Skocz do zawartości

wyłącznik nadprądowy D


Recommended Posts

Witam wszystkich! Jesienią przerabiałem instalację el. w domu, przenosiłem licznik, nowe podłączenie. Wykonaną pracę oceniam jako dobrą, zamontowano mi wył. różnicoprądowy i jako zabezpieczenie główne zamontowano wyłącznik nadprądowy 25A, o charakterystyce C, a poniżej 20 A, o tej samej charakterystyce. Wszystko działa prawidłowo ok. pół roku. Niedawno próbowałem uruchomić spawarkę Bester 315 A i każdorazowo przy próbie załączenia "wyskakiwał" 20 A. Jest to spawarka transduktorowa, podejrzewam że przy rozruchu pobiera dużo prądu i stąd te problemy. Mam pytanie , jeżeli zmienię 20A-C na 20A-D to problem zniknie, czy to za mało i trzeba coś jeszcze zmienić?
Link do komentarza
Te spawarki Bestera pobierają z sieci prąd ponad 30 A przy obciążeniu znamionowym. Sprawdź w DTR spawarki dokładną wartość. Nic dziwnego, że wyłączniki 20 A rozłączają przeciążony obwód.
Nawet jeśli wyłącznik 25 A o charakterystyce D nie zadziała, to i tak będzie pracował w stanie nadmiernego obciążenia, a nie powinien.
Link do komentarza
Udar prądowy przy rozruchu spawarki czy nawet silników jest na tyle duży, że często zadziała zabezpieczenie na wyłączniku nadmiarowym. Jedyny sposób to załączanie urządzenia przy nastawionym minimalnym prądzie spawania i
wymiana zabezpieczenia na charakterystykę D bądź utworzenie niezależnego obwodu zabezpieczonego bezpiecznikiem topikowym.

Oczywiście w obu przypadkach wartość nominalna zabezpieczenia musi zapewniać selektywność wyłączeń i odpowiadać obciążeniu obwodu.
Link do komentarza
Cytat

Jedyny sposób to załączanie urządzenia przy nastawionym minimalnym prądzie spawania i
wymiana zabezpieczenia na charakterystykę D bądź utworzenie niezależnego obwodu zabezpieczonego bezpiecznikiem topikowym.



A dlaczego od razu nie wstawić gwoździa? Na to samo wyjdzie przecież. Mały bezpiecznik? No to wkręcamy większy, a co!!! Co se będziemy żałować!

Ludzie!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie można ot tak sobie zmieniać charakterystyki zabezpieczeń, bo to nie układanka. Ktoś to zabezpieczenie dobierał i ktoś mierzył albo liczył, czy jego wartość jest bezpieczna nie tylko dla przewodów.
Przypominam, że dopuszczalna impedancja pętli zwarcia zmniejszy się w takim przypadku do 50% poprzedniej i jak znam życie, osiągnie pułap, przy którym zabezpieczenie nadprądowe nie zadziała nawet przy zwarciu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Jaki to może mieć wpływ na życie, zdrowie i mienie, można sobie wyobrazić. Proszę więc nie zapominać o bezpieczeństwie, bo zespawane dwa kawałki blachy nie są warte ciągłej groźby utraty życia.

Cytat

Witam wszystkich! Jesienią przerabiałem instalację el. w domu, przenosiłem licznik, nowe podłączenie. Wykonaną pracę oceniam jako dobrą,



Na jakiej podstawie twierdzisz, że dobrą? Dobra to może do tego co miałeś w domu kiedyś, przed laty.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...