużo paliwa i cięzko całość wyregulować...
to najpierw trzeba policzyć zapotrzebowanie na cieplo....

sacunkowo 25kw powinien wystarczyć, może nawet mniejszy, to zalezy od parametrów domu
mój dom 150m2 pow. użytkowej+ grzane piwnice ogrzewam "kotłem" 7,6kw
Link do komentarza
Cytat

Myślicie serio że za duży ten kocioł. Wprawdzie brałem zapas ale co myślicie w takim razie ?


Przedobrzyłeś icon_biggrin.gif
A ja myslalem,że sugerowałeś się wielkością paleniska,jak jeden z moich znajomych kupił 30 kW Uniwersal górny kanał bo twierdzi ,że pozostałe miały za małe paleniska icon_biggrin.gif bez konsultacji z kimkolwiek co do powierzchni domu itd.
Link do komentarza
Według wyliczeń wychodzi 290 m2 powierzchni grzewczej. Dom w górach. Tu potrafi być zimno. Chyba lepiej mieć zapas energii niż marznąć. Mam zamiar wrzucić kolektory na dach, działka na południowym stoku, więc wisona, lato, jesień może wogóle nie będę "hajcował" ;-D
Link do komentarza
jak zrobisz podgrzewany podjazd wodnym ogrzewaniem to całą zimę musisz go podgrzewać (śnieg czy nie śnieg) bo jak woda w rurkach zamarznie to szlag je trafi.

A to oznacza tylko i wyłącznie stratę kasy - taniej wyjdzie położyć kable grzewcze i włączać tylko w razie potrzeby (opad śniegu)

Chyba że problemem jest ten słynny pług z Bieszczad icon_lol.gif
Link do komentarza
Jak dla mnie fajny pomysł z tym podgrzewanym podjazdem.A odnośnie zastosowania płynu który by nie zamarzał ja mam w pieczarkarniach układ zalany płynem do chłodnic i sprawdza sie to znakomicie gdy niema uprawy na hali temp. zimą spada poniżej zera, wcześniej musiałem za każdym razem spuszczać wodę.
Link do komentarza
Cytat

Nie można do układu grzewczego wlać medium które nie zamarzałoby zima, podczas mrozów? a jeśli pada śnieg otwieram zawór na podjazd to go grzeje, jeśli nie pada zakręcam zawór.


Technicznie jest to do zrobienia jednak chcę Tobie zwrócić uwagę na parę rzeczy. Po pierwsze musiałbyś odizolować rury grzewcze od podłoża żeby nie grzać ziemi tak że myślę aby prawidłowo to zrobić to koszty byłyby niemałe icon_eek.gif. Po za tym to nie było by tak że pada śnieg a Ty odkręcasz zawór i jest po kłopocie, trwało by to kilka dni zanim rozgrzało by się na tyle aby podjazdu nie odśnieżać, chyba gdybyś grzał cały czas /koszty/ tak jak któryś z Kolegów wcześniej nadmienił. Tak ze poniesione koszty niemałe a efekt nijaki. I na koniec nie wiem czy wiesz że zimą największe koszty w utrzymaniu stadionów sportowych generują podgrzewane murawy ale za to to płacimy My wszyscy.
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Gość Bober
nie słuchaj teoretyka bo jak to czytam to robi mi się niedobrze. Jak gość lubi mieć w domu 21st. to niech sobie daje na podłogę 28. Ja daję od 29 w garażach do 43 w łazience. Wychodzę na cieplutką podłogę i śmigam na boso i to jest właśnie komfort a nie zimna podłoga o temp 25. Człowiek ma 36 więc 25 jest dla niego odczuciem chłodu. Mam 2 rozdzielacze 5 dróg i jeden 8 dróg. Wszystkie z podmieszaniem. Kocioł oczywiście żeliwny 35kW z podajnikiem i palnikiem rynnowym, podający wodę na sprzęgło hydrauliczne. Ze sprzęgła podbierają wodę 3 pompy w rozdzielaczach. Przy -15 na dworze, na piecu 60st., za sprzęgłem 56st i to jest mieszane w rozdzielaczach. Temp w domu od 24 w garażach, 26 salon, 27-28 pokoje piętro i łazienka. I nie słuchaj teorii że pod prysznic czy wannę nie daje się ogrzewania bo będziesz tego potem żałował. Przy -15 dwór i w domu jak wyżej, spalanie 125kg na 4 doby. Powierzchnia 280m2. Wysokość pomieszczeń 3,10m. Elewacja 15cm styro 0,4 lambda. Dach 25cm waty szklanej PINK.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość złoty00
Jak czytam takie informacje w internecie to nie wiem co myśleć. Owszem kocioł węglowy nie jest idealnym rozwiązaniem tylko gdy grzejemy podłogowo ale ludzie, dobrze wykonana instalacja grzewcza a co ważniejsze dobrze zabezpieczona i wyregulowan to podstawa dla poprawnego funkcjonowania i konfortu.
Temat jest opisany skrótem nie fachowo szlak mnie trafia jak czytam takie teksty a co prawie to tylko zerkam.. bo szkoda czasu.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Jak czytam takie informacje w internecie to nie wiem co myśleć. Owszem kocioł węglowy nie jest idealnym rozwiązaniem tylko gdy grzejemy podłogowo ale ludzie, dobrze wykonana instalacja grzewcza a co ważniejsze dobrze zabezpieczona i wyregulowan to podstawa dla poprawnego funkcjonowania i konfortu.
Temat jest opisany skrótem nie fachowo szlak mnie trafia jak czytam takie teksty a co prawie to tylko zerkam.. bo szkoda czasu.


W nowych domach do 200m2 z uwagi na małe obciążenie cieplne domu żaden kocioł na węgiel nie jest nie tylko nie idealnym rozwiązaniem ale i też jest szkodliwym rozwiązaniem raz i przede wszystkim dla inwestora z uwagi na małą opłacalność ekonomiczną (katastrofalną sprawność kotła) a dwa dla otoczenia,rodziny itp z uwagi na syf wydobywający się z komina.
Link do komentarza
Gość wungiel
żebyś miał mgliste pojecie o paleniu wunglem ale ty żadnego nie masz i gębe strzępisz. Sam zatruwasz bardziej srodowisko niz ci co palą wunglem bo jeździsz starym gruchotem z przekroczona podwójnie norma spalania.
Palenie weglem jest ekonomiczne przy nowo wybudowanych domach bo sa do brze ocieplone i potrzebuja mało opalu do ogrzania.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

proroku z bożej laski a sprawnośc kotłów na wynosi w przedziale 85-90 % sprawnosci.
Większa szkodliwośc to czytac ciebie niż ten syf z komina.


Zwłaszcza jak pracują przez większość część sezonu na 20-30% mocy nominalnej icon_biggrin.gif

Bo nowy dom do 200m2 w największy mróz potrzebuje ok.6kW a przy ok.-10-0 ok.2-3kW a w środku parowóz 20kW.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Zwłaszcza jak pracują przez większość część sezonu na 20-30% mocy nominalnej icon_biggrin.gif

Bo nowy dom do 200m2 w największy mróz potrzebuje ok.6kW a przy ok.-10-0 ok.2-3kW a w środku parowóz 20kW.


To tak jak u ciebie ten wspaniały kominek 16 kW to nie ciuchcia tylko IC:D
Mgliste masz pojęcie o PCi co już zostało nieraz udowodnione przez innych na tym forum a wypowiadasz się o czymś o czy w ogóle nie masz zielonego pojęcia.
Gościu dobrze napisał, że kotły na paliwo stale maja sprawność 80-95 % oraz to, że twój wiekowy samochód bardziej zanieczyszczania atmosferę niż piec na paliwo stałe.
Palenie w piecu na paliwo stałe przy podłogówce jest bardzo oszczędne, bo przecież nie trzeba hajcować 24/24 h w piecu aby w domu było ciepło.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...